Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 21 (495) z dnia 01.11.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia za pracę i zasiłku pracownika zwolnionego z PIT
Jak rozliczyć pod względem składkowo-podatkowym pracownika w wieku 23 lat, którego przychody ze stosunku pracy są zwolnione z PIT, w sytuacji gdy w danym miesiącu (...)
str. 4
2.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzenia menedżera
Od 1 października br. zawarliśmy kontrakt menedżerski z osobą fizyczną za wynagrodzeniem miesięcznym w wysokości 14.000 zł. Z tego tytułu zgłosiliśmy ją do ubezpieczeń społecznych (...)
str. 6
3.
Zwrot członkowi rady nadzorczej nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe
Członek rady nadzorczej z tytułu pełnionej funkcji otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4.057 zł. Jest on również pracownikiem innego podmiotu. Na początku października br. otrzymaliśmy (...)
str. 8
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Termin zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego
1) W dniu 28 czerwca br. zawarliśmy umowę o pracę z pracownikiem, w której wskazaliśmy jako termin rozpoczęcia pracy 1 lipca br. W jakim terminie (...)
str. 10
2.
Ubezpieczenie wypadkowe z umowy zlecenia
Czy zleceniobiorcy wykonujący usługi kierowania pojazdami (także poza krajem, transport międzynarodowy) powinni zostać zgłoszeni do ubezpieczenia wypadkowego? Tak, jeżeli umowa zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowych (...)
str. 11
3.
Wybór tytułu ubezpieczenia dla pracownika-przedsiębiorcy wykonującego umowę zlecenia
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., pozostający równocześnie w stosunku pracy, zawarł umowę zlecenia. Czy stanowi ona tytuł tylko do ubezpieczenia zdrowotnego? Nadmieniamy, że umowa zlecenia (...)
str. 12
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Nagrody roczna i świąteczna w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Spółka z o.o. wypłaca pracownikom nagrody roczne oraz nagrody z okazji świąt. Nagroda roczna ustalana jest jako procent od sumy faktycznie wypłaconego wynagrodzenia za 12 (...)
str. 14
2.
Niesłusznie obniżone wynagrodzenie za pracę w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego
Pracownik pracuje w organizacji od poniedziałku do piątku i jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości. We wrześniu 2018 r. przez dwa dni (1 i 2) (...)
str. 16
3.
Wliczanie do podstawy wymiaru zasiłków wynagrodzenia za miesiąc, w którym przekroczono roczny limit
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, premie miesięczne zmniejszane za okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz dodatek funkcyjny, do którego (...)
str. 18
4.
Dodatek stażowy zwiększa podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownicy samorządowej
Pracownica samorządowa będąca w ciąży przebywa obecnie na długotrwałym zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. W podstawie wymiaru przysługującego jej wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego nie (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Nowy okres zasiłkowy po odzyskaniu zdolności do pracy w trakcie korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik pobierający świadczenie rehabilitacyjne, przyznane na 6 miesięcy, otrzymał od lekarza prowadzącego zaświadczenie o zakończeniu leczenia i odzyskaniu zdolności do pracy. Opinię potwierdził lekarz medycyny (...)
str. 20
2.
Doktoranci, którzy rozpoczęli kształcenie w roku akademickim 2019/2020 bez prawa do świadczeń chorobowych za okres pobierania stypendium
Doktoranci otrzymujący stypendium doktoranckie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, dobrowolnie natomiast mogą przystąpić do ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 pkt 7b, art. (...)
str. 22
V.
Emerytury i renty
1.
Przeliczenie podstawy wymiaru kapitału początkowego na wniosek osoby zainteresowanej
ZUS w 2008 r. ustalił osobie zainteresowanej kapitał początkowy, przyjmując do niego dwa lata, w których pracowała tylko przez kilka miesięcy. Podobno obecnie takie lata (...)
str. 23
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym z powodu częstych absencji chorobowych
1) Wieloletni pracownik, zatrudniony na czas nieokreślony, w ostatnich latach bardzo często choruje. Przykładowo w ubiegłym roku absencja chorobowa wystąpiła siedmiokrotnie i trwała z reguły (...)
str. 25
2.
