Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 11 (485) z dnia 01.06.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
1.1.
Nowe akta osobowe w razie kontynuowania zatrudnienia podjętego przed 1 stycznia br.
Stosownie do art. 94 5 § 1 K.p., w przypadku ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracownikiem w okresie 10 lat, licząc od końca (...)
str. 4
1.2.
Kiedy brak zgody pracownika na podanie danych biometrycznych może stanowić przyczynę rozwiązania umowy?
Zgodnie z nowym art. 22 1b § 1 K.p., zgoda osoby ubiegającej się o zatrudnienie lub pracownika może stanowić podstawę przetwarzania przez pracodawcę szczególnych kategorii (...)
str. 5
1.3.
Składki na Fundusz Solidarnościowy nie zalicza się do kosztów płacy
Od 1 stycznia br. pracodawcy opłacają za pracowników także składkę na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (dalej FS). Taki obowiązek wynika z art. 4 ust. (...)
str. 6
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika niezdolnego do pracy przez część miesiąca
Pracownik pełnoetatowy, zatrudniony od 1 marca br., w pierwszym miesiącu pracy przez kilka dni chorował (od 18 do 22). W związku z tym, że nie (...)
str. 7
2.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy od świadczeń wypłaconych pracownikowi-zleceniobiorcy niezdolnemu do pracy
Z własnym pracownikiem na rok zawarliśmy umowę zlecenia (od 1 stycznia do 31 grudnia br.). W maju br. przez część miesiąca był on niezdolny do (...)
str. 10
3.
"Mały ZUS" dla przedsiębiorcy po wznowieniu działalności
Do końca listopada 2018 r. prowadziłem działalność gospodarczą i opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne na zasadach ogólnych. Od czerwca br. wznawiam działalność. Czy mogę opłacać (...)
str. 14
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.
Przekazanie za zleceniobiorcę raportu informacyjnego ZUS RIA
Pracodawca powiadomił ZUS o zamiarze przekazania raportów informacyjnych. Czy raporty te składa też za zleceniobiorców? Czy wobec obecnie zatrudnianych osób na podstawie umowy zlecenia ma (...)
str. 16
2.
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA
Czy w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pracownika należy wypełniać pozycję dotyczącą nazwiska rodowego? Pracownik podlega obligatoryjnie ubezpieczeniom społecznym wszystkich ryzyk i ubezpieczeniu (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uwzględnianie nagrody rocznej w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
1) W czerwcu każdego roku wypłacamy pracownikom nagrodę z zysku za rok poprzedni. Jest ona zmniejszana m.in. za okresy pobierania świadczeń chorobowych. Obecnie nie mamy (...)
str. 19
2.
Ustalenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po zmianie etatu w trakcie choroby
Nauczyciel jest zatrudniony od kilku lat w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 10 kwietnia br. przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Z dniem 1 września br. (...)
str. 21
3.
Dodatek za prowadzenie PKZP i nagroda uznaniowa w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownik jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości 4.000 zł, a ponadto otrzymuje co miesiąc dodatek za prowadzenie pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej w stałej kwocie 225 zł. (...)
str. 23
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Przechowywanie elektronicznych zwolnień lekarskich przez płatnika zasiłków
Zwolnienia lekarskie pracowników otrzymujemy w wersji elektronicznej na PUE ZUS. Dla celów wypłaty drukujemy je i dołączamy do listy płac sporządzonej za miesiąc, w którym (...)
str. 25
2.
Weryfikacja wypłaty zasiłku opiekuńczego wypłaconego za czas strajku nauczycieli
Kilku pracowników w okresie strajku nauczycieli sprawowało osobistą opiekę nad zdrowymi dziećmi w wieku do 8 lat. Złożone przez nich wnioski o zasiłek opiekuńczy obejmowały (...)
str. 26
3.
Wypłata zasiłku chorobowego po zakończeniu urlopu bezpłatnego i rozwiązaniu się umowy o pracę
Pracownik do dnia rozwiązania stosunku pracy, co nastąpiło 31 maja br., przebywał na 2-miesięcznym urlopie bezpłatnym. Pod koniec maja br. zachorował i otrzymał zwolnienia lekarskie (...)
str. 28
V.
Emerytury i renty
1.
