Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 22 (472) z dnia 10.11.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Obciążenia składkowo-podatkowe w razie udostępnienia mieszkania pracownikowi zamiejscowemu
Pracownikowi zamiejscowemu wynajęliśmy mieszkanie, za które zgodnie z umową zawartą z właścicielem lokalu ponosimy koszty najmu w wysokości 2.500 zł (w tym mieści się czynsz (...)
str. 4
2.
Składki ZUS pracownika delegowanego do pracy za granicę
Pracodawca w ramach podróży służbowej wysyła pracowników do pracy za granicę. Z tego tytułu otrzymują oni diety i zwrot innych należności określonych przepisami rozporządzenia o (...)
str. 6
3.
Rozliczenie składek ZUS zleceniobiorcy po zmianie rodzajów ubezpieczeń
Od kilku miesięcy zatrudniamy osobę fizyczną na podstawie umowy zlecenia za wynagrodzeniem określonym kwotowo. Przed podjęciem pracy powiadomiła nas, że równocześnie w innym podmiocie pozostaje (...)
str. 9
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia w ZUS z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego
Prowadzę działalność gospodarczą i równocześnie pracuję na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Obecnie jestem w ciąży, a przewidywana data porodu przypada (...)
str. 11
2.
Obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe członka rady nadzorczej będącego emerytem
Czy członek rady nadzorczej uzyskujący z tego tytułu wynagrodzenie, któremu ZUS ustalił prawo do emerytury, podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym? Tak. Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wynagrodzenie chorobowe po dwukrotnej zmianie wymiaru czasu pracy przypadającej w okresie choroby
Pracodawca na wniosek pracownika obniżył wymiar czasu pracy, z pełnego na 1/2 etatu, na okres 3 miesięcy (od sierpnia do października 2018 r.). Na przełomie (...)
str. 14
2.
Świadczenia chorobowe w razie niezdolności do pracy powstałej w czasie urlopu bezpłatnego
Pracownica od kwietnia ubiegłego roku do marca br. przebywała na urlopie wychowawczym, bezpośrednio po którym udzielono jej urlopu bezpłatnego do końca października br. W październiku (...)
str. 15
3.
Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy-ojca dziecka po rezygnacji matki z części urlopu rodzicielskiego
Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Składki opłacam od najniższej podstawy wymiaru, tj. obecnie od (...)
str. 16
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata pracownikowi zasiłku opiekuńczego za czas opieki nad chorym rodzicem
1) W jakich okolicznościach pracownik może ubiegać się o wypłatę zasiłku za czas opieki sprawowanej nad chorym ojcem? Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania (...)
str. 17
2.
Egzekucja należności alimentacyjnych i niealimentacyjnych z zasiłku chorobowego
Z wynagrodzenia pracownika dokonujemy dwóch potrąceń na pokrycie należności alimentacyjnych i niealimentacyjnych. Od początku listopada br. pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby i (...)
str. 20
V.
Emerytury i renty
1.
Sposób wypełnienia nowego druku zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu - ERP-7
1) Były pracownik zwrócił się do zakładu pracy z wnioskiem o wystawienie zaświadczenia o wysokości zarobków na dołączonym formularzu ERP-7. Zaświadczenie to jest mu niezbędne (...)
str. 21
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Okres wypowiedzenia po przekształceniu się umowy terminowej w umowę na czas nieokreślony
W listopadzie br. część naszych pracowników, zatrudnionych w ramach umów na czas określony zawartych przed wprowadzeniem limitów 3/33, stanie się z mocy prawa zatrudnionymi na (...)
str. 25
2.
Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim
Pracownik po zakończeniu korzystania ze zwolnienia lekarskiego przez kilka dni nie pojawił się w pracy, a następnie doręczył nowe zwolnienie (obejmujące okres po przerwie), z (...)
str. 26
3.
Zatrudnienie przez polskiego pracodawcę obcokrajowca wykonującego pracę za granicą
Mamy zamiar zatrudnić w ramach umowy o pracę obywatela Niemiec, stale zamieszkującego w Niemczech, który będzie świadczył pracę w miejscu zamieszkania (praca biurowa, specjalista ds. (...)
str. 27
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Zaliczanie wcześniejszych godzin nadliczbowych na poczet odpracowania "wyjścia prywatnego"
Pracownik skorzystał z kilkugodzinnego zwolnienia od pracy dla celów prywatnych. Czy można zakwalifikować na jego poczet nadgodziny z przekroczenia dobowego? Tak, na pisemny wniosek pracownika, (...)
str. 29
2.