Możliwość zatrudnienia osoby poniżej 15. roku życia po spełnieniu określonych warunków
Czy można zatrudnić osobę poniżej 15. roku życia? Jeśli tak, to na jakich zasadach oraz jakie warunki muszą zostać spełnione? Możliwe jest zatrudnienie osoby poniżej (...)
str. 26
3.
Zatrudnienie pracowników niemedycznych w niepublicznej placówce zdrowia
Spółka niepubliczna udzielająca świadczeń medycznych po zamknięciu pozostałych lokalizacji prowadzi jedynie oddział kardiologiczny. Czy pracownik biurowy (sekretarka ds. medycznych oraz informatyk) może pracować na takim (...)
str. 28
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Rekompensowanie pracy w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia roboczego
1) W spółce z o.o. obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, licząc od stycznia każdego roku. Dniami wolnymi od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są (...)
str. 30
2.
Wykonywanie pracy w porze nocnej i w niedzielę w świetle zapisów regulaminowych
W zakładzie pracy, zgodnie z zapisami regulaminu, pora nocna obowiązuje od 23 00 do 7 00 , a rozkład przewiduje pracę od poniedziałku do piątku (...)
str. 33
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Zastosowanie dopełniania podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
1) Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem wynagradzanym stałą stawką miesięczną. Poza nią otrzymywał on jedynie dodatki za pracę w porze nocnej. W ciągu ostatnich (...)
str. 34
2.
Obliczanie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy po dłuższej nieobecności w pracy
Pracownica jest wynagradzana stałą stawką miesięczną oraz premią uznaniową w wysokości 40% stawki zasadniczej. W ciągu ostatnich trzech lat przepracowała tylko jeden dzień, pomiędzy okresami (...)
str. 38
3.
Dokonywanie potrącenia niealimentacyjnego z kilku składników, wypłaconych w różnych terminach
Wynagrodzenie pracownika pełnoetatowego jest zajęte przez komornika na należności niealimentacyjne. W listopadzie br. obok wynagrodzenia za pracę otrzyma on również nagrodę jubileuszową oraz nagrodę z (...)
str. 39
4.
Wyrównanie wysokości dodatku stażowego pracownikowi samorządowemu
Pracownik samorządowy obecnie przedstawił dokumenty poświadczające pracę za granicą. W związku z tym od pierwszego dnia zatrudnienia był uprawniony do wyższego o 5% dodatku stażowego (...)
str. 40
IX.
Dokumentacja kadrowa
1.
Wydzielenie w poszczególnych częściach akt osobowych dodatkowych części
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej pracodawca może w poszczególnych częściach akt osobowych pracownika wydzielić części dodatkowe, powiązane ze sobą tematycznie. Nie dostrzegamy zdarzeń, (...)
str. 41
2.
Przechowywanie wniosków o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych oraz o urlopy okolicznościowe i wypoczynkowe
1) Czy wniosek o wypłatę wynagrodzenia w gotówce należy przechowywać razem z kartą wynagrodzeń, czy w części B akt osobowych? Generalnie dokumentacja pracownicza została podzielona (...)
str. 42
X.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Ustalenie pierwszego urlopu wypoczynkowego, w tym po zmianie wymiaru czasu pracy
W połowie lipca br. zatrudniliśmy absolwenta szkoły wyższej, początkowo na okres próbny na 1/2 etatu, a następnie w pełnym wymiarze. Jaki wymiar urlopu mu przysługuje? (...)
str. 43
2.
Wymiar urlopu wypoczynkowego po okresie korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem
Pracownica na przełomie lat 2016/2017 korzystała z urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz z urlopu wypoczynkowego, po którym wystąpiła o roczny urlop wychowawczy. Po tym urlopie (...)
str. 45
XI.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Udzielenie kary porządkowej pracownikowi notorycznie spóźniającemu się do pracy - checklista
Pracownik notorycznie spóźnia się do pracy. Kierownik kilkakrotnie przeprowadzał z nim rozmowy dyscyplinujące. Czy można je traktować jak kary porządkowe? Jeśli tak, to czy należy (...)
str. 46
2.
