Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 10 (484) z dnia 10.05.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Objęcie ubezpieczeniami z umowy zlecenia wykonywanej w czasie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę
1) W zakładzie pracy w okresie od 1 do 30 kwietnia br. umowę zlecenia wykonywała osoba będąca pełnoetatowym pracownikiem innego podmiotu. Zlecenia nie wykonywała na (...)
str. 4
2.
Ubezpieczenie zdrowotne stypendysty sportowego z prawem do renty socjalnej
Wypłacamy stypendium sportowe uczniowi, który pobiera rentę socjalną. Czy z tego tytułu należy zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego? Stypendysta sportowy, o którym (...)
str. 6
3.
Podleganie ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i ubezpieczeniu zdrowotnemu członka rady nadzorczej
Osoba fizyczna jest członkiem rady nadzorczej w dwóch spółkach akcyjnych. W każdej pełni tę funkcję odpłatnie. Czy ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz zdrowotnemu podlega z (...)
str. 7
4.
Do 31 maja br. przedsiębiorca-rolnik informuje KRUS o wysokości przychodu z działalności gospodarczej
Rolnik (domownik) podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej (...)
str. 8
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Wysokość świadczenia urlopowego po obniżeniu wymiaru czasu pracy i jego oskładkowanie oraz opodatkowanie
Pracownikowi dotychczas zatrudnionemu na cały etat na jego wniosek obniżono wymiar czasu pracy do 3/4 etatu. Wcześniej skorzystał on z urlopu wypoczynkowego obejmującego 14 dni, (...)
str. 9
2.
Składki ZUS i podatek od wartości pieniężnej wynajmu pracownikom miejsc parkingowych
Przedsiębiorca zawarł umowę z zarządcą budynku, w którym znajduje się jego siedziba, w sprawie wynajmu kilkudziesięciu miejsc parkingowych. Na jej podstawie zobowiązany jest do zapłaty (...)
str. 10
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych w podstawie wymiaru zasiłków
W umowie zawartej z pracownikiem określono wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. Otrzymuje on również zmienną premię oraz - za niektóre miesiące - wynagrodzenie za pracę (...)
str. 12
2.
Obliczanie świadczeń chorobowych w pierwszym miesiącu zatrudnienia
1) Od 1 kwietnia 2019 r. zatrudniamy pracownika za wynagrodzeniem w stałej miesięcznej wysokości 3.500 zł. Pracownik po przepracowaniu dwóch dni zachorował i otrzymał zwolnienie (...)
str. 14
3.
Świadczenia chorobowe dla pracownika wykonującego dwie umowy o pracę w razie zakończenia jednej z nich
Z pracownikiem pełnoetatowym, zatrudnionym na czas nieokreślony, zawarliśmy dodatkową umowę o pracę (na inne stanowisko) w wymiarze 1/4 etatu, na okres od 1 października 2018 (...)
str. 16
4.
Obliczanie zasiłku chorobowego przysługującego przedsiębiorcy
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą od kilku lat i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Składki na te ubezpieczenia opłacała od kwoty (...)
str. 18
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek chorobowy za dzień, który pracownik częściowo przepracował
ZUS przekazał nam zwolnienie lekarskie pracownika obejmujące dzień, w którym przez 5 godzin świadczył pracę, a następnie ze względu na złe samopoczucie zwolnił się z (...)
str. 19
2.
Wykazanie okresu zasiłkowego we wniosku o świadczenie rehabilitacyjne
Pracownik z końcem maja br. wyczerpie 182-dniowy okres zasiłkowy i zamierza ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Jako płatnik uprawniony do wypłaty zasiłków wypełniamy II (...)
str. 20
3.
Wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego po zakończeniu okresu zasiłkowego
Pracownik po wykorzystaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego zgłosił pracodawcy, że niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem przy pracy. Czy po upływie takiego okresu można wyrównać wysokość (...)
str. 21
V.
Emerytury i renty
1.
Przechowywanie dokumentacji dla celów emerytalno-rentowych
1) Jaki wpływ na kompletowanie wniosków o emeryturę lub rentę ma zmiana okresu przechowywania akt pracowniczych? Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie (...)
str. 22
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Żądanie od kandydata do pracy zaświadczenia o niekaralności
Kiedy pracodawca może domagać się od osoby biorącej udział w rekrutacji zaświadczenia o niekaralności? Pracodawca może wymagać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie zaświadczenia o (...)
str. 25
2.
Praca na zastępstwo podczas obecności zastępowanego pracownika
Pracownica w ciąży zajmuje odpowiedzialne stanowisko, które może objąć inna osoba dopiero po zapoznaniu się z zadaniami do wykonania, na co potrzeba przynajmniej tygodnia. Z (...)
str. 26
3.
Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę z powodu ciąży
Pracownica została zatrudniona na czas określony do 31 sierpnia 2020 r. W lutym br. wypowiedzieliśmy jej umowę o pracę. W trakcie jego biegu okazało się, (...)
str. 27
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Ustalenie czasu pracy w trakcie podróży służbowej
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym (od 7 00 do 15 00 ), z sobotami wolnymi od pracy, został wysłany na targi do innej miejscowości, gdzie (...)
str. 28
2.
Przerwy śniadaniowe dla zatrudnionego w systemie równoważnym przy dozorze urządzeń
Ile przerw śniadaniowych przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu w systemie równoważnym przy dozorze urządzeń (dniówka do 16 godz.)? W myśl art. 134 K.p., jeżeli (...)
str. 30
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za miesiąc, w trakcie którego wystąpiła zmiana stawki oraz absencja zasiłkowa
1) Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, wynagradzany stałą stawką miesięczną, otrzymał w trakcie miesiąca podwyżkę. W tym samym miesiącu przez kilka dni chorował z prawem (...)
str. 31
2.
Ekwiwalent za urlop pracownika-kierowcy
Kierowcom wypłacamy ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zaliczkę na poczet wynagrodzenia za dyżur. Jak uwzględniać te składniki w podstawie wymiaru (...)
str. 32
3.
Premia za okresy dłuższe niż miesiąc w podstawie wymiaru odprawy emerytalnej
Pracownik w kwietniu br. odszedł na emeryturę. Za okres letni ubiegłego roku nabył prawo do premii (3.960 zł). Stosownie do zasad regulaminowych została ona wypłacona (...)
str. 33
4.
Obniżenie wynagrodzenia nauczyciela biorącego udział w strajku
1) Nauczyciel szkoły publicznej realizuje pensum 18/18. Jego wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatków (za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego za wychowawstwo i opiekuna stażu), (...)
str. 34
5.
Wynagrodzenie dyrektora i głównego księgowego w państwowej jednostce budżetowej
W państwowej jednostce budżetowej dyrektor jest zatrudniony na podstawie aktu mianowania, a główny księgowy - umowy o pracę. Czy przysługuje im dodatek stażowy, czy też (...)
str. 38
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika legitymującego się zagranicznym stażem pracy
Pracodawca zawarł umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny z pracownikiem, który po studiach przez rok pracował w Niemczech. Czy ustalić urlop wypoczynkowy według zasady, (...)
str. 39
2.
Urlopy związane z rodzicielstwem dla pracownika-ojca dziecka
Pracownikowi urodziły się bliźnięta. Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje z tytułu urodzenia się dwojga dzieci przy jednym porodzie? Czy zainteresowany może skorzystać z 4-tygodni urlopu (...)
str. 41
3.
Ustalenie wymiaru urlopu wychowawczego oraz korzystanie z niego przez oboje rodziców
1) Pracownica wystąpiła o urlop wychowawczy na okres od 17 maja 2019 r. do 17 kwietnia 2022 r. Czy podany przez nią przedział jest prawidłowy? (...)
str. 42
X.
Dokumentacja kadrowa
1.
Wniosek o urlop, gdy pracodawca prowadzi i przechowuje dokumentację pracowniczą w postaci e-akt
Pracodawca zdecydował się na prowadzenie e-dokumentacji. Czy w takiej sytuacji wnioski pracowników o urlop wypoczynkowy mogą być składane przy pomocy poczty elektronicznej (e-mailem)? Pracodawca może (...)
str. 43
2.
Zakres nowych akt osobowych pracownika po zawarciu następnej umowy o pracę
Z pracownikiem zatrudnionym przed 2019 r. zawarliśmy kolejną umowę o pracę (bezpośrednio po poprzedniej). Czy możemy przenieść kopie dokumentów znajdujących się w dotychczasowych aktach osobowych (...)
str. 45
XI.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Czas na zasilenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Pracodawcy obligatoryjnie tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz są zobowiązani przekazać środki na rachunek bankowy tego Funduszu w terminach określonych w art. 6 ust. (...)
str. 47
2.
Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela po  1 września 2018 r.
Nauczyciel w 2017 r. uzyskał tytuł licencjata z kwalifikacjami do pracy w przedszkolu. Od 1 września tego samego roku podjął zatrudnienie w przedszkolu jako nauczyciel (...)
str. 48
3.
Kiedy dochodzi do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę?
W wyniku zapisów umowy (łączącej nas z dostawcą towarów) jesteśmy zmuszeni zamknąć sklep, gdyż kontrahent (dostawca towarów) otwiera taką placówkę w tej samej miejscowości, ale (...)
str. 49
XII.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Szkolenie z metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego
Czy szkolenie z metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe dla osoby kierującej pracownikami i przeprowadzającej szkolenia stanowiskowe? Czy moduł (...)
str. 50
D.
