Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 19 (349) z dnia 01.10.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Wyrównanie wynagrodzeń za poprzednie lata a obciążenia składkowo-podatkowe
Umowy o pracę zawierają gwarancję corocznej waloryzacji wynagrodzenia zasadniczego według wskaźnika inflacji za ubiegły rok. Jednak ani w ubiegłym, ani w bieżącym roku waloryzacja nie została przeprowadzona. Obecnie (...)
str. 4
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika uzyskującego wynagrodzenie objęte prawami autorskimi
Pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze w stałej miesięcznej wysokości, w tym 90% wynagrodzenia rozliczane będzie jako honorarium autorskie z tytułu tworzonych w ramach stosunku pracy utworów. Czy od tej (...)
str. 6
3.
Składki ZUS od wynagrodzenia pracownika młodocianego za przepracowaną część miesiąca
W sierpniu br. pracownik młodociany korzystał przez dwa tygodnie z urlopu bezpłatnego. Czy za ten miesiąc przysługiwało wynagrodzenie w pełnej wysokości? Jeśli nie, to jak (...)
str. 8
4.
Składki na FP i FGŚP za bezrobotnego po zawarciu z nim kolejnej umowy o pracę
Na okres próbny zatrudniliśmy osobę w wieku 55 lat, która wcześniej przez kilka miesięcy była zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Bezpośrednio po zakończeniu (...)
str. 11
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Tytuł do ubezpieczenia dla pracownika będącego przedsiębiorcą, któremu ZUS ustalił prawo do renty
Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy za minimalnym wynagrodzeniem. Osoba ta dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą z tytułu której opłaca tylko składkę zdrowotną. We wrześniu (...)
str. 12
2.
Ubezpieczenia z umowy zlecenia gdy przedsiębiorca opłaca składki ZUS na preferencyjnych warunkach
W firmie umowę zlecenia wykonuje osoba, która równocześnie prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji i opłaca składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach. Zlecenia (...)
str. 14
3.
Pobieranie stypendium w okresie szkolenia oraz stażu a ubezpieczenia w ZUS
Czy osoba pobierająca stypendium w okresie odbywania szkolenia, a następnie stażu, podlega ubezpieczeniom w ZUS? Nadmieniamy, że jest ona ubezpieczona w KRUS. Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uwzględnianie dodatku w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych zgodnie z regulaminem wynagradzania
W regulaminie wynagradzania wprowadziliśmy zapis, w myśl którego pracownikom przysługuje dodatek za dni, za które otrzymują wynagrodzenie, a także za dni nieobecności w pracy z (...)
str. 17
2.
Uzupełnianie wynagrodzenia godzinowego i zmiennej premii miesięcznej, gdy obok choroby wystąpi urlop wypoczynkowy
Pracownik obok wynagrodzenia godzinowego otrzymuje premię uznaniową w zmiennej wysokości (niewypłacaną za okresy absencji chorobowej). W jednym z miesięcy, za który wynagrodzenie należy przyjąć do (...)
str. 18
3.
Wynagrodzenie za nadgodziny w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacamy pracownikom 10 dnia następnego miesiąca. W sytuacji gdy występuje przekroczenie normy średniotygodniowej czasu pracy, to wynagrodzenie za pracę jest wypłacane (...)
str. 20
4.
Nagroda nieuregulowana przepisami płacowymi w podstawie wymiaru zasiłku
W grudniu 2012 r. pracownicy otrzymali nagrody w zróżnicowanej wysokości. Regulamin wynagradzania obowiązujący w firmie nie przewiduje wypłaty takiego składnika wynagrodzenia. Ponadto zarząd nie wskazał (...)
str. 21
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata świadczeń chorobowych dla pracownika po 50 roku życia
1) Zatrudniamy pracownika, który w marcu br. ukończył 50 lat. W sierpniu 2013 r. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby (po raz pierwszy (...)
str. 23
2.
Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy
Czy zleceniobiorca podlegający od kilku miesięcy obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, który nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, otrzyma w razie choroby zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA? Jeśli (...)
str. 24
3.
Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego
Pracownica kilka dni po porodzie wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego (w pełnych wymiarach). Uwzględniając jej wniosek podjęliśmy wypłatę zasiłku macierzyńskiego (...)
str. 26
V.
Emerytury i renty
1.
Praca w szczególnych warunkach a podwyższony wiek emerytalny
Czy podwyższenie wieku emerytalnego ma wpływ na uprawnienia do emerytury osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze? Podwyższenie wieku emerytalnego nie spowodowało (...)
str. 27
2.
Jak oblicza się emeryturę po rencie z tytułu niezdolności do pracy?
