Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 20 (350) z dnia 10.10.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS finansowane przez pracodawcę w kosztach podatkowych
Czy zapłacone w dniu 16 września br. składki ZUS należne za lipiec i sierpień br. podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych września? Nadmieniamy, że wypłat wynagrodzeń za dany (...)
str. 4
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wypłat dokonanych zwalnianemu pracownikowi
Pracownik przebywający na długotrwałym zwolnieniu lekarskim został zwolniony z pracy z dniem 30 września br. w trybie art. 53 K.p. Na początku października br. wypłacono mu świadczenie rehabilitacyjne, odprawę (...)
str. 5
3.
Opłacanie składki na FGŚP za pracownika - krewnego pracodawcy
Od września br. zatrudniam syna na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Czy mam obowiązek opłacać za niego składkę na FGŚP? Nie. Za (...)
str. 7
4.
Jakie zmiany nastąpią od 1 listopada br. w dokumentach zgłoszeniowych i rozliczeniowych ZUS?
Generalnie od 1 listopada 2013 r. wejdą w życie zmiany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia (...)
str. 8
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Wykonywanie umowy zlecenia przez studenta a ubezpieczenia w ZUS
1) Na okres od 1 czerwca do 31 października 2013 r. zatrudniliśmy na podstawie umowy zlecenia osobę w wieku 19 lat będącą tegoroczną maturzystką. Od października 2013 r. (...)
str. 10
2.
Ubezpieczenia w ZUS członka zarządu spółki z o.o.
W jednoosobowej spółce z o.o. jest dwuosobowy zarząd. Prezes zarządu chce być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Spółka ma pełnomocnika do podpisywania takich umów. (...)
str. 11
3.
Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem tytułem do ubezpieczeń
Zamierzam zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej z powodu sprawowania osobistej opieki nad 2-letnim dzieckiem. Czy z tego tytułu będę podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu (...)
str. 12
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku w razie przerwy w pobieraniu składnika wynagrodzenia
Czy do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego powinniśmy wliczyć dodatek specjalny, który został przyznany pracownikowi do określonego terminu, jeśli po miesięcznej przerwie ponownie otrzymał prawo do (...)
str. 14
2.
Zasiłek macierzyński dla pracownicy prowadzącej jednocześnie działalność gospodarczą
Czy pracownica prowadząca jednocześnie działalność gospodarczą, będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego z dwóch tytułów? W jaki sposób zostanie ustalona podstawa wymiaru zasiłku z działalności? Jeżeli osoba, o której mowa (...)
str. 15
3.
Wynagrodzenie chorobowe dla pracownicy łączącej dodatkowy urlop macierzyński z pracą
Pracownica po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego korzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, łącząc go z pracą na 1/2 etatu (nie wystąpiła o urlop rodzicielski). Ostatniego dnia pracy (...)
str. 17
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego za przepracowany dzień, w którym zdarzył się wypadek - wyjaśnienie ZUS
W UiPP nr 15/2013, str. 22-23 pisaliśmy o braku prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego za dzień, w którym zdarzył się wypadek przy pracy, (...)
str. 18
2.
Wypłata wynagrodzenia chorobowego po okresie wyczekiwania
Pracownik zachorował kilka dni po podjęciu pracy, co miało miejsce 23 września br. Wcześniej był zatrudniony do 31 maja br., a następnie pobierał zasiłek chorobowy (...)
str. 18
3.
Zasady wypełniania zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3
Proszę o przedstawienie zasad wypełniania zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3. Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 sporządzają płatnicy składek (m.in. pracodawcy) nieupoważnieni do wypłaty zasiłków oraz, (...)
str. 19
V.
Emerytury i renty
1.
Renta socjalna dla niepełnosprawnego dziecka
Czy syn pracownicy będący osobą niepełnosprawną od urodzenia, niepobierający żadnych świadczeń, może ubiegać się w ZUS o rentę socjalną? Tak, jeżeli jest całkowicie niezdolny do (...)
str. 25
2.
Czy świadczeniobiorca może wybrać ZUS właściwy do wypłaty emerytury lub renty?
Zamieszkuję w innym mieście niż to, w którym mam stałe miejsce zameldowania. W październiku 2013 r. będę ubiegał się o emeryturę. W którym ZUS muszę (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zawarcie kolejnej umowy o pracę po jednodniowej przerwie w zatrudnieniu
Pracownik wystąpił z ofertą rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony z powodu przejścia na emeryturę. Po jednym dniu przerwy zatrudniliśmy tego pracownika w ramach (...)
str. 27
2.
Przedłużenie czasu trwania umowy o pracę do dnia porodu
Zatrudniliśmy na czas określony wynoszący 8 miesięcy pracownicę, która ostatnio doręczyła zaświadczenie o stanie ciąży. Czy o przedłużeniu terminowej umowy o pracę do dnia porodu należy pracownicę poinformować (...)
str. 28
3.
Tymczasowe powierzenie pracownikowi innej pracy
W okresie urlopowym pracodawca powierza pracownikom pełnienie zastępstw osób korzystających z urlopów wypoczynkowych. Czy w podanych okolicznościach zgoda pracownika na wykonywanie innego rodzaju pracy niż określona w umowie o pracę (...)
str. 30
4.
