Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 5 (479) z dnia 01.03.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Te same, czy "nowe" akta osobowe po zawarciu kolejnej umowy? - stanowisko MRPiPS
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie i przechowywanie w postaci papierowej lub elektronicznej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika (...)
str. 4
2.
Potrącanie części diet z tytułu podróży służbowej na poczet alimentów
Stosownie do art. 831 § 1 pkt 1 K.p.c., nie podlegają egzekucji sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS zleceniobiorcy po przystąpieniu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Zleceniobiorca objęty od kilku miesięcy obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym, od połowy lutego 2019 r. wniósł o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Wynagrodzenie z umowy zlecenia, (...)
str. 7
2.
Opłacone w 2018 r. składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy w zeznaniu podatkowym
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, dalej przedsiębiorca, co do zasady, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu, ewentualnie dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu oraz obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. (...)
str. 9
3.
Składki na FP, FS i FGŚP za pracownicę łączącą pracę z urlopem rodzicielskim
Pracownica bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze 1/2 etatu, za (...)
str. 13
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia w ZUS z umowy o pracę świadczonej w trakcie urlopu wychowawczego
1) Pracownica od września 2018 r. do grudnia 2019 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Na okres od 21 lutego do 31 sierpnia br. zawarliśmy z (...)
str. 14
2.
Obowiązkowe ubezpieczenia z umowy zlecenia wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy
Każdy z małżonków prowadzi własną działalność gospodarczą, przy której zatrudnia pracowników. Firma jednego z nich zajmuje się produkcją mebli, a drugiego prowadzi działalność usługowo-handlową, w (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Nowa podstawa wymiaru świadczenia chorobowego po przerwie w jego pobieraniu
Pracownik przez dwa miesiące korzystał z zasiłku chorobowego. Ostatnie ze zwolnień lekarskich zostało skontrolowane przez ZUS i na skutek nieprawidłowego jego wykorzystywania wydano decyzję odmawiającą (...)
str. 18
2.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego dla nowo zatrudnionego pracownika
Z początkiem stycznia br. zatrudniliśmy pracownika za wynagrodzeniem w stałej miesięcznej wysokości 2.600 zł. W tym samym miesiącu pracownik przez kilka dni chorował, jednak z (...)
str. 19
3.
Uzupełnienie wynagrodzenia przyjmowanego do obliczenia zasiłku pracownika tymczasowego
Pracownik tymczasowy zatrudniony od połowy miesiąca już w pierwszym miesiącu otrzymał zwolnienie lekarskie obejmujące 5 dni. Umowa o pracę została zawarta na trzy miesiące, za (...)
str. 20
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wynagrodzenie chorobowe po okresie wyczekiwania
Pracownik zatrudniony od 1 lutego 2019 r. zachorował w połowie tego miesiąca. Wynagrodzenie chorobowe możemy wypłacać dopiero po upływie 30 dni ubezpieczenia. Czy okres choroby (...)
str. 22
2.
Zasiłek chorobowy w razie rozwiązania umowy o pracę w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego
Z pracownicą pobierającą zasiłek macierzyński z końcem listopada 2018 r. rozwiązała się umowa o pracę zawarta na czas określony. Od początku grudnia 2018 r. ZUS (...)
str. 24
3.
Wypłata zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad wnukami
1) Pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 18 dni sprawowania opieki nad chorym 10-letnim wnukiem. We wniosku wskazała, że rodzice dziecka nie mogą (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.
Od 1 marca br. waloryzacja emerytur i rent
Kwota najniższego świadczenia emerytalno-rentowego Od 1 marca 2019 r. kwota najniższej emerytury oraz renty rodzinnej wynosi 1.100 zł miesięcznie (do 28 lutego br. była to (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
"Uszczelnienie" ochrony przedemerytalnej
Stosownie do art. 39 K.p., pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli (...)
str. 29
2.
Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu
Pracownica jest zatrudniona na czas określony do połowy marca 2019 r. Pod koniec lutego br. poinformowała pracodawcę, że jest w 7. tygodniu ciąży. Chcielibyśmy przedłużyć (...)
str. 30
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Odpoczynek tygodniowy w okresie rozliczeniowym rozpoczętym w niedzielę
Jak udzielać odpoczynku tygodniowego pracownikom wykonującym pracę od poniedziałku do piątku, w okresie rozliczeniowym rozpoczętym w niedzielę? Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co (...)
str. 31
2.