Od kilkunastu lat przebywam na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Pod koniec 2013 r. nabędę uprawnienia do emerytury. Jak zostanie obliczona wysokość tego świadczenia? (...)
str. 30
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Ochrona pracownika korzystającego z obniżenia wymiaru etatu w celu opieki nad dzieckiem
1) Pracownica zatrudniona w pracowni psychologicznej po rocznym urlopie wychowawczym od 1 października 2013 r. wraca do pracy. Z tą samą datą pomieszczenia pracowni zostaną wydzierżawione innemu podmiotowi, (...)
str. 32
2.
Rozwiązanie umowy o pracę a stosowanie kar porządkowych
Pracodawca zwolnił bez wypowiedzenia pracownika, który bezzasadnie odmawiał wykonywania niektórych poleceń służbowych. Tryb ten zastosował w ciągu 3 tygodni od ostatniej odmowy. Pracownik wystąpił do (...)
str. 35
3.
Wykonywanie pracy w spółce powiązanej
Czy pracownik spółki, której członkowie zarządu sprawują takie same funkcje w spółce powiązanej, może być kierowany do pracy - odpowiednio do bieżących potrzeb - w tym drugim (...)
str. 36
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie urlopowe po zmianie płacy zasadniczej
Pracownik wynagradzany według stałej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego otrzymał podwyżkę. W tym samym miesiącu korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jak należało obliczyć wynagrodzenie urlopowe, jeśli w (...)
str. 37
2.
Wyrównywanie wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnej
Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości minimalnej. W jednym z miesięcy przez kilka godzin był nieobecny w pracy z powodu stawiennictwa w sądzie. (...)
str. 39
3.
Wynagrodzenie za miesiące wolne od pracy w przedłużonym okresie rozliczeniowym
Po wydłużeniu okresów rozliczeniowych przewidujemy możliwość wystąpienia tzw. miesięcy zerowych, tj. takich, w których nie będzie zaplanowanej pracy. Czy to prawda, że pracownicy wynagradzani stawką (...)
str. 40
4.
Dieta z tytułu zagranicznej podróży służbowej
Pracownik wysłany w zagraniczną podróż służbową spożywał posiłki podczas podróży samolotem (bilet nie zawiera informacji w tej sprawie). Czy możemy z tego tytułu obniżyć jego (...)
str. 41
5.
Dokonywanie potrąceń komorniczych ze świadczenia urlopowego
Wynagrodzenie pracownika jest zajęte przez komornika sądowego na poczet należności niealimentacyjnych. Czy zajęcie obejmuje także świadczenie urlopowe, a jeżeli tak, to w jaki sposób dokonać (...)
str. 42
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Prawo do urlopu uzupełniającego a urlop wychowawczy
Czy pracownikowi, który w trakcie dwuletniego urlopu wychowawczego w roku jego rozpoczęcia osiągnie 10-letni staż pracy, przysługuje prawo do urlopu uzupełniającego? Jeśli tak, to czy ten urlop (...)
str. 43
2.
Wymiar urlopu proporcjonalnego po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego
1) Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który w ciągu roku korzystał z urlopu bezpłatnego? Pracownikowi powracającemu do pracy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc (...)
str. 44
3.
Dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski w razie porodu mnogiego
Czy pracownica, która pod koniec ubiegłego roku urodziła bliźnięta i w dniu wejścia w życie przepisów o urlopach rodzicielskich przebywała jeszcze na podstawowym urlopie macierzyńskim, (...)
str. 46
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Za wrzesień - do 20 października - pracodawcy przekazują do PFRON deklaracje i informacje na nowych drukach
Pracodawca przekazuje do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON): miesięczne deklaracje lub informacje - do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności (...)
str. 47
2.
Uzależnienie wypłaty dofinansowania wczasów od nieuzyskania takiego świadczenia z zakładu małżonka
W regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca zawarł zapis o treści: "dofinansowanie wypoczynku nie przysługuje w przypadku uzyskania analogicznego świadczenia przez małżonka pracownika z jego (...)
str. 48
3.
Zwolnienie od pracy w związku z pobytem pracownika w sanatorium
Jeden z naszych pracowników, po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, otrzymał skierowanie do sanatorium na zabiegi rehabilitacyjne na 28 dni. Jak potraktować jego nieobecność w pracy? (...)
str. 49
4.
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy
Pracownik wskutek niewłaściwego wykonywania obowiązków pracowniczych spowodował awarię. W jaki sposób i do jakiej kwoty pracodawca może dochodzić od pracownika naprawienia wyrządzonej szkody? Czy może potrącić z wynagrodzenia (...)
str. 51
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Solidarna odpowiedzialność pracodawców za powstanie choroby zawodowej pracownika
Pracownik przez kilka lat był zatrudniony jako chemik w zakładach chemicznych, a następnie podjął pracę w naszym przedsiębiorstwie. Podczas wykonywania swoich obowiązków był narażony na działanie czynników szkodliwych (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Dopuszczalność wypowiedzenia umowy
Uzgadniając warunki terminowej umowy o pracę strony ustalają czas jej trwania. Umowa na czas określony może zostać zawarta na kilka dni, miesięcy albo lat. Jeśli uległaby (...)
str. 54
2.
