Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 1 (403) z dnia 01.01.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Uzupełnienie treści umowy terminowej o przyczynę niestosowania limitów - stanowisko resortu pracy
Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe zasady zawierania terminowych umów o pracę, wprowadzone ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy (...)
str. 4
2.
Potrącenia egzekucyjne z zasiłku chorobowego wypłacanego z ubezpieczenia wypadkowego - stanowisko ZUS
Przepisy ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. (...)
str. 5
3.
Dofinansowanie z PFRON do wynagrodzeń pracowników, których niepełnosprawność powstała w czasie zatrudnienia
Jednym z warunków udzielenia pracodawcy-przedsiębiorcy pomocy w formie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych jest wykazanie, że pomoc ta wywołuje efekt zachęty. Efekt zachęty może być (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Opłacanie składek ZUS po 31 grudnia 2015 r.
Od 1 stycznia 2016 r. stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie uległy zmianie. W dniu 9 grudnia 2015 r. Ministerstwo Rodziny, (...)
str. 7
2.
Czy przedsiębiorca pobierający zasiłek macierzyński obowiązany jest opłacać składkę zdrowotną?
Prowadzę działalność gospodarczą, z tytułu której podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu, oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pod koniec października 2015 r. urodziłam dziecko i obecnie pobieram (...)
str. 12
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Od 1 stycznia 2016 r. zmiany w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych
Od 1 stycznia 2016 r., po długim vacatio legis, weszła w życie część przepisów ustawy z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych? (Dz. U. poz. 1831 ze (...)
str. 13
1.1.
Obowiązek ubezpieczeń społecznych w razie wykonywania kilku umów zlecenia
W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. osoba wykonująca kilka umów zlecenia była objęta ubezpieczeniami społecznymi z tej umowy, którą rozpoczęła wykonywać najwcześniej, (...)
str. 13
1.2.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z kilku umów zlecenia
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców, którym w umowie zlecenia określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie, (...)
str. 16
1.3.
Sprawdzanie przez ZUS łącznej podstawy wymiaru składek z kilku umów zlecenia
ZUS, na wniosek płatnika składek, bada prawidłowość wykazanych przez tego płatnika składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 9 ust. (...)
str. 17
1.4.
Dokumentowanie przez zleceniobiorcę obowiązku ubezpieczeń
W przypadku, gdy do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorcy jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik składek, składka jest opłacana przez każdego płatnika, (...)
str. 18
1.5.
Ustalenie obowiązku ubezpieczeń w razie uzyskania niższego wynagrodzenia ze względu na chorobę zleceniobiorcy
Zgodnie z wyjaśnieniem ZUS, jeżeli w danym miesiącu zleceniobiorca jest niezdolny do pracy, a tym samym wykona umowę tylko częściowo, uzyskując niższe wynagrodzenie niż minimalne, (...)
str. 18
1.6.
Ubezpieczenia emeryta lub rencisty wykonującego kilka umów zlecenia
Emeryt lub rencista, który wykonuje umowę zlecenia z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W przypadku, gdy wykonuje więcej niż jedną umowę zlecenia, (...)
str. 19
1.7.
Umowy zlecenia wykonywane przez uczniów i studentów nadal nieoskładkowane
Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studenci, do ukończenia 26 lat, z tytułu wykonywania umowy zlecenia lub umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie (...)
str. 19
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Zmiana najniższej podstawy wymiaru świadczenia chorobowego w trakcie jego pobierania
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. W grudniu 2015 r. zachorował i przedłożył zwolnienie lekarskie na okres obejmujący przełom roku. W jaki sposób obliczyć (...)
str. 20
2.
Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownicy działu windykacji otrzymują wynagrodzenie stałe oraz prowizję obliczaną procentowo od wyegzekwowanych kwot. Prowizja jest wypłacana w miesiącu wpływu tych należności. Czy podlega uwzględnieniu w (...)
str. 21
3.
Uwzględnianie w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego premii kwartalnej po zmianie etatu
Pracownikowi zatrudnionemu do końca kwietnia 2015 r. na 1/3 etatu, od 1 maja 2015 r. zwiększyliśmy wymiar czasu pracy do 1/2 etatu, a od 1 (...)
str. 23
4.
Uzupełnianie wynagrodzenia za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych
W sierpniu 2015 r. podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych przekroczyła roczny limit. Pracownik przez kilka dni tego miesiąca chorował. W jaki sposób obliczyć kwotę wynagrodzenia, którą (...)
str. 24
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Przekazywanie - od 1 stycznia 2016 r. - zwolnień lekarskich w formie elektronicznej
Od 1 stycznia 2016 r. pracownik może otrzymać od lekarza zwolnienie papierowe (na formularzu ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej, tzw. e-zwolnienie. Począwszy od 1 stycznia 2018 r. (...)
str. 25
2.1.
Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego: urodziła dziecko, przyjęła (...)
str. 27
2.2.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uzależniona od daty złożenia wniosku o jego wypłatę i wynosi odpowiednio: wysokość zasiłku do 1 stycznia 2016 r. od 2 stycznia (...)
str. 29
2.3.
Podwyższenie wysokości zasiłku macierzyńskiego
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego oblicza się na zasadach obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownicy za okres 12 miesięcy (...)
str. 30
V.
Emerytury i renty
1.
Renta z tytułu niezdolności do pracy w razie niepozostawania w zatrudnieniu przed złożeniem wniosku
W listopadzie 2015 r. otrzymałam orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy wydane na 2 lata. Czy otrzymam rentę, jeśli przez ostatnie 3 lata nigdzie (...)
str. 30
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zmiana warunków pracy i płacy w czasie urlopu wychowawczego
1) Pracodawca zamierza zmienić warunki pracy i płacy pracownicy zatrudnionej na czas nieokreślony, korzystającej do 24 marca 2016 r. z urlopu wychowawczego. Nowy rodzaj pracy, (...)
str. 32
2.
Powierzenie pracownikowi innej pracy bez jego zgody
Pracownikowi zatrudnionemu w dziale sprzedaży zamierzamy powierzyć na kilka miesięcy obowiązki wykonywane do tej pory przez chorującego magazyniera. Czy na wykonywanie innego rodzaju pracy niż (...)
str. 34
3.
Wypowiedzenie umowy zawartej na zastępstwo
Zamierzamy wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na zastępstwo pracownicy przebywającej na 3-letnim urlopie wychowawczym. Czy będziemy mogli dokonać tej czynności po wejściu życie noweli Kodeksu (...)
str. 36
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Udzielanie pracownikowi zgody na "wyjście prywatne" oraz zasady jego odpracowywania
1) Czy pracodawca jest zobowiązany wyrazić zgodę na tzw. "wyjście prywatne" pracownika? Czy jeśli uwzględni jego wniosek może według własnego wyboru zobowiązać zainteresowanego do odpracowania (...)
str. 38
2.
Rozliczanie pracy wykonywanej w dniach wolnych
1) Czy udzielając za 5-godzinną pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia roboczego innego dnia wolnego, wyczerpujemy nasze obowiązki względem pracownika zatrudnionego w (...)
str. 39
3.
Praca w święta pracownika tymczasowego
Czy pracownikom tymczasowym możemy zlecać w dni świąteczne pracę polegającą na ochronie mienia w placówkach handlowych? Zakaz pracy w handlu w dni świąteczne obowiązuje wszystkich (...)
str. 41
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Aneksowanie umów w związku z podniesieniem wynagrodzenia minimalnego
Wynagradzamy pracowników stałą stawką miesięczną, w tym na poziomie minimalnym. Czy wzrost od 1 stycznia 2016 r. wynagrodzenia minimalnego wymaga zmiany postanowień umownych? Jeżeli wynagrodzenie (...)
str. 42
2.
Wynagrodzenie za okres zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy
Jak należy obliczyć wynagrodzenie za okres zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę? Instytucja zwolnienia z obowiązku pracy podczas (...)
str. 44
3.
Kwota wolna od potrąceń na przełomie lat 2015/2016
Wynagrodzenie niektórych pracowników spółki jest zajęte na poczet należności niealimentacyjnych, najczęściej pożyczek w banku. Jaką kwotę wolną zastosować do wynagrodzenia za grudzień 2015 r., jeśli (...)
str. 46
4.
Dofinansowanie z PFRON do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika
1) Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez trzy lata zatrudniał tylko jednego pracownika będącego osobą pełnosprawną (do 31 sierpnia 2015 r.). Po trzymiesięcznej przerwie ponownie (od (...)
str. 47
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Urlop zaległy nie oznacza przedawniony
Z powodu kłopotów kadrowych (wysoka absencja i rotacja) nie wszyscy pracownicy wykorzystali ubiegłoroczne urlopy wypoczynkowe. Kiedy te urlopy ulegną przedawnieniu? Najwcześniej za trzy lata, a (...)
str. 50
2.
Podział urlopu macierzyńskiego między uprawnione osoby po 1 stycznia 2016 r.
1) Czy po wejściu w życie zmian do przepisów o urlopach macierzyńskich, członek najbliższej rodziny (np. matka pracownicy) będzie mógł zastąpić pracownicę w opiece nad (...)
str. 51
3.
