Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 17 (443) z dnia 01.09.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Wpływ NN zakończonej rozwiązaniem umowy na wymiar urlopu - stanowisko resortu pracy
Stosownie do art. 1552 § 2 K.p., w razie co najmniej miesięcznego niewykonywania pracy z przyczyn wymienionych w art. 1552 § 1 pkt 1 i (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Korekta rozliczeń składkowych w razie wypłaty zasiłku zamiast wynagrodzenia chorobowego
Pracownikowi niezdolnemu do pracy przez cały czerwiec br. wypłaciliśmy w tym miesiącu wynagrodzenie chorobowe za 14 dni, a za pozostałe dni zasiłek chorobowy (w marcu (...)
str. 5
2.
Zwolnienie pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP po urodzeniu przez pracownicę kolejnego dziecka
Pracownica 5 lipca br. powróciła do pracy po wykorzystaniu urlopów związanych z rodzicielstwem udzielonych jej z tytułu urodzenia drugiego dziecka. Pracodawca od sierpnia br. jest (...)
str. 7
3.
Składki ZUS z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie rodzicielskim
Pracodawca zamierza zawrzeć umowę zlecenia z własną pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim. Czy zakres takiego kontraktu musi obejmować inne czynności niż wynikające z umowy o (...)
str. 9
4.
Umowa zlecenia z uczniem/studentem bez składek ZUS
Na okres od 1 do 30 września br. zawarliśmy umowę zlecenia z tegorocznym maturzystą w wieku 19 lat, który od października br. rozpocznie studia wyższe. (...)
str. 11
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Rekompensata z tytułu likwidacji nagród jubileuszowych zwolniona z oskładkowania
Regulamin wynagradzania obowiązujący w naszej firmie przewidywał nagrodę jubileuszową za długoletnią pracę (po przepracowaniu 40 lat). Prawo do kolejnej nagrody przysługiwało pracownikowi po upływie 5 (...)
str. 12
2.
Składki ZUS od wartości pieniężnej pakietu medycznego finansowanego przez pracodawcę
Spółka z o.o. finansuje w pełnej wysokości zakupione dla pracowników pakiety medyczne. Prawo do ich uzyskania nie wynika z obowiązujących w firmie przepisów płacowych. Czy (...)
str. 14
3.
Czy oskładkować i opodatkować zwrot kosztów podróży wypłaconych menedżerowi?
Prezes zarządu spółki akcyjnej, zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego, podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym (w tym dobrowolnie chorobowemu) i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W umowie jego (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Premia pomniejszana za czas absencji chorobowej przypadającej na dni robocze w podstawie zasiłków
Wypłacamy pracownikom premie miesięczne w wysokości 25% wynagrodzenia zasadniczego. W myśl regulaminu są one pomniejszane za czas nieobecności w pracy spowodowanej chorobą lub opieką przypadającą na dni robocze (...)
str. 17
2.
Wynagrodzenie chorobowe pracownika legitymującego się krótkim okresem zatrudnienia
1) Od 3 lipca br. zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Jego wynagrodzenie składa się z płacy zasadniczej (1.650 zł) oraz premii miesięcznej (30% (...)
str. 19
3.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla pracownika wykonującego wcześniej umowę zlecenia w tej samej firmie
Do połowy czerwca br. w firmie umowę zlecenia wykonywała osoba fizyczna objęta z tego tytułu ubezpieczeniami społecznymi, w tym chorobowym, oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. Od następnego (...)
str. 20
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek opiekuńczy dla pracownicy zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy
Pracownica zatrudniona na 1/4 etatu złożyła wniosek o wypłatę zasiłku z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku 9 lat. Świadczy ona pracę od poniedziałku (...)
str. 21
2.
Wypłata świadczeń chorobowych po otrzymaniu przez pracownika zaświadczenia lekarskiego za okres wsteczny
Pracownik po dwutygodniowej nieobecności w pracy dostarczył pracodawcy zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, wystawione dwa dni wcześniej i obejmujące cały (...)
str. 22
3.
Okres zasiłkowy, gdy niezdolność do pracy z powodu innej choroby powstała w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownicy po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego przyznano świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące. W czasie przebywania na tym świadczeniu okazało się, że jest w ciąży. Wobec (...)
str. 23
4.
Odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty świadczeń chorobowych i zasady ich opodatkowania
W związku z problemami finansowymi firmy wypłat wynagrodzeń i świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom za dany miesiąc dokonaliśmy z miesięcznym opóźnieniem. Czy powinniśmy z urzędu doliczyć (...)
str. 24
V.
Emerytury i renty
1.
