Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 12 (342) z dnia 10.06.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym - stanowisko MPiPS
Niektóre okresy niewykonywania pracy, np. trwający co najmniej 1 miesiąc okres urlopu wychowawczego, pozbawiają pracownika za czas ich trwania prawa do urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika dokumentującego niezdolność do pracy z opóźnieniem
Pracownik od 24 kwietnia br. przebywał w szpitalu, o czym pracodawca został poinformowany telefonicznie. W dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za kwiecień br. został wykazany w raporcie (...)
str. 5
2.
Składki ZUS za zleceniobiorcę po zawarciu z nim umowy o pracę
Spółka z o.o. zatrudniała do końca maja br. zleceniobiorcę, który został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych (w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) i zdrowotnego. W umowie (...)
str. 7
3.
Ekwiwalent za pranie odzieży a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Zarządzeniem uprawnionego organu w zakładzie jest wypłacany ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. W jaki sposób pracownicy mają udokumentować wysokość ponoszonych na ten cel kosztów? Czy pracownik przebywający (...)
str. 8
4.
Zwolnienie pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownicę powracającą z urlopu macierzyńskiego
Pracownica do 6 maja br. przebywała na urlopie macierzyńskim, bezpośrednio po którym przeszła na urlop wypoczynkowy trwający do 31 maja br., a od 3 czerwca (...)
str. 9
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Zbieg ubezpieczeń w razie wykonywania kontraktu menedżerskiego w ramach działalności gospodarczej
Zawarliśmy kontrakt menedżerski z osobą, która równocześnie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zarządzania. Osoba ta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje przychody z kontraktu oraz z działalności gospodarczej. Czy mamy (...)
str. 10
2.
Zatrudnienie współmałżonka na podstawie umowy zlecenia a obowiązek ubezpieczeń w ZUS
Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ze względu na niezdolność do pracy przypadającą na okres ciąży przebywam na (...)
str. 12
3.
Wykonywanie umowy o dzieło w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego
Pracownica w okresie urlopu macierzyńskiego przez kilka dni wykonywała umowę o dzieło zawartą z własnym pracodawcą. Czy z umowy o dzieło podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (...)
str. 13
4.
Do końca czerwca br. wyrejestruj osoby, których ubezpieczenie zdrowotne wygasło
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. poz. (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego w razie zmiany etatu przed powstaniem niezdolności do pracy
Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli przed powstaniem niezdolności do pracy pracownikowi zmieniono wymiar czasu pracy? Nadmieniamy, że obok wynagrodzenia otrzymuje on premię kwartalną (...)
str. 14
2.
Dodatek za pracę w nocy w podstawie wymiaru zasiłków po przeniesieniu pracownika na jedną zmianę
Pracownikowi wraz ze zmianą stanowiska zmieniono system czasu pracy ze zmianowego na jednozmianowy. Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić dodatki za pracę w (...)
str. 16
3.
Przeliczenie wysokości wynagrodzenia chorobowego w związku z korektą podstawy wymiaru składek ZUS
Za pracownika, przyjętego do pracy w trakcie 2012 r., rozliczaliśmy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe mimo przekroczenia rocznego limitu. Po uzyskaniu informacji z ZUS (...)
str. 17
4.
Obliczanie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia
Z końcem miesiąca zostanie rozwiązana umowa o pracę z pracownicą przebywającą na zwolnieniu lekarskim z powodu likwidacji pracodawcy. Ponieważ pracownica jest w ciąży i uzyskiwała (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek chorobowy gdy pracownik wykorzystał tylko część zwolnienia lekarskiego
Pracownik nie zaprzestał świadczenia pracy z dniem otrzymania zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, tylko kilka dni później. W konsekwencji z 12 dni orzeczonej niezdolności do pracy (...)
str. 19
2.
Wypłata wynagrodzenia chorobowego po złożeniu wniosku o urlop wychowawczy
Pracownica w ostatnim tygodniu korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego złożyła wniosek o udzielenie jej dwóch dni opieki z art. 188 K.p., urlopu wypoczynkowego (zaległego i (...)
str. 20
3.