Czas pracy i wynagrodzenie za nocną zmianę przypadającą w ostatnim dniu zwolnienia lekarskiego
Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym za wynagrodzeniem określonym w stawce miesięcznej. Do 3 stycznia 2019 r. z powodu choroby przebywał na zwolnieniu lekarskim. Na (...)
str. 33
3.
Ustalanie godzin nadliczbowych i ich rekompensowanie w kilkumiesięcznym okresie rozliczeniowym - checklista
Jak ustalić i opłacić godziny nadliczbowe w dłuższym niż miesiąc okresie rozliczeniowym? Godziną nadliczbową (nadgodziną) jest każda godzina pracy ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy (...)
str. 34
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Dodatki nocne w wynagrodzeniu urlopowym po zmianie organizacji pracy
Pracownik był zatrudniony na zmiany i otrzymywał dodatki za pracę w nocy. Obecnie pracuje w porze dziennej. Czy ww. dodatki podlegają zaliczeniu do podstawy wynagrodzenia (...)
str. 37
2.
Wliczenie do podstawy wymiaru nagrody jubileuszowej dodatku specjalnego
Pracownik samorządowy 8 stycznia 2019 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy. W okresie od 1 grudnia 2016 r. do 31 grudnia (...)
str. 39
3.
Wypłata odprawy rentowej po rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 53 K.p.
Z długoletnim pracownikiem niezdolnym do pracy, obecnie pobierającym świadczenie rehabilitacyjne, zamierzamy rozwiązać stosunek pracy w trybie art. 53 K.p. Czy w takiej sytuacji będą podstawy (...)
str. 40
4.
Odprawa pośmiertna dla niepełnosprawnego dziecka zmarłego pracownika
Czy wypłacić odprawę pośmiertną dorosłemu synowi zmarłego pracownika, który jest osobą całkowicie niezdolną do pracy? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie ustalić jego uprawnienie? W (...)
str. 41
5.
Przyznawanie podwyżek wynagrodzeń pielęgniarkom, położnym i higienistkom
Proszę o przedstawienie regulacji dotyczących podwyżek wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, które otrzymywały tzw. dodatek zembalowy. Czy podwyżka przysługuje zwolnionym pracownikom? Ogólne regulacje dotyczące podwyżki wynagrodzeń (...)
str. 43
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego w zatrudnieniu równoległym
W połowie listopada 2018 r. zatrudniliśmy na rok pracownika, który z ostatnim dniem listopada 2018 r. osiągnął 10-letni staż pracy. Jak powinniśmy ustalić jego uprawnienia (...)
str. 45
2.
Pomniejszanie bieżącego urlopu wypoczynkowego o urlop udzielony zaliczkowo w ubiegłym roku
Zgodnie z porozumieniem zawartym przez strony, pracownik w ubiegłym roku wykorzystał 2 dni urlopu wypoczynkowego ponad wymiar, co zostanie rozliczone przez pomniejszenie wymiaru tegorocznego urlopu. (...)
str. 46
3.
Urlop wypoczynkowy po okresie służby wojskowej
1) Pracownik został powołany do odbycia kilkumiesięcznej czynnej służby wojskowej. Czy za ten okres przysługuje mu urlop wypoczynkowy? Nadmieniamy, że na czas służby pracownikowi został (...)
str. 47
X.
Dokumentacja kadrowa
1.
Różne rygory prowadzenia dokumentacji pracowniczej
Czy niektóre dokumenty wpinane do dokumentacji związanej z zatrudnieniem (np. karty przydziału odzieży) można umieścić w aktach osobowych? Nie. W przepisach funkcjonują odrębne katalogi (akta (...)
str. 48
2.
Zakres danych, okres i postać ewidencji wypłaconego wynagrodzenia
Czy wobec obowiązku przechowywania karty (listy) wynagrodzeń, pracodawca prowadzący dokumentację w postaci papierowej jest obowiązany co miesiąc drukować listy płac oddzielnie dla każdego pracownika? Może (...)
str. 49
XI.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Zapisy w regulaminie ZFŚS dotyczące udzielania pomocy emerytom-byłym pracownikom
Czy ze względu na zbyt dużą liczbę emerytów zakładowych w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można zapisać, że z tego funduszu nie jest udzielana pomoc (...)
str. 51
2.