Można już składać wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym od 1 października br. wieku emerytalnym
Od 1 października br. nastąpi obniżenie wieku emerytalnego, który wyniesie 60 lat - dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn. Dla osób urodzonych po (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Nawiązanie stosunku pracy z byłym pracownikiem
Do końca sierpnia ubiegłego roku zatrudnialiśmy pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (po umowie na okres próbny i dwóch umowach na czas określony, (...)
str. 29
2.
Utrata zdolności do wykonywania pracy na określonym stanowisku przez pracownika w wieku przedemerytalnym
Pracownik zatrudniony na umowę na czas nieokreślony, objęty ochroną przedemerytalną, po badaniach kontrolnych przeprowadzonych w następstwie choroby trwającej 1,5 miesiąca, dostarczył orzeczenie lekarskie stwierdzające niezdolność (...)
str. 31
3.
Zatrudnienie pracownicze prezesa spółki z o.o.
1) Spółka z o.o. nie ma rady nadzorczej, jej zarząd jest jednoosobowy, a wspólnikami jest prezes zarządu, jego żona i brat. Czy z racji pełnionej (...)
str. 33
4.
Okoliczności oraz konsekwencje rozwiązania umowy przez pracownika w trybie natychmiastowym
1) Z powodu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń pracownik w połowie miesiąca rozwiązał umowę w trybie natychmiastowym. Czy było to dopuszczalne? Jeżeli tak, to czy za ten (...)
str. 35
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Rozliczenie 4-godzinnej pracy wykonywanej w każdą sobotę
Stosujemy system podstawowy w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym. Jeden z pracowników pracował w ostatnim okresie we wszystkie soboty po 4 godziny, za co otrzymał inne dni (...)
str. 37
2.
Organizacja pracy i jej wpływ na wynagrodzenie w stawce miesięcznej
Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, za wynagrodzeniem stałym, równym stawce minimalnej. W drugim tegorocznym okresie (kwiecień-czerwiec) przepracował on w (...)
str. 39
3.
Odpracowanie wyjścia prywatnego pracownika niepełnosprawnego w świetle stanowiska Głównego Inspektoratu Pracy
Czas pracy pracowników niepełnosprawnych nie jest elastyczny, gdyż obowiązująca ich dobowa i tygodniowa norma czasu pracy mają charakter sztywny i wynoszą: 8 godzin na dobę (...)
str. 40
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenia za urlop ze składników zmiennych, w tym po dłuższym okresie niewykonywania pracy
1) Pracownikom wypłacamy dodatki, szkodliwy i za niepalenie tytoniu, pierwszy ustalony w stawce miesięcznej, drugi obliczany stawką godzinową z 5% wynagrodzenia minimalnego. Czy wchodzą one (...)
str. 42
2.
Wpływ ogólnozakładowej podwyżki płac na ekwiwalent za urlop i odprawę pracownika odchodzącego na rentę
Pracownik długotrwale niezdolny do pracy, pobierający obecnie świadczenie rehabilitacyjne, rozwiąże wkrótce umowę o pracę w związku z przejściem na rentę. Wobec tego będziemy zobligowani do (...)
str. 43
3.
Średnia z godzin ponadwymiarowych w wynagrodzeniu urlopowym nauczyciela placówki nieferyjnej
Z jakiego okresu przyjmować wynagrodzenie z godzin ponadwymiarowych do wynagrodzenia urlopowego w przypadku nauczyciela placówki nieferyjnej, korzystającego z urlopu wypoczynkowego w trzech odrębnych częściach w czerwcu, lipcu i sierpniu? Średnia z godzin ponadwymiarowych (...)
str. 44
4.
Naliczanie wyrównania do niemieckiej minimalnej stawki godzinowej
W jaki sposób obliczyć kwotę wyrównania do niemieckiej minimalnej stawki godzinowej dla pracownika oddelegowanego do pracy w Niemczech? Nadmieniamy, że jego wynagrodzenie określone zostało na (...)
str. 46
5.
Potrącenia należności egzekwowanych na poczet alimentów oraz wierzytelności bankowych
Wynagrodzenie pracownika zostało zajęte na poczet należności alimentacyjnych oraz wierzytelności bankowych. Czy należy uzyskać jego zgodę na potrącenia lub chociaż go o powyższym zawiadomić? Jak (...)
str. 47
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.1.
Okoliczności powstania zaległości urlopowych
Urlopu wypoczynkowego należy udzielić w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 K.p.), w terminie ustalonym w planie urlopowym lub (...)
str. 48
1.2.
Termin udzielenia urlopu zaległego
Stosownie do art. 168 K.p. urlopu zaległego udziela się pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Sformułowanie przepisu prowadzi do wniosku, iż termin ten (...)
str. 49
1.3.