Ustalenie terminu wypłaty zasiłku chorobowego
Jak ustalić termin wypłaty zasiłku chorobowego przysługującego z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na przełomie miesięcy? Nadmieniamy, że pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie na początku choroby (...)
str. 21
4.
Tryb postępowania w razie niezdolności do pracy powstałej po ustaniu zatrudnienia
Z pracownikiem rozwiązaliśmy umowę o pracę z dniem 20 maja br. Kilka dni później były pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na 30 dni. Okres (...)
str. 22
V.
Emerytury i renty
1.
Czy osobie pobierającej rentę wypadkową przysługuje wcześniejsza emerytura?
1) W maju br. ukończyłam 56 lat i od 3 lat pobieram rentę z tytułu wypadku przy pracy. Czy mogę wcześniej przejść na emeryturę? Czytelniczka (...)
str. 26
2.
Prawo do renty rodzinnej dla uprawnionych członków rodziny
1) W maju br. zmarł mój partner, z którym pozostawałam w związku konkubenckim i mam 4-letnie dziecko. Ponieważ był on rozwodnikiem i posiadał jeszcze jedno (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości
Czy pracodawca na podstawie art. 42 § 4 K.p. może przenieść pracownika do pracy w innej miejscowości? Nie jest dopuszczalne przeniesienie pracownika do pracy w (...)
str. 28
2.
Skutki zmiany postanowień regulaminu wynagradzania
1) Z obowiązującego w zakładzie regulaminu wynagradzania został usunięty zapis o wypłacaniu nagród jubileuszowych. Czy musimy wypowiedzieć pracownikom warunki umów o pracę? Tak, zmiana warunków płacowych na niekorzyść pracowników, (...)
str. 29
3.
Zatrudnienie instruktora w niepełnym wymiarze czasu pracy
W domu kultury zatrudniamy instruktora na czas nieokreślony w wymiarze do 50 godzin miesięcznie, za wynagrodzeniem określonym stawką godzinową, płatną w oparciu o dziennik zajęć. Pracownik wykonuje pracę dorywczo, (...)
str. 31
4.
Ukończenie przez młodocianego nauki zawodu w zakładzie rzemieślniczym a rozwiązanie umowy o pracę
Zawarliśmy umowę o pracę na czas nieokreślony z pracownikiem młodocianym w ramach rzemieślniczego przygotowania zawodowego. Nauka zawodu trwa 3 lata i zakończy się egzaminem. Czy (...)
str. 34
5.
Czy komisja rewizyjna może zawrzeć umowę o pracę z członkiem zarządu spółki z o.o.?
Spółka z o.o. zamierza zatrudnić na podstawie umowy o pracę nowo powołanego członka zarządu spółki. Czy jeśli w spółce nie działa rada nadzorcza, to umowę (...)
str. 35
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Dni wolne a wynagrodzenie w stawce miesięcznej
Pracownik zatrudniony od 1 czerwca br. w organizacji od poniedziałku do piątku jest wynagradzany stawką miesięczną. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten miesiąc, biorąc pod uwagę, (...)
str. 36
2.
Obliczanie wysokości dodatków za pracę nadliczbową
Jak obliczać wysokość dodatku za pracę nadliczbową przy różnych składnikach wynagrodzenia? Podstawą obliczenia dodatków za pracę nadliczbową jest wynagrodzenie godzinowe lub miesięczne, a tylko gdy ono (...)
str. 37
3.
Wynagrodzenie za dyżury medyczne w podstawie wynagrodzenia urlopowego oraz okolicznościowego
Czy w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy lub okolicznościowy, a także inną odpłatną nieobecność w pracy, należy uwzględniać wynagrodzenie za dyżury medyczne? Tak, jako składnik niewymieniony (...)
str. 39
4.
Nagroda jubileuszowa dla pracownika instytucji kultury
W centrum kultury zatrudniliśmy pracownika z ponad 29-letnim stażem. Czy po przepracowaniu zaledwie kilku miesięcy nabędzie on prawo do nagrody jubileuszowej z tytułu 30-lecia pracy? (...)
str. 41
5.
Odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę
Z powodu przejściowych kłopotów finansowych w ostatnich miesiącach wypłacaliśmy wynagrodzenie z kilkutygodniowym opóźnieniem. Część pracowników wystąpiła o odsetki. Czy jesteśmy zobowiązani do ich wypłaty, a (...)
str. 42
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia stosunku pracy
Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany skorzystać z dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności? Czy prawo decydowania o wykorzystaniu urlopu w tym okresie przysługuje jedynie pracodawcy, czy również (...)
str. 43
2.
Wymiar urlopu uzupełniającego nauczyciela
Nauczycielka podczas ubiegłorocznych ferii letnich przebywała na zwolnieniu lekarskim. Następnie po urodzeniu dziecka do końca lutego br., w którym przypadały ferie zimowe korzystała z urlopu (...)
str. 44
3.
Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego
Pracownica w ubiegłym roku, po urlopie macierzyńskim przebywała na zwolnieniu lekarskim i wykorzystała tylko 3 dni urlopu. Aktualnie jest uprawniona do urlopu za 2012 r. oraz urlopu bieżącego. (...)
str. 45
4.
Dodatkowy urlop dla pracownika posiadającego status weterana działań poza granicami Polski
1) Od 1 maja br. przyjęliśmy do pracy na 1/2 etatu pracownika z 10-letnim stażem, któremu przyznano status weterana działań poza granicami Polski. Umowa o (...)
str. 46
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Informacja o absencjach i zajęciu wynagrodzenia w treści świadectwa pracy
1) Czy okresy usprawiedliwionej absencji pracownika po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, za które nie przysługuje ani zasiłek, ani też świadczenie rehabilitacyjne, należy wykazać w treści świadectwa (...)
str. 47
2.
Wolne z tytułu opieki nad dzieckiem
Proszę o wyjaśnienie, czy pracownikowi przysługują dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w sytuacji, gdy matka dziecka utrzymuje się z renty inwalidzkiej albo gdy przebywa (...)
str. 49
3.
Zmniejszenie odpisu podstawowego na ZFŚS
Czy pracodawca, który od kilku lat nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, może utworzyć fundusz obniżając jednocześnie kwotę odpisu podstawowego? Jak powinna to uregulować firma (...)
str. 50
4.
Uprawnienia honorowego dawcy krwi
Czy pracownikowi będącemu honorowym dawcą krwi przysługuje płatne zwolnienie od pracy, czy może pracodawca powinien wystawić zaświadczenie o utraconych zarobkach? Za czas zwolnienia od pracy udzielonego (...)
str. 51
5.
Należności na pokrycie kosztów podróży wykonawcy dzieła
Jednostka kulturalna zawiera umowy o dzieło z artystami w celu wykonania koncertu, przyjmując na siebie zobowiązanie zapewnienia im noclegu. Czy w przypadku wliczenia w cenę usługi hotelowej śniadania może żądać (...)
str. 52
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Status społecznego inspektora pracy po przejściu do nowego pracodawcy w wyniku przejęcia zakładu lub jego części
W celu systematycznej poprawy stanu bhp oraz zapewnienia związkom zawodowym niezbędnych warunków do sprawowania skutecznej kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w zakładzie, w którym występuje organizacja (organizacje) związkowe (...)
str. 53
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Opłacanie za pracownika składki na Fundusz Emerytur Pomostowych
1) Od 1 maja 2013 r. pracownik (urodzony w 1963 r.) wykonuje pracę w szczególnych warunkach, o której mowa w ustawie pomostowej. Czy od jego wynagrodzenia za kwiecień br. wypłaconego w maju (...)
str. 55
2.
Oskładkowanie i opodatkowanie składki na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne pracowników
Pracodawca wykupił dla pracowników i członków ich rodzin dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Koszty składek z tego tytułu pokrywa w całości pracodawca. Czy opłacane przez pracodawcę składki podlegają oskładkowaniu i opodatkowaniu? (...)
str. 56
3.
Ustalanie prawa do zasiłku opiekuńczego
1) Pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za dni sprawowania osobistej opieki nad matką swojego dziecka, która po wyjściu ze szpitala wymaga stałej opieki. Czy (...)
str. 56
4.
Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia dla osoby pobierającej rentę socjalną
W dniu rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, jeśli pracownik (...)
str. 57
5.
Zaświadczenie lekarskie podstawą do wypłaty zasiłków
1) Pracownik zachorował w czasie pobytu za granicą i otrzymał zaświadczenie lekarskie wystawione przez zagranicznego lekarza. Czy na jego podstawie można przyznać zasiłek chorobowy, czy też należy (...)
str. 57
6.
Wymiar urlopu po chorobie pracownika
Pracownik uprawniony do 26 dni urlopu był niezdolny do pracy z powodu choroby od grudnia 2012 r. do 19 kwietnia 2013 r., a następnie korzystał z urlopu wypoczynkowego od 22 (...)
str. 58
7.
Informacje w świadectwie pracy
1) Czy jeśli umowę o pracę rozwiązano za porozumieniem stron z inicjatywy pracownika, to należy tę informację ująć w świadectwie pracy? Nie. W świadectwie pracy należy podać, że umowa (...)
str. 58
8.
Wypłata dofinansowania do wypoczynku po przejęciu firmy w trybie art. 231 K.p.
W połowie roku zostaniemy przejęci w trybie art. 231 K.p. przez inny podmiot. Czy możemy pracownikom, którzy będą korzystali z urlopu po zmianie pracodawcy wypłacić wcześniej dofinansowanie do "wczasów (...)
str. 59
XII.
Zatrudnianie przy pracach sezonowych
W okresie letnim wzrasta zapotrzebowanie na pracę o charakterze sezonowym. Uściślenia pojęcia "pracy sezonowej" dokonał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 kwietnia 1986 r. (...)
str. 60
1.
Podstawa prawna wykonywania pracy
1.1. Umowa o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy W przypadku gdy czynności, które mają być czasowo powierzone będą wykonywane (...)
str. 60
1.1.
Umowa o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy
W przypadku gdy czynności, które mają być czasowo powierzone będą wykonywane w warunkach właściwych dla stosunku pracy, pracodawca może zawrzeć z kandydatem umowę na czas określony lub na (...)
str. 60
1.2.
Zatrudnianie młodocianych do prac lekkich
Stosunkowo często do prac sezonowych zatrudniani są pracownicy młodociani, tj. osoby, które ukończyły 16 lat, a nie przekroczyły 18 lat. Należy pamiętać, że młodociany nieposiadający kwalifikacji (...)
str. 61
1.3.
Outsourcing pracowniczy
Pracodawca, który nie zamierza zwiększać zakładowego stanu zatrudnienia może pozyskać pracowników w ramach tzw. outsourcingu pracowniczego. Polega on na "wynajęciu" na ściśle określony czas oraz (...)
str. 62
1.4.
Umowy prawa cywilnego
Zgodnie z zasadą swobody umów, obowiązującą również w sferze zatrudnienia, czynności o charakterze sezonowym mogą być powierzane na podstawie umów prawa cywilnego. Jednak cywilny stosunek (...)
str. 63
2.
Czas pracy
Przepisy prawa pracy w zakresie czasu pracy również nie wyodrębniają grupy zawodowej o nazwie pracownicy sezonowi, a tym samym nie regulują w sposób odrębny ich czasu pracy. Wobec powyższego (...)
str. 63
3.
Urlopy wypoczynkowe
Osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy do pracy sezonowej objęte są ogólnymi przepisami urlopowymi omawianymi przez nas wielokrotnie, w tym w dodatku nr 9 do (...)
str. 64
4.
Ubezpieczenia w ZUS pracownika sezonowego
Pracownik sezonowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę (bez względu na jej rodzaj) podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym wszystkich ryzyk i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W konsekwencji pracodawca (...)
str. 65
5.
Konsekwencje "pracy na czarno"
Praca sezonowa jakkolwiek jest pracą o charakterze krótkotrwałym, to tak jak w każdym innym przypadku może być wykonywana jedynie na podstawie oraz w ramach przewidzianych (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.