Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 19 (397) z dnia 01.10.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Początek i czas trwania okresów wypowiedzenia umów o pracę - stanowisko MPiPS
Zasady wypowiadania umów o pracę, w tym długość okresów wypowiedzenia regulują przepisy art. 30-36 K.p. Oświadczenie woli w sprawie wypowiedzenia umowy może zostać złożone drugiej (...)
str. 4
2.
PFRON refunduje niepełnosprawnemu przedsiębiorcy składki emerytalno-rentowe również opłacone z uchybieniem terminu
Do 30 września br. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dalej PFRON, refundował osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do (...)
str. 5
3.
Wprowadzenie regulacji ustawowej zwolnienia pracownika z obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia
Przepisy Kodeksu pracy nie regulowały stosowanej dość często w praktyce instytucji zwolnienia pracownika, któremu wypowiedziano umowę, z obowiązku świadczenia pracy. Sporną kwestią było, czy jest (...)
str. 7
4.
O ile od 1 stycznia 2016 r. wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę?
Od 1 stycznia 2016 r. wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie będzie mogła być niższa niż 1.850 zł, a w (...)
str. 8
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Podleganie ubezpieczeniom w ZUS przedsiębiorcy pobierającego rentę
Osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy z niemieckiego systemu ubezpieczeniowego, od 1 września br. rozpoczęła w Polsce prowadzenie działalności na podstawie wpisu do (...)
str. 9
2.
Objęcie ubezpieczeniami społecznymi osoby współpracującej podejmującej prowadzenie własnej firmy
1) Od kilku lat podlegam w ZUS ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba współpracująca. Od 1 października br. rozpocząłem po raz pierwszy prowadzenie własnej (...)
str. 10
3.
Czy umowa zlecenia wykonywana nieodpłatnie stanowi tytuł do ubezpieczeń w ZUS?
W naszej firmie osoba fizyczna wykonuje nieodpłatnie umowę zlecenia zawartą na miesiąc. Czy z tego tytułu powstał obowiązek ubezpieczeń w ZUS? Nie. Umowa zlecenia jest (...)
str. 12
4.
Obowiązek ubezpieczeń zleceniobiorcy wykonującego umowę za granicą
Polska firma zawarła z obywatelem Ukrainy umowę zlecenia, w ramach której powierzyła mu zorganizowanie wystawy. Zleceniobiorca zamieszkuje na terytorium Ukrainy i tam będzie świadczył pracę. (...)
str. 13
5.
Ubezpieczenia w ZUS przedsiębiorcy podejmującego umowę uaktywniającą
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Od 1 listopada (...)
str. 13
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Oskładkowanie ekwiwalentu za używanie własnych materiałów lub narzędzi przez zleceniobiorców
Od października br. firma wypłaca zleceniobiorcom ekwiwalent za używanie przez nich, w ramach wykonywanych umów zlecenia, własnych materiałów i narzędzi. Kwota ekwiwalentu jest ustalana w (...)
str. 15
2.
Zapomoga udzielona pracownikowi na zakup aparatu słuchowego w podstawie wymiaru składek ZUS i podatku
Pracownikowi chorującemu na niedosłuch, pracodawca zamierza przyznać zapomogę na zakup aparatu słuchowego. Zapomoga udzielona będzie ze środków obrotowych firmy. Czy może być zwolniona ze składek (...)
str. 16
3.
Składki ZUS i podatek dochodowy w razie dofinansowania kosztów pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu
Pracodawca od przyszłego roku zamierza dofinansowywać pracownikom koszty pobytu ich dzieci w żłobku oraz w przedszkolu. Czy kwota dofinansowania będzie zwolniona ze składek ZUS i podatku dochodowego? Zwolnienie (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uwzględnienie w podstawie wymiaru świadczeń wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik korzystał z urlopu i chorował
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz premie regulaminowe w kwocie 500 zł, które są zmniejszane proporcjonalnie za okresy absencji chorobowej. W październiku 2015 (...)
str. 20
2.
Wliczanie do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego premii kwartalnej wypłacanej z opóźnieniem
Pracownicy otrzymują premie kwartalne, pomniejszane zgodnie z regulaminem za okresy absencji chorobowych. Wypłata premii za dany kwartał następuje w ciągu jednego lub dwóch miesięcy po (...)
str. 22
3.
Zasiłek chorobowy dla nowo zatrudnionego pracownika
W jaki sposób obliczyć wysokość zasiłku chorobowego dla pracownika, który zachorował w pierwszym miesiącu zatrudnienia, jeżeli w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie akordowe? Nadmieniamy, (...)
str. 23
4.
Ustalenie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego w razie przerwy w zatrudnieniu
1) Z pracownikiem rozwiązaliśmy umowę o pracę, w związku z przejściem na emeryturę. Po przerwie przypadającej na dzień roboczy został on zatrudniony ponownie, w tym samym wymiarze czasu pracy. Czy (...)
str. 24
5.
Wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Na podstawie umowy o pracę zatrudniamy radcę prawnego. Obok wynagrodzenia za pracę otrzymuje on dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zastępstwa procesowego. W zakładowym regulaminie wynagradzania brak (...)
str. 26
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata zasiłków po urodzeniu dziecka w czasie korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownicy po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego ZUS przyznał świadczenie rehabilitacyjne na 12 miesięcy. W czasie korzystania z tego świadczenia pracownica urodziła dziecko i przedłożyła akt (...)
str. 27
2.
Wynagrodzenie chorobowe po okresie pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego
Pracownik przez kilka tygodni przebywał na zwolnieniu lekarskim i otrzymywał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Pod koniec lipca br. wrócił do pracy i obecnie dostarczył (...)
str. 28
3.
Świadczenie rehabilitacyjne przyznane w IV kwartale br. nie podlega waloryzacji
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji wskaźnikiem obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia (art. 19 (...)
str. 29
4.
Zasiłek opiekuńczy gdy opieka przypada w okresie wypowiedzenia
Pracownik na czas dwutygodniowego wypowiedzenia z pracy złożył wniosek o udzielenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę (15 sierpnia br.), dwóch dni na poszukiwanie (...)
str. 30
V.
Świadczenia przedemerytalne
1.
Ustalanie uprawnień do świadczenia przedemerytalnego
1) Umowa o pracę z pracownikiem zostanie rozwiązana z końcem roku z przyczyn dotyczących pracodawcy. Pracownik zamierza ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki powinien (...)
str. 31
2.
Świadczenie przedemerytalne dla osoby, która utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
Kobieta przez ostatnich 7 lat pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy. Obecnie lekarz orzecznik ZUS orzekł, że jest zdolna do pracy, a tym samym od przyszłego (...)
str. 33
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Umowy na okres próbny według nowych regulacji kodeksowych
Zatrudniamy pracownika na okres próbny. Umowa rozwiąże się z dniem 31 października br. Czy podstawę zatrudnienia może dla tej osoby stanowić ponownie umowa o pracę (...)
str. 35
2.
Umowa o pracę dla jedynego wspólnika spółki z o.o.
Czy zgodne z prawem jest zawarcie umowy o pracę z prezesem zarządu posiadającym 100% udziałów w spółce z o.o.? Jak nawiązać taki stosunek pracy i (...)
str. 36
3.
Czy kierownik budowy może pracować na podstawie umowy o dzieło?
Rozbudowujemy firmę i zamierzamy zatrudnić na kilka miesięcy kierownika budowy, który będzie prowadził dziennik budowy i wszelką inną dokumentację związaną z inwestycją. Osoba, której powierzymy (...)
str. 37
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Wpływ listopadowych świąt na organizację czasu pracy
Czy tegoroczne święto Wszystkich Świętych, które przypada w niedzielę, powoduje konieczność modyfikacji rozkładów czasu pracy o charakterze stałym? Nie. Na wymiar czasu pracy, a w (...)
str. 38
2.
Rozkład czasu pracy w systemie równoważnym
Czy w wariancie podstawowym systemu równoważnego można zaplanować pracę na 6 dni i 72 godziny w tygodniu? Czy dopuszczalne jest planowanie pracy w dniu następnym (...)
str. 39
3.
Wprowadzenie w zakładzie pracy organizacji dwuzmianowej
Wobec większej ilości zamówień zamierzamy zwiększyć zatrudnienie i przejść na system pracy dwuzmianowej. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby go wdrożyć? Czy pracownicy mogą pracować (...)
str. 41
4.
Planowanie niższego wymiaru dobowego przy zwiększeniu ilości dni roboczych
Czy pracownicy biurowi, zatrudnieni w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, mogą pracować po 7,5 godziny dziennie oraz uzupełniająco kilka godzin w jedną sobotę miesiąca? (...)
str. 42
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie wynagrodzenia urlopowego po podwyżce płac
Na przełomie sierpnia i września 2015 r. pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jak należało obliczyć wynagrodzenie urlopowe, jeśli we wrześniu br. otrzymał podwyżkę płacy? Nadmieniamy, (...)
str. 43
2.
Wynagrodzenie za część miesiąca w razie urlopu bezpłatnego
W spółce z o.o. obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownicy zgodnie z harmonogramem mają w niektórych miesiącach tego okresu więcej, a w innych mniej godzin do (...)
str. 44
3.
Termin wypłaty normalnego wynagrodzenia za nadgodziny
W zakładzie stosujemy czteromiesięczny okres rozliczeniowy. Często czasu wolnego za godziny nadliczbowe udzielamy w innym miesiącu kalendarzowym niż wystąpiły. Dotychczas płaciliśmy normalne wynagrodzenie za te (...)
str. 46
4.
Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego za okres rehabilitacji
Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym. We wrześniu br. korzystał on z dwóch dni zwolnienia od pracy w celu wykonania zabiegów usprawniających. Jego wynagrodzenie określono (...)
str. 48
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Urlop w razie skrócenia okresu wypowiedzenia
Pracodawca, rozwiązując z długoletnim pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, skrócił okres wypowiedzenia z trzech do jednego miesiąca i wypłacił odszkodowanie za pozostałą (...)
str. 49
2.