Przedawnienie urlopu
Fakt, iż urlopu zaległego nie udzielono w terminie, nie skutkuje jednoczesną utratą prawa do niego. Tę kwestię reguluje art. 291 K.p., w myśl którego roszczenia (...)
str. 50
2.
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika przechodzącego na emeryturę
Wobec nadchodzącej reformy emerytalnej część pracowników nabędzie prawo do emerytury przed upływem tego roku. Czy możemy ograniczyć wymiar przysługującego im urlopu? Tak, ale dopiero po (...)
str. 50
3.
Czy firma może odmówić udzielenia urlopu na żądanie?
Pracownik nie stawił się do pracy i dopiero po kilku godzinach poinformował telefonicznie pracodawcę, że przez najbliższe 3 dni będzie korzystał z urlopu na żądanie. (...)
str. 51
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Konsekwencje płacowo-informacyjne włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej
1) W związku z włączeniem gimnazjum do 8-letniej szkoły podstawowej część pracowników stanie się pracownikami ośmioletniej szkoły podstawowej, a z częścią zostanie rozwiązany stosunek pracy. (...)
str. 52
2.
Rozliczenie wyjazdu szkoleniowo-wypoczynkowego pracowników
Wyjazd szkoleniowo-wypoczynkowy pracowników obejmuje 4 dni. Z tego tytułu otrzymują delegację służbową na 2 dni (szkolenie), pozostały pobyt (kolejne 2 dni w ramach jednego wyjazdu) (...)
str. 55
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zapewnienie pracownikowi pracującemu przy komputerze okularów korygujących wzrok
Pracownicy pracujący przy komputerze w ramach opieki profilaktycznej przeprowadzają w poradni medycyny pracy kontrolne badania wzroku. Dobór szkieł korygujących odbywa się po dodatkowym badaniu. Czy (...)
str. 56
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Zasady ogólne
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym (...)
str. 58
2.
Skierowanie na badania lekarskie
Przyjmując absolwenta do pracy pracodawca powinien skierować go na wstępne badania lekarskie. Pokrywa też koszty tych badań (art. 229 § 1 i 6 K.p.). Pracodawca (...)
str. 58
3.
Zawarcie umowy o pracę oraz określenie zakresu czynności
Pracodawca zatrudniający absolwenta ma do dyspozycji trzy rodzaje umów o pracę, tj. na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony. Wyboru dokonuje według (...)
str. 59
3.1.
Umowa na okres próbny
Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 K.p.). (...)
str. 59
3.2.
Umowa na czas określony
Umowa na czas określony nie może trwać dłużej niż 33 miesiące. Jeśli pracodawca zamierzałby podpisywać więcej takich umów, lecz na krótsze okresy, powinien pamiętać, iż (...)
str. 60
3.3.
Umowa na czas nieokreślony
Umowa na czas nieokreślony jest uznawana za najsilniej wiążącą strony, co wynika m.in. z konieczności podjęcia określonych, dodatkowych czynności w celu jej rozwiązania. Okres wypowiedzenia tej umowy (...)
str. 61
3.4.
Forma zakresu czynności
Zakres czynności pracownika, precyzujący rodzaj zadań na umówionym stanowisku, może mieć formę ustną albo pisemną. Taki pogląd jest utrwalony zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie, np. w wyroku (...)
str. 62
4.
Obowiązki szkoleniowo-informacyjne
4.1. Szkolenie bhp Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów (...)
str. 62
4.1.
Szkolenie bhp
Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Temu (...)
str. 62
4.2.
Zapoznanie z aktami prawa wewnętrznego
Przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawca powinien uzyskać jego pisemne potwierdzenie zapoznania się z treścią regulaminu pracy oraz z przepisami i zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, z zakresem informacji (...)
str. 63
4.3.
Doręczenie informacji o warunkach zatrudnienia
Pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o: obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,   (...)
str. 64
5.
Wysokość wynagrodzenia za pracę
Wynagrodzenie absolwenta, tak jak ogółu pracowników, powinno odpowiadać w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniać ilość i jakość (...)
str. 65
6.
Prawo i wymiar urlopu wypoczynkowego
Prawo urlopowe zawarte w Dziale siódmym K.p. określa odrębne zasady nabywania urlopu w pierwszym oraz w kolejnym roku zatrudnienia. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, (...)
str. 65
7.
Zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń w ZUS i prawo do świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Zatrudnienie absolwenta na podstawie umowy o pracę pociąga za sobą obowiązki w zakresie ubezpieczeń w ZUS. Zgodnie z przepisami ustaw o sus i zdrowotnej, pracownik (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.