Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 14 (416) z dnia 10.07.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy, gdy pracownik uzyskuje wynagrodzenie za pracę i zasiłek - stanowisko ZUS
W przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika, o którym mowa w art. 85 ust. 1-13 ustawy zdrowotnej (m.in. pracodawcę), zgodnie z przepisami (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki ZUS od wynagrodzenia z umowy zlecenia wypłaconego w bieżącym roku, z tym że należnego za wcześniejszy okres
W spółce z o.o. umowę zlecenia zawartą od 1 czerwca 2015 r. do 30 czerwca 2016 r. wykonywała osoba fizyczna. W umowie wynagrodzenie określono kwotowo (...)
str. 7
2.
Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej przedsiębiorcy z ustalonym prawem do renty
1) Od czerwca br. prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze (...)
str. 8
3.
Rozliczenie składkowo-podatkowe członka rady nadzorczej
Na członka rady nadzorczej spółki akcyjnej została powołana osoba będąca równocześnie zatrudnioną na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w innym podmiocie. (...)
str. 10
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia w ZUS dla przedsiębiorcy wykonującego równocześnie pracę nakładczą
1) Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Składki na te ubezpieczenia opłaca (...)
str. 13
2.
Wyłączenie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w związku z opłaceniem składek po terminie
Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Z powodów rodzinnych za maj br. nie opłaciłem w terminie składek na ubezpieczenia społeczne. Czy to oznacza, że ubezpieczenie (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Przepracowanie połowy czasu pracy warunkiem uzupełnienia wynagrodzenia wliczanego do podstawy wymiaru zasiłków
Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego za 6 dni lipca br. W jednym z miesięcy poprzedzających tę niezdolność, miał zgodnie z harmonogramem pracować (...)
str. 17
2.
Uwzględnienie w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego premii kwartalnej wypłacanej z opóźnieniem
Pracownik jest zatrudniony od stycznia br. w dziale, w którym pracodawca (od początku roku) wprowadził premię prowizyjną wypłacaną za efekty pracy każdego z pracowników działu. (...)
str. 18
3.
Rozstrzyganie wątpliwości w zakresie wliczania składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie ich pobierania zgodnie z postanowieniami układów (...)
str. 19
4.
Wynagrodzenie za miesiąc, w którym wystąpił urlop wypoczynkowy w podstawie wymiaru zasiłków
Pracownik otrzymuje dodatek stażowy przyznany w stałej miesięcznej wysokości 70 zł. Zgodnie z regulaminem wynagradzania jest on pomniejszany proporcjonalnie za dni absencji chorobowej oraz urlopu wypoczynkowego. Do podstawy (...)
str. 21
5.
Obliczanie wynagrodzenia chorobowego dla pracownika wykonującego zlecenie u własnego pracodawcy
Pracownik wykonuje dodatkowe umowy zlecenia, zawierane w zależności od potrzeb pracodawcy na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czy przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego i (...)
str. 22
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego w razie przedłużenia umowy o pracę
1) Pracownica 4 stycznia 2016 r. urodziła dziecko i w terminie 21 dni złożyła wniosek o urlop macierzyński, a następnie rodzicielski w pełnym wymiarze (do (...)
str. 24
2.
Sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem w czasie pobierania zasiłku chorobowego
Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby od kilku miesięcy, przedłożył zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem wieku 4 lat. Opieka (...)
str. 25
3.
Wypłata zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia
Umowa o pracę z pracownicą korzystającą z urlopu związanego z rodzicielstwem została rozwiązana w wyniku likwidacji pracodawcy. W czasie pobierania tego zasiłku, już po ustaniu (...)
str. 26
V.
Emerytury i renty
1.
Czy osoba pobierająca emeryturę częściową może zarobkować bez ograniczeń?
Osoba urodzona w 1951 r. pobiera emeryturę częściową i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Czy jest zobowiązana do poinformowania ZUS o przychodach powodujących zmniejszenie lub zawieszenie (...)
str. 27
2.
Uwzględnianie okresów ubezpieczenia społecznego rolników przy ubieganiu się o emeryturę z ZUS
Do ustalenia wysokości kapitału początkowego pracownicy ZUS przyjął jako nieskładkowy m.in. okres sprawowania opieki nad dzieckiem w latach 1978-1981. Posiada ona jednak dokumenty potwierdzające opłacanie (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VI.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Ustalenie limitu godzin ponadwymiarowych dla zatrudnionego na część etatu
1) Zamierzamy zatrudnić pracownika na 3/4 etatu. Czy umieszczając w umowie następujące postanowienie: "po przekroczeniu dziennego lub tygodniowego wymiaru czasu pracy wynikającego z zatrudnienia w (...)
str. 29
2.