Rodzaj umowy zawartej na okresowy przegląd techniczny budynków
Czy na "wykonanie okresowego przeglądu technicznego budynku i budowli" można zawrzeć umowę o dzieło z osobą fizyczną, czy też ma to być umowa zlecenia? Naszym (...)
str. 49
3.
Kwoty potrąceń z wynagrodzenia pracownika w zaświadczeniu o zarobkach
Pracownik prosi o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu za trzy ostatnie miesiące w wysokości brutto oraz netto. Jego wynagrodzenie jest obciążone komorniczym zajęciem alimentacyjnym. (...)
str. 50
XII.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zapewnienie pomieszczenia do spożywania posiłków
Czy dopuszczalnym jest umożliwienie pracownikom spożywania posiłków i napojów na terenie hali produkcyjnej? Przepisy bhp nie przewidują bezwzględnego zakazu spożywania posiłków na terenie hali produkcyjnej, (...)
str. 51
D.
ROZLICZENIA Z PFRON
1.
Ustalenie stanu zatrudnienia wykazywanego we wniosku o dofinansowanie Wn-D
Spółka jawna korzysta z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy do bieżącego stanu zatrudnienia i średniego stanu zatrudnienia za 12 miesięcy poprzedzających okres sprawozdawczy, wykazywanego (...)
str. 53
E.
PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
1.
Wykazywanie w raporcie ZUS RCA wpłaty do PPK finansowanej przez podmiot zatrudniający
W UiPP nr 20/2019, na str. 55-60 opublikowaliśmy artykuł pt. "Wynagrodzenie » netto « pracownika i zleceniobiorcy będących uczestnikami PPK". Sygnalizowaliśmy w nim nasze wątpliwości (...)
str. 56
2.
Ważny termin: Do 12 listopada br. największe podmioty mają czas na podpisanie umowy o prowadzenie PPK
Przypominamy, że podmioty, które na dzień 31 grudnia 2018 r. zatrudniały co najmniej 250 osób zatrudnionych obowiązane były do 25 października br. podpisać umowę o (...)
str. 58
F.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Ponoszenie kosztów sądowych i procesowych przez strony
Pracownik jest ustawowo zwolniony od uiszczania opłaty w sprawach z zakresu prawa pracy, co wynika z treści art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy z (...)
str. 61
2.
Etapy postępowania sądowego i ich wpływ na wynik sprawy
Z dniem 7 listopada 2019 r. zaczną obowiązywać niektóre przepisy ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz (...)
str. 62
1.
Obowiązki pracodawcy związane z bhp
Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W ramach tego (...)
str. 64
2.
Temperatura w pomieszczeniach pracy
Pomieszczenia pracy powinny być wyposażone w szczególności w oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, (...)
str. 64
3.
Pomieszczenia do ogrzania dla osób pracujących na zewnątrz
W myśl § 45 ust. 4 rozporządzenia, stanowiska pracy znajdujące się na zewnątrz pomieszczeń powinny być tak usytuowane i zorganizowane, aby pracownicy byli chronieni przed (...)
str. 64
4.
Posiłki i napoje profilaktyczne
Stosownie do art. 232 K.p., pracodawca zapewnia nieodpłatnie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych oraz jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych, odpowiednie posiłki i (...)
str. 65
5.
Ciepła odzież ochronna
W myśl art. 237 6 § 1 K.p., pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego dostarczania pracownikom środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia (...)
str. 66
G.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Nowy wzór statystycznej karty wypadku
W Dzienniku Ustaw z 16 października 2019 r. pod poz. 1972 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 października 2019 (...)
str. 67
2.
Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w okresie od 1 października do 31 grudnia br.
Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z (...)
str. 67
3.
Porozumienie ZUS i PFRON w sprawie wymiany danych płatników - informacja ZUS
ZUS podpisał porozumienie z PFRON w sprawie elektronicznej wymiany danych płatników składek na potrzeby realizacji przepisów ustawy o rehabilitacji. Jak czytamy w informacji zamieszczonej na (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.