Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 21 (351) z dnia 01.11.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Szczególne rozwiązania związane z ochroną miejsc pracy - nowa ustawa antykryzysowa
Na podpis Prezydenta oczekuje ustawa z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Ustawa określa zasady: przyznawania i wypłaty świadczeń na rzecz ochrony miejsc (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe w razie wypłaty wynagrodzenia chorobowego zamiast zasiłku
W 2010 r. wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za dni, za które powinien był otrzymać już zasiłek chorobowy (pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie chorobowe tylko za 14 dni, a otrzymał za (...)
str. 6
2.
Składki ZUS za pracownicę powracającą do pracy po urlopie wychowawczym
1) Pracownica do 18 września br. przebywała na urlopie wychowawczym, a następnie do końca miesiąca na urlopie wypoczynkowym. Wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc dokonujemy 10. dnia (...)
str. 8
3.
Opłacanie przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach
Rolnik prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i nadal podlega ubezpieczeniom społecznym rolników. W bieżącym roku kwota należnego podatku dochodowego od (...)
str. 10
4.
Stowarzyszenie nie opłaca składek na FGŚP za zatrudnionych pracowników
Czy stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą jest w dalszym ciągu zwolnione z opłacania za pracowników składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Tak. Kwestie związane z opłacaniem (...)
str. 12
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Wybór drugiego tytułu do ubezpieczeń dla pracownika niepełnoetatowego wykonującego umowy zlecenia
Na podstawie umowy zlecenia zatrudniliśmy osobę będącą pracownikiem innego podmiotu (zlecenia nie wykonuje na rzecz własnego pracodawcy). Osoba ta jest zatrudniona na część etatu i (...)
str. 13
2.
Ubezpieczenia dla pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym
Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracuje trzy razy w tygodniu (w poniedziałek - 6 godz., w środę i czwartek po 7 godz.). W okresie od 23 do 30 września (...)
str. 14
3.
Oddelegowanie zleceniobiorcy do pracy za granicę a ubezpieczenia w ZUS
Czy jest możliwość oddelegowania zleceniobiorcy do pracy za granicę (do państwa członkowskiego UE)? Jeśli tak, to czy podstawa wymiaru składek ZUS nie może być niższa (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Obliczanie wysokości zasiłków po wprowadzeniu zmiany sposobu wynagradzania pracowników
Od 1 lipca br. zmieniliśmy pracownikowi stanowisko pracy oraz sposób wynagradzania. Przed zmianą otrzymywał on wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz stałą premię miesięczną (wypłacaną za (...)
str. 18
2.
Nowa podstawa wymiaru w razie podjęcia wypłaty innego rodzaju zasiłku
Czy należy ustalić nową podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli pracownik uległ wypadkowi przy pracy w dniu, w którym wrócił z kilkunastodniowej absencji spowodowanej "zwykłą" chorobą? Nie. (...)
str. 20
3.
Zmiana wymiaru czasu pracy w okresie pobierania zasiłku a przeliczenie podstawy jego wymiaru
Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli zmiana wymiaru czasu pracy miała miejsce w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, ale dzień tej (...)
str. 21
4.
Obliczanie zasiłku opiekuńczego po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego
W jaki sposób obliczyć wysokość zasiłku opiekuńczego, jeśli pracownica po powrocie z 7-miesięcznego urlopu wychowawczego przepracowała dwa tygodnie? Nadmieniamy, że przed urlopem wychowawczym przebywała na urlopie macierzyńskim (...)
str. 22
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek macierzyński w razie złożenia wniosku o udzielenie urlopów związanych z rodzicielstwem po pierwszej wypłacie zasiłku
Wypłaciliśmy pracownicy zasiłek macierzyński za 10 dni w wysokości 100% podstawy wymiaru. Po wypłacie tego zasiłku pracownica złożyła wniosek (12 dni od daty porodu) o dodatkowy urlop (...)
str. 24
2.
Ustalenie okresu, za który pracownikowi wypłaca się wynagrodzenie chorobowe
Pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców na 1/2 etatu u każdego z nich. W jednej firmie kończy pracę o 1100, a w drugiej rozpoczyna o 1200. W sierpniu br. po zakończeniu pracy zgłosił (...)
str. 25
3.
Zatrudniony w kilku firmach dostarcza zwolnienie lekarskie do każdego pracodawcy
Pracownik jest zatrudniony u różnych pracodawców w wymiarze 1/4 etatu u każdego z nich. W naszej firmie przedłożył zwolnienie lekarskie ZUS ZLA, natomiast u pozostałych (...)
str. 27
V.
Emerytury i renty
1.
Legitymacja ubezpieczeniowa dowodem poświadczającym staż i wysokość zarobków do emerytury
W grudniu br. pracownik ukończy wiek emerytalny i zamierza złożyć wniosek o emeryturę. Do jej wyliczenia chciałby wskazać m.in. zarobki z lat 1990-2000. Jeden zakład (...)
str. 28
2.