Czas pracy instalatorów sprzętu/serwisantów pracujących w terenie
1) Zatrudniamy instalatorów, którzy w celu realizacji zadań (instalowanie sprzętu, serwis, naprawa) przemieszczają się po określonym terenie samochodami służbowymi. Zlecenia przekazujemy im telefonicznie bądź elektronicznie. (...)
str. 31
3.
Prowadzenie ewidencji czasu pracy dla kadry zarządzającej
Czy dla osoby zatrudnionej na stanowisku projektanta i jednocześnie dyrektora (jedna umowa), będącej osobą zarządzającą, należy sporządzać ewidencję czasu pracy? Wśród pracowników zarządzających w imieniu (...)
str. 32
4.
Organizacja pracy w systemie zmianowym przez 7 dni tygodnia
Pracodawca zatrudnia pracowników produkcji w systemie równoważnym na dwie zmiany w ramach 4 brygad. Czy możliwe jest planowanie dla nich pracy na 3 zmiany po (...)
str. 34
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Obliczanie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy
1) Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną, a ponadto w niektórych miesiącach wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych, co jest kompensowane dodatkami. Jak obliczyć jego stawkę (...)
str. 38
2.
Prowizja w wynagrodzeniu za okres zwolnienia z pracy udzielonego z powodu szczególnych okoliczności
Pracownik jest wynagradzany prowizyjnie. Wypłata prowizji za dany miesiąc następuje 10. dnia kolejnego miesiąca, co oznacza, że np. we wrześniu została wypłacona prowizja należna za (...)
str. 41
3.
Potrącenie komornicze z odsetek od nieterminowych wypłat wynagrodzeń i zasiłków
Czy od wypłaconych pracownikom odsetek z tytułu nieterminowego wypłacania wynagrodzeń i zasiłków z ubezpieczenia społecznego należy dokonać potrącenia na zajęcie komornicze? Jeżeli zajęcie obejmuje inne (...)
str. 42
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy
W połowie lipca br. zatrudniliśmy na trzymiesięczny okres próbny pracownika legitymującego się 5-letnim stażem urlopowym. Bezpośrednio po zakończeniu tej umowy podpisaliśmy z nim umowę na (...)
str. 43
2.
Urlop w roku ukończenia przez młodocianego 18 lat
Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi młodocianemu, który w roku kalendarzowym, w którym upłynie jego pierwszy rok zatrudnienia, osiągnie pełnoletność? Pracownik młodociany uzyskuje z upływem 6 (...)
str. 44
3.
Wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego
Pracownica po 20-tygodniowym urlopie macierzyńskim powróciła do pracy. Czy miała obowiązek wykorzystać bezpośrednio po nim urlop wypoczynkowy za ubiegły i bieżący rok? Czy termin wykorzystania (...)
str. 45
4.
Wymiar urlopu nauczyciela zatrudnionego na część etatu w placówce niepublicznej o uprawnieniach publicznej
Oświatowa placówka niepubliczna z uprawnieniami publicznej zawarła z nauczycielem umowę o pracę na okres od 3 września 2018 r. do 21 czerwca 2019 r., w (...)
str. 46
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Dokształcanie pracownika na koszt pracodawcy
Pracownik od października br. rozpoczął studia. Z przepisów wynika, że pracodawca powinien mu to ułatwić. Jakie w związku z tym ciążą na pracodawcy obowiązki? Czy (...)
str. 47
2.
Udzielanie zwolnień od pracy nauczycielowi ze znacznym stopniem niepełnosprawności
1) Czy nauczycielowi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności należy się płatny dzień wolny za wizytę u lekarza (specjalisty)? Jakie dokumenty musi przedstawić, aby uzyskać (...)
str. 49
3.
Czy każde pismo z sądu stanowi podstawę do udzielenia zwolnienia od pracy?
Pracownik dostał wezwanie do sądu. Czy pracodawca jest obowiązany na ten dzień udzielić mu urlopu wypoczynkowego? Nie każde pismo z sądu skierowane do pracownika będzie (...)
str. 50
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Obowiązek zapewnienia pracownikom bieżącej ciepłej wody
Czy w firmie, w której zatrudnieni są tylko pracownicy biurowi, powinna być zapewniona bieżąca ciepła woda? Wymóg zapewnienia ciepłej wody znajduje się w przepisach rozporządzenia (...)
str. 51
2.
Przeniesienie na inne stanowisko z powodu ograniczonej zdolności do pracy
Pracownik z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy jest zatrudniony na stanowisku pracownika gospodarczego. Ostatnio dostarczył pracodawcy orzeczenie lekarskie (wydane w ramach (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Oskładkowanie szczepień przeciw grypie sfinansowanych przez pracodawcę
Pracodawca z własnej inicjatywy sfinansował pracownikom w całości szczepienia przeciw grypie. Czy wartość pieniężną tego świadczenia powinien oskładkować? Z pytania wynika, że sfinansowanie pracownikom szczepień (...)
str. 54
2.
