Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 22 (400) z dnia 10.11.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składek po wyrównaniu wynagrodzenia za pracę i chorobowego
Od 1 czerwca br. zatrudniamy na podstawie umowy o pracę (na okres próbny, a następnie na czas określony) w pełnym wymiarze czasu pracy osobę, dla (...)
str. 4
2.
Postępowanie płatnika w związku ze spóźnionym zgłoszeniem zleceniobiorcy do ubezpieczeń w ZUS
W firmie umowę zlecenia zawartą od 1 marca do 30 kwietnia 2015 r. wykonywała osoba, która nie ukończyła 26. roku życia. Ponieważ poinformowała nas wówczas, (...)
str. 6
3.
Składki na Fundusz Pracy i FGŚP za osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym
1) Spółka z o.o. nie zatrudnia ani jednego pracownika, a jedynie kilka osób na podstawie umowy zlecenia, które z tego tytułu podlegają ubezpieczeniom społecznym i (...)
str. 8
4.
Obliczanie składek emerytalno-rentowych za pracownicę korzystającą z urlopu wychowawczego
Pracownica, zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy, od 1 kwietnia 2015 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (...)
str. 10
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Możliwość wyboru ubezpieczeń z umowy zlecenia lub pozarolniczej działalności po 31 grudnia 2015 r.
Wspólnik spółki jawnej podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Na okres od 1 listopada 2015 r. do 31 marca 2016 r. zawarł umowę zlecenia, w której (...)
str. 11
2.
Zgłaszanie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny
Przedsiębiorca do końca października 2015 r. opłacał składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach, a tym samym był zgłoszony w ZUS z kodem 05 70 0 0. Od 1 (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uzupełnianie zmiennej premii miesięcznej wliczanej do podstawy wymiaru zasiłków
1) Pracownik obok wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości otrzymuje premie, które zgodnie z regulaminem są wypłacane jako procent wynagrodzenia pracownika (uzależniony od wskaźników operacyjnych w (...)
str. 15
2.
Ustalanie podstawy wymiaru po zmianie rodzaju wypłacanego świadczenia
Pracownik chorował przez kilka dni sierpnia br. i za ten okres wypłaciliśmy wynagrodzenie chorobowe. Na początku listopada 2015 r. sprawował on osobistą opiekę nad chorą (...)
str. 17
3.
Zasiłek opiekuńczy dla pracownicy łączącej urlop rodzicielski z pracą w obniżonym wymiarze
Pracownica łącząca urlop rodzicielski z pracą na 1/2 etatu, złożyła wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku (...)
str. 18
4.
Wysokość zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia nie zawsze ograniczona
Z pracownikiem zawarliśmy umowę na czas określony, do końca października br., na 1/2 etatu. Pracownik wykonywał prace specjalistyczne i uzyskiwał wynagrodzenie w kwocie 4.000 zł. (...)
str. 19
5.
Wliczanie do podstawy wymiaru zasiłków premii niepomniejszanej za wszystkie okresy choroby
W regulaminie premiowania zostało zapisane, że: "Premia nie przysługuje począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczono limit 30 dni nieprzerwanej nieobecności (...)
str. 21
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Upoważnienie pracodawcy do wypłaty zasiłków w 2016 r. zależne od liczby ubezpieczonych na dzień 30 listopada
Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy zasiłkowej, do wypłaty zasiłków w danym roku kalendarzowym zobowiązani są pracodawcy zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 (...)
str. 22
2.
Czy wypłacić wynagrodzenie chorobowe, gdy pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego?
Posiadamy informację od pracownika, że przebywa on na zwolnieniu lekarskim, jednak nie dostarczył zaświadczenia ZUS ZLA. Pracownik zamieszkuje w innym mieście i twierdzi, że wysłał (...)
str. 24
3.
Dowody do wypłaty zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego po zmianach od 14 sierpnia 2015 r.
Jakie dokumenty należy otrzymać od pracownika-ojca dziecka ubiegającego się o wypłatę zasiłku macierzyńskiego lub opiekuńczego, gdy matka dziecka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji? Przepisami (...)
str. 25
V.
Świadczenia przedemerytalne
1.
Czy praca w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych wpływa na prawo do świadczenia przedemerytalnego?
Po rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn ekonomicznych zarejestrowałam się w urzędzie pracy, planując po 6 miesiącach ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. W trakcie pobierania zasiłku (...)
str. 27
2.