Złożenie wniosku o emeryturę przez osobę legitymującą się okresami pracy za granicą
Zatrudniamy pracownika, który posiada m.in. 5-letni okres pracy w Hiszpanii. Na początku lipca br. ukończy 65 lat i zamierza ubiegać się o emeryturę. Czy wniosek (...)
str. 29
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Wypowiedzenie umowy na czas określony pracownicy w ciąży, przed przekształceniem w kontrakt bezterminowy
Zatrudniliśmy pracownicę na czas określony od 1 czerwca 2016 r. do 31 maja 2019 r. Przed upływem 33 miesięcy zatrudnienia (w styczniu br.) złożyliśmy jej (...)
str. 31
2.
Czy zatrudnianie na łączonym stanowisku wymaga zawarcia odrębnych umów?
Zamierzamy zatrudnić w niepełnym wymiarze czasu pracy kierowcę oraz magazyniera. Wybrany przez nas kandydat spełnia wymagania dla obydwu tych stanowisk. Czy możemy zawrzeć z nim (...)
str. 32
3.
Przeniesienie kierownika gminnej jednostki organizacyjnej na inne stanowisko kierownicze
Zamierzamy przenieść kierownika gminnego zespołu ekonomiczno-administracyjnego szkół (GZEAS), będącego jednostką gminy na stanowisko kierownika urzędu stanu cywilnego (USC) w urzędzie gminy. Czy dopuszczalne jest porozumienie (...)
str. 33
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Dopełnienie podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
1) W okresie, z którego ustalamy podstawę wymiaru ekwiwalentu za urlop pracownik był nieobecny w pracy przez kilka dni. Wobec tego musimy dopełnić tę podstawę, (...)
str. 35
2.
Ustalanie kwoty dodatku wyrównawczego
W związku z likwidacją części stanowisk wypowiedzieliśmy warunki pracy chronionemu związkowcowi. Jak obliczyć przysługujący mu dodatek wyrównawczy, jeśli na jego wynagrodzenie składały się: stała stawka (...)
str. 37
3.
Uwzględnienie w płacy zasadniczej delegowanego wynagrodzenia za dzień świąteczny
Czy firma delegująca pracowników do pracy w Niemczech wlicza im do wynagrodzenia zasadniczego wypłaty za tzw. feiertage? Jak wpływa na obowiązki pracodawcy fakt, iż świadczenie (...)
str. 39
4.
Prawo do kolejnej odprawy ekonomicznej
Pracownik zatrudniany do końca 2016 r. otrzymał odprawę ekonomiczną. Ponownie przyjęliśmy go do pracy na początku grudnia 2018 r. Obecnie zamierzamy rozwiązać z nim umowę. (...)
str. 40
5.
Wyrównanie podwyższonego wynagrodzenia za czas choroby nauczyciela
Nauczyciel przebywał od 7 marca 2018 r. do 28 lutego 2019 r. na zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym. Jego wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego, (...)
str. 42
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Ustalanie stażu urlopowego w razie przerw w zatrudnieniu i równoległych okresów pracy
Jak obliczyć staż urlopowy pracownika, jeśli między niektórymi okresami zatrudnienia występowały przerwy, a część z nich miała charakter równoległy? W myśl art. 154 1 K.p., (...)
str. 43
2.
Kolejność wykorzystywania urlopów wypoczynkowego i wychowawczego
Pracownica, która w ubiegłym roku urodziła dziecko, wykorzystała urlopy związane z rodzicielstwem, a następnie zgodnie ze złożonym wnioskiem zaległy urlop wypoczynkowy. Obecnie wystąpiła o urlop (...)
str. 45
IX.
Dokumentacja kadrowa
1.
Informacja o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej oraz termin jej wydania
1) Z dniem 31 maja br. rozwiązała się umowa o pracę z pracownikiem zatrudnionym na okres próbny. W jaki sposób wypełnić wobec pracownika obowiązek informacyjny? (...)
str. 46
2.
Ewidencjonowanie przedziału czasu pracy w systemie przerywanym
W jaki sposób należy ewidencjonować godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy pracownikowi zatrudnionemu w przerywanym systemie czasu pracy? Zgodnie z art. 139 K.p., jeżeli jest to (...)
str. 48
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Konsekwencje spóźnionego wniosku o sprostowanie świadectwa pracy
Pracownik dostarczył świadectwo pracy, które zawiera błędy. Od jego wydania minęło już kilka tygodni. Czy pomimo to może wnosić o jego korektę? Pracownik może wnioskować (...)
str. 49
2.
Liczba zapomóg wypłacanych z funduszu socjalnego temu samemu pracownikowi
W listopadzie 2018 r. pracownikowi została udzielona zapomoga na pokrycie kosztów leczenia. Świadczenie przyznano po przedłożeniu przez niego podania, zaświadczenia lekarskiego o schorzeniu przewlekłym i (...)
str. 50
3.
