Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 r., godz. 13:31 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.223 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 5 (359) z dnia 01.03.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS za pracownicę, która łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą
Po wykorzystaniu podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica, zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, wystąpiła o urlop rodzicielski z połączeniem wykonywania pracy na 1/2 etatu. Jak rozliczyć za nią (...)
str. 4
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika pobierającego zasiłek chorobowy za część miesiąca
Pracownik pełnoetatowy, zatrudniony od kilku lat, w okresie od 1 października 2013 r. do 6 stycznia 2014 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim i otrzymywał zasiłek (...)
str. 6
3.
Oskładkowanie świadczeń przyznanych pracownikowi niepełnosprawnemu z ZFRON, gdy pracodawca utracił status ZPCHR
Z podstawy wymiaru składek ZUS wyłączone są środki otrzymywane w zakładach pracy chronionej i zakładach aktywności zawodowej na rehabilitację zawodową, społeczną oraz leczniczą osób niepełnosprawnych, (...)
str. 8
4.
Wyższa kwota nadpłaty składek na ubezpieczenia społeczne, o której ZUS informuje płatnika
Podczas składania wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS, okazało się, że mamy nadpłatę w wysokości kilkuset złotych powstałą parę miesięcy temu. (...)
str. 11
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia w razie zakwalifikowania umowy o dzieło jako umowy zlecenia
Zawarliśmy umowę o dzieło z osobą fizyczną, która z tego tytułu otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 2.000 zł miesięcznie. W tym okresie opłacała ona za siebie (...)
str. 11
2.
W czasie korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego obowiązkowe ubezpieczenia z innego tytułu
Zatrudniamy zleceniobiorcę za wynagrodzeniem 2.500 zł, który jest zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego (w innej firmie jest pracownikiem i uzyskuje wynagrodzenie wyższe od minimalnego). Zleceniobiorca (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uzupełnianie wynagrodzenia godzinowego oraz innych jego składników przyjmowanych do podstawy zasiłków
1) Pracownik obok wynagrodzenia godzinowego otrzymuje zmienną premię pomniejszaną procentowo za czas choroby, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe oraz dodatek za pracę w nocy. W lutym (...)
str. 15
2.
Ustalanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, z którym zawarto kolejną umowę w innym wymiarze czasu pracy
Pracownik obok wynagrodzenia miesięcznego otrzymuje premię kwartalną zmniejszaną za okresy absencji chorobowej. Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli przed powstaniem niezdolności do pracy rozwiązano (...)
str. 17
3.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla pracownika wykonującego umowę zlecenia u własnego pracodawcy
Pracownik był zatrudniony od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Ponownie zawarliśmy z nim umowę od 1 stycznia do (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek opiekuńczy dla zleceniobiorcy
Zleceniobiorca od kilku miesięcy podlega ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia, natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero od 2 stycznia br. Czy zleceniobiorcy należy wypłacić zasiłek (...)
str. 20
2.
Ograniczenie wysokości zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia
Umowa o pracę zostanie rozwiązana z końcem marca br. Obecnie pracownik, osiągający wynagrodzenie w wysokości dwukrotnej średniej krajowej, jest niezdolny do pracy z powodu choroby. (...)
str. 22
V.
Emerytury i renty
1.
Od 1 marca 2014 r. waloryzacja emerytur i rent
Zmiana wysokości emerytury i renty Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przysługującej (...)
str. 23
2.
Emeryci, którym ZUS zawiesił świadczenie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., mogą składać wnioski o jego wypłatę
Z dniem 19 lutego 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo (...)
str. 25
VI.
Otwarte fundusze emerytalne
1.
Oświadczenie ubezpieczonego o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE
Część składki na ubezpieczenie emerytalne ubezpieczonych będących członkami otwartego funduszu emerytalnego (dalej ofe) za okres do 30 czerwca 2014 r. jest przekazywana na rachunek w (...)
str. 26
2.
Przystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego po zmianach
Od połowy lutego br. po ukończeniu studiów licencjackich po raz pierwszy podjąłem pracę zarobkową. W jakim terminie mogę zadecydować o wyborze ofe? Od 1 lutego (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VII.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Powierzenie innej pracy zatrudnionemu na zastępstwo
1) Pracownica została zatrudniona na zastępstwo osoby, która przebywa na urlopie wychowawczym. Obecnie wystąpiła potrzeba przesunięcia jej na inne stanowisko. Czy możemy powierzyć tę pracę (...)
str. 30
2.
Ochrona zatrudnienia pracownika przebywającego na urlopie rodzicielskim
Spółka zagraniczna z oddziałem w Polsce podjęła decyzję o likwidacji, o czym powiadomiła załogę liczącą mniej niż 20 pracowników oraz kontrahentów firmy. Część pracowników już została zwolniona. Z niektórymi umowy (...)
str. 31
3.
Rozwiązanie umowy o pracę przed wydaniem decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik po upływie okresu zasiłkowego przedłożył pracodawcy kolejne zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. Pracodawca po kilkunastu dniach i konsultacji z PIP, rozwiązał z pracownikiem umowę w trybie natychmiastowym, wysyłając pocztą (...)
str. 33
VIII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Połączenie równoważnego systemu czasu pracy z ruchomym rozkładem
Czy istnieje możliwość wprowadzenia wobec pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym ruchomego czasu pracy, pozwalającego na planowanie różnych godzin rozpoczynania pracy w kolejnych dobach? Czy w ramach jednej komórki (...)
str. 35
2.
Indywidualny rozkład czasu pracy
Czy istnieje możliwość ustalenia takiej organizacji pracy dla konkretnego pracownika, aby w jednym dniu tygodnia rozpoczynał pracę później niż pozostali pracownicy, a od kolejnego dnia wracał do (...)
str. 37
3.
Kompensata godzin nadliczbowych w przedłużonym okresie rozliczeniowym
W firmie wprowadziliśmy 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Czy za przekroczenia dobowe oraz pracę w dniu wolnym, które miały miejsce na początku okresu, możemy udzielić czasu wolnego w ostatnim jego (...)
str. 38
4.
Rozliczenie czasu pracy w razie oddelegowania do pracy w innym kraju w trakcie okresu rozliczeniowego
Pracownicy są objęci równoważnym systemem czasu pracy, w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym, przypadającym na kwartały kalendarzowe. W ostatnim ubiegłorocznym okresie mieli zaplanowane w dwóch pierwszych miesiącach dużą ilość godzin, (...)
str. 40
IX.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za część miesiąca w przypadku zatrudnienia w systemie zadaniowym
Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy w systemie zadaniowym, wynagradzany stawką miesięczną, w połowie miesiąca rozpoczął korzystanie z 8-tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Jak obliczyć wynagrodzenie (...)
str. 41
2.
Egzekucja należności niealimentacyjnych i potrącenia dobrowolne z wynagrodzenia za pracę
Otrzymaliśmy zajęcie wynagrodzenia pracownika na poczet należności niealimentacyjnych. Dotychczas z tego wynagrodzenia potrącaliśmy jedynie składkę Nw oraz ratę pożyczki z ZFŚS. Czy możemy potrącać wszystkie wymienione należności? (...)
str. 43
3.
Współczynnik do ustalenia ekwiwalentu za urlop w razie wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego
Pracodawca w regulaminie pracy wskazał 6 listopada 2014 r. jako dodatkowy dzień wolny od pracy. Czy ma to wpływ na wielkość współczynnika do obliczania ekwiwalentu (...)
str. 44
4.
Wypłata osobom uprawnionym nagrody jubileuszowej po śmierci pracownika
W lutym 2014 r. pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy. Przed przekazaniem kwoty nagrody na jego rachunek bankowy, pracownik zmarł wskutek wypadku komunikacyjnego. (...)
str. 46
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Obowiązek pracodawcy informowania pracowników o warunkach zatrudnienia
Czy w firmie zatrudniającej mniej niż 20 pracowników, w której nie ma regulaminu pracy, pracodawca ma obowiązek doręczenia pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia? Wynikający z art. 29 § 3 K.p. obowiązek (...)
str. 47
2.