Dokumenty do przyznania świadczenia przedemerytalnego
Z pracownikiem rozwiązaliśmy stosunek pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Po zakończeniu pobierania zasiłku dla bezrobotnych zamierza on ubiegać się o świadczenie przedemerytalne (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zmiana zakresu ochrony zatrudnienia pracownika wnioskującego o urlop wychowawczy
Pracownica w październiku br. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres 28 miesięcy, który rozpocznie się 30 grudnia 2015 r. Czy jej zatrudnienie podlega ochronie (...)
str. 29
2.
Ochrona zatrudnienia pracownika starającego się o świadczenie rehabilitacyjne
Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i wyczerpał już okres zasiłkowy. Dowiedzieliśmy się, że obecnie wystąpił do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Czy można w (...)
str. 30
3.
Zatrudnienie terminowe członków zarządu spółki po nowelizacji Kodeksu pracy
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzona ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy? (Dz. U. poz. 1220), która wejdzie w życie (...)
str. 32
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Rozliczanie pracy wykonywanej w dniu wolnym
W zakładzie obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownicy wzywani do pracy w wolne dla nich soboty niejednokrotnie korzystają z dni wolnych w innych miesiącach kalendarzowych. Jakie (...)
str. 33
2.
Pozarozkładowa praca pracowników zatrudnionych w różnych systemach czasu pracy
1) Dwaj pracownicy zatrudnieni w systemie równoważnym w organizacji dwa dni pracy po 12 godzin następnie dwa dni wolnego, zostali wezwani do pracy w dniu (...)
str. 35
3.
Rekompensowanie pracy w niedzielę
Według obowiązującego w zakładzie regulaminu pracy niedziela trwa od 600 tego dnia do 600 w poniedziałek. Pracownik rozpoczął pracę o 300 w poniedziałek i pracował (...)
str. 37
4.
Godziny nadliczbowe pracownika niepełnosprawnego z obniżoną normą czasu pracy
Zatrudniamy pracownika legitymującego się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którego obowiązują obniżone normy czasu pracy. Lekarz opiekujący się tą osobą wyraził zgodę, aby mogła ona (...)
str. 39
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie w stawce miesięcznej w razie choroby trwającej przez niepełny miesiąc zatrudnienia
Pracownik wynagradzany stałą stawką miesięczną był zatrudniony do połowy października, przy czym od 1. dnia tego miesiąca do końca zatrudnienia chorował. Czy przysługiwało mu wynagrodzenie (...)
str. 41
2.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne w wynagrodzeniu urlopowym i ekwiwalencie
Zgodnie z rozporządzeniem urlopowym do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop (ekwiwalentu) nie wlicza się m.in. dodatkowego wynagrodzenia rocznego. O jakie dodatkowe wynagrodzenie roczne chodzi? Czy (...)
str. 42
3.
Egzekucja alimentów z wynagrodzenia w kwocie minimalnej
Wynagrodzenie pracownika, które jest równe stawce minimalnej, jest zajęte na poczet należności alimentacyjnych. Kwota zaległości powoduje, że potrącamy pełny limit. Obecnie przyznaliśmy pracownikom pakiety medyczne, (...)
str. 43
4.
Ryczałt na dojazdy komunikacją miejscową i ustalanie czasu podróży służbowej
Jak naliczyć ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w podróży służbowej, którą pracownik odbywa koleją, jeśli w pierwszej dobie podróży nie miał potrzeby (...)
str. 44
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Weryfikacja urlopu wypoczynkowego po udokumentowaniu wcześniejszego stażu
Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w 2011 r. przyjął do pracy pracownika, który nie udokumentował stażu urlopowego i korzystał z 20 dni urlopu. (...)
str. 46
2.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika socjalnego
W ośrodku pomocy społecznej zatrudnialiśmy pracownika socjalnego, który we wrześniu 2015 r. nabył prawo do kolejnego urlopu dodatkowego, mimo że przez rok korzystał z urlopów (...)
str. 48
3.
Czy urlop wypoczynkowy przysługuje nauczycielowi przeniesionemu w stan nieczynny?
Od 1 września 2015 r. nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej (ze względów organizacyjnych) został przeniesiony w stan nieczynny na 6 miesięcy. Po tym okresie nastąpi (...)
str. 50
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Warunki przechowywania dokumentacji kadrowej
Osoba fizyczna prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą przechowywała dokumenty związane z tą działalnością (w tym akta osobowe pracowników) w garażu. Zalanie garażu podczas ulewy spowodowało ich (...)
str. 51
2.
Czy zaliczyć do stażu pracy okres pobierania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia?
Przyjęliśmy do pracy nową pracownicę, która po zakończeniu zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy pobierała zasiłek macierzyński za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu. Czy okres pobierania tego zasiłku (...)
str. 52
3.