Wartość kuponów żywieniowych realizowanych po godzinach pracy w podstawie wymiaru składek ZUS
Na podstawie przepisów bhp jesteśmy zobowiązani zapewnić pracownikom posiłki, jednak ze względów organizacyjnych (brak stołówki i odpowiedniego pomieszczenia socjalnego) nie mamy możliwości ich wydawania w (...)
str. 54
3.
Wysokość zasiłku opiekuńczego przysługującego pracownicy będącej w ciąży
1) Pracownica w okresie od 1 do 7 listopada br. sprawowała osobistą opiekę nad 3-letnim dzieckiem przebywającym w szpitalu. W związku z tym wystąpiła o (...)
str. 55
4.
Przechowywanie zaświadczeń lekarskich e-ZLA
1) Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności pracowników do pracy wystawione w formie elektronicznej otrzymujemy za pośrednictwem profilu informacyjnego na PUE ZUS. Czy (...)
str. 56
5.
Przerwa w zatrudnieniu na czas określony bez wpływu na stosowanie reguły 3/33
Pracownik zatrudniony od początku tego roku na czas określony (6 m-cy), po rozwiązaniu się umowy wyjechał na 3 miesiące za granicę. Po powrocie zatrudniliśmy go (...)
str. 57
6.
Skutki nieuzgodnienia terminu innego dnia wolnego za pracę w wolną sobotę
Pracownicy w razie potrzeby przychodzą do pracy w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia roboczego. W zamian proponujemy im inny dzień wolny, co często (...)
str. 57
7.
Ochrona stosunku pracy pracownika na urlopie wychowawczym lub korzystającego z obniżonego wymiaru
Czy pracownik korzystający z urlopu wychowawczego albo obniżonego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym jest uprawniony do urlopu wychowawczego, jest chroniony przed zwolnieniem? Zarówno (...)
str. 58
8.
Zapewnienie pracownikom napojów i posiłków profilaktycznych w okresie zimowym
Część pracowników zatrudnionych na budowie pracuje na otwartej przestrzeni. Jaka temperatura powoduje, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia im ciepłych napojów i posiłków? Obowiązek zapewnienia pracownikom (...)
str. 59
1.
Okoliczności i podstawa wypłaty świadczeń z tytułu podróży służbowej
Pracownik wykonujący na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy odbywa podróż służbową. Pracodawca jest (...)
str. 59
2.
Świadczenia z tytułu podróży służbowej
2.1. Dieta Dieta to jedno ze świadczeń, do którego nie trzeba w sposób szczególny dokumentować prawa. Wystarczy potwierdzenie odbycia podróży służbowej z podaniem jej ram (...)
str. 60
2.1.
Dieta
Dieta to jedno ze świadczeń, do którego nie trzeba w sposób szczególny dokumentować prawa. Wystarczy potwierdzenie odbycia podróży służbowej z podaniem jej ram czasowych. Należność (...)
str. 60
2.2.
Koszty przejazdu i dojazdu
Środek transportu właściwy do odbycia podróży krajowej, jak i zagranicznej, a także jego rodzaj i klasę określa pracodawca. Może on też wyrazić zgodę na przejazd (...)
str. 63
2.3.
Koszty noclegu
Pokrycie kosztów noclegów może wystąpić w dwóch formach - według kwoty rzeczywistej lub w postaci ryczałtu, co przedstawiamy w tabeli: Należność Rodzaj podróży Uwagi krajowa (...)
str. 64
2.4.
Inne wydatki
Niezależnie od miejsca docelowego podróży pracownikowi, który poniósł inne niezbędne wydatki związane z tą podróżą, określone lub uznane przez pracodawcę, przysługuje ich zwrot w udokumentowanej (...)
str. 65
3.
Rozliczenia z pracownikiem po zakończeniu podróży służbowej
Rozliczenie kosztów podróży zagranicznej jest dokonywane w walucie otrzymanej zaliczki, w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej, według średniego kursu z dnia jej wypłacenia. Przy (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Wypłata świadczeń chorobowych w okresie tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci właściciela
Z dniem 25 listopada br. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. poz. (...)
str. 66
2.
Zaświadczenie o podstawie zaliczenia do stopnia niepełnosprawności oraz wniosek o jego wydanie
W dniu 24 października br. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na stronie internetowej www.pfron.org.pl poinformował o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MRPiPS wzoru zaświadczenia o (...)
str. 67
3.
Dzień 12 listopada br. wolny od pracy?
Sejm 24 października 2018 r. uchwalił ustawę o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Na mocy powołanego aktu prawnego, dzień (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.