VADEMECUM KADROWCA
XIII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Ubezpieczenia w ZUS z umowy zlecenia wykonywanej przez przedsiębiorcę korzystającego z ulgi na start
1) Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu - korzystam z tzw. ulgi na start (do końca sierpnia br.). Dodatkowo na (...)
str. 52
2.
Opłacenie składek ZUS po zmianie terminu wypłaty wynagrodzeń
Z dniem 1 kwietnia br. w firmie nastąpiła zmiana regulaminu pracy. Zgodnie z nią: "Wynagrodzenie za pracę wypłaca się 3. dnia następnego miesiąca". Dotychczas wypłata (...)
str. 53
3.
Wpływ nowego składnika wynagrodzenia na wysokość świadczeń chorobowych
Od początku roku wypłacamy pracownikom miesięczną premię motywacyjną. Jest ona zmniejszana procentowo za okresy absencji chorobowej. W kwietniu 2019 r. dwóch pracowników było niezdolnych do (...)
str. 54
4.
Brak prawa do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu się umowy na zastępstwo
Pracownica jest zatrudniona do końca czerwca br. na zastępstwo pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. Obecnie jest w trzecim miesiącu ciąży. Czy po urodzeniu (...)
str. 54
5.
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy dla pracownika lub członka jego rodziny
1) Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z tego tytułu otrzymuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. (...)
str. 55
6.
Wypłata zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia
1) Pracownik, zatrudniony na czas określony do 10 maja 2019 r., jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Niezdolność ta została orzeczona do końca maja (...)
str. 56
7.
Wypowiedzenie umowy na zastępstwo
Kiedy należy wypowiedzieć umowę na zastępstwo, przed czy po powrocie zastępowanego? Takiej umowy, co do zasady, nie trzeba wypowiadać. Rozwiązuje się ona z mocy prawa (...)
str. 57
8.
Zaliczenie nagrody półrocznej do podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop
Czy w podstawie wymiaru ekwiwalentu za urlop należy uwzględnić nagrodę półroczną? Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, (...)
str. 58
9.
Zawarcie nieodpłatnej umowy zlecenia z osobą niepełnosprawną
1) Chcielibyśmy podpisać umowę zlecenia z osobą niepełnosprawną. Wykonywanie tej umowy ma służyć jej rehabilitacji i byłaby ona nieodpłatna. Czy Państwowa Inspekcja Pracy albo inny (...)
str. 58
1.
Okoliczności zlecenia pracownikowi pełnienia dyżuru
Dyżurem jest pozostawanie pracownika - na polecenie pracodawcy - poza normalnymi godzinami pracy, w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę, w zakładzie (...)
str. 59
2.
Miejsce pełnienia dyżuru
Podobieństwo w określeniu miejsca dyżuru do miejsca pracy wyinterpretowanego przez judykaturę (teren zakładu bądź inne miejsce - por. m.in. wyrok SA w Katowicach z 18 (...)
str. 60
3.
Czas pracy i odpoczynki
Jeżeli pracownik podczas dyżuru nie wykonuje pracy, to nie jest on wliczany do czasu pracy (art. 151 5 § 2 zd. pierwsze K.p.). Gdyby jednak (...)
str. 61
4.
Rekompensowanie dyżuru i podjętej pracy
4.1. Oczekiwanie na pracę podczas dyżuru Za czas dyżuru pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości (...)
str. 63
4.1.
Oczekiwanie na pracę podczas dyżuru
Za czas dyżuru pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające (...)
str. 63
4.2.
Wykonywanie pracy podczas dyżuru
Jeżeli pracownik w czasie dyżuru wykonywał pracę, to okres jej świadczenia (tylko ta część) zalicza się do czasu pracy. To zaś przy pełnym etacie oznacza (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 4 maja br. obowiązuje ustawa dostosowująca m.in. przepisy Kodeksu pracy do RODO
W Dzienniku Ustaw z dnia 19 kwietnia 2019 r., pod poz. 730 opublikowano ustawę z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w (...)
str. 66
2.
Wynagrodzenie pracowników państwowej jednostki sfery budżetowej działającej w zakresie rolnictwa
W Dzienniku Ustaw z dnia 19 kwietnia 2019 r., pod poz. 733 opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 kwietnia 2019 (...)
str. 66
3.
Wynagrodzenie pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach administracji rządowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 19 kwietnia 2019 r., pod poz. 732 opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 kwietnia 2019 (...)
str. 66
4.
Jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów
W Dzienniku Ustaw z dnia 24 kwietnia 2019 r., pod poz. 743 opublikowano ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.