Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 18 (492) z dnia 10.09.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Przekazanie drugiej raty odpisów na ZFŚS
Pracodawcy obligatoryjnie tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz, przekazują środki na jego rachunek bankowy na podstawie planowanego w danym roku kalendarzowym stanu zatrudnienia. Dokonują (...)
str. 4
2.
Udzielanie zaległości urlopowych najpóźniej do 30 września
Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 K.p.). Termin jego wykorzystywania ustala się (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek, w świetle uchwały SN - nadal bez rozstrzygnięcia organów resortowych
W przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się (...)
str. 5
2.
Składka na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i FGŚP pracownika zatrudnionego w trakcie miesiąca
Pod koniec sierpnia br. zatrudniliśmy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Za przepracowaną część miesiąca uzyskał on wynagrodzenie w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia. Czy (...)
str. 7
3.
Okres opłacania przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych warunkach
Od 20 sierpnia 2017 r. prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składki na ubezpieczenia społeczne opłacam od podstawy (...)
str. 8
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Zbieg ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia i współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności
Spółka z o.o. zawarła umowę zlecenia z osobą, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności. Czy ze (...)
str. 9
2.
Ubezpieczenia w ZUS i KRUS rolnika wykonującego umowę cywilnoprawną
Na kilka miesięcy zawarliśmy z osobą fizyczną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Osoba ta podlega (...)
str. 11
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Zaliczkowa wypłata premii kwartalnej w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Regulamin premiowania przewiduje wypłatę premii kwartalnej pomniejszanej za okresy niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Premia jest wypłacana w terminie do 10. dnia miesiąca po zakończeniu (...)
str. 12
2.
Świadczenia z ubezpieczeń społecznych dla wykonującego umowę o świadczenie usług zarządzania
Z prezesem spółki komunalnej zawarliśmy umowę o świadczenie usług zarządzania (nie prowadzi on pozarolniczej działalności). Z tytułu wykonywania umowy został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, w (...)
str. 13
3.
Wysokość zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy wspólnika spółki jawnej
Od 1 lipca br. prowadzę pozarolniczą działalność w formie spółki jawnej. Z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Wcześniej, do końca czerwca br., (...)
str. 15
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia
1) Z dniem 30 czerwca br. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę, zwalniając go jednocześnie z obowiązku świadczenia pracy w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia, z zachowaniem prawa (...)
str. 16
2.
Zasiłek chorobowy w razie udokumentowania pobytu w szpitalu już po wypłacie zasiłku za dany okres
Pracownik choruje nieprzerwanie od kilku miesięcy. Wcześniejsze zwolnienie lekarskie obejmowało okres od 1 czerwca do 12 lipca 2019 r., za który zasiłek wypłaciliśmy odpowiednio 28 (...)
str. 18
3.
Zasiłek chorobowy dla zatrudnionego u dwóch pracodawców po rozwiązaniu jednej z umów
Pracownik był zatrudniony do końca sierpnia 2019 r. na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. W umowie miał określone wynagrodzenie stałe w (...)
str. 19
V.
Emerytury i renty
1.
Informacja z ZUS o stanie konta - sprawdź wysokość zewidencjonowanych składek
W sierpniu br. otrzymałem przesyłkę z ZUS zawierającą informację o stanie mojego konta w ZUS. Na jakie dane powinienem zwrócić uwagę? Przypominamy, że w terminie (...)
str. 21
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Skutki nieprzystąpienia pracownika do świadczenia pracy pomimo zawarcia umowy
W dniu, w którym podpisaliśmy z pracownikiem umowę, dostarczył nam zaświadczenie od lekarza medycyny pracy potwierdzające zdolność do wykonywania pracy. W myśl uzgodnień, pracę miał (...)
str. 22
2.
Zatrudnienie tych samych pracowników w spółkach powiązanych kapitałowo
1) Pomiędzy dwiema spółkami z o.o. (X i Y), które są powiązane kapitałowo, planowane jest zawarcie umowy o współpracy. Ma być w niej zapisane, że (...)
str. 23
3.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez osobę będącą równocześnie prokurentem
W spółce z o.o. zatrudniamy prokurenta. Pracownik ten wypowiedział nam umowę o pracę. Czy jego oświadczenie o rezygnacji z pracy jest jednoznaczne z rezygnacją z (...)
str. 27
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w stawce urlopowej
1) Wypłat wynagrodzeń zasadniczych dokonujemy 20. dnia danego miesiąca, a wynagrodzenia i dodatków za godziny nadliczbowe 10. dnia następnego miesiąca (w pierwszym terminie nie jest (...)
str. 28
2.