Reprezentacja spółki z o.o. przy zawieraniu umowy o pracę ze wspólnikiem
Małżonkowie założyli spółkę z o.o. Mąż jest prezesem i otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji. Jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i wystawia faktury spółce za wykonane usługi. Czy w przypadku likwidacji (...)
str. 31
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Wymiar czasu pracy w 2014 r.
Wymiarem czasu pracy jest liczba godzin i dni przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Pracodawca ustala ten wymiar przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego. Sposób ustalenia (...)
str. 33
2.
Rozkład czasu pracy w systemie równoważnym
Stosujemy równoważny system czasu pracy przy stałym rozkładzie, który przewiduje pracę w poniedziałek w wymiarze 10 godzin, w środę 6 godzin, a w pozostałe dni (...)
str. 35
3.
System zadaniowy a godziny nadliczbowe
Ze względu na wykonywanie większości zadań służbowych w terenie dziennikarze są zatrudnieni w systemie zadaniowym i wynagradzani stawką miesięczną oraz premią. Czy w przypadku przedłużania się godzin pracy, a także (...)
str. 36
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za urlop od składników zmiennych
1) Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną, a ponadto w niektórych miesiącach wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych, w tym z przekroczenia normy średniotygodniowej, co jest kompensowane dodatkami. Jak obliczyć jego (...)
str. 37
2.
Ustalenie wynagrodzenia za urlop okolicznościowy
Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową oraz akordową. W danym miesiącu przebywał na urlopie okolicznościowym, a przez resztę miesiąca na urlopie wypoczynkowym. Jak obliczyć wynagrodzenie za (...)
str. 40
3.
Kolejna nagroda jubileuszowa po dostarczeniu dodatkowych dokumentów potwierdzających staż
Pracownik gminnego ośrodka kultury w styczniu 2010 r. otrzymał nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. W lipcu br. udokumentował dodatkowy okres zatrudnienia wynoszący 2 lata (...)
str. 41
4.
Potrącanie niealimentacyjnych należności egzekwowanych z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego
Wynagrodzenie oraz zasiłek chorobowy pracownika zostały zajęte na poczet należności niealimentacyjnych. Jak ustalić kwotę potrącenia w miesiącu, w którym pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę i (...)
str. 42
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Zmiana wymiaru czasu pracy a urlop wypoczynkowy
W ubiegłym roku zatrudniliśmy na pełen etat pracownika z 10-letnim stażem urlopowym. W trakcie bieżącego roku wymiar czasu pracy tego pracownika uległ zmniejszeniu. Ile aktualnie dni urlopu przysługuje (...)
str. 43
2.
Wymiar urlopu pracownika niepełnosprawnego
Kiedy nabywa prawo do urlopu kolejnego pracownik legitymujący się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Pracownik uzyskuje prawo do kolejnego urlopu dodatkowego analogicznie jak prawo do kolejnego urlopu (...)
str. 45
3.
Udzielenie pracownikowi urlopu ojcowskiego
Czy pracownik-ojciec może skorzystać z urlopu ojcowskiego w przypadku gdy matka dziecka jest ubezpieczona w KRUS? Jeśli tak, to czy za ten urlop otrzyma zasiłek? Na obydwa pytania (...)
str. 46
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Terminy wydawania świadectw pracy
Od 2011 r. zatrudniamy pracownika na podstawie umów o pracę na czas określony obejmujących sezony trwające od 5 maja do 30 września każdego roku. Czy obowiązek wydania (...)
str. 47
2.
Dokumentowanie tzw. wyjść prywatnych w czasie pracy
Czy oraz w jaki sposób pracownik powinien udokumentować opuszczanie zakładu pracy w celach prywatnych? Przepisy prawa z zakresu dokumentowania absencji w pracy nie wskazują dokumentu właściwego w przypadku udzielenia zwolnienia (...)
str. 49
3.
Ustalanie regulaminu wynagradzania
Strony rozwiązały po czterech latach obowiązywania zakładowy układ zbiorowy pracy. Zasady wynagradzania pracowników mają zostać określone w regulaminie wynagradzania. W firmie działają dwie organizacje związkowe, które nie (...)
str. 50
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Kwalifikacja wypadku na terenie zakładu pracy, który nastąpił przed rozpoczęciem pracy
Czy wypadek, któremu pracownik uległ na terenie zakładu pracy, przed rozpoczęciem pracy powinien być kwalifikowany jako wypadek przy pracy, czy jako wypadek w drodze do pracy? (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Dodatek stażowy i szczepienia przeciw grypie a składki ZUS
1) Wypłacamy dodatek stażowy, do którego zgodnie z przepisami płacowymi obowiązującymi w naszej firmie pracownicy zachowują prawo także za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego. W związku z tym, że wynagrodzenie (...)
str. 54
2.