Prawo do urlopu pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe
Pracownicy spółki podnoszą, za zgodą pracodawcy, kwalifikacje zawodowe w różnych formach. W jakim terminie powinny być wykorzystywane urlopy szkoleniowe? Czy pracodawca może odmówić udzielenia takiego (...)
str. 52
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Udzielanie - po 1 stycznia 2016 r. - dni wolnych na dziecko do lat 14
Od 2 stycznia 2016 r. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze, według wyboru pracownika, 16 (...)
str. 54
2.
Brak obowiązku zmiany regulaminu pracy
1) W tutejszym przedsiębiorstwie powstała zakładowa organizacja związkowa. Po kilku miesiącach funkcjonowania zakwestionowała obwiązujący od dwóch lat regulamin pracy, powołując się na jego nieuzgodnienie ze (...)
str. 55
3.
Kontynuacja stażu na wyższy stopień awansu zawodowego po zmianie obowiązkowego wymiaru zajęć
Osoba odbywająca staż na nauczyciela mianowanego jest zatrudniona na 0,5 etatu w świetlicy i na 0,23 etatu naucza plastyki. Ostatnio wystąpiła o obniżenie wymiaru etatu (...)
str. 56
4.
Świadczenie urlopowe w razie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego na przełomie roku
Zatrudniamy 18 osób i wypłacamy świadczenia urlopowe. Pracownik wystąpił o urlop wypoczynkowy od 23 grudnia 2015 r. do 5 stycznia 2016 r. Czy będzie mu przysługiwało świadczenie urlopowe, a jeżeli (...)
str. 57
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Obowiązki pracodawcy, któremu pracownik doręczył orzeczenie o niepełnosprawności
Pracownik przedłożył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy pracodawca powinien skierować go na badania lekarskie? Stosownie do art. 229 K.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom, (...)
str. 59
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Ogólne zasady dokonywania potrąceń
Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby, w zależności od tego na jak długi okres przypada ta niezdolność oraz czy wcześniej chorował, może za dany (...)
str. 60
2.
Egzekucja z wynagrodzenia za pracę i chorobowego
Sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, a także innych niż alimentacyjne potrąca się z wynagrodzenia za pracę oraz z pozostałych świadczeń (...)
str. 60
3.
Egzekucja z zasiłków
Zasiłki podlegają potrąceniom i egzekucji na zasadach określonych w art. 139-144 ustawy emerytalnej. Kwestie potrąceń z zasiłków porusza także ZUS w ust. 299-305 komentarza do (...)
str. 61
4.
Obliczenie potrącenia egzekucyjnego w praktyce
Pracodawca, dokonując potrąceń na poczet zajęcia wynagrodzenia i wierzytelności zasiłku chorobowego, musi dokonać trzech czynności, tj. ustalić: dopuszczalną kwotę potrącenia, następnie kwotę wolną od potrąceń, (...)
str. 62
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Co się zmieni w rozporządzeniu o wynagrodzeniu?
W Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2015 r., pod poz. 2000 ogłoszono rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. zmieniające (...)
str. 64
2.
Od 22 lutego 2016 r. nowy wzór umowy o pracę
W Dzienniku Ustaw z 1 grudnia 2015 r., pod poz. 2005 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. zmieniające (...)
str. 64
3.
Zmiany w kodach wykorzystywanych przy wypełnianiu dokumentów ubezpieczeniowych
W Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2015 r., pod poz. 1996 ogłoszono rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. zmieniające (...)
str. 64
4.
Od 2 stycznia 2016 r. zmiany w urlopach związanych z urodzeniem albo przyjęciem na wychowanie dziecka
Od 2 stycznia 2016 r. wchodzą w życie zmiany w urlopach związanych z rodzicielstwem, dokonane ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy (...)
str. 65
5.
Nowe rozporządzenie w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zaświadczenia lekarskiego
W Dzienniku Ustaw z 2 grudnia 2015 r., pod poz. 2013 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w (...)
str. 66
6.
Od 1 stycznia br. stawki za godzinę pracy w porze nocnej od nowej podstawy
Podstawa do obliczenia dodatku za jedną godzinę pracy w porze nocnej od 1 stycznia br. zmieniła się i wynosi 1.850 zł. Zgodnie z art. 1518 (...)
str. 66
7.
W I kwartale 2016 r. nie waloryzuje się podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji wskaźnikiem obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia (art. 19 (...)
str. 67
8.
Zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego - informacja ZUS
ZUS w dniu 16 grudnia 2015 r. na stronie internetowej www.zus.pl poinformował o obowiązku zgłaszania zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z każdej umowy. Jak (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.