Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 2 (356) z dnia 10.01.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Niezdolność do pracy po przepracowaniu pełnego wymiaru godzin a wynagrodzenie za pracę - stanowisko MPiPS
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną (art. 80 zdanie pierwsze K.p.). Do określenia sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy, mocą art. 297 pkt 1 (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy w razie zatrudnienia pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę
Z własnym pracownikiem (zatrudnionym na 1/2 etatu) zamierzamy zawrzeć kolejną umowę o pracę w wymiarze 1/3 etatu (na wykonywanie innej pracy). Czy jesteśmy zobowiązani z (...)
str. 6
2.
Do 31 stycznia br. niektórzy pracodawcy przekazują dane dla ustalenia składki wypadkowej - ZUS IWA
Płatnik składek jest obowiązany przekazać do ZUS informację ZUS IWA za rok 2013, jeżeli łącznie spełnia trzy warunki, a mianowicie: 1) był zgłoszony nieprzerwanie w ZUS jako (...)
str. 8
3.
Od 1 stycznia br. rozliczenie składek ZUS pracowników oddelegowanych do pracy za granicę od wyższej podstawy
Ile wynosi w 2014 r. najniższa podstawa wymiaru składek ZUS dla pracowników oddelegowanych do pracy za granicą w polskim zakładzie pracy? Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników (...)
str. 13
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Składki ZUS gdy w zleceniobiorca wykonuje dwie umowy na rzecz jednego zleceniodawcy
Od grudnia 2013 r. zleceniobiorca wykonuje w naszej firmie dwie umowy zlecenia. Obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlega z umowy, z której uzyskuje wynagrodzenie niższe od minimalnej (...)
str. 14
2.
Osoby prowadzące publiczne szkoły, przedszkola lub ich zespoły zostały objęte ubezpieczeniami w ZUS jako przedsiębiorcy
Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność do 31 grudnia 2013 r. uważane były osoby prowadzące niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie (...)
str. 15
3.
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym zawarta między Polską i Ukrainą
Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszła w życie umowa między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym z dnia 18 maja 2012 r. (Dz. (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wynagrodzenie za nadgodziny w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe. W październiku 2013 r. przez kilka dni był niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne wynagrodzenie (...)
str. 18
2.
Wliczanie nagrody rocznej do podstawy wymiaru zasiłku
1) Pracownikom oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości wypłacamy nagrody roczne. W jaki sposób nagrodę za 2012 r. należało uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego (...)
str. 19
3.
Zasiłek dla osoby niebędącej pracownikiem niezdolnej do pracy przed upływem pierwszego miesiąca ubezpieczenia chorobowego
Od 1 grudnia 2013 r. zmieniło się brzmienie art. 49 ustawy zasiłkowej dotyczącego ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących ubezpieczonym niebędącym pracownikami (np. zleceniobiorcom, przedsiębiorcom), (...)
str. 21
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Obowiązki pracodawcy będącego od 1 stycznia 2014 r. płatnikiem zasiłków
Od 2014 r. jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W jakim terminie i na podstawie jakich dowodów powinniśmy je wypłacać?
str. 23
1.1.
Terminy wypłaty zasiłków
Pracodawca wypłaca zasiłki w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń, z tym że nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia przez pracownika dokumentów niezbędnych do stwierdzenia (...)
str. 23
1.2.
Dowody do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego
Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego ma obowiązek ewidencjonowania dokonanych wypłat, a także przechowywania dokumentacji stanowiącej podstawę do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń (...)
str. 24
2.
Ustalenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą
Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu od 23 października 2013 r. korzysta z urlopu rodzicielskiego i otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 60% podstawy wymiaru. W grudniu 2013 r. złożyła wniosek o łączenie od (...)
str. 29
V.
Emerytury i renty
1.
Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą
1) Lekarz orzecznik ZUS orzekł, że pracownik jest częściowo niezdolny do pracy i niezdolność ta ma związek z chorobą zawodową. Jak zostanie ustalona wysokość renty (...)
str. 30
2.
Wypłata emerytury dla osoby zamieszkałej w innym niż Polska państwie członkowskim UE
Pobieram emeryturę przyznaną przez ZUS. Planuję zamieszkać na stałe w Chorwacji. Czy w związku z wejściem Chorwacji do Unii Europejskiej ZUS będzie tam przekazywał wypłatę (...)
str. 31
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Przekształcenie rodzaju łączącej strony umowy o pracę
W jaki sposób możemy zmienić zawarte kilka lat temu umowy o pracę na czas nieokreślony w umowy terminowe? Czy dla modyfikacji umowy znajdzie zastosowanie wypowiedzenie zmieniające? Nadmieniamy, że (...)
str. 33
2.
Czy Sąd może nakazać pracodawcy zatrudnienie pracownika do końca procesu?
Pracownik, który otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony złożył odwołanie do sądu pracy. W toku procesu wniósł o nakazanie pracodawcy jego dalszego zatrudnienia do czasu (...)
str. 35
3.