Wyznaczenie pracy w dniu wolnym w celu wydłużenia weekendu świątecznego
1) W firmie obowiązuje system podstawowy oraz organizacja pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Na wniosek pracowników pracodawca wyznaczył 27 maja 2016 (...)
str. 31
3.
Czas pracy w zagranicznej podróży służbowej
Pracownik został wysłany na kilka tygodni w zagraniczną podróż służbową. Jak należy rozliczyć jego czas pracy? Jak potraktować dla tego celu dzień świąteczny w państwie (...)
str. 32
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie w stałej stawce w razie absencji zasiłkowej i rozwiązania umowy w trakcie miesiąca
Pracownica wynagradzana stałą stawką miesięczną przez większą część miesiąca przebywała na urlopie rodzicielskim. Po powrocie wystąpiła o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, na co uzyskała (...)
str. 33
2.
Dopełnienie podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
W firmie stosujemy trzymiesięczny okres rozliczeniowy. W lipcu br. rozwiązaliśmy umowę z pracownikiem, który w poprzednim okresie przepracował dwie wolne soboty niezrekompensowane innymi dniami wolnymi (...)
str. 35
3.
Rozliczenie nadgodzin w przypadku zmiany wysokości wynagrodzenia w trakcie okresu rozliczeniowego
Pracownicy pracują w systemie równoważnym, w ramach 3-miesięcznych okresów rozliczeniowych, pokrywających się z kwartałami kalendarzowymi. Od 1 czerwca br. pracodawca zmienił pracownikowi stanowisko, co wiązało się z podwyższeniem wynagrodzenia (...)
str. 36
4.
Nagroda roczna dla pracownika przechodzącego na emeryturę
Pracownikowi wypłacono nagrodę za 2015 r. już po rozwiązaniu umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Czy słusznie, biorąc pod uwagę fakt, że (...)
str. 38
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Urlop wypoczynkowy dla zatrudnionego w trakcie roku, któremu zmieniono wymiar czasu pracy
W trakcie miesiąca zatrudniliśmy pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy na czas określony (do końca sierpnia br.). Pracownik ten legitymuje się 10-letnim stażem urlopowym. Jak (...)
str. 40
2.
Wymiar urlopu wypoczynkowego w razie kontynuowania zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy zawartej z tym samym pracodawcą
Pracownik, dla którego jest to kolejny rok pracy, został zatrudniony w ramach umowy na okres próbny na część etatu. Po zakończeniu tej umowy zamierzamy zawrzeć (...)
str. 42
3.
Przedawnienie prawa do urlopu wypoczynkowego
Po zakończeniu okresów ochronnych zamierzamy rozwiązać umowę z pracownikiem, który od dłuższego czasu choruje, przez co nie zdołał wykorzystać urlopu wypoczynkowego. W jaki sposób należy liczyć przedawnienie (...)
str. 43
4.
Urlop szkoleniowy na egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe
Pracownik będzie zdawał egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Do ilu dni urlopu szkoleniowego nabędzie prawo, jeśli przystąpi do dwóch lub więcej takich egzaminów w ciągu roku? (...)
str. 44
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Czy świadczenie 500+ można uwzględnić w kryterium socjalnym, przyznając pomoc z ZFŚS?
W firmie utworzony jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W najbliższym czasie będziemy udzielać pracownikom dofinansowania do wypoczynku, tzw. "wczasów pod gruszą". W celu ustalenia sytuacji (...)
str. 46
2.
Ekwiwalent za używanie własnych narzędzi, gdy pracownik na polecenie pracodawcy wykonuje pracę w domu
Pracownik, z którym nie jest podpisana umowa telepracy, na polecenie pracodawcy przez kilka dni wykonywał pracę w domu z użyciem własnego sprzętu i łącza internetowego. (...)
str. 47
3.
Preferencyjne zasady przeprowadzania pierwszej kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy
Z założeń programowych Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2016-2018 wynika, że część potencjalnych podmiotów kontrolowanych może być traktowana w sposób preferencyjny - w zakresie sposobu (...)
str. 48
4.
Jak odpowiada poręczyciel wekslowy?
Na czym polega poręczenie wekslowe? Jakie są skutki takiego poręczenia? Udzielenie poręczenia wekslowego powoduje powstanie szczególnej i surowej odpowiedzialności poręczyciela oraz daje posiadaczowi weksla znacznie (...)
str. 50
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Ważność zaświadczenia o uprawnieniu pracownika do obsługi wózków widłowych wydanego za granicą
Czy zaświadczenie uprawniające pracownika do obsługi wózków widłowych wydane za granicą (w Niemczech, w języku niemieckim) jest w Polsce uznawane? Uprawnienia do obsługi wózka widłowego (...)
str. 51
2.
