Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 14 (344) z dnia 10.07.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia - stanowiska GIP i MPiPS
Pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o: obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,   (...)
str. 4
2.
Obowiązywanie regulaminów wewnątrzzakładowych w razie spadku zatrudnienia - stanowisko MPiPS
Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników nie musi wprowadzać do wewnątrzzakładowego porządku prawnego regulaminów pracy i wynagradzania. Taki obowiązek powstaje dopiero wówczas, gdy zatrudni 20 pracownika (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej po ustaniu tytułu ubezpieczenia
W wyniku kontroli ZUS okazało się, że w listopadzie 2010 r. zawyżyliśmy zleceniobiorcy podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne poprzez uwzględnienie w niej zwrotu należności (...)
str. 6
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe osoby przebywającej na urlopie wychowawczym wykonującej zlecenie u własnego pracodawcy
Do końca br. pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Od 1 czerwca do 30 listopada br. wykonuje umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą. W umowie zlecenia (...)
str. 7
3.
Choroba nie zawsze zwalnia członka zarządu od odpowiedzialności za składki ZUS
Spółka z o.o. z powodu złych wyników finansowych zaprzestała opłacania składek ZUS. Egzekucja prowadzona wobec spółki okazała się bezskuteczna. Spółka złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. (...)
str. 10
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.1.
Koszty wyżywienia w czasie delegacji
1) Pracodawca spoza sfery budżetowej wprowadził do regulaminu wynagradzania postanowienie, zgodnie z którym nie wypłaca diet z tytułu podróży służbowej, lecz zapewnia pełne wyżywienie przez zwrot kosztów (...)
str. 11
1.2.
Diety i ryczałt za nocleg w czasie zagranicznej podróży
Pracodawca spoza sfery budżetowej wprowadził do regulaminu wynagradzania postanowienie, zgodnie z którym dieta za dobę podróży do państw Unii Europejskiej (UE) wynosi 40 euro, natomiast (...)
str. 14
2.
Zwolnienie z oskładkowania świadczenia urlopowego
1) W bieżącym roku pracodawca wypłaca pracownikom świadczenie urlopowe. Czy kwota tego świadczenia podlega wyłączeniu z oskładkowania? Tak, jeżeli jego wypłata następuje zgodnie z przepisami (...)
str. 15
3.
Zakup ubrania reprezentacyjnego a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Kilka osób w firmie odpowiedzialnych za kontakty z kontrahentami zagranicznymi otrzymało po 1.500 zł na zakup ubioru reprezentacyjnego, tj. garnituru lub garsonki. Czy kwotę tę (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Nabywanie prawa do świadczeń
1.
Ustalanie okresu zasiłkowego
Pracownik po długotrwałej niezdolności do pracy, w maju br. powrócił do pracy. Następnie po przepracowaniu kilku dni korzystał z zaległego urlopu wypoczynkowego (20 dni), bezpośrednio (...)
str. 18
2.
Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego po wypadku w drodze do pracy
ZUS po wyczerpaniu przez pracownika okresu zasiłkowego przyznał mu świadczenie rehabilitacyjne na 3 miesiące. W decyzji wskazał, że świadczenie to przysługuje w wysokości 90% podstawy (...)
str. 19
3.
Świadczenia chorobowe dla pracownika z ustalonym prawem do emerytury lub renty
1) Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony w wymiarze 1/2 etatu. Umowa zostanie rozwiązana z końcem lipca br. Na (...)
str. 20
IV.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uzupełnianie premii kwartalnej wliczanej do podstawy wymiaru zasiłków
Wypłacamy pracownikom premie kwartalne, które są pomniejszane proporcjonalnie za okresy absencji chorobowej. W IV kwartale ubiegłego roku, za który premię należy uwzględnić w podstawie wymiaru (...)
str. 21
2.
Obliczanie wysokości wynagrodzenia chorobowego po przyznaniu nowego składnika wynagrodzenia
Od kwietnia do grudnia br. pracownik otrzymuje dodatek specjalny przyznawany za wykonywanie dodatkowych czynności niezwiązanych z zakresem obowiązków na stanowisku pracy. Wysokość dodatku ulega proporcjonalnemu (...)
str. 22
3.
Zaliczka na poczet wynagrodzenia w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego
Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli za dwa ostatnie miesiące poprzedzające powstanie niezdolności do pracy wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie w formie zaliczki? Nadmieniamy, że zaległe (...)
str. 23
4.
Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego po wykorzystaniu okresu zasiłkowego i świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego i trzech miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego wrócił do pracy. Po kilku tygodniach przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu sprawowania osobistej opieki nad (...)
str. 24
V.
Emerytury i renty
1.
Podjęcie przez emeryta pracy zarobkowej a zawieszalność świadczenia
1) Na okres wakacji zamierzam zatrudnić na 3 miesiące emeryta w wieku 62 lat. W jakim wymiarze czasu pracy mogę go zatrudnić? Jaki przychód, może (...)
str. 25
2.
Jak dla celów emerytalno-rentowych udokumentować wynagrodzenie pracownika uzyskane za granicą?
