Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 16 (490) z dnia 10.08.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS pracownika w wieku do 26 lat korzystającego ze zwolnienia z PIT
Pracownik w wieku 25 lat złożył pracodawcy 1 sierpnia br. pisemne oświadczenie, że uzyskane w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. przychody (...)
str. 4
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia
Pracodawca chciałby udzielać wszystkim pracownikom zaliczek na poczet wynagrodzenia, rozliczając je z wynagrodzeniem wypłacanym w ostatnim dniu miesiąca. Czy taki sposób wynagradzania może wprowadzić na (...)
str. 6
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia społeczne pracownika prowadzącego pozarolniczą działalność po ustaleniu prawa do emerytury
1) Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy za minimalnym wynagrodzeniem. Osoba ta dodatkowo jest wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. i z tego tytułu opłaca (...)
str. 8
2.
Zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczenia chorobowego po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego
Osoba prowadząca działalność gospodarczą zachorowała na kilka dni przed zakończeniem pobierania zasiłku macierzyńskiego. Czy nabędzie prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego jako osoba prowadząca (...)
str. 10
3.
Graniczna kwota podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2019 r. dla pozostania rolnika-przedsiębiorcy w KRUS
Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej (...)
str. 12
4.
Ubezpieczenie społeczne pomocnika rolnika zatrudnionego przy zbiorach
Rolnik prowadzący dział specjalny produkcji rolnej chciałby zatrudnić osobę fizyczną na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach (pomidorów, ogórków). Czy może zawrzeć taką umowę? Czy (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Nowy składnik wynagrodzenia wypłacany kwartalnie w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Od kwietnia 2019 r. podjęliśmy decyzję o przyznawaniu pracownikom premii kwartalnej w wysokości 30% sumy 3-miesięcznych wynagrodzeń, określonych w umowie o pracę. Podlega ona procentowemu (...)
str. 15
2.
Wpływ zasad wypłaty danego składnika wynagrodzenia na wliczanie go do podstawy wymiaru zasiłków
Wypłacamy pracownikom miesięczną premię uznaniową. Przy jej przyznawaniu bierzemy pod uwagę nie tylko obecność w pracy, ale także jakość i terminowość wykonanej pracy. Dotychczas wliczaliśmy (...)
str. 17
3.
Pakiet medyczny w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych po ustaniu zatrudnienia
Od tego roku pracodawca zakupił z własnych środków pakiety medyczne dla pracowników. Wartość tego świadczenia, w całości finansowana przez pracodawcę, podlega oskładkowaniu. Nie jest jednak (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wypłata świadczeń chorobowych dopiero po okresie wyczekiwania
Od 1 lipca br. na okres próbny zatrudniliśmy osobę, dla której jest to pierwsza praca. Po przepracowaniu trzech tygodni pracownik zachorował. Jak ustalić, czy jest (...)
str. 18
2.
Finansowanie zasiłku chorobowego w razie wypadku przy pracy pracownika będącego w stanie nietrzeźwości
Pracownik pod koniec lipca br. uległ wypadkowi przy pracy będąc pod wpływem alkoholu. Wskutek tego zdarzenia jest niezdolny do pracy od 26 lipca do 31 (...)
str. 20
3.
Zasiłek opiekuńczy dla zleceniobiorcy jeszcze bez okresu wyczekiwania
Od kilku miesięcy zatrudniamy zleceniobiorcę, który z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił w połowie lipca br. (...)
str. 21
V.
Emerytury i renty
1.
Dokumentowanie okresów zatrudnienia dla celów emerytalnych
Pracownik, który zamierza ubiegać się o emeryturę ma dokumenty wystawione przez prywatne archiwum. Czy dokumenty te ZUS uwzględni przy ustalaniu prawa do emerytury? Dla celów (...)
str. 23
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Stosowanie limitów 3/33 po przerwie w zatrudnieniu
Od 1 sierpnia br. zatrudniliśmy na czas określony osobę, która pracowała w naszej firmie przed dwoma laty. Czy poprzednią umowę, także na czas określony, należy (...)
str. 24
2.
Długość okresu ochronnego pracowników w wieku przedemerytalnym
1) Zamierzamy zwolnić kilka osób, w tym jedną, która w czerwcu br. ukończyła wiek emerytalny (60 lat). Czy tej pracownicy możemy złożyć wypowiedzenie definitywne? Nie, (...)
str. 25
3.
Przedłużenie umowy z powodu ciąży z pracownicą tymczasową
Pracownica jest zatrudniona na umowę o pracę tymczasową od 10 lipca 2018 r. do 9 stycznia 2020 r., na łączny okres 18 miesięcy. Przez ten (...)
str. 27
4.