Ustalenie daty powstania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy a pobieranie zasiłku chorobowego
Pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego i świadczenia rehabilitacyjnego wrócił do pracy. Po trzech miesiącach ponownie zachorował i złożył wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności (...)
str. 29
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zawieranie umów na zastępstwo nieobecnego pracownika
1) Zatrudniliśmy na zastępstwo osoby przebywającej na urlopie rodzicielskim pracownicę, która po kilku tygodniach trwania umowy doręczyła zaświadczenie o stanie ciąży i aktualnie korzysta ze zwolnienia lekarskiego. (...)
str. 31
2.
Wybór formy zatrudnienia dozorcy
Czy pracodawca może zatrudnić dozorcę w części etatu na podstawie umowy o pracę, a w pozostałej części na umowę zlecenia, różnicując jedynie wykonywane czynności? Czy omawiane umowy różnią (...)
str. 32
3.
Skutki podjęcia dodatkowej pracy w czasie korzystania z urlopu wychowawczego
Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym poinformowała pracodawcę o podjęciu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę jako nauczyciel w szkole w wymiarze 25 godzin tygodniowo. Przed urlopem pracowała na pełen (...)
str. 34
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Rozpoczęcie okresu rozliczeniowego w niedzielę
Jak zapewnić odpoczynki tygodniowe pracownikom zatrudnionym w podstawowym czasie pracy, w stałych godzinach, gdy obowiązujący ich okres rozliczeniowy rozpoczyna się w niedzielę? Zatrudnianie pracowników w (...)
str. 35
2.
Organizacja czasu pracy kierowców
Czy kierowcy wykonujący przewóz w załodze pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, mogą korzystać z odpoczynków dobowych na fotelu pasażera, podczas gdy pojazd (...)
str. 37
2.1.
Odpoczynki dobowe
Zasady korzystania z odpoczynków dobowych przez kierowców reguluje art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. (...)
str. 37
2.2.
Dyżur w załodze
Jeśli pojazd jest prowadzony przez dwóch lub więcej kierowców, stosuje się do nich art. 9 ust. 3 ustawy, który stanowi, że czas nieprzeznaczony na kierowanie (...)
str. 37
2.3.
Ryczałt za nocleg
Wypłata ryczałtu za nocleg jest ściśle związana ze skorzystaniem z tego uprawnienia oraz faktem nieprzedstawienia pracodawcy rachunku hotelowego, na podstawie którego mógłby zwrócić pracownikowi faktycznie (...)
str. 38
2.4.
Diety z tytułu podróży służbowej
W przypadku łączenia podróży krajowej z zagraniczną, etap do granicy Polski w drodze do celu podróży oraz od granicy kraju do bazy pojazdu w drodze powrotnej, należy rozliczać odrębnie (...)
str. 39
3.
Zaświadczenie o celowości stosowania skróconych norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych
Czy pracodawca może odmówić pracownikowi legitymującemu się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności posiadającemu ważne badania okresowe skierowania do lekarza w celu uzyskania zaświadczenia o celowości stosowania skróconych (...)
str. 39
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia w podstawie wynagrodzenia za urlop, ekwiwalentu i odprawy pieniężnej
Czy wyrównanie do płacy minimalnej, które otrzymuje pracownik wynagradzany stawką akordową, podlega zaliczeniu do podstawy wynagrodzenia urlopowego? Czy świadczenie to należy uwzględnić przy obliczaniu ekwiwalentu (...)
str. 40
2.
Ustalenie wysokości wynagrodzenia za urlop pracownika tymczasowego
W jaki sposób naliczyć wynagrodzenie urlopowe oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop pracownika tymczasowego, który był oddelegowany do pracy za granicę? Czy od tych świadczeń należy (...)
str. 42
3.
Jak obliczyć wynagrodzenie za czas uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym?
Osoba niepełnosprawna zatrudniona na 3/4 etatu jest objęta obniżonymi normami czasu pracy, w związku z czym pracuje 5 godzin i 15 minut dziennie. Jak należy obliczyć jej wynagrodzenie (...)
str. 43
4.
Zasady wynagradzania osób kierujących podmiotami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego
Na czym polega zamrożenie wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, wynikające z art. 29d ustawy kominowej? Jaką kwotę należy przyjąć do obliczania wynagrodzeń ww. osób (...)
str. 44
5.
Odprawa pieniężna świadczeniem nienależnym w razie przywrócenia do pracy
W jaki sposób odzyskać odprawę od pracownika, który wyrokiem sądu został przywrócony do pracy? Czy pracodawca może samodzielnie zaliczyć tę kwotę na poczet zasądzonego na rzecz (...)
str. 45
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Wydanie świadectwa pracy w razie przejścia zakładu na innego pracodawcę
W trybie art. 231 K.p. przejęliśmy pracowników spółki, wśród których jest osoba w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia. Wypowiedzenie to upłynie z końcem listopada br. Czy w treści świadectwa pracy należy wyszczególnić (...)
str. 47
2.