Skutki wadliwego wypowiedzenia umowy na czas określony
W przypadku naruszenia przez pracodawcę kodeksowych zasad i wadliwego wypowiedzenia umowy terminowej pracownikowi nie przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Z wyroku Sądu Najwyższego z (...)
str. 55
3.
Urlop w okresie wypowiedzenia
Zgodnie z art. 1671 K.p. w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli pracodawca udzieli mu urlopu. Pracodawca może w tym czasie udzielić urlopu (...)
str. 56
4.
Wolne na poszukiwanie pracy
W myśl art. 37 K.p. w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę, pracownikowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy. Pracownikowi (...)
str. 57
5.
Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy
Umowa o pracę jest zobowiązaniem wzajemnym, na podstawie którego pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, w (...)
str. 57
6.
Badania kontrolne
Pracownik, który wykonywał pracę w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających, na zakończenie zatrudnienia może zażądać wykonania badań lekarskich (art. (...)
str. 58
7.
Wydanie świadectwa pracy
Po zakończeniu umowy terminowej, gdy zatrudnienie nie będzie kontynuowane, pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy (art. 97 § 1 K.p.). Powinno to nastąpić (...)
str. 58
8.
Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń
Pracownik podlega obligatoryjnie ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. W razie rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę, (...)
str. 59
1.
Prawo do zasiłku opiekuńczego
Zasiłek z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem może być wypłacany zarówno matce, jak i ojcu dziecka, z tym że wypłaty tej dokonuje się tylko (...)
str. 59
2.
Zasiłek opiekuńczy przy pracy zmianowej rodziców
2.1. Opieka nad zdrowym dzieckiem Jeżeli oboje rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej na różnych zmianach, to każdego z nich (...)
str. 61
2.1.
Opieka nad zdrowym dzieckiem
Jeżeli oboje rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej na różnych zmianach, to każdego z nich uważa się (...)
str. 61
2.2.
Opieka nad chorym dzieckiem
Ustalając prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, bierze się pod uwagę harmonogram czasu pracy rodziców i ustala, w których (...)
str. 62
3.
Okresy wypłaty zasiłku opiekuńczego
Zasiłek opiekuńczy wypłaca się przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres: 60 dni w roku kalendarzowym, (...)
str. 62
4.
Obliczanie wysokości zasiłku opiekuńczego
Zasiłek opiekuńczy oblicza się na takich samych zasadach, jakie zostały ustalone przepisami ustawy zasiłkowej do obliczenia wysokości zasiłku chorobowego. W związku z tym podstawę wymiaru (...)
str. 63
5.
Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego
Dowody, na podstawie których dokonuje się wypłaty zasiłku opiekuńczego zostały określone przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących (...)
str. 65
6.
Wykazanie zasiłku opiekuńczego w dokumentach ZUS
Jeżeli pracownik przez część miesiąca sprawował osobistą opiekę nad dzieckiem i za ten miesiąc uzyskał wynagrodzenie za pracę oraz zasiłek opiekuńczy, to do podstawy wymiaru (...)
str. 66
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 października 2013 r. obowiązują zmiany w urlopach wychowawczych
W Dzienniku Ustaw z dnia 5 września 2013 r., pod poz. 1028 opublikowano ustawę z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks (...)
str. 68
2.
Od 1 grudnia br. zmiany w ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków przedsiębiorców
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 sierpnia 2013 r., pod poz. 996 opublikowano ustawę z dnia 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach (...)
str. 68
3.
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.
Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1.680 zł i będzie wyższe w stosunku do wynagrodzenia obowiązującego w bieżącym roku o 80 (...)
str. 68
4.
Propozycje zmian w ubezpieczeniach członków rad nadzorczych i oskładkowaniu umów zleceń
Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl znajduje się projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (...)
str. 69
5.
ZUS zwróci emerytom świadczenia zawieszone w związku z kontynuowaniem zatrudnienia wraz z odsetkami
Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajduje się projekt ustawy (z dnia 9 września 2013 r.) o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od (...)
str. 69
6.
Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Mołdawią
W dniu 9 września 2013 r. została podpisana dwustronna umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Mołdawią. Daje ona gwarancję, że zmiana miejsca zatrudnienia lub (...)
str. 70
7.
Jakie zmiany przewiduje przygotowana przez rząd reforma funkcjonowania OFE?
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na stronie internetowej www.mpips.gov.pl zamieściło informację w sprawie reformy funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych. Czytamy w niej m.in., że: "(…) Reforma (...)
str. 71
8.
Świadczenie rehabilitacyjne rozpoczynające się w IV kwartale 2013 r. nie podlega waloryzacji
W IV kwartale 2013 r. podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega waloryzacji, ponieważ wskaźnik waloryzacji obliczony jako stosunek przeciętnego miesięcznego (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.