Nawiązanie umowy o pracę z członkiem zarządu spółki z o.o. przez czynności dorozumiane
Członek zarządu spółki z o.o. po powołaniu go na to stanowisko zawarł pisemną umowę o pracę ze spółką reprezentowaną przez prezesa jej zarządu. Następnie przez (...)
str. 36
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Umowny limit godzin pracy niepełnoetatowca
Czy liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego na 1/8 etatu w organizacji jeden dzień w tygodniu przez 5 godzin, a tylko sporadycznie od (...)
str. 37
2.
Prawo pracownika do niedzieli wolnej od pracy co najmniej raz na 4 tygodnie
Jak należy stosować przepis przyznający pracownikom prawo do co najmniej jednej niedzieli wolnej od pracy na każde 4 tygodnie? Czy z normy art. 15112 K.p. można wywodzić (...)
str. 39
3.
Stosowanie przerywanego czasu pracy w praktyce
1) Pracodawca prowadzący działalność handlową zamierza dla kilku pracowników wprowadzić przerywany czas pracy. Czy rozkład czasu pracy zatrudnionych w tym systemie powinien w każdym dniu (...)
str. 41
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalanie ekwiwalentu za urlop w razie pracy nadliczbowej oraz absencji w okresie przyjmowanym do podstawy
Pracownik wynagradzany stawką miesięczną w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz premią uznaniową wypowiedział umowę o pracę. Czy pracodawca jest zobowiązany dokonać dopełnienia podstawy ekwiwalentu za urlop, (...)
str. 42
2.
Kwota potrącenia należności egzekwowanych w przypadku otrzymywania świadczeń niepieniężnych
1) Pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone w stałej miesięcznej wysokości. Ponadto pracodawca zakupił z własnych środków i udostępnił temu pracownikowi pakiet medyczny oraz kartę wstępu na (...)
str. 43
3.
Na kolejny rok - zamrożenie wysokości wynagrodzenia osób objętych ustawą kominową
Czy podstawa do wyliczenia wynagrodzenia osób objętych ustawą kominową w bieżącym roku w dalszym ciągu podlega zamrożeniu? Zamrożeniu na kolejny rok uległa podstawa do obliczenia jedynie maksymalnego (...)
str. 46
4.
Uprawnienie do odpraw pracownika odchodzącego z pracy za porozumieniem stron
Czy szkoła, która zamierza w ramach zmian organizacyjnych ograniczyć zatrudnienie w dziale księgowości, rozwiązując za porozumieniem stron umowę z głównym księgowym i powierzając jego obowiązki (...)
str. 47
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Ustalanie stażu urlopowego
Zatrudniamy pracownika, który legitymuje się świadectwami ukończenia technikum, szkoły policealnej, a także dyplomami studiów licencjackich i magisterskich. Pracownik ten poprzednio świadczył pracę w ramach stosunku pracy w okresie częściowo (...)
str. 49
2.
Urlop na żądanie w pierwszym i następnym roku pracy
Pracownik podjął pierwszą w życiu pracę zawodową pod koniec minionego roku. Po przepracowaniu kilku dni, już w nowym roku kalendarzowym wystąpił z wnioskiem o urlop (...)
str. 51
2.1.
Urlop w pierwszym roku pracy
Problematykę prawa do urlopu w pierwszym roku pracy reguluje art. 153 § 1 K.p. W myśl powołanej normy pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę (...)
str. 51
2.2.
Kolejny urlop wypoczynkowy
Prawo do urlopu określanego w art. 153 § 2 K.p. jako "kolejny" pracownik uzyskuje z dniem 1 stycznia każdego następnego roku "z góry" na poczet zatrudnienia w danym roku. Nabycie (...)
str. 52
3.
Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego
W marcu 2013 r. pracownica urodziła dziecko i obecnie korzysta z urlopu rodzicielskiego. Czy może zrezygnować z tego urlopu? Nie. Ustawodawca przewidział możliwość rezygnacji z urlopu rodzicielskiego tylko w przypadku wystąpienia o niego (...)
str. 53
4.
Udzielenie kolejnej części urlopu wychowawczego
Czy pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym od 1 kwietnia 2013 r. do 20 września 2014 r. na dziecko urodzone 21 września 2010 r., będzie mogła (...)
str. 54
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Postępowanie pracodawcy w razie naruszenia przez pracownika obowiązku trzeźwości
1) Jak powinien postąpić pracodawca w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że pracownik naruszył w pracy obowiązek trzeźwości? Pracodawca powinien odsunąć pracownika od pracy i ewentualnie skontrolować (...)
str. 55
2.
Wykonywanie umowy zlecenia czy umowy o dzieło?
Zamierzamy zlecić osobie fizycznej tłumaczenie biuletynów (informacji). Umowy będą regularne, a wynagrodzenie wypłacane za ilość znaków. Czy taka umowa może zostać zawarta jako umowa zlecenia, (...)
str. 57
3.