Wprowadzenie monitoringu aktywności wykorzystywania komputerów służbowych
Czy pracodawca może wprowadzić monitoring aktywności wykorzystania służbowego komputera (w miejscu pracy), w tym prowadzić szczegółowy wykaz aktywności pracownika w internecie? W jakiej formie można (...)
str. 51
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zawarcie umowy na wykonywanie badań profilaktycznych z placówką medycyny pracy
Siedziba firmy jest inna niż miejsce prowadzenia działalności. Pracownik, który pracuje w miejscu prowadzenia działalności w celu wykonania badań profilaktycznych musiałby specjalnie przyjeżdżać do miejsca (...)
str. 54
D.
ROZLICZENIA Z PFRON
1.
Wcześniejsze wystąpienie pracownika o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności
Zatrudniamy pracownika legitymującego się lekkim stopniem niepełnosprawności wydanym do połowy września 2020 r. Czy przed upływem tego terminu może on złożyć wniosek o wydanie kolejnego (...)
str. 55
2.
Wpłata na PFRON, gdy poszkodowanego w wypadku przy pracy uznano za osobę niepełnosprawną - checklista
W zakładzie pracy doszło do ciężkiego wypadku, w wyniku którego poszkodowany stał się osobą niepełnosprawną. Czy w związku z tym pracodawca ma obowiązek złożyć formularz (...)
str. 56
E.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Termin obejmowania pracodawcy ustawą o PPK
Od 1 lipca 2019 r. część przedsiębiorców obowiązanych będzie wdrożyć w zakładzie pracy pracowniczy plan kapitałowy, dalej PPK. Termin ten dotyczy firm zatrudniających na dzień (...)
str. 58
2.
Ustalenie liczby osób zatrudnionych
Ustalając liczbę osób zatrudnionych, od której zależy termin przystąpienia podmiotu zatrudniającego do PPK, należy mieć na uwadze, że nie wlicza się do niej wszystkich pracujących (...)
str. 58
3.
Zwolnienie niektórych podmiotów z wprowadzenia PPK
Podmiot zatrudniający, który ma zarejestrowany pracowniczy program emerytalny (dalej PPE) może być zwolniony z obowiązku wdrożenia PPK. Musi jednak spełniać warunki określone w art. 133 (...)
str. 59
4.
Obowiązki podmiotu zatrudniającego
Wprowadzenie przez podmiot zatrudniający pracowniczych planów kapitałowych wiąże się dla niego z określonymi obowiązkami. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich, istotne przede wszystkim na etapie wdrażania (...)
str. 60
4.1.
Wybór instytucji finansowej
Jednym z pierwszych obowiązków związanych z wdrożeniem PPK, jakie ustawa nakłada na podmiot zatrudniający, jest wybór instytucji finansowej, która prowadzić będzie indywidualne rachunki PPK zatrudnionych (...)
str. 60
4.2.
Zawarcie umów o zarządzanie PPK i prowadzenie PPK
Podmiot zatrudniający ma obowiązek podpisać umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową. Ustawa wskazuje maksymalny termin, do którego umowa taka musi być zawarta. Jest (...)
str. 61
4.3.
Ustalenie warunków prowadzenia PPK
Zasady na jakich w danym podmiocie zatrudniającym prowadzony ma być PPK określa umowa PPK. Minimalną jej treść zawiera art. 20 ust. 1 ustawy. To co (...)
str. 63
4.4.
Strony umowy o prowadzenie PPK
Umowę o prowadzenie PPK podmiot zatrudniający zawiera z instytucją finansową, z którą zawarł wcześniej umowę o zarządzanie PPK. Dokonuje tego w imieniu i na rzecz (...)
str. 63
5.
Dokonywanie wpłat do PPK
Po podpisaniu wymaganych, omówionych wyżej umów, podmiot zatrudniający ma już obowiązek dokonywania wpłat do PPK za wszystkie osoby zatrudnione objęte umową o prowadzenie PPK (uczestników (...)
str. 64
5.1.
Termin wpłat
Wpłat do PPK dokonuje się, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK (art. 28 ustawy). (...)
str. 64
5.2.
Wysokość wpłat do PPK
Wpłaty do PPK stanowią procent wynagrodzenia uczestnika PPK. Przepis art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy definiuje wynagrodzenie jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne (...)
str. 65
6.
Obowiązki informacyjne podmiotu zatrudniającego
Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy, przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK podmiot zatrudniający może poinformować osoby zatrudnione o warunkach uczestnictwa w PPK oraz (...)
str. 65
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.