Wykorzystanie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi tylko przez jednego pracodawcę
Obywatel Ukrainy posiada "Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelowi...", wystawione przez innego pracodawcę, w którym jest zapis, że praca ma być wykonywana w ramach (...)
str. 53
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Brak obowiązku poddania się szczepieniom ochronnym przez pracownika
Zatrudniamy pracownika, do pracy związanej z narażeniem na szkodliwe czynniki biologiczne, obligującej do szczepień ochronnych. Pracownik kategorycznie ich odmówił. Czy powinniśmy zobligować go do poddania (...)
str. 54
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Wartość sfinansowanych przez pracodawcę kosztów szczepień przeciw grypie w podstawie składek ZUS
Pracodawca niemający ustawowego obowiązku finansowania pracownikom szczepień ochronnych przeciw grypie podjął decyzję o częściowym sfinansowaniu takich szczepień, wprowadzając w przepisach płacowych stosowny w tej kwestii (...)
str. 55
2.
Nakładanie na płatnika składek kary grzywny w związku z nieopłaceniem składek ZUS
Przedsiębiorca za wrzesień br. nie przekazał do ZUS dokumentów rozliczeniowych za siebie oraz pracowników, jak również nie opłacił należnych składek. W związku z tym ZUS (...)
str. 56
3.
Ustalanie okresu zasiłkowego
1) Czy możemy otworzyć nowy okres zasiłkowy dla pracownicy, która po wykorzystaniu poprzednich 182 dni zasiłkowych przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym przez 4 miesiące i zachorowała (...)
str. 57
4.
Wypłata zasiłków i przekazanie wypłaty do ZUS
1) Pracownicy przez 160 dni wypłacaliśmy zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru. Obecnie dostarczyła odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, w celu udzielenia urlopu macierzyńskiego. (...)
str. 58
5.
Umowy na czas określony w 2016 r.
1) Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 maja 2020 r. Czy wobec wejścia w życie nowych regulacji umowa ta (...)
str. 59
6.
Dłuższy niż ustawowy okres próbny
Strony podpisały umowę o pracę na okres próbny trwający 4 miesiące. Okres ten wkrótce się zakończy. Czy umowa ustanawiająca dłuższy okres próby, niż zakładają to (...)
str. 59
7.
Składniki wynagrodzenia wliczane do podstawy tzw. trzynastki
Zakład pracy jest jednostką budżetową zobowiązaną do wypłaty tzw. trzynastek. Czy przy ich obliczaniu należy uwzględnić wynagrodzenie, jakie otrzymuje pracownik będący honorowym krwiodawcą za czas (...)
str. 60
8.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika-weterana
Od 1 października 2015 r. zatrudniliśmy pracownika z 8-letnim stażem urlopowym, który posiada od 3 lutego 2014 r. prawomocną decyzję o przyznaniu mu statusu weterana (...)
str. 60
9.
Dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego
1) Jak rozliczyć należne koszty zastępstwa sądowego, jeżeli spółkę reprezentowało dwóch radców prawnych? Dodatkowe wynagrodzenie z tytułu kosztów zastępstwa sądowego w przypadku, gdy kilku radców (...)
str. 61
10.
Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy członka komisji wyborczej podczas wyborów parlamentarnych
Czy członek komisji wyborczej, zwolniony na okres dwóch dni z wykonywania pracy, zachował prawo do wynagrodzenia? Aktem regulującym poruszone zagadnienie jest ustawa z dnia 5 (...)
str. 62
1.
Osoby uprawnione do urlopu ojcowskiego
Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi wychowującemu dziecko (w określonym wieku), będącemu biologicznym lub adopcyjnym ojcem dziecka. Jest to urlop fakultatywny, udzielany wyłącznie na wniosek uprawnionego, a (...)
str. 62
2.
Nowe regulacje dotyczące urlopu ojcowskiego
Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1268), dalej zwana nowelą, od (...)
str. 62
3.
Udzielanie urlopu ojcowskiego w praktyce kadrowej
Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić (...)
str. 63
4.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się na zasadach obowiązujących przy obliczaniu zasiłku chorobowego. Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, (...)
str. 65
5.
Ubezpieczenia w ZUS w okresie urlopu ojcowskiego
Z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego pracownik przebywający na urlopie ojcowskim podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy o sus). (...)
str. 66
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Finansowe wsparcie na zatrudnienie młodych bezrobotnych w latach 2016-2018
Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie młodych bezrobotnych, będą mogli uzyskać wsparcie na ten cel z Funduszu Pracy. Stosownie do (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.