Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 6 (384) z dnia 10.03.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Kierowanie pracowników na wstępne badania profilaktyczne - nowe zasady od 1 kwietnia 2015 r.
Od 1 kwietnia 2015 r. wchodzą w życie zmodyfikowane, ustawą z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 1662), (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy pracownika-osoby współpracującej
Osoba prowadząca działalność gospodarczą od 1 marca br. zatrudniła na podstawie umowy o pracę współmałżonka, za wynagrodzeniem ustalonym na poziomie minimalnego. Jako osoba współpracująca został (...)
str. 6
2.
Prawo przedsiębiorcy do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne
Od 1 grudnia 2013 r. rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Ponieważ spełniłam warunki do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach, dokonałam zgłoszenia do ubezpieczeń (...)
str. 7
3.
Składki w ZUS i KRUS za rolnika wykonującego umowę zlecenia - stanowisko KRUS
Rolnik (domownik) podejmujący pracę na podstawie umowy zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w ZUS. Do 31 grudnia 2014 r. (...)
str. 9
4.
Rozliczenie składkowo-podatkowe członka rady nadzorczej uzyskującego niskie wynagrodzenie
Członkowie rady nadzorczej z tytułu pełnionej funkcji uzyskują wynagrodzenie za udział w posiedzeniu rady w wysokości 200 zł miesięcznie (bez względu na ilość posiedzeń). Z tego tytułu podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu (...)
str. 11
5.
Do 31 marca 2015 r. pracodawcy przekazują do ZUS informację o pracy szczególnej - ZUS ZSWA
Pracodawcy obowiązani są do opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) za pracowników, którzy spełniają łącznie następujące warunki: urodzili się po 31 grudnia 1948 r.,   (...)
str. 13
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Oskładkowanie i opodatkowanie ryczałtu za używanie prywatnego telefonu do celów służbowych
Pracownikowi używającemu własnego telefonu komórkowego do celów służbowych przyznano miesięczny ryczałt w wysokości 250 zł. Czy kwotę ryczałtu należy oskładkować i opodatkować? W podstawie wymiaru (...)
str. 15
2.
Uwzględnienie kosztów zastępstwa procesowego w podstawie wymiaru składek ZUS zleceniobiorcy
W firmie zatrudniamy radcę prawnego na umowę zlecenia. Na podstawie wyroku sądu zwrócono nam koszty zastępstwa procesowego i postępowania klauzulowego. Czy koszty wypłacone radcy podlegają (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Nabywanie prawa do świadczeń
1.
Prawo do zasiłku w razie osiągania przychodu w czasie niezdolności do pracy
Pracownica jest właścicielką mieszkań, które wynajmuje (opłaca z tego tytułu podatek w formie ryczałtu). Obecnie jest w ciąży i od kilku tygodni przedkłada zaświadczenia lekarskie (...)
str. 18
2.
Nabywanie przez przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego
Przedsiębiorca od roku prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero w lutym (...)
str. 19
3.
Zasiłek chorobowy dla pracownika z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy
Pracownik, który po długotrwałej chorobie nabył prawo do renty, wrócił do pracy na wcześniej zajmowane stanowisko. Po kilku tygodniach przedłożył zwolnienie lekarskie orzekające czasową niezdolność (...)
str. 20
4.
Prawo do zasiłku chorobowego w razie skrócenia okresu wypowiedzenia
Z pracownikiem rozwiązaliśmy umowę o pracę, skracając 3-miesięczny okres wypowiedzenia do jednego miesiąca. Już po rozwiązaniu umowy pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na 14 dni. Czy (...)
str. 21
IV.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Kiedy premia regulaminowa zwiększy wynagrodzenie chorobowe?
W regulaminie premiowania mamy zapis stanowiący, że pracownik zachowuje prawo do premii w okresie choroby, za którą na podstawie art. 92 K.p. przysługuje prawo do (...)
str. 23
2.
