Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 3 (477) z dnia 01.02.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Informacja o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej - nie dla wszystkich zwalnianych
Generalnie z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem (...)
str. 4
2.
Terminy obowiązujące pracodawców w związku ze stosowaniem ustawy o PPK
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215), dalej (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składnik wynagrodzenia wypłacany za okresy pobierania zasiłków wyłączony ze składek ZUS wykazywany w raporcie ZUS RPA
Od 1 stycznia br., zgodnie ze zmienionym regulaminem wynagradzania, pracownicy otrzymują premię, do której zachowują prawo za okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku (...)
str. 8
2.
Wysokość składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i FGŚP
Płatnicy, obok składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, opłacają za osoby ubezpieczone także składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a od 1 (...)
str. 11
3.
Składka zdrowotna przedsiębiorcy i osoby z nim współpracującej w 2019 r.
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracujących stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego (...)
str. 14
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Dokumenty rozliczeniowe za styczeń br. kierowane przez przedsiębiorcę opłacającego mały ZUS
1) Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ponieważ spełniłem warunki do opłacania małego ZUS, od 1 stycznia 2019 (...)
str. 17
2.
Oświadczenie o zamiarze przekazania raportów - ZUS OSW
Spółka z o.o. zamierza skrócić okres przechowywania dokumentacji pracowniczej osób zatrudnionych przed 1 stycznia 2019 r. Jaki jest termin, do którego powinna złożyć oświadczenie w (...)
str. 19
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wpływ zmiany zasad wypłaty premii uznaniowej na uwzględnianie jej w podstawie wymiaru zasiłków
Od 1 stycznia br. wprowadziliśmy zapis w regulaminie wynagradzania dotyczący premii uznaniowej. Zgodnie z nim "pracodawca może wypłacić premię uznaniową za okresy nieobecności w pracy, (...)
str. 20
2.
Nagrody roczne w podstawie świadczeń chorobowych
Wypłacamy pracownikom nagrody za dwa okresy, tj. od stycznia do listopada i od lipca do maja następnego roku. Podstawą do ich obliczenia jest stawka osobistego (...)
str. 21
3.
Wliczanie dodatku ryczałtowego do podstawy wymiaru zasiłków
Pracownicy wykonujący pracę w terenie otrzymują dodatek określony miesięczną stawką ryczałtową. W przepisach wewnątrzzakładowych zamieszczono zapis, w myśl którego dodatek nie przysługuje za cały miesiąc (...)
str. 22
4.
Wysokość zasiłku po zakwestionowaniu przez ZUS podstawy wymiaru składki chorobowej
W umowie o pracę zawartej z pracownicą od 7 maja 2018 r. określone zostało wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości wynoszącej 6.000 zł. Od tej kwoty (...)
str. 23
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek za dni sprawowania osobistej opieki nad chorym rodzicem
Pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 4 dni sprawowania osobistej opieki nad chorym ojcem. Miejsce zamieszkania pracownika nie pokrywa się z adresem ojca, (...)
str. 24
2.
Rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego u nowego pracodawcy
Pracownik zatrudniony od 1 października 2018 r. pod koniec grudnia 2018 r. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby i do końca stycznia 2019 (...)
str. 25
3.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego przez dwóch pracodawców
Zatrudniamy pracownicę na 1/3 etatu. Równocześnie jest ona pełnoetatowym pracownikiem innego podmiotu, u którego obecnie korzysta z urlopu wychowawczego. Pod koniec stycznia br. pracownica urodziła (...)
str. 27
4.
Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego po wykorzystaniu okresu zasiłkowego
Pracownik odzyskał zdolność do pracy po długotrwałej chorobie. Pierwszego dnia pracy uległ wypadkowi. Zdarzenie to zostało uznane za wypadek przy pracy. Z tego tytułu otrzymał (...)
str. 28
V.
Emerytury i renty
1.
Kiedy ZUS zmienia lub uchyla decyzję przyznającą świadczenie emerytalno-rentowe?
W 2012 r. ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Do jej ustalenia przyjął staż pracy w wymiarze 24 lat i (...)
str. 29
C.
PRAWO PRACY
VI.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Wymogi związane ze skracaniem okresu rozliczeniowego
Czy można skrócić 3-miesięczny okres rozliczeniowy do 1 miesiąca? Jeśli tak, to w jaki sposób tego dokonać? Nadmieniamy, że pracodawca zatrudnia mniej niż 50 osób. (...)
str. 31
2.
Czas pracy dyrektora samorządowej instytucji kultury
Dyrektor domu kultury, w którym obowiązuje roczny okres rozliczeniowy, ze względu na odbywające się imprezy pracuje w soboty, niedziele i święta. Za pracę w tych (...)
str. 32
3.
System równoważny dla bibliotekarza legitymującego się niepełnosprawnością
Pracownik zatrudniony w bibliotece publicznej legitymuje się lekkim stopniem niepełnosprawności. W bibliotece obowiązuje system równoważny. Czy pracownik na własny wniosek może pracować w takim systemie? (...)
str. 34
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Premia kwartalna w podstawie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
Z pracownikiem długotrwale niezdolnym do pracy z powodu choroby rozwiązaliśmy umowę o pracę. Jest on uprawniony do ekwiwalentu za urlop. Jak ustalić jego wysokość, jeśli (...)
str. 35
2.
Obowiązek wypłaty premii za ostatni kwartał trwania zatrudnienia
Regulamin wynagradzania obowiązujący w zakładzie przewiduje premie kwartalne z terminem wypłat przypadającym w ostatnim dniu roboczym miesiąca następującego po zakończeniu kwartału. Czy pracownik, z którym (...)
str. 37
3.
Ustalenie prawa do nagrody jubileuszowej przyznawanej w podmiocie prywatnym
1) Regulamin wynagradzania przewiduje nagrodę jubileuszową, która jest wypłacana co 5 lat po przepracowaniu 20 lat łącznie (u wszystkich pracodawców) oraz minimum 5 lat w (...)
str. 38
4.
Zwrot wynagrodzenia w razie rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem w trakcie miesiąca
Czy nauczyciel, który zamierza za porozumieniem stron rozwiązać stosunek pracy w połowie miesiąca, powinien zwrócić część otrzymanego wynagrodzenia? Nadmieniamy, że nasze pytanie dotyczy zarówno nauczyciela (...)
str. 39
5.
Prawo pracownika objętego ochroną przedemerytalną do dodatku wyrównawczego
Pracownik zatrudniony na stanowisku sanitariusza w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze (2.250 zł), dodatek stażowy (20% płacy zasadniczej - 450 zł), wynagrodzenie za pracę (...)
str. 40
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Obniżanie wymiaru urlopu wypoczynkowego z powodu urlopu bezpłatnego
Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony przebywał na urlopie bezpłatnym od 1 kwietnia 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. W 2017 r. skorzystał z 2 (...)
str. 41
2.
Udzielenie "końcówki" urlopowej na godziny
Pracownikowi medycznemu, dla którego jest to pierwszy rok pracy, pozostała do wykorzystania końcówka urlopu wypoczynkowego w wymiarze 2 godzin. Czy może on zawnioskować o urlop (...)
str. 42
3.
Urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego w czasie ferii zimowych
1) Od 1 września 2018 r. zatrudniamy kilku młodocianych w celu przygotowania zawodowego, uzupełniających wykształcenie w szkole. Jeszcze nie nabyli oni prawa do urlopu wypoczynkowego, (...)
str. 43
4.
Prawo do urlopu okolicznościowego z powodu zgonu i pogrzebu członka rodziny
1) Pracownik, któremu zmarła prababcia, złożył wniosek o urlop okolicznościowy. Czy pracodawca może udzielić tego urlopu? Wstępni trzeciego stopnia nie należą do grupy osób, na (...)
str. 44
5.
Urlopy związane z rodzicielstwem dla pracownika, który przyjął dziecko na wychowanie
Pracownik przyjął dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej niezawodowej. Czy wobec tego ma prawo do urlopów związanych z rodzicielstwem? Pracownik ma prawo do urlopów (...)
str. 45
IX.
Dokumentacja kadrowa
1.
Zamieszczanie w aktach osobowych dokumentów dotyczących konsultacji ze związkami zawodowymi
W zakładzie pracy działają związki zawodowe, z którymi m.in. konsultujemy rozwiązywanie umów o pracę. Czy dokumentację z tym związaną powinniśmy umieszczać w części B, czy (...)
str. 47
2.
Przechowywanie w dokumentacji pracowniczej rozkładu czasu pracy pracownika
Czy wraz z ewidencją czasu pracy pracodawca jest zobowiązany przechowywać harmonogram pracownika? Nie, taki wymóg nie istnieje, choć jego wprowadzenie było rozważane. Od 1 stycznia (...)
str. 48
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Roszczenie o nieodebrane w terminie świadczenie z ZFŚS przez rencistę - byłego pracownika
W dwóch ostatnich latach przyznano emerytom, rencistom byłym pracownikom świadczenia z okazji świąt Bożego Narodzenia, jednak nie wszyscy je odebrali. Jeden z rencistów zgłosił się (...)
str. 49
2.
Zaliczanie studiów doktoranckich do stażu pracy pracownika po zmianie przepisów
Pracownik samorządowy przedłożył zaświadczenie o odbywanych studiach doktoranckich w okresie od 1 października 1999 r. do 30 września 2004 r. (5 lat), dyplom uzyskania 17 (...)
str. 50
3.
Udostępnienie danych osobowych pracownika czy ich powierzenie innej firmie?
Po zapoznaniu się z tekstem pt. "Stosowanie przepisów RODO w sprawach pracowniczych - zasady powierzania danych osobowych pracownika innej firmie" (UiPP nr 21/2018) mam wątpliwości (...)
str. 52
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Instrukcja z zakresu bhp
1) Czy pracodawca, który posiada szczegółową instrukcję obsługi danego urządzenia lub maszyny, powinien dodatkowo opracować wewnętrzną instrukcję bhp, czy też może odstąpić od tego obowiązku? (...)
str. 55
2.