Warunki zaliczania okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracowniczego
1) W firmie wypłacane są nagrody jubileuszowe na podstawie ogólnego stażu pracy. Regulamin wynagradzania pozwala zaliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym na zasadach określonych ustawą (...)
str. 48
3.
Ponoszenie kosztów dojazdów i noclegów przez pracowników mobilnych
Czy pracownicy mobilni, którzy w umowach o pracę jako miejsce pracy mają wskazany obszar kilku województw, mogą sami ponosić koszty dojazdów i noclegów? Podróż służbowa to zgodnie z art. 775 (...)
str. 49
4.
Inwentaryzacja po wypowiedzeniu umowy przez pracownika współodpowiedzialnego materialnie
Pracownik, który przyjął wspólną odpowiedzialność materialną rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem. Czy musimy powiadomić go o terminie inwentaryzacji, a jeżeli tak - to w (...)
str. 51
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Wskazanie składu zespołu powypadkowego w małym zakładzie pracy
Kto może uczestniczyć w czynnościach zespołu powypadkowego u pracodawcy zatrudniającego 18 osób, u którego nie funkcjonuje społeczna inspekcja pracy? W firmie, w której nie działa (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Przepisy prawne
Problematyka urlopów wychowawczych jest uregulowana przepisami art. 186 i następnymi Kodeksu pracy, znowelizowanymi ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks (...)
str. 54
2.
Zasady udzielania urlopów wychowawczych
2.1. Osoby uprawnione Urlop wychowawczy jest zwolnieniem od pracy udzielanym na wniosek pracownika-opiekuna małego dziecka w celu sprawowania nad nim osobistej opieki. Opiekunem jest każdy, kto (...)
str. 54
2.1.
Osoby uprawnione
Urlop wychowawczy jest zwolnieniem od pracy udzielanym na wniosek pracownika-opiekuna małego dziecka w celu sprawowania nad nim osobistej opieki. Opiekunem jest każdy, kto przyjął dziecko (...)
str. 54
2.2.
Wymiar urlopu
Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy (wcześniej do 3 lat). Zmiana ta, była konieczna ze względu na przydzielenie od 1 października br. po jednym (...)
str. 55
2.3.
Czynności formalne
Urlopu udziela się na wniosek pracownika, co oznacza, iż ma on charakter fakultatywny. Pracodawca jest jednak związany terminowo złożonym wnioskiem w sprawie tego urlopu. Ważne: (...)
str. 56
3.
Rezygnacja z urlopu
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego za zgodą pracodawcy - w dowolnym czasie, nawet z dnia na dzień. Rezygnacja może nastąpić także bez zgody pracodawcy (...)
str. 59
4.
Obniżenie wymiaru czasu pracy
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (...)
str. 59
5.
Ochrona stosunku pracy
Jak wynika z art. 1861 § 1 K.p., pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia (...)
str. 59
XII.
Praca w ruchu ciągłym
W celu realizacji zadań przez 7 dni w tygodniu po 24 godziny na dobę większość pracodawców decyduje się na 4- lub 5-brygadową organizację czasu pracy, (...)
str. 61
1.
Pracodawcy uprawnieni do stosowania
Wprowadzenie systemu pracy w ruchu ciągłym wymaga spełnienia warunków szczegółowo określonych przez ustawodawcę. Można go stosować, jeśli prace nie mogą być wstrzymane ze względu na technologię (...)
str. 61
2.
Organizacja czasu pracy
Ustawodawca dopuścił w ramach systemu pracy w ruchu ciągłym przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy jednego dnia w niektórych tygodniach do 12 godzin. Nie wymaga się przy tym planowania (...)
str. 62
3.
Ustalanie wymiaru czasu pracy
Ze względu na specyfikę omawianego systemu ustawodawca określił szczególne zasady ustalania obowiązującego wymiaru czasu pracy. Aby go ustalić należy: pomnożyć 8 godzin przez liczbę dni (...)
str. 64
4.
Pozostałe zasady planowania czasu pracy
Wprowadzenie wobec części pracowników systemu pracy w ruchu ciągłym nie wyłącza pozostałych zasad planowania czasu pracy. Oznacza to, że układając harmonogramy na kolejne 4-tygodniowe okresy pracodawca (...)
str. 64
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Jakie zmiany szykują się w OFE?
Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl) znajduje się projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze (...)
str. 67
2.
Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota przeciętnego wynagrodzenia, włącznie z wypłatami z zysku, z poprzedniego kwartału, tj. w okresie od 1 października (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.