Zmiana wymiaru czasu pracy w okresie pobierania świadczenia za czas choroby
Pracownikowi od pierwszego dnia miesiąca (1 marca br.) zmieniono wymiar czasu pracy. W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli z powodu choroby nie (...)
str. 24
3.
Wysokość zasiłku, gdy zleceniobiorca zachorował przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia
Zleceniobiorca od 26 stycznia 2015 r. podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. W lutym br. zachorował i przedłożył zwolnienie lekarskie na okres od 12 do (...)
str. 25
4.
Nie wszystkie składniki wynagrodzenia wlicza się do podstawy wymiaru zasiłków
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. Aneksem do umowy o pracę przyznaliśmy mu na okres 3 lat zmienną premię miesięczną. W przepisach płacowych nie (...)
str. 26
V.
Emerytury i renty
1.
Obowiązki pracodawcy wobec pracownika przechodzącego na emeryturę
Kilka dni przed rozwiązaniem stosunku pracy pracownik złożył pisemną prośbę o sporządzenie zaświadczenia ZUS Rp-7. Czy pracodawca ma obowiązek wystawienia tego dokumentu? Zgodnie z treścią art. 125 ustawy (...)
str. 27
2.
Emerytura pomostowa dla osoby niewykonującej obecnie pracy w szczególnych warunkach
Pracownik w tym roku ukończy 60 lat. Posiada ponad 25 lat pracy, z czego 17 lat w szczególnych warunkach jako operator urządzeń energetycznych wytwarzających energię (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zmiana warunków pracy w okresie uprawniającym do urlopu wychowawczego
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony, uprawniona do urlopu wychowawczego, złożyła wniosek o obniżenie w pierwszym kwartale br. jej wymiaru czasu pracy do 4/5 etatu. W kolejnych miesiącach także (...)
str. 30
2.
Odmowa wykonania polecenia pracodawcy przyczyną rozwiązania umowy o pracę
Pracodawca polecił pracownikowi biurowemu w ramach pracy nadliczbowej usunięcie śniegu zalegającego na dachu siedziby firmy. Powołał się przy tym na potrzebę zapobieżenia awarii oraz zapis w zakresie (...)
str. 32
3.
Przejęcie pracowników w drodze dziedziczenia firmy
1) W wyniku nabycia spadku na podstawie zapisu windykacyjnego została przejęta firma, w której jest zatrudnionych kilku pracowników. Czy nowy pracodawca powinien wydać pracownikom świadectwa pracy i przygotować (...)
str. 33
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Wprowadzenie w zakładzie systemu pracy zmianowej
W związku ze wzrostem zamówień przyjmujemy do pracy nowych pracowników. W celu wykorzystania urządzeń produkcyjnych wprowadzimy w firmie pracę zmianową. Jakich wymogów formalnych musimy dopełnić aby wdrożyć ten (...)
str. 35
2.
Czas pracy kierowcy wykonującego przewozy regularne osób na trasach do 50 km
W jaki sposób rozliczać czas pracy kierowcy zatrudnionego przy przewozach regularnych osób na trasach do 50 km, jeśli pracodawca planuje dla niego zadania w stałym rytmie przewidującym (...)
str. 37
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wpływ podwyżki stałej premii miesięcznej na wynagrodzenie urlopowe
W myśl postanowień regulaminowych, oprócz stałego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, pracownikowi przysługuje premia w wysokości 20% tego wynagrodzenia. W listopadzie 2014 r. pracodawca podjął decyzję o (...)
str. 40
2.
Wynagrodzenie za marzec dla pracujących w noc wprowadzenia czasu letniego
Stosownie do art. 1-2 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. nr 16, (...)
str. 42
3.
Dieta za czas przerwy w wykonywaniu zadania w zagranicznej podróży służbowej
1) Pracownik skierowany w zagraniczną podróż służbową zachorował i przez kilka dni pozostawał w hotelu nie wykonując zadania. Czy zachował za ten okres prawo do diet, skoro przysługują (...)
str. 42
4.