W latach 80-tych pracowałem za granicą. W jaki sposób mogę udokumentować wynagrodzenie z tego okresu aby ZUS zaliczył mi te zarobki do emerytury? Kto wystawi (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zmiana okresów wypowiedzenia w treści umowy o pracę
Zamierzamy podpisać aneksy do umów o pracę z długoletnimi pracownikami zatrudnionymi na czas nieokreślony. Czy możemy wprowadzić do umów postanowienie, że bez względu na zakładowy staż pracy (...)
str. 28
2.
Zasady zatrudniania pracownika mobilnego
Czy pracownik (dyrektor handlowy) wykonujący swoje obowiązki na terenie całej Polski może mieć wskazany ten obszar w umowie o pracę, jako miejsce jej wykonywania? Czy w takim przypadku (...)
str. 29
3.
Skutki śmierci jedynego wspólnika spółki z o.o.
Czy w razie śmierci wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. umowy o pracę z zatrudnionymi w spółce pracownikami wygasają? Nie, śmierć jedynego wspólnika spółki z o.o. nie powoduje wygaśnięcia umów o pracę zawartych (...)
str. 31
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Zmiana rozkładu czasu pracy a choroba pracownika
W firmie dniami wolnymi od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są soboty, a okres rozliczeniowy wynosi 4 miesiące. Ze względów organizacyjnych pracodawca wyznaczył (...)
str. 32
2.
Konsekwencje nieprawidłowego udzielania dni wolnych od pracy
Czy pracodawca może liczyć dzień wolny od zakończenia pracy w ostatniej dniówce poprzedzającej jego udzielenie? Czy z faktu, że pracownik nie miał zapewnionej odpowiedniej liczby dni wolnych (...)
str. 33
3.
Czas spędzony w firmie poza godzinami rozkładowymi
Z analizy listy obecności, w której pracownicy odnotowują godziny przyjścia i wyjścia z pracy wynika, że niektóre osoby ze względu na rozkład jazdy komunikacji miejskiej są na stanowiskach pracy (...)
str. 35
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Pieniężna kompensata godzin nadliczbowych w systemie równoważnego czasu pracy
Pracownik zatrudniony w systemie równoważnym w planowej 12-godzinnej dniówce roboczej przepracował 14 godzin, a w 6-godzinnej 10 godzin. Które przekroczenia należy uznać za godziny nadliczbowe i jak za nie (...)
str. 35
2.
Gwarancja wysokości wynagrodzenia po urlopie macierzyńskim
Przez jaki okres po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracownik zachowuje gwarancję wynagrodzenia za pracę jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z tego urlopu? Regulacja art. 1832 K.p. wprowadzająca zasadę, (...)
str. 38
3.
Diety w podróży służbowej
Jak ustalać diety w podróży służbowej przy nieprzekraczaniu określonej w przepisach granicy czasowej lub gdy podróż przypadnie na części dwóch dób kalendarzowych? Nadmieniamy, że stosujemy przepisy rozporządzenia (...)
str. 39
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Rozwiązanie umowy o pracę po kilku dniach pracy a prawo do urlopu wypoczynkowego
W czerwcu br. zatrudniliśmy pracownika na 3-miesięczny okres próbny. Umowa została jednak rozwiązana za porozumieniem stron po dwóch dniach jej trwania. Czy pracownik nabył prawo do (...)
str. 40
2.
Zaliczanie pracy za granicą do stażu urlopowego
Zatrudniamy pracownika, który w kwestionariuszu osobowym w rubryce dotyczącej przebiegu zatrudnienia wskazał, że wcześniej przez 3 lata wykonywał pracę w Szkocji. Czy wymieniony okres podlega wliczeniu do stażu (...)
str. 42
3.
Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla pracownika niepełnosprawnego
Od 10 czerwca br. zatrudniamy pracownika na czas określony do 31 grudnia 2013 r. legitymującego się wydanym 30 czerwca 2011 r. orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz 8-miesięcznym (...)
str. 44
4.
Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy po okresie służby
Pracownik w bieżącym roku przez kilka tygodni pełnił służbę w Policji, a następnie podjął pracę w jednostce samorządowej na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony wynoszący dwa lata. (...)
str. 45
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Temperatura w pomieszczeniach pracy oraz zapewnienie napojów w okresie letnim
Wzrost temperatury w pomieszczeniach pracy w okresie letnim wymaga podjęcia przez pracodawcę określonych działań. Wyjaśniamy przy tym, że pomieszczenie pracy, to pomieszczenie przeznaczone na pobyt pracowników, w którym (...)
str. 46
D.
OBNIŻANIE KOSZTÓW ZATRUDNIENIA
1.1.
Pracodawca uprawniony do udzielania ulg we wpłatach na PFRON
Pracodawca dokonujący wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON) z tytułu nieosiągania odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych może obniżyć jej wysokość, nawiązując kooperację w zakresie (...)
str. 48
1.2.