Upoważnienie dla osoby wykonującej czynności w zakresie prawa pracy
Czy pracownicy działu kadr muszą mieć pisemne, indywidualne upoważnienie pracodawcy żeby wykonywać czynności z zakresu prawa pracy? Zasadniczo zależy to od samego pracodawcy. Pracodawcą jest (...)
str. 52
XII.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Bhp przy wykonywaniu ręcznych prac transportowych
Czy przepisy bhp określają, ile kilogramów może przenieść łącznie jeden pracownik w czasie całej zmiany roboczej? Przepisy bhp nie określają sumarycznej liczby kilogramów, jakie pracownik (...)
str. 54
D.
ROZLICZENIA Z PFRON
1.
Koszty płacy pracownika niepełnosprawnego bez składki na Fundusz Solidarnościowy
Artykuł 26a w ust. 1 i 1b ustawy o rehabilitacji określa wysokości kwot miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników w zależności od stopnia niepełnosprawności jakim (...)
str. 56
2.
Prawo do dofinansowania do wynagrodzeń pracownika niepełnosprawnego - nie dla każdego pracodawcy
1) Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą zatrudnia kilkudziesięciu pracowników, w tym osoby niepełnosprawne. Czy może skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń tych osób, jeśli nie osiąga wskaźnika (...)
str. 58
E.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Powołanie do zarządu spółki z o.o.
W myśl art. 201 K.s.h., zarząd spółki z o.o., który może być jedno- lub wieloosobowy, prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje. W jego skład mogą (...)
str. 61
2.
Reprezentacja spółki przy czynnościach między spółką a zarządem
Spółka może zdecydować się na nawiązanie, obok relacji korporacyjnej, stosunku pracy (art. 22 K.p.) lub stosunku cywilnoprawnego (np. art. 750 K.c.) z osobą powołaną do (...)
str. 61
3.
Nawiązanie stosunku prawnego z członkiem zarządu spółki z o.o.
Decydujące znaczenie dla oceny stosunku prawnego łączącego spółkę z o.o. z członkiem jej zarządu ma treść tego stosunku i warunki jego realizacji (por. wyrok SN (...)
str. 62
3.1.
Zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu spółki z o.o.
Umowa o pracę może być zawarta z członkiem zarządu wieloosobowej spółki z o.o. Jest natomiast niedopuszczalna w spółce jednoosobowej z uwagi na jej podpisywanie z (...)
str. 63
3.2.
Zawarcie umowy cywilnoprawnej z członkiem zarządu spółki z o.o.
Z członkiem zarządu może zostać nawiązany stosunek cywilnoprawny, którego podstawą jest najczęściej umowa zlecenia (art. 734 i nast. K.c.), o świadczenie usług (art. 750 K.c.) (...)
str. 63
4.
Odwołanie z zarządu
Odwołanie z zarządu może nastąpić w każdym czasie uchwałą wspólników lub rady nadzorczej (art. 203 § 1 zd. 1 K.s.h.). Jego natychmiastowym skutkiem jest ustanie (...)
str. 64
4.1.
Zakończenie stosunku pracy członka zarządu spółki z o.o.
Zawarcie terminowej umowy o pracę na czas kadencji w zarządzie powoduje jej automatyczne rozwiązanie z chwilą wygaśnięcia mandatu (por. Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Jacek Bieniak, (...)
str. 64
4.2.
Zakończenie stosunku cywilnoprawnego członka zarządu spółki z o.o.
Umowa cywilnoprawna z członkiem zarządu może rozwiązać się z upływem czasu, na jaki została zawarta - bez podejmowania jakichkolwiek dodatkowych czynności. Możliwe jest także zakończenie (...)
str. 65
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia br.
W Dzienniku Ustaw z dnia 8 lutego 2019 r., pod poz. 249 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 lutego 2019 r. zmieniające (...)
str. 66
2.
Od 1 marca 2019 r. wyższe kwoty wolne od potrąceń z emerytur i rent oraz zasiłków
W zależności od rodzaju należności ze świadczeń emerytalno-rentowych potrącić można od 25% do 70% kwoty emerytury lub renty (art. 140 ustawy emerytalnej). Powyższe ma też (...)
str. 66
3.
Deklaracja rezygnacji z uczestnictwa w PPK
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215), dalej (...)
str. 67
4.
Umowa między Polską a Białorusią o zabezpieczeniu społecznym
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 13 lutego 2019 r. na stronie internetowej www.gov.pl/web/rodzina poinformowało o podpisaniu umowy między Polską a Białorusią o zabezpieczeniu społecznym. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.