Odpowiedzialność za mienie powierzone
W jaki sposób pracodawca powinien prawidłowo powierzyć pracownikowi odpowiedzialnemu materialnie należące do niego mienie? Kiedy pracownik odpowiada za niedobór w tym mieniu? Uregulowana w art. 124 do 127 K.p. (...)
str. 58
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zatrudnienie w służbie bhp
Jakie stanowisko w służbie bhp możemy powierzyć osobie, która ukończyła studia magisterskie lub podyplomowe z tego zakresu? W jaki sposób może zostać zrealizowany wymóg posiadania rocznego stażu pracy (...)
str. 61
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Składka na ubezpieczenie chorobowe osoby podlegającej dobrowolnie temu ubezpieczeniu
1) Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od grudnia 2013 r. przystąpiłem również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy jako podstawę (...)
str. 62
2.
Zliczanie okresu zasiłkowego
1) W jaki sposób liczyć okres zasiłkowy w sytuacji, gdy pracownik zachorował w okresie wyczekiwania i za pierwsze kilka dni nie nabył prawa do zasiłku chorobowego? Do okresu zasiłkowego (...)
str. 63
3.
Ustalanie prawa do zasiłku chorobowego i opiekuńczego
1) Pracownik przystąpił do pracy przed upływem niezdolności do pracy orzeczonej na okres 10 dni. Czy przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego za wykorzystany okres (...)
str. 63
4.
Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnego
Od 28 listopada 2011 r. zatrudniamy w wymiarze 4/5 etatu pracownika, który przedstawił nam wydane 21 lutego 2012 r. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Od kiedy jest on uprawniony (...)
str. 64
5.
Wymiar czasu pracy zatrudnionego na część etatu
Jaki wymiar czasu pracy obowiązuje w styczniu br. pracownika zatrudnionego na 4/5 etatu w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym? Wymiar czasu pracy, czyli liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym (...)
str. 65
6.
Okresy zaliczalne do stażu pracy dla różnych celów
1) Czy do okresu pracy, od którego zależą prawo i wysokość dodatku stażowego, należy zaliczyć okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych? Nadmieniamy, że w firmie obowiązuje regulamin wynagradzania, (...)
str. 65
7.
Dyskryminacja w zatrudnieniu
Czy zawarcie przez kadrową umowy ubezpieczenia na życie (tzn. Nw) tylko dla części pracowników, z pominięciem osób starszych, może skutkować zarzutem dyskryminacji ze względu na wiek? (...)
str. 66
1.
Okoliczności i procedura wprowadzania przedłużonego okresu rozliczeniowego
W celu racjonalnego gospodarowania czasem pracy pracowników każdy pracodawca może wprowadzić przedłużone, maksymalnie do 12 miesięcy, okresy rozliczeniowe, niezależnie od stosowanego systemu lub rozkładu czasu pracy. (...)
str. 66
2.
Rozkład czasu pracy w przedłużonym okresie
Podstawową korzyścią z przedłużenia okresu rozliczeniowego przy stosowaniu systemu podstawowego jest możliwość planowania 6 dni pracy na tydzień, w miesiącach gdy zapotrzebowanie na pracę jest (...)
str. 67
3.
Urlop wypoczynkowy w systemie równoważnym w przedłużonym okresie rozliczeniowym
Udzielanie i korzystanie z urlopów pozostaje niezależne od stosowanych systemów czasu pracy i okresów rozliczeniowych. Przypominamy, że pracownik nabywa prawo do określonej liczby dni urlopu, która jest przeliczalna (...)
str. 68
4.
Godziny nadliczbowe w przedłużonym okresie
Nadgodziny z przekroczenia dobowego rozlicza się w przedłużonym okresie rozliczeniowym na zasadach analogicznych jak w okresach standardowych. Dodatki za te nadgodziny wypłaca się z wynagrodzeniem (...)
str. 68
5.
Wynagrodzenie przy nierównomiernym rozłożeniu pracy
Przedłużony okres rozliczeniowy, zwłaszcza do maksymalnych 12 miesięcy, sprzyja znacznemu zróżnicowaniu liczby godzin pracy w poszczególnych miesiącach. W skrajnych przypadkach plan pracy na dany miesiąc (...)
str. 69
6.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
6.1. Stosowanie wydłużonego okresu rozliczeniowego 1) Czy wydłużenie okresu rozliczeniowego wymaga wypowiedzeń zmieniających? Jeżeli umowa o pracę nie zawiera postanowienia w tej sprawie, to nie. Umowa o pracę (...)
str. 70
6.1.
Stosowanie wydłużonego okresu rozliczeniowego
1) Czy wydłużenie okresu rozliczeniowego wymaga wypowiedzeń zmieniających? Jeżeli umowa o pracę nie zawiera postanowienia w tej sprawie, to nie. Umowa o pracę nie określa (...)
str. 70
6.2.
Rozliczenie czasu pracy w niepełnym okresie rozliczeniowym
Jakie są obowiązki pracodawcy, gdy pracownik zakończy pracę przed upływem przedłużonego okresu? Pracodawca powinien dokonać zbilansowania czasu pracy w skróconym okresie rozliczeniowym. Z powodu rozwiązania umowy przed (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.