Rozliczanie urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego przy pilnowaniu
Pracownik zatrudniony przy pilnowaniu złożył wniosek o 3-tygodniowy urlop wypoczynkowy. Z uwagi na rodzaj pracy najwięcej godzin ma zwykle zaplanowanych na weekendy. Jak rozliczyć jego (...)
str. 51
3.
Dodatkowy urlop macierzyński na przełomie lat 2015/2016
Pracownica w lipcu br. urodziła dziecko i do 26 listopada br. będzie przebywała na urlopie macierzyńskim. Jeżeli zdecyduje się na korzystanie z dalszych urlopów związanych (...)
str. 52
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Uregulowanie w umowie szkoleniowej zasad zwrotu wynagrodzenia za dodatkowe świadczenia
Pracodawca przyznał pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe, płatne dni wolne od pracy na przygotowanie się do egzaminu (jeden dzień na każdy moduł). Pracownik nie korzysta ze (...)
str. 53
2.
Dokumentowanie sytuacji materialnej pracownika ubiegającego się o świadczenie z ZFŚS - stanowisko GIODO
Pracownik wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie wypoczynku (z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych), którego wysokość zależy od sytuacji dochodowej rodziny. Stosownie do zapisów regulaminu Funduszu, zwróciliśmy (...)
str. 55
3.
Jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela
Zatrudniamy w niepełnym wymiarze zajęć nauczyciela, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego. Czy przysługuje mu zasiłek na zagospodarowanie, jeśli przed podjęciem pracy w szkole był zatrudniony (...)
str. 56
4.
Współdziałanie pracodawcy ze związkiem zawodowym niewypełniającym obowiązku informacyjnego
Czy pracodawca ma obowiązek współpracy z kołem międzyzakładowej organizacji związkowej zrzeszającym 4 pracowników firmy, jeśli nie informuje ono o liczbie członków organizacji międzyzakładowej, wykazując co (...)
str. 57
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w pracy
Kilka tygodni temu w naszej firmie zostały przeprowadzone pomiary środowiskowe stężenia substancji chemicznych stosowanych w zakładzie pracy. Ostatnio do dyrekcji zakładu wpłynął wniosek pracowników o (...)
str. 59
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Wnioskowanie o urlop wypoczynkowy w terminie dogodnym dla pracownika
Problematyka tzw. urlopu na żądanie jest uregulowana w art. 1672 K.p. Na podstawie powołanej normy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi 4 dni urlopu w ciągu (...)
str. 61
2.
Wykorzystywanie urlopu na żądanie w dniach
Urlop na żądanie dotyczy 4 dni kalendarzowych o wartości godzinowej zależnej od rozkładu czasu pracy danego pracownika. Według art. 1542 K.p. urlop wypoczynkowy jest udzielany (...)
str. 61
3.
Urlop na żądanie w pierwszym roku pracy
Urlop na żądanie debiutującego pracownika może zostać mu udzielony po przepracowaniu co najmniej miesiąca, gdy pracownik nabędzie prawo do tzw. urlopu cząstkowego. Stosownie do art. (...)
str. 62
4.
Urlop na żądanie pracownika młodocianego
Szczególne uprawnienia urlopowe młodocianego, czyli osoby, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat reguluje art. 205 K.p. Zgodnie z powołaną normą młodociany nabywa (...)
str. 62
5.
Zgoda pracodawcy na udzielnie urlopu na żądanie
W wyroku z dnia 16 września 2008 r. (sygn. akt II PK 26/08, OSP 2009/12/129) Sąd Najwyższy stwierdził, że pracownik nie może rozpocząć urlopu na (...)
str. 63
6.
Termin wykorzystania zaległego urlopu na żądanie
W kwestii terminu wykorzystania zaległego za dany rok urlopu na żądanie stanowisko zajęła Państwowa Inspekcja Pracy. Jak czytamy na stronie internetowej Inspekcji obowiązkiem pracodawcy jest (...)
str. 64
7.
Informacja o urlopie na żądanie w treści świadectwa pracy
Szczegółową treść oraz sposób i tryb wydawania i prostowania świadectwa pracy określają przepisy art. 97 K.p. oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia (...)
str. 64
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Rozwiązanie umowy o zamówienie publiczne z powodu zmian w oskładkowaniu umów zlecenia
W Dzienniku Ustaw z dnia 13 sierpnia 2015 r., pod poz. 1153 opublikowano ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o zmianie (...)
str. 65
2.
Niektórzy płatnicy składek mogą przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe za pośrednictwem urzędu skarbowego
W Dzienniku Ustaw z dnia 31 sierpnia 2015 r., pod poz. 1269 ogłoszono ustawę z dnia 10 lipca 2015 r. o administracji podatkowej. Powołany akt (...)
str. 65
3.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie "e-ZLA" - komunikat ZUS
ZUS na stronie internetowej www.zus.pl zamieścił komunikat, z dnia 14 września 2015 r., w sprawie wystawiania zwolnień lekarskich po 31 grudnia 2015 r. Jak w (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.