Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 1 (331) z dnia 01.01.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Jakie zmiany obowiązują w dofinansowaniu do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?
Pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej (dalej ZPCHR), pracodawcy zatrudniającemu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników oraz zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników (...)
str. 4
2.
W 2013 r. zamrożenie odpisów na ZFŚS, w tym dla nauczycieli
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Wysokość odpisu w danym roku ustala (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika uzyskującego minimalne wynagrodzenie za pracę
Pracownik w styczniu br. otrzyma wynagrodzenie za grudzień 2012 r. W jakiej wysokości dokonać jego wypłaty? Od 1 stycznia 2013 r. minimalne wynagrodzenie za pracę (...)
str. 7
2.
Wynagrodzenie z praw autorskich po odliczeniach składkowo-podatkowych
Jak należy obliczyć wynagrodzenie "do wypłaty" za grudzień 2012 r. programiście wynagradzanemu stałą stawką miesięczną, jeśli w tym miesiącu przebywał na urlopie wypoczynkowym oraz zwolnieniu (...)
str. 9
3.
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotna za osobę na urlopie wychowawczym
Pracownica od ubiegłego roku przebywa na urlopie wychowawczym. Ustalona przez pracodawcę podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 1.500 zł. Czy od 1 (...)
str. 12
4.
Umorzenie składek ZUS dla przedsiębiorcy
Na publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Wejdzie ona w życie po (...)
str. 13
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Zgłaszanie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny
Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają członkowie rodziny osoby ubezpieczonej (np. pracownika), jeżeli nie mają własnego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem ani nie podlegają temu ubezpieczeniu na podstawie (...)
str. 15
2.
Od 1 stycznia br. osoby nieobjęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w ZUS mogą ubezpieczyć się dobrowolnie
Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo. Tak stanowi art. 7 ustawy o sus w brzmieniu obowiązującym (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Podstawa wymiaru zasiłków na przełomie roku
Pracownik choruje nieprzerwanie od połowy listopada 2012 r. Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku, została ustalona w kwocie najniższej. Czy od 1 stycznia 2013 (...)
str. 19
2.
Ustalenie wysokości zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy
1) Od kilku miesięcy zatrudniamy na umowę zlecenia osobę, która z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. W grudniu ubiegłego (...)
str. 20
3.
Przerwa w pobieraniu świadczeń chorobowych a obliczenie nowej podstawy wymiaru
Pracownik chorował przez kilka dni po wykorzystaniu okresu zasiłkowego i był to okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Po kilku tygodniach ponownie stał się niezdolny do (...)
str. 22
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.1.
Świadczenia chorobowe na przełomie roku
Pracodawcy, którzy w 2012 r. byli płatnikami zasiłków i na dzień 30 listopada 2012 r. zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, w 2013 (...)
str. 23
1.2.
Brak uprawnień pracodawcy do wypłaty zasiłków
Pracodawca, który w 2012 r. wypłacał zasiłki, a na dzień 30 listopada 2012 r. zgłosił do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 21 osób, nie jest uprawniony (...)
str. 24
1.3.
Nabycie przez pracodawcę uprawnień do wypłaty zasiłków
Pracodawca, który w 2012 r. nie był płatnikiem zasiłków, a na dzień 30 listopada 2012 r. zgłosił do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób, jest (...)
str. 25
2.
Opieