Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 22 (496) z dnia 10.11.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy od premii wypłaconej pracownicy w czasie urlopu wychowawczego
1) Pracownica od 1 października br. przebywa na urlopie wychowawczym i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Na początku listopada (...)
str. 4
2.
Korzystanie ze zwolnienia z opłacania składek na FP, FS i FGŚP po ukończeniu przez pracownika 30 lat
Od 1 marca br. zatrudniamy na czas określony (24 m-ce) pracownika skierowanego z urzędu pracy, który w listopadzie br. ukończy 30 lat. Ponieważ nie opłacamy (...)
str. 6
3.
Czy obniżyć składkę zdrowotną członka rady nadzorczej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy?
Członkowie rady nadzorczej podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Z tego tytułu otrzymują wynagrodzenie miesięczne w wysokości 250 zł. Ponieważ wyliczona składka na (...)
str. 7
4.
Składka na FGŚP za pracownika młodocianego zatrudnionego w firmie rodzica
Osoba prowadząca działalność gospodarczą zatrudniła na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego swojego syna. Z tego tytułu został on zgłoszony do ubezpieczeń społecznych (...)
str. 9
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ustalenie tytułu ubezpieczenia w ZUS dla doktoranta posiadającego dodatkowy tytuł do ubezpieczeń
Od grudnia br. zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia z osobą, która w tym roku akademickim rozpoczęła studia doktorskie i z tego tytułu jest objętą obowiązkowo ubezpieczeniami (...)
str. 10
2.
Ubezpieczenia emerytalno-rentowe i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu opieki nad małym dzieckiem
Osoba fizyczna od 1 marca do 30 listopada br. wykonuje umowę zlecenia. Jest ona matką 4-letniego dziecka. Jakie warunki musi spełnić, aby po zakończeniu zlecenia (...)
str. 12
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wpływ terminu wypłaty składnika wynagrodzenia na uwzględnienie go w podstawie wymiaru zasiłków
W firmie wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc dokonujemy 28. dnia tego miesiąca. W lipcu br. dzień ten przypadał w niedzielę, zatem wynagrodzenia zostały wypłacone 26 (...)
str. 14
2.
Świadczenia chorobowe dla pracownika wykonującego umowy zlecenia u własnego pracodawcy
Od 1 sierpnia 2019 r. na 3 miesiące zawarliśmy z naszym pracownikiem dodatkowo umowę zlecenia. W październiku 2019 r. stał się on niezdolny do pracy (...)
str. 15
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Liczba ubezpieczonych na dzień 30 listopada br. decyduje o płatniku zasiłków w 2020 r.
Do ustalania prawa i wysokości zasiłków oraz do ich wypłaty w danym roku kalendarzowym zobowiązani są pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 (...)
str. 16
2.
Wypłata zasiłku chorobowego po utracie prawa do tego świadczenia w wyniku przeprowadzonej kontroli
Pracownik choruje od 1 sierpnia 2019 r., przedkładając do tej pory 3 zwolnienia lekarskie, z których każde obejmowało 30 dni (łącznie do 29 października br.). (...)
str. 18
3.
Limit dni opieki nad dzieckiem, które w trakcie roku ukończyło 14 lat
1) Pracownica wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 10 dni sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, które w czasie tej opieki ukończyło 14 (...)
str. 19
V.
Emerytury i renty
1.
Gratyfikacje finansowe dla osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
Pracownica w listopadzie br. ukończy 60 lat i przejdzie na emeryturę. Przez 17 lat pracowała w szczególnych warunkach. Czy z tytułu tej pracy przysługują jej (...)
str. 20
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zawarcie kolejnej umowy o pracę z pracownicą przebywającą na urlopie związanym z rodzicielstwem
Umowa o pracę zawarta z pracownicą na czas określony zakończy się z dniem 31 grudnia br. Pracownica jest w ciąży, a termin porodu przypada na (...)
str. 23
2.
Warunki zatrudnienia pełnoletniego pracownika po zakończeniu nauki zawodu
1) Zawarliśmy umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego (nauka zawodu) na czas określony od 13 lutego do 3 grudnia 2019 r. z pełnoletnią osobą (...)
str. 24
3.
Podstawa rozwiązania stosunku pracy w razie nagłego odejścia pracownika z pracy
Zdarza się, że pracownik porzuca pracę albo z dnia na dzień jednostronnie decyduje o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, na podstawie oświadczenia pisemnego, ustnego (...)
str. 26
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Dopuszczalność wprowadzenia w zakładzie pracy premii frekwencyjnej
Pracodawca zamierza wprowadzić dodatkowy składnik wynagrodzenia o charakterze frekwencyjno-uznaniowym. Część tej kwoty nie będzie przysługiwała już przy jednym dniu zwolnienia lekarskiego. Czy jest to prawidłowe (...)
str. 28
2.
Wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, w tym dla niepełnoetatowca
1) Czy możemy na wniosek pracownika wypłacić mu ekwiwalent za zaległy urlop wypoczynkowy? Nie, gdyż pozostawałoby to w sprzeczności z przepisami prawa oraz przeznaczeniem urlopu. (...)
str. 29
3.
Potrącenia należności egzekwowanych w przypadku choroby pracownika przez część miesiąca
Wynagrodzenia niektórych pracowników są zajęte na poczet alimentów, a niekiedy innych należności. Jak ustalić kwotę potrącenia w przypadku gdy pracownik chorował przez część miesiąca? Odpowiedź (...)
str. 31
4.
Odprawa rentowa w razie rozwiązania umowy z powodu niezdolności do pracy pracownika z krótkim stażem
Czy pracownikowi, z którym rozwiązaliśmy umowę w trybie natychmiastowym w związku z jego chorobą dłuższą niż 3 miesiące, przysługuje odprawa rentowa? W dniu rozwiązania umowy (...)
str. 33
5.
Przyznanie nagrody rocznej dla zastępcy dyrektora instytucji kultury podczas nieobecności dyrektora
Dyrektor samorządowej instytucji kultury przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Jego obowiązki podczas nieobecności realizuje zastępca dyrektora. Zastępcy jako kadrze zarządzającej może być przyznana nagroda roczna. (...)
str. 34
VIII.
Dokumentacja kadrowa
1.
Prowadzenie tych samych akt osobowych w razie zawarcia kolejnej umowy o pracę
1) Czy pracownikowi zatrudnionemu od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r. oraz od 1 listopada 2019 r. do 31 października 2020 r., (...)
str. 36
2.
Sporządzanie odpisu świadectwa pracy
Były pracownik zwrócił się z wnioskiem o wydanie kopii świadectwa pracy, ponieważ zgubił wcześniej otrzymane. Czy możemy wykonać ksero świadectwa pracy znajdującego się w jego (...)
str. 37
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Ustalenie stażu urlopowego pracownika korzystającego z urlopów bezpłatnych w poprzednim zatrudnieniu
Z przedłożonych przez pracownika świadectw pracy z poprzednich zakładów wynika, że wielokrotnie przebywał na urlopach bezpłatnych, niekiedy 1-dniowych. Czy ustalając staż urlopowy powinniśmy wyłączyć te (...)
str. 38
2.
Wymiar urlopu wypoczynkowego przy zatrudnieniu przez niepełny rok kalendarzowy i po zmianie wielkości etatu
W dniu 4 marca 2019 r. zatrudniliśmy pracownika na czas określony na 3/4 etatu. Od 1 września br. zmieniliśmy mu wymiar czasu pracy na 1/4 (...)
str. 40
3.
Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wyższym niż przysługujący wymiarze
Pracodawca nieprawidłowo obliczył wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego i przez to pracownik skorzystał z większej ilości dni wolnych. Czy w takiej sytuacji pracodawca może żądać (...)
str. 42
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Zasady prowadzenia ZFŚS w nowo powstałej jednostce budżetowej po przejęciu pracowników
1) Jesteśmy samorządową jednostką budżetową (środowiskowy dom samopomocy), która rozpoczęła działalność od 1 marca 2019 r. Wszyscy pracownicy zostali przejęci w trybie art. 23 1 (...)
str. 43
2.
Zobowiązanie pracownika do zwrotu kosztów szkolenia przy zatrudnieniu terminowym
Pracodawca z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe, któremu częściowo sfinansował naukę zawarł umowę lojalnościową na okres dłuższy niż umowa o pracę na czas określony, która łączyła (...)
str. 46
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zapewnienie pracownikom środków ochrony indywidualnej
Czy pracodawca jest obowiązany nieodpłatnie zapewnić pracownikom zatrudnionym przy produkcji gumki do włosów? Czy takie gumki należy traktować jako środek ochrony indywidualnej? Gumki do włosów (...)
str. 47
D.
PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
1.
Ustalanie kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia uczestnika PPK
Przystąpienie pracownika do Pracowniczego Planu Kapitałowego (dalej PPK) skutkuje obniżeniem kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Podlega ona bowiem pomniejszeniu o wpłaty dokonywane (...)
str. 49
2.
Ustalenie wpłaty do PPK pracownika-uczestnika
1) Spółka z o.o. na początku października br. podpisała umowę o zarządzanie PPK, a 4 listopada br. umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na (...)
str. 50
3.
Inwestowanie środków gromadzonych w PPK w ramach funduszu zdefiniowanej daty
W jaki sposób inwestowane będą środki gromadzone przez uczestników PPK na ich rachunkach w wybranym funduszu inwestycyjnym? Pracownicze Plany Kapitałowe (dalej PPK) zostały utworzone w (...)
str. 52
E.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Przerwy w pracy wykazywane w raporcie ZUS RSA
1) Pracownik został wezwany do stawiennictwa w Wojskowej Komisji Uzupełnień (WKU). W tym dniu był nieobecny w pracy. Czy ten dzień należy wykazać w raporcie (...)
str. 54
2.
Odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia pracownika w wieku do 26 lat zwolnione z oskładkowania i z opodatkowania
Pracownikowi w wieku 24 lat wypłaciliśmy odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia. Czy jest ono zwolnione ze składek ZUS? Ponieważ przychody pracownika są zwolnione z (...)
str. 55
3.
Wartość pieniężna finansowanych pracownikom kart wstępu na obiekty sportowe w podstawie wymiaru składek ZUS
Pracodawca z własnych środków finansuje pracownikom karty umożliwiające bezpłatny wstęp na obiekty sportowe przez cały miesiąc. Przepisy obowiązujące w zakładzie pracy nie regulują zasad przyznawania (...)
str. 56
4.
Świadczenie chorobowe dla pracownika zatrudnionego ponownie po przejściu na emeryturę
1) Z pracownikiem rozwiązaliśmy umowę o pracę w związku z jego przejściem na emeryturę. Następnego dnia podpisaliśmy z nim kolejną umowę, w tym samym wymiarze (...)
str. 57
5.
Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy do wysokości świadczenia rodzicielskiego
Osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe, na preferencyjnych zasadach. Niedługo urodzi dziecko. Czy ZUS podwyższy zasiłek macierzyński (...)
str. 58
6.
Ochrona przedemerytalna podczas umowy na czas określony i nieokreślony
1) Pracownik zatrudniony w ramach umowy na czas określony (33 m-ce) w październiku br. osiągnął wiek przedemerytalny. Czy jego stosunek pracy jest chroniony? Tak. Stosownie (...)
str. 58
7.
Rozwiązanie umowy o pracę za ustnym porozumieniem stron
Pracownik wystąpił z ustną ofertą rozwiązania umowy za porozumieniem stron, na co pracodawca wyraził zgodę. Strony umówiły się, że następnego dnia pracownik stawi się dopełnić (...)
str. 59
8.
Wykorzystywanie w danym roku zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat
1) Czy pracownikowi, który w bieżącym roku nie wykorzysta w pełni zwolnienia od pracy na dziecko, które nie ukończyło 14 lat, uprawnienie przechodzi na kolejny (...)
str. 60
9.
Przerwy na karmienie dziecka piersią w razie zatrudnienia pracownicy w systemie równoważnym albo hospitalizacji jej dziecka
1) Pracownica zatrudniona w systemie równoważnym karmi dziecko piersią. Czy ma prawo do jednolitej przerwy na karmienie? Nie, przerwy należy ustalać odpowiednio do dobowego wymiaru (...)
str. 60
10.
Obowiązki pracodawcy wobec pracownika skierowanego na szkolenie w szkole podoficerskiej
1) Pracownica otrzymała skierowanie na 13-miesięczne szkolenie w szkole podoficerskiej, które rozpoczęło się 7 października br. Udzieliliśmy tej pracownicy bezpłatnego urlopu. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Nie, (...)
str. 61
11.
Forma przekazania wynagrodzenia zleceniobiorcy
Czy możemy żądać od zleceniobiorcy podania numeru rachunku płatniczego, czy też powinniśmy wypłacać mu wynagrodzenie w gotówce? Przepisy regulujące stosunki cywilnoprawne nie normalizują tej sfery, (...)
str. 62
1.
Rodzaje czynników występujących na stanowisku pracy
W miejscu pracy pracownicy mogą być narażeni na różne czynniki, które w sposób negatywny wpływają na ich zdrowie. Ze względu na rodzaj skutków oraz natężenie (...)
str. 63
2.
Ogólne zasady obowiązujące w razie występowania zagrożeń na stanowiskach pracy
Niezależnie od rodzaju czynnika, podstawową zasadą jaką powinien się kierować pracodawca, jest podjęcie działań ochronnych i zapobiegawczych w celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń (art. 207 (...)
str. 63
3.
Czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy
Czynniki szkodliwe, to takie, których oddziaływanie w procesie pracy może prowadzić do powstania choroby zawodowej, względnie innego schorzenia. Chorobą zawodową jest jedynie ta, która została (...)
str. 64
4.
Czynniki niebezpieczne występujące w procesie pracy
Czynnik niebezpieczny występujący w procesie pracy, to taki, którego oddziaływanie na pracującego prowadzi lub może prowadzić do urazu, natychmiastowego pogorszenia zdrowia, a nawet śmierci. Taki (...)
str. 66
5.
Czynniki uciążliwe w środowisku pracy
Występowanie w środowisku pracy czynników uciążliwych, raczej nie powoduje chorób zawodowych ani nie przyczynia się do zaistnienia wypadku przy pracy (choć może powodować jego zaistnienie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.