Opłacenie pracy nadliczbowej pracownika zatrudnionego w systemie czasowo-akordowym
Pracownik jest objęty czasowo-akordowym systemem płac (stawka godzinowa przysługuje za okresy pracy poza akordem - czyszczenie, konserwacja, zabiegi higieniczne na stanowisku pracy). Jak ustalać jego (...)
str. 29
3.
Wypłata wyrównania do wynagrodzenia minimalnego pracownika uzyskującego prowizję
Zgodnie z umową pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2.100 zł miesięcznie oraz prowizja. Wraz z uposażeniem za dany miesiąc otrzymuje on 150 zł tytułem (...)
str. 31
4.
Dodatek zadaniowy w podstawie wynagrodzenia rocznego tzw. trzynastki
Pracownicy urzędu (organ administracji rządowej) otrzymują dodatki zadaniowe za zwiększenie okresowe obowiązków lub za zastępstwo za nieobecnego pracownika. Dodatki są wypłacane jednorazowo lub okresowo (przez (...)
str. 32
VIII.
Dokumentacja kadrowa
1.
Prowadzenie dokumentacji pracowniczej w programie kadrowym
1) Dokumentację pracowniczą prowadzimy aktualnie w postaci papierowej. Zamierzamy jednak dokupić program kadrowo-płacowy, w którym każdy pracownik będzie miał swoje konto, za pomocą którego będzie (...)
str. 33
2.
Miejsce przechowywania usprawiedliwień związanych ze zwolnieniami od pracy
Gdzie powinny być przechowywane dokumenty usprawiedliwiające nieobecność w pracy taką, jak urlop okolicznościowy, dzień pobrania krwi, wezwanie do sądu, wezwanie na ćwiczenia wojskowe? Zgodnie z (...)
str. 35
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego w całości czy w częściach?
Pracownik notorycznie składa wnioski urlopowe na pojedyncze dni, co w konsekwencji prowadzi do tego, iż nie wykorzystuje co najmniej jednej jego części w wymiarze 14 (...)
str. 36
2.
Wpływ urlopu wychowawczego na wymiar urlopu wypoczynkowego
Pracownica była zatrudniona u pracodawcy A do 14 sierpnia br. (rozwiązanie umowy za porozumieniem), przy czym od 14 maja br. przebywała na urlopie wychowawczym. Następnie (...)
str. 37
3.
Zakończenie urlopu związanego z rodzicielstwem w związku z likwidacją pracodawcy
Pracodawca rozpoczął proces likwidacji i rozwiązuje umowy z kolejnymi grupami pracowników. Część z nich przebywa na urlopach związanych z rodzicielstwem (macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym). Czy (...)
str. 39
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Ryczałt na dojazdy za odcinki podróży krajowych podczas wyjazdu służbowego za granicę
Pracownik odbył jednodniową podróż służbową do Hamburga. Środkiem transportu był samolot, a w drodze z siedziby pracodawcy na lotnisko (i powrotnej z lotniska do siedziby) (...)
str. 40
2.
Zasady wspólnej odpowiedzialności pracowników za mienie powierzone
1) Podpisaliśmy z pracownikami umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej obowiązującej na terenie sklepu. Niektóre prace wykonują u nas także zleceniobiorcy, a poza tym jest duża (...)
str. 42
3.
Termin przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy oraz podniesienie zarzutu przedawnienia
1) Po zakończonej pracy, podczas pakowania wyposażenia na samochód dostawczy pracownik nie zachował należytej ostrożności, w wyniku czego doszło do zniszczenia potrzebnej do wykonywania pracy (...)
str. 44
4.
Rozliczenie podnoszenia kwalifikacji jak delegacji
Wysłaliśmy pracownika na szkolenie, które odbyło się w innej miejscowości i trwało dwa dni (w piątek i sobotę, która jest dla pracownika dniem wolnym od (...)
str. 46
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Brak konieczności wykonania badań wstępnych u nowego pracodawcy
Od połowy września br. zamierzamy zatrudnić pracownika, który posiada zachowujące aktualność zaświadczenie potwierdzające jego zdolność do pracy na tym stanowisku, ale wystawione dla innego pracodawcy (...)
str. 47
D.
PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
1.
Przystąpienie do PPK nowo zatrudnionych pracowników
Od 1 lipca br. pracodawca stosuje ustawę o PPK. W połowie września br. zawrze umowę o zarządzanie PPK, a w październiku br. umowę o prowadzenie (...)
str. 49
2.
Osoby, w imieniu których podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK
1) Firma od 1 lipca br. stosuje ustawę o PPK. Obok pracowników zatrudnia też kilka osób na podstawie umowy zlecenia, objętych dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi. Czy (...)
str. 53
E.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Zleceniodawca nie zawsze opłaca za zleceniobiorcę składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy
Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Od września br. zatrudniłem zleceniobiorcę. Umowa zlecenia została zawarta na trzy miesiące, a wynagrodzenie z tytułu jej (...)
str. 55
2.
Pracownik na zwolnieniu lekarskim w liczbie osób ubezpieczonych wykazywanej w deklaracji ZUS DRA
1) W sierpniu br. wypłaciliśmy pracownikowi tylko zasiłek chorobowy za okres choroby obejmującej cały ten miesiąc. W dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za sierpień br. zostanie on (...)
str. 56
3.
Poród w trakcie pobierania zasiłku chorobowego
1) Z pracownicą będącą w ciąży firma na podstawie art. 177 § 3 K.p. przedłużyła umowę o pracę do dnia porodu. Od kilku miesięcy jest (...)
str. 57
4.
Wątpliwości dotyczące wniosku o zasiłek opiekuńczy
1) Pracownica pod koniec sierpnia br. otrzymała zwolnienie lekarskie na 7 dni z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym 6-letnim dzieckiem. W celu wypłaty (...)
str. 58
5.
Wypłata odprawy rentowej po rozwiązaniu umowy o pracę i wydanie nowego świadectwa pracy
1) Z pracownikiem długotrwale niezdolnym do pracy rozwiązaliśmy umowę po trzech miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Po kilku dalszych miesiącach nieprzerwanej choroby przyznano mu rentę. Czy (...)
str. 59
6.
Ochrona przy zwolnieniach grupowych
Czy zwolnienia grupowe zwalniają ze stosowania przepisów dotyczących ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy określonych grup pracowników? Zasadniczo, przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego (...)
str. 60
7.
Zwrot pracodawcy kosztów wynikających z powołania pracownika do terytorialnej służby wojskowej
Pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej wypłaciliśmy odprawę. Słyszeliśmy, że pracodawca może ubiegać się o zwrot poniesionych z tego tytułu kosztów. Czy tak jest w (...)
str. 60
1.
Definicja danych biometrycznych
Dane biometryczne są zdefiniowane w art. 4 pkt 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)
str. 61
2.
Podstawy przetwarzania danych biometrycznych
Przetwarzanie danych to operacja lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, takie jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub (...)
str. 62
3.
Warunki dotyczące zgody na przetwarzanie danych biometrycznych
Zgoda na przetwarzanie danych biometrycznych, oprócz udzielenia z inicjatywy kandydata do pracy/pracownika, musi spełniać warunki określone w art. 4 pkt 11, art. 7 i art. (...)
str. 64
4.
Cele i zasady przetwarzania danych biometrycznych
Jak napisaliśmy wcześniej, dopuszczalność przetwarzania danych biometrycznych bez zgody pracownika jest ograniczona do sytuacji wymienionych w art. 22 1b § 2 K.p. Takich wytycznych nie (...)
str. 64
5.
Odpowiedzialność pracodawcy w razie niedozwolonego przetwarzania danych biometrycznych
Pracodawca, który przetwarza dane biometryczne kandydatów do pracy i pracowników w sytuacjach, gdy jest to niedozwolone albo gdy nie jest do tego uprawniony naraża się (...)
str. 65
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 września br. zmiana minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli
W Dzienniku Ustaw z dnia 22 sierpnia 2019 r., pod poz. 1587 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 sierpnia 2019 r. zmieniające (...)
str. 66
2.
Zmiana kwoty bazowej wynagrodzenia niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych
W Dzienniku Ustaw z dnia 20 sierpnia 2019 r., pod poz. 1565 została opublikowana ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 66
3.
Nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach polskich za granicą
W Dzienniku Ustaw z dnia 23 sierpnia 2019 r., pod poz. 1599 opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 sierpnia 2019 r. w sprawie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.