Czeki gotówkowe jako forma wypłaty wynagrodzenia
Pracodawca likwiduje kasę zakładową. Czy może wypłacać uposażenie w formie czeku gotówkowego pracownikom, którzy odmówili upoważnienia do przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy? Bez zgody zainteresowanych (...)
str. 43
5.
Zasady wynagradzania kierowców, w tym ustalania dodatku do normalnego wynagrodzenia za nadgodziny
Czy pracodawca może zastąpić wynagrodzenie za czas dyżurów kierowcy ryczałtem obejmującym również dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych? Jak obliczyć normalne wynagrodzenie i dodatki za (...)
str. 44
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Nabycie prawa do dodatkowego urlopu przez pracownika niepełnosprawnego
Pracownica uprawniona do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego otrzymała w 2013 r. orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które doręczyła pracodawcy w 2014 r. Osoba ta od kilku miesięcy choruje i zamierza przejść (...)
str. 46
2.
Urlop wypoczynkowy kierowcy w przewozach regularnych
W jaki sposób rozliczyć godzinowo urlop wypoczynkowy kierowcy wykonującemu przewozy regularne osób na trasach do 50 km? Ustawa o czasie pracy kierowców nie zawiera regulacji dotyczących zasad (...)
str. 47
3.
Ustalanie wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego
1) Zatrudniamy pracowników tymczasowych na podstawie umów zawieranych z agencjami pracy tymczasowej. Wymiar ich czasu pracy ustalono na 3/4 i 1/2 etatu. Czy nabywają oni (...)
str. 48
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Odpis na ZFŚS na młodocianego
Młodociany w trakcie roku kalendarzowego zmieni status z "pracownika w pierwszym roku nauki" na "pracownika w drugim roku nauki". Jak obliczyć odpis na Fundusz? Wysokość odpisu podstawowego na jednego (...)
str. 50
2.
Przystosowanie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
1) Zatrudniliśmy w spółce niebędącej zakładem pracy chronionej osobę legitymującą się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Czy pracodawca powinien wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Pracy o opinię (...)
str. 51
3.
Różnice między delegowaniem a podróżą służbową
Zamierzamy zatrudnić pracowników, którzy przez pierwsze dwa miesiące będą odbywali we Włoszech szkolenie z zakresu obsługi maszyn. Czy to szkolenie powinno być realizowane w ramach podróży służbowej, (...)
str. 53
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Przeniesienie do innej pracy pracownicy w ciąży
Pracownica supermarketu (działu owocowo-warzywnego) przedstawiła w kadrach zaświadczenie o stanie ciąży. Do pracownicy należy obsługiwanie klientów oraz uzupełnianie towarów na regałach. Jakie obowiązki z zakresu (...)
str. 55
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Składka na Fundusz Pracy i FGŚP tylko za okres obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych
Z naszą pracownicą przebywającą obecnie na dodatkowym urlopie macierzyńskim zawarliśmy umowę zlecenia. Czy od wynagrodzenia z tej umowy należy opłacać składki na Fundusz Pracy i FGŚP? Nie. Składkę (...)
str. 56
2.
Utrzymanie oraz renegocjacja układu ratalnego w ZUS
1) Spółka z o.o. spłaca zadłużenie w ZUS w ramach układu ratalnego. Raty układu oraz składki bieżące, do grudnia 2014 r. włącznie, opłacała terminowo. Jednakże składki za styczeń br. (...)
str. 56
3.
Zwrot kosztów dojazdu do pracy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
1) Czy zwrot kosztów dojazdu, przysługujący pracownikowi zgodnie z zapisem w umowie o pracę w wysokości 6 zł dziennie, należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków? Nie. Dodatek rekompensujący (...)
str. 58
4.
Choroba pracownika w okresie urlopu bezpłatnego
1) Od 1 września 2014 r. do 31 marca 2015 r. pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym. W lutym br. przysłał pracodawcy informację o przedłużeniu urlopu bezpłatnego o 2 tygodnie w związku (...)
str. 59
5.
Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym
1) Udzieliliśmy pracownicy urlopu wychowawczego bezpośrednio po urlopie rodzicielskim na okres od 1 lipca 2014 r. do 31 lipca 2015 r. Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje tej (...)
str. 59
6.
Zapewnienie pracownikowi korzystającemu z urlopu ojcowskiego co najmniej 14-dniowego wypoczynku
Pracownikowi udzielono dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. Czy możemy uznać, iż skorzystał on z obligatoryjnego 14-dniowego nieprzerwanego wypoczynku, o którym mowa w art. 162 K.p.? Nie. Urlop wypoczynkowy i urlop ojcowski (...)
str. 60
7.
Jednorazowy dodatek uzupełniający w podstawie wymiaru trzynastki
Jak zaliczyć wypłacony nauczycielowi jednorazowy dodatek uzupełniający do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego, w pełnej kwocie, czy 1/12 tej kwoty? Dodatek należy zaliczyć do podstawy wynagrodzenia (...)
str. 61
8.
Uczestnictwo w pogrzebie współpracownika w ramach podróży służbowej
1) Czy wyjazd podwładnego na pogrzeb współpracownika do innej miejscowości na polecenie pracodawcy w ramach oficjalnej delegacji zakładowej, stanowi dla niego podróż służbową? Nadmieniamy, że środkiem (...)
str. 61
1.
Czy należy sporządzać zakresy czynności?
Przepisy prawa pracy, w tym Kodeksu pracy nie definiują pojęcia "zakres czynności". Pracodawca jest jednak zgodnie z art. 94 pkt 1 K.p. obowiązany zaznajamiać pracowników (...)
str. 62
2.
Umowny rodzaj pracy a zakres obowiązków
Strony zawierające umowę o pracę mogą w niej określić obowiązki pracownika. Im bardziej szczegółowe będą zapisy konkretyzujące rodzaj pracy na danym stanowisku, tym pracodawca będzie (...)
str. 63
3.
Forma zakresu czynności
Zakres czynności pracownika, określający sposób wykonywania pracy na umówionym stanowisku może mieć formę ustną albo pisemną. Pogląd ten został potwierdzony przez Sąd Najwyższy w wyroku (...)
str. 63
4.
Klauzula o wykonywaniu "innych poleceń przełożonego"
W praktyce zakresy czynności obok postanowień korespondujących mniej lub bardziej ze stanowiskiem pracy wynikającym z umowy o pracę zawierają klauzulę o treści: "do obowiązków pracownika (...)
str. 63
5.
Zapoznanie z zakresem czynności
Pracownik ubiegający się o zatrudnienie powinien zostać zapoznany z rodzajem wykonywanej pracy na etapie zawierania stosunku pracy. Wyrażenie przez kandydata na pracownika zgody na oferowaną (...)
str. 64
6.
Modyfikacje zakresu czynności w trakcie zatrudnienia
Przez cały okres zatrudnienia pracownik może wykonywać obowiązki wynikające z zakresu czynności, który został mu przedstawiony na etapie zawierania umowy. W praktyce coraz częściej występują (...)
str. 64
7.
Obowiązek przestrzegania zakresu czynności
Zakres czynności jest dla pracownika wiążący. Jego nieprzestrzeganie może, w zależności od konkretnego przypadku, skutkować ukaraniem pracownika w ramach odpowiedzialności porządkowej lub nawet rozwiązaniem umowy (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Rozszerzenie zadań PIP o kontrolę prowadzonego w firmie wykazu stanowisk pracy szczególnej
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zamieściło na stronie internetowej www.mpips.gov.pl projekt z dnia 13 stycznia br. ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz (...)
str. 66
2.
Od 1 kwietnia br. dla niektórych płatników będą niższe stopy procentowe składki wypadkowej
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt (z dnia 4 lutego br.) rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej..., które zmienia brzmienie załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.