Korekta dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych
1) Przez pomyłkę wyrejestrowaliśmy pracownika z ubezpieczeń z dniem 14 sierpnia 2013 r. zamiast 15 września 2013 r. Jak skorygować ten błąd? Pracodawca powinien ponownie złożyć zgłoszenie wyrejestrowania na (...)
str. 55
3.
Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego dla zleceniobiorcy
Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli uległ wypadkowi (...)
str. 56
4.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków
1) Od września 2013 r. pracownik choruje. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje premię kwartalną, która za II kwartał 2013 r. nie została jeszcze wypłacona. Jak ustalić podstawę wymiaru (...)
str. 56
5.
Zasady wypłaty zasiłków
1) Pracownik na część miesiąca dostarczył zwolnienie lekarskie z dodatkową informacją, że po wyjściu ze szpitala dostarczy kolejne zwolnienie. Czy możemy wypłacić zasiłek chorobowy za cały (...)
str. 57
6.
Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna
1) Czy należy się nagroda jubileuszowa pracownikowi legitymującemu się 26-letnim okresem zatrudnienia, który osiągnął staż uprawniający do nagrody (25 lat) zanim podjął pracę w urzędzie gminy? (...)
str. 58
7.
Ślub pracownika a zwolnienie od pracy
Pracownik w ubiegłym miesiącu zawarł ślub cywilny i korzystał z dwóch dni urlopu okolicznościowego. W październiku br. ten sam pracownik bierze ślub kościelny. Czy mamy obowiązek udzielenia ponownie urlopu (...)
str. 59
8.
Akta osobowe w małej firmie
Czy w małej firmie pracodawca ma obowiązek zakładania teczek akt osobowych dla pracowników? Jak postąpić w sytuacji gdy jeden pracownik jest zatrudniony na dwóch różnych stanowiskach na (...)
str. 59
9.
Ochrona zatrudnienia członka rady pracowników
W firmie została utworzona 3-osobowa rada pracowników. Czy jej członkowie podlegają szczególnej ochronie analogicznie jak działacze związkowi? Pracownicy wybrani do rady pracowników podlegają ochronie przed rozwiązaniem (...)
str. 59
1.
W zakresie prawa pracy
1.1. Ustalenie minimalnego wynagrodzenia za pracę Z dniem 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie pełnoetatowego pracownika wyniesie 1.680 zł. Oznacza to wzrost płacy minimalnej o 80 zł. Nową stawkę wprowadzono (...)
str. 60
1.1.
Ustalenie minimalnego wynagrodzenia za pracę
Z dniem 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie pełnoetatowego pracownika wyniesie 1.680 zł. Oznacza to wzrost płacy minimalnej o 80 zł. Nową stawkę wprowadzono rozporządzeniem (...)
str. 60
1.2.
Dodatek za pracę w porze nocnej
Dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej wynosi 20% stawki godzinowej za tę pracę (art. 1518 § 1 K.p.). Zasady obliczania dodatku za pracę w porze nocnej (...)
str. 61
1.3.
Maksymalna kwota odprawy z tytułu zwolnień grupowych
Firmy zmniejszające zatrudnienie w trybie wypowiadania umów o pracę albo porozumienia stron, zatrudniające co najmniej 20 pracowników są objęte przepisami ustawy o zwolnieniach grupowych. Na (...)
str. 61
1.4.
Naruszenie zasady równego traktowania
Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 183dK.p.), (...)
str. 62
1.5.
Odszkodowanie za mobbing
Pracownik, wobec którego pracodawca dopuścił się mobbingu, może skorzystać z prawa do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków. Ma (...)
str. 62
1.6.
Wynagrodzenie przestojowe
Zgodnie z art. 81 § 2 K.p. pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej świadczenia, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy (...)
str. 62
1.7.
Wynagrodzenie za miesiące nieświadczenia pracy ze względu na rozkład czasu pracy
Stosownie do art. 129 § 5 K.p. jeżeli w danym miesiącu, ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, pracownik nie ma obowiązku (...)
str. 62
1.8.
Kwoty wolne od potrąceń
Wynagrodzenie za pracę jest istotnym elementem umowy o pracę (art. 29 § 1 pkt 3 K.p.) i podlega szczególnej ochronie, którą regulują przepisy art. 84-91 K.p. Ochrona wynagrodzenia za pracę obejmuje (...)
str. 63
2.
W zakresie składek i świadczeń ZUS
2.1. Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców korzystających z ulgi w ich opłacaniu Od 1 stycznia 2014 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących (...)
str. 65
2.1.
Składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców korzystających z ulgi w ich opłacaniu
Od 1 stycznia 2014 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów (...)
str. 65
2.2.
Najniższa podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych dla osób na wychowawczym
Zgodnie z art. 18 ust. 5b i 14 ustawy o sus podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym (...)
str. 66
2.3.
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłki wypłacane w okresie zmiany minimalnego wynagrodzenia
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługujących pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, nie może być (...)
str. 66
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 października br. nowe rozporządzenie w sprawie urlopów wychowawczych
W wykonaniu upoważnienia ustawowego zawartego w art. 1866 K.p. w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz. U. poz. 1028), Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał (...)
str. 68
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.