Przeprowadzenie postępowania powypadkowego
Na karcie informacyjnej od lekarza rodzinnego, do którego udał się pracownik po doznaniu urazu, nie jest napisane, że doszło do niego w wyniku wypadku przy (...)
str. 56
D.
ROZLICZENIA Z PFRON
1.
Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika, który stał się niepełnosprawny w trakcie zatrudnienia
1) Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2016 r., w dniu 11 stycznia br. otrzymał orzeczenie o zaliczeniu go od tej daty do lekkiego stopnia niepełnosprawności. (...)
str. 57
E.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Podstawa prawna dokonywania ocen
Członkowie korpusu służby cywilnej w trakcie swojej kariery zawodowej są systematycznie oceniani. Na początku swojej drogi zawodowej część z nich podlega pierwszej ocenie, od wyników (...)
str. 61
2.
Przeprowadzanie pierwszej oceny
2.1. Osoby podlegające pierwszej ocenie W myśl art. 37 ustawy, pierwszej ocenie obowiązkowo podlega osoba, podejmująca po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej, z którą (...)
str. 61
2.1.
Osoby podlegające pierwszej ocenie
W myśl art. 37 ustawy, pierwszej ocenie obowiązkowo podlega osoba, podejmująca po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej, z którą zawarto umowę na czas określony (...)
str. 61
2.2.
Terminy przeprowadzania pierwszej oceny
Pierwsza ocena w służbie cywilnej dokonywana jest nie wcześniej niż po upływie 8 miesięcy od nawiązania stosunku pracy i nie później niż miesiąc przed upływem (...)
str. 62
2.3.
Zakres pierwszej oceny pracownika
Pierwszą ocenę pracownika przeprowadza bezpośredni przełożony ocenianego w porozumieniu z kierującym komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony. Dokonując takiej oceny bierze pod uwagę: postawę (...)
str. 62
2.4.
Wynik pierwszej oceny
Warunkiem przyznania pozytywnej pierwszej oceny jest: zaliczenie egzaminu ze służby przygotowawczej (tego warunku nie stosuje się do absolwenta KSAP, który nie złożył wniosku o mianowanie (...)
str. 63
2.5.
Wpływ pierwszej oceny na karierę zawodową pracownika sc
W przypadku przyznania pracownikowi oceny pozytywnej kierujący komórką organizacyjną wnioskuje do dyrektora generalnego o zawarcie z ocenionym umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 38 (...)
str. 63
2.6.
Odwołanie pracownika od pierwszej oceny
Przepisy ustawy o służbie cywilnej nie przewidują trybu odwoławczego od sporządzonej pierwszej oceny, a zatem dyrektorowi generalnemu urzędu nie przysługują uprawnienia do zmiany treści pierwszej (...)
str. 64
3.
Przeprowadzanie ocen okresowych w służbie cywilnej
3.1. Osoby podlegające ocenie okresowej Ocenie okresowej podlegają urzędnicy służby cywilnej oraz pracownicy tej służby zatrudnieni na podstawie umów na czas nieokreślony. Co do zasady (...)
str. 64
3.1.
Osoby podlegające ocenie okresowej
Ocenie okresowej podlegają urzędnicy służby cywilnej oraz pracownicy tej służby zatrudnieni na podstawie umów na czas nieokreślony. Co do zasady przeprowadza ją bezpośredni przełożony członka (...)
str. 64
3.2.
Terminy przeprowadzania oceny okresowej
Ocenę okresową sporządza się co 24 miesiące. Tak wynika z art. 81 ust. 4 ustawy. Termin sporządzania ocen okresowych (co 24 m-ce) należy liczyć od (...)
str. 64
3.3.
Obligatoryjna zmiana terminu oceny okresowej
Przepisy ustawy o służbie cywilnej wskazują też okoliczności, których wystąpienie "wymusza" obligatoryjną zmianę terminu oceny okresowej. Dzieje się tak w razie: zmiany stanowiska pracy członka (...)
str. 65
3.4.
Fakultatywna zmiana terminu oceny okresowej
Przepisy ustawy dają także bezpośredniemu przełożonemu możliwość samodzielnego zdecydowania o zmianie terminu sporządzenia oceny okresowej. Zgodnie z art. 81 ust. 8 ustawy, oceniający może zmienić (...)
str. 66
3.5.
Zakres oceny okresowej
Ocena okresowa dotyczy wykonywania obowiązków wynikających z opisu zajmowanego stanowiska pracy. Względem członka korpusu służby cywilnej dokonuje jej bezpośredni przełożony stosując kryteria oceny odpowiednie dla (...)
str. 66
3.6.
Wpływ oceny okresowej na karierę zawodową członka korpusu sc
Zarówno w przypadku urzędnika, jak i pracownika służby cywilnej wynik oceny okresowej będzie miał wpływ na ich dalszą karierę zawodową. Jednak tylko w przypadku tego (...)
str. 66
3.7.
Odwołanie od oceny okresowej
Od oceny okresowej członek korpusu służby cywilnej (pracownik i urzędnik służby cywilnej) może złożyć sprzeciw do dyrektora generalnego urzędu. Ma na to 7 dni od (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.