Skutki rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, bez zachowania wymaganej procedury
1) Pracownik przesłał pracodawcy drogą elektroniczną oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 55 K.p. (bez zachowania okresu wypowiedzenia). Jako przyczynę wskazał względy (...)
str. 28
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Czas pracy pracownika w razie zawarcia z nim kolejnej umowy o pracę
1) Z pracownikiem zatrudnionym na czas określony do połowy sierpnia br., bez dnia przerwy zawrzemy kolejną umowę o pracę już na czas nieokreślony. Jak w (...)
str. 30
2.
System zadaniowy dla doraźnych czynności pracy
Zajmujemy się transportem uszkodzonych pojazdów i mechaniką pojazdową. Chcielibyśmy zatrudnić w ramach zadaniowego czasu pracy osobę, której praca byłaby polecana drogą telefoniczną, stosownie do zaistniałych (...)
str. 31
3.
Odpoczynki tygodniowe pracownika instytucji kultury
W jaki sposób liczyć tydzień w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym i jak wpływa on na możliwości planowania czasu pracy pracowników zatrudnionych w instytucji kultury? Czy można (...)
str. 33
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Premie kwartalne oraz wynagrodzenie za nadgodziny w podstawie ekwiwalentu za urlop
1) W regulaminie wynagradzania pracodawca przyznał pracownikom premie kwartalne zależne od indywidualnej oceny pracownika oraz osiąganych przez niego wyników, wypłacane w ciągu dwóch miesięcy po (...)
str. 35
2.
Jak uniknąć "podwójnego" premiowania za okres urlopu?
System płac przewiduje stałe stawki miesięczne i premię w zmiennej stawce procentowej ustalonej od wynagrodzenia zasadniczego, pomniejszonego jedynie za okresy nieobecności tzw. zasiłkowej. To powoduje, (...)
str. 37
3.
Świadczenia ze stosunku pracy po rozwiązaniu umowy przez młodocianego
Młodociany zatrudniony w celu przygotowania zawodowego w połowie maja wystąpił o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Jak należało ustalić jego wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca (...)
str. 38
4.
Potrącenia w zbiegu przy wypłacie świadczeń z różnych tytułów prawnych
Z wynagrodzenia pracownika potrącane są zasądzone alimenty w kwocie 1.000 zł miesięcznie oraz egzekwowane należności niealimentacyjne na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak dokonywać potrącenia, jeśli (...)
str. 40
IX.
Dokumentacja kadrowa
1.
Świadectwa szkolne i pracy od poprzednich pracodawców w aktach osobowych
W trakcie rekrutacji nie żądaliśmy od pracownika świadectw szkolnych oraz pracy. Czy po zatrudnieniu powinniśmy taką dokumentację uzupełnić i przechowywać w aktach osobowych pracownika? Zgodnie (...)
str. 42
2.
Informacja o zajęciu komorniczym w treści świadectwa pracy
1) Z dniem 31 sierpnia br. nastąpi rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem, którego wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika na poczet należności niealimentacyjnych. W ostatnim tygodniu (...)
str. 43
X.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
"Odbieranie" nadmiarowego urlopu wypoczynkowego przez nowego pracodawcę
Od 1 sierpnia br. zatrudniamy pracownika, który legitymuje się 16-letnim stażem urlopowym. W poprzednim, zakończonym stosunku pracy, wykorzystał 17 dni urlopu wypoczynkowego za bieżący rok. (...)
str. 45
2.
Urlop pracownika młodocianego po zmianie pracodawcy
1) Od 13 lutego br. zatrudnialiśmy młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Wcześniej na tej samej podstawie pracował on w innej firmie (od 1 września 2018 (...)
str. 46
XI.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Wydawanie zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach dla banku w kontekście ochrony danych osobowych
Pracownik wystąpił o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach dla banku w celach kredytowych. Bank wymaga podania danych, których pracodawca nie może żądać od pracownika (...)
str. 47
2.
Odpowiedzialność materialna wykorzystującego samochód służbowy do celów prywatnych
Pracownik wykorzystuje odpłatnie samochód służbowy do celów prywatnych. Podczas urlopu był sprawcą wypadku samochodowego. Policja uznała, że do zdarzenia doszło z jego winy, przez co (...)
str. 48
XII.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Rozstrzyganie niektórych wątpliwości związanych z postępowaniem powypadkowym
1) Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Czy na tę okoliczność zawsze należy wysłuchać świadków wypadku? Nie, o wysłuchaniu świadków decyduje zespół powypadkowy. Okoliczności wypadku ustala (...)
str. 50
D.
PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
1.
Zawarcie umowy o zarządzanie PPK i prowadzenie PPK przez podmiot zagraniczny
Czy pracodawca, który zatrudnia pracowników na terenie Polski, ale nie ma w Polsce siedziby, jest zobligowany do tworzenia PPK? Nadmieniamy, że chodzi nam o dwie (...)
str. 52
2.
Rezygnacja osoby zatrudnionej albo uczestnika z dokonywania wpłat do PPK
1) Pracodawca stosujący od 1 lipca br. ustawę o PPK nie zawarł jeszcze umowy o zarządzanie PPK. Czy pomimo tego już w lipcu br. mógł (...)
str. 53
E.
VADEMECUM KADROWCA
XIII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Składka na FEP od przychodów uzyskanych za pracę w szczególnych warunkach
1) Pracownik (42 lata) od 1 maja br. wykonuje pracę w szczególnych warunkach. W maju br. otrzymał premię za I kwartał 2019 r., od której (...)
str. 55
2.
Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny osoby ubezpieczonej
1) Na początku sierpnia br. zawarliśmy kilkumiesięczną umowę zlecenia z osobą fizyczną. Z tego tytułu podlega ona ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zleceniobiorca wniósł o (...)
str. 56
3.
Zliczanie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą do jednego okresu zasiłkowego
1) Pracownik pierwszego dnia po okresie "zwykłej" choroby uległ wypadkowi w drodze do pracy. Zwolnienie lekarskie otrzymał od dnia następnego po zakończeniu poprzedniej niezdolności do (...)
str. 57
4.
Zasiłek opiekuńczy za czas sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym
1) Pracownica ma dwoje dzieci w wieku 5 i 10 lat. Młodsze dziecko legitymuje się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. W bieżącym roku na jego opiekę (...)
str. 58
5.
Korzystanie z opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat
1) Pracownik ma dwoje dzieci, z których starsze, z pierwszego związku, mieszka z matką, a drugie wychowuje wspólnie z żoną, która nie pracuje. Matka pierwszego (...)
str. 60
6.
Dłuższy okres rozliczeniowy dla zatrudnionych w systemie równoważnym
1) Czy pracodawca, u którego nie występuje organizacja związkowa, ma obowiązek zgłosić do inspektora pracy fakt stosowania 2-miesięcznego okresu rozliczeniowego dla pracowników zatrudnionych w systemie (...)
str. 60
7.
Wypłata świadczenia urlopowego
1) Pracownica korzysta z urlopu rodzicielskiego łącząc go z pracą na 1/2 etatu (łącznie 64 tyg.). W przyszłym miesiącu skorzysta z 2-tygodniowego urlopu wypoczynkowego, w (...)
str. 61
8.
Dokumenty przechowywane w aktach osobowych pracownika
Nowe rozporządzenie o kasach rejestrujących wymaga zapoznania osób je obsługujących z zasadami prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego. Czy oświadczenie pracownika potwierdzające otrzymanie takiej informacji (...)
str. 62
9.
Praca w placówkach handlowych świadczona w niedzielę przez członków rodziny pracodawcy
Czy właścicielowi sklepu może w niedziele i święta pomagać nieodpłatnie jego siostrzeniec? Zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych (...)
str. 62
10.
Odprawy dla odwołanego prezesa zarządu spółki z o.o.
Zgromadzenie wspólników odwołało prezesa z zarządu spółki z o.o., w związku z czym wypowiedziano mu umowę o pracę. Czy byłemu prezesowi pracodawca, oprócz odprawy z (...)
str. 63
1.
Zawarcie umowy w celu przygotowania zawodowego
Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. Młodocianym na gruncie przepisów prawa pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat, a (...)
str. 64
2.
Rozwiązanie umowy w celu przygotowania zawodowego
Pomimo, iż pracodawca, co do zasady, zawiera z młodocianym umowę na czas nieokreślony, to przygotowanie zawodowe ma charakter terminowy. Nauka zawodu trwa do 36 miesięcy, (...)
str. 65
3.
Przekształcenie umowy w celu przygotowania zawodowego w "zwykłą" umowę o pracę
Porozumienie się pracodawcy z młodocianym w sprawie rozwiązania umowy, jeśli nie zamierzają kontynuować zatrudnienia, nie powinno napotykać na przeszkody. Przyjmuje się co prawda, że po (...)
str. 66
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie refundowania z FP wynagrodzeń wypłacanych młodocianym
W Dzienniku Ustaw z dnia 26 lipca 2019 r., pod poz. 1395 opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 lipca 2019 (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.