Pracownik na urlopie rodzicielskim a bieżący stan zatrudnienia we wniosku Wn-D
Czy ustalając zgodnie z przypisem 18 w druku Wn-D bieżący stan zatrudnienia (ogółem i osób niepełnosprawnych) na podstawie art. 2 pkt 13 rozporządzenia 800/2008 należy (...)
str. 49
3.
Okresy zaliczane do stażu warunkującego nabycie prawa do dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej
1) Czy do okresu pracy, od którego zależą prawo i wysokość dodatku stażowego w służbie cywilnej, należy zaliczyć odbywanie stażu dla bezrobotnych z prawem do (...)
str. 50
4.
Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia
Z pracownikiem została zawarta umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia na okres 10 miesięcy. Po 3 miesiącach jej trwania pracodawca stwierdził, że zakaz konkurencji stał się (...)
str. 51
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Czy uznać za wypadek przy pracy zdarzenie powstałe w czasie przerwy na załatwienie spraw prywatnych?
Pracownik za zgodą przełożonego wcześniej opuścił stanowisko pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Wychodząc z budynku firmy spotkał znajomego, z którym wdał się w sprzeczkę (...)
str. 53
D.
OBNIŻANIE KOSZTÓW ZATRUDNIENIA
1.
Rezygnacja pracodawcy z tworzenia funduszu socjalnego
Zatrudniamy ponad 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty i zrezygnowaliśmy z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Stosowny zapis został wprowadzony do regulaminu i podany do wiadomości pracowników 17 (...)
str. 55
2.1.
Podstawa prawna
Pracodawcy, u których zapotrzebowanie na pracę jest zmienne, mogą "wynająć pracowników" do wykonania konkretnych zadań korzystając z usług agencji pracy tymczasowej, dalej agencji, będącej pracodawcą (...)
str. 56
2.2.
Zawieranie umów z agencją pracy tymczasowej
Prawa i obowiązki pracodawcy użytkownika i agencji w zakresie nieuregulowanym w ustawie określa zawarta między nimi umowa. Ustawodawca nie ogranicza stron umowy i nie narzuca im jej treści. Strony samodzielnie (...)
str. 57
2.3.
Zawieranie umów o pracę z pracownikami tymczasowymi
Zatrudnianie pracowników tymczasowych przez agencję odbywa się na podstawie terminowych umów o pracę zawieranych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, niekiedy także umów (...)
str. 57
2.4.
Rozwiązywanie umów o pracę tymczasową
Umowa o pracę zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem ustalonego między stronami okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika. Pracodawca użytkownik, który zamierza zrezygnować (...)
str. 60
2.5.
Odpowiedzialność karna pracodawcy użytkownika
W art. 27 ustawy uregulowano odpowiedzialność karną pracodawcy użytkownika za wykroczenia. Poniesie ją m.in. jeśli nie zapewnia pracownikowi tymczasowemu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, nie (...)
str. 61
E.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Termin doręczenia płatnikowi zaświadczenia ZUS ZLA
Dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pobyt w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej jest zaświadczenie lekarskie wystawione (...)
str. 62
2.
Zmniejszenie zasiłku chorobowego w wyniku nieterminowego doręczenia zaświadczenia ZUS ZLA
Niedopełnienie obowiązku doręczenia zaświadczenia lekarskiego w wyznaczonym terminie 7 dni od daty jego otrzymania powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. (...)
str. 64
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 4 marca br. rozszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta
W Dzienniku Ustaw z dnia 17 lutego 2014 r., pod poz. 208 opublikowano ustawę z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy - Kodeks (...)
str. 66
2.
Ogłoszenie ustawy budżetowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 3 lutego 2014 r., pod poz. 162 opublikowano ustawę budżetową na rok 2014 z dnia 24 stycznia 2014 r. Ustawa (...)
str. 66
3.
Wysokość składek emerytalno-rentowych, które PFRON refunduje niepełnosprawnemu przedsiębiorcy
PFRON refunduje osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota określona (...)
str. 66
4.
ZUS honoruje "stare" zaświadczenia lekarskie
ZUS na stronie internetowej www.zus.pl w komunikacie z dnia 13 lutego 2014 r. poinformował, że: "(…) mając na uwadze ważny interes świadczeniobiorców, płatnicy zasiłków mogą (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.