Przedmiot kooperacji uprawniający do udzielania ulg
Przepisy ustawy o rehabilitacji nie zawierają definicji pojęć "usługi" i "produkcji" użytych w art. 22 ust. 1 tej ustawy. W związku z powyższym zasadne wydaje się odwołanie do znaczenia statystyczno-ekonomicznego tych pojęć (...)
str. 50
1.3.
Terminowe uregulowanie należności
Podstawą do skorzystania z prawa do obniżenia wpłaty na PFRON jest terminowe uregulowanie należności. W celu ustalenia, czy zapłata nastąpiła terminowo, należy się odwołać do art. 115 K.c., (...)
str. 51
1.4.
Termin przekazania i wzór informacji o kwocie obniżenia
Informację o kwocie obniżenia sprzedający przekazuje nabywcy niezwłocznie po uregulowaniu należności w terminie określonym na fakturze, co wskazuje na konieczność wystawienia informacji w momencie, gdy (...)
str. 51
1.5.
Sposób obliczenia wysokości ulgi
Kwota obniżenia stanowi iloczyn wskaźnika wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników sprzedającego zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i wskaźnika udziału przychodów. Wskaźnik wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników sprzedającego zaliczonych (...)
str. 52
1.6.
Ograniczenia możliwości skorzystania z ulgi
Ustawodawca przewidział sytuację, w której kwota obniżenia przewyższa wartość zrealizowanej produkcji lub usługi. Wówczas obniżenie wpłaty przysługuje tylko do wysokości kwoty określonej na fakturze. W przypadku natomiast, (...)
str. 54
2.
Porozumienie pracodawców w sprawie wypożyczenia pracowników
1) Ze względu na spadek zamówień zamierzamy wypożyczyć kilku pracowników innej firmie. Jakich formalności powinniśmy dopełnić i czy dla przekazania pracowników potrzebna jest ich zgoda? W jaki (...)
str. 54
E.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Urlop bezpłatny a ubezpieczenia w ZUS
1) W okresie wakacyjnym pracownik będzie przebywał przez dwa miesiące na urlopie bezpłatnym. Czy w tym czasie będzie miał prawo do świadczeń zdrowotnych? Tak, ale tylko przez (...)
str. 58
2.
Czy każdy z rodziców może zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?
Czy pracownik może również zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny dziecko w wieku 6 lat, jeśli zostało ono już zgłoszone przez pracownicę matkę dziecka? Tak. (...)
str. 59
3.
Ustalenie właściwego ustawodawstwa w razie wykonywania pracy za granicą
1) Jesteśmy firmą polską mającą siedzibę w Polsce. Zamierzamy na podstawie umowy o pracę zatrudnić obywatela Niemiec. Osoba ta zamieszkuje w Niemczech i tam będzie wykonywała pracę. Czy mamy (...)
str. 59
4.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków opiekuńczego i macierzyńskiego
1) Czy do okresu wyczekiwania na prawo pracownika do wynagrodzenia chorobowego wlicza się dni wolne od pracy (soboty i niedziele)? Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego (...)
str. 60
5.
Obliczanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
1) Czy ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego powinniśmy uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym obok dwóch dni choroby wystąpił dzień nieobecności nieusprawiedliwionej? Wynagrodzenie za miesiąc, w którym (...)
str. 61
6.
Dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłków
1) Wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za 33 dni. W jakim terminie mamy obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie pracownika do ZUS, jeśli nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty zasiłków? (...)
str. 62
7.
Wypłata odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia
1) Pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony, uzasadniając swoją decyzję likwidacją stanowiska pracy. Pracownik, który znalazł nową pracę zwrócił się z wnioskiem o skrócenie (...)
str. 63
8.
Uprawnienia urlopowe za okres niewykonywania pracy
1) Pracownik podjął pracę po uprawomocnieniu się wyroku sądowego, którym został przywrócony do pracy. Między rozwiązaniem umowy, a ponownym jej podjęciem upłynęło 5 miesięcy. Czy za (...)
str. 63
9.
Przechowywanie dokumentów w aktach osobowych
1) Czy w aktach osobowych pracownika należy przechowywać oryginały zaświadczeń o ukończonych wstępnych i okresowych szkoleniach bhp? Poruszone zagadnienie jednoznacznie regulują przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 (...)
str. 64
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Roczny okres rozliczeniowy oraz ruchomy czas pracy
W dniu 13 czerwca br. Sejm uchwalił kolejne zmiany do Kodeksu pracy. Polegają one na wprowadzeniu do przepisów o czasie pracy możliwości wydłużenia okresu rozliczeniowego (...)
str. 65
2.
Wymóg niekaralności pracowników samorządowych rozszerzony na doradców i asystentów
W dniu 1 września 2013 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz niektórych innych (...)
str. 65
3.
"Urlop wychowawczy" także dla rodziców niebędących pracownikami
W dniu 21 czerwca 2013 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Powołany akt prawny określa zasady (...)
str. 66
4.
Zmiany przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków dla osób niebędących pracownikami
Sejm uchwalił w dniu 21 czerwca 2013 r. ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zmiana dotyczy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.