BHP w czasie upałów
Wzrost temperatury w okresie letnim wymaga podjęcia przez pracodawcę działań nakierowanych na zapobieganie przegrzewaniu się pomieszczeń pracy. Ustawodawca nie określił co prawda dopuszczalnej temperatury maksymalnej (...)
str. 53
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Wyłączenie z oskładkowania nagrody jubileuszowej
Zgodnie z regulaminem wynagradzania wypłacamy pracownikom nagrody jubileuszowe co 5 lat. W 2014 r. naliczyliśmy pracownikowi nagrodę za 25 lat pracy, zamiast za 30 lat, (...)
str. 54
2.
Karty sportowe częściowo finansowane ze środków pracownika w podstawie wymiaru składek ZUS
Pracodawca zakupił karty sportowe umożliwiające wejście do wybranych obiektów sportowych, które następnie udostępnił pracownikom za częściową odpłatnością. Stosowny zapis o możliwości nabywania takich kart figuruje (...)
str. 54
3.
Poinformowanie ZUS o zmianie adresu zamieszkania pracownika
Pracownik zgłosił pracodawcy zmianę adresu zamieszkania. Nadal jednak ma ten sam adres zameldowania. Na jakim druku należy poinformować o tym fakcie ZUS? Zmiany adresu zamieszkania (...)
str. 55
4.
Zliczanie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą do jednego okresu zasiłkowego
1) Pracownik kilkakrotnie przebywał na zwolnieniu lekarskim spowodowanym tą samą chorobą. Przerwy pomiędzy okresami choroby przekraczały 30 dni, ale były krótsze niż 60 dni. Po (...)
str. 55
5.
Ustalanie prawa do zasiłku chorobowego
1) Umowa o pracę zawarta na czas określony z pracownikiem uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy zostanie rozwiązana z końcem lipca br. Czy (...)
str. 56
6.
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego
1) Czy ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinniśmy wyłączyć miesiąc, za który nie zostało wypłacone wynagrodzenie za pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy? Nie. Do ustalenia (...)
str. 57
7.
Dowody do wypłaty wynagrodzenia chorobowego przechowywane przez pracodawcę
Czy zaświadczenie o zarobkach na druku ZUS Z-3 powinno być przechowywane w dokumentacji płacowej jako załącznik zwolnienia lekarskiego? Nie ma takiej potrzeby. Zaświadczenie płatnika składek (...)
str. 58
8.
Limitowanie i ustalanie okresu wypowiedzenia umów na czas określony
1) Pracownik był zatrudniony w ramach dwóch następujących bezpośrednio po sobie umów na zastępstwo, z których druga zakończyła się 31 maja 2016 r. Od 1 (...)
str. 58
9.
Prowizja kwartalna w wynagrodzeniu za urlop
Zatrudnieni w zakładzie przedstawiciele handlowi uzyskują kwartalną prowizję, obliczaną według określonej stawki procentowej wartości zakontraktowanych transakcji. Czy należy przyjąć ją do podstawy urlopowej? Nie. Wyklucza (...)
str. 59
10.
Terminy wypłat należności ze stosunku pracy
1) Z informacji o warunkach zatrudnienia wynika, że wynagrodzenie jest płatne 10. dnia następnego miesiąca. Tymczasem wypłacamy je wcześniej, około 24. dnia miesiąca za ten (...)
str. 59
11.
Dofinansowanie do wypoczynku urlopowego pracownika
1) Czy kwota dofinansowania "wczasów pod gruszą", wypłacana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, może przewyższać kwotę świadczenia urlopowego? Tak, o ile przewiduje to regulamin. Pracodawca, (...)
str. 60
12.
Ekwiwalent za urlop w razie przejścia pracownika na emeryturę
Pracownik wkrótce przechodzi na emeryturę. W tym roku nie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Czy należy wypłacić mu ekwiwalent za pełny wymiar? Nie. W myśl art. (...)
str. 61
1.
Zakres stosowania ustawy o delegowaniu pracowników
Zasady tymczasowego kierowania pracowników do pracy w innym państwie członkowskim w ramach swobody świadczenia usług uregulowano w przepisach Dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z (...)
str. 61
2.
Warunki delegowania pracowników do pracy na terytorium Polski
Firmy delegujące pracowników do pracy w Polsce muszą im zapewnić minimalne warunki zatrudnienia wynikające z przepisów Kodeksu pracy oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki (...)
str. 63
3.
Obowiązki pracodawcy delegującego pracowników do pracy w Polsce
Delegując pracowników do pracy w Polsce, pracodawca ma obowiązek wyznaczenia osoby upoważnionej do pośredniczenia w kontaktach z Inspekcją oraz do przesyłania i otrzymywania dokumentów lub (...)
str. 64
4.
Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy
Aby egzekwować wskazane w punkcie 3 obowiązki, Inspekcja zyskała kompetencję kontroli prawidłowości delegowania pracowników do Polski w przypadku wątpliwości, czy dany pracownik może zostać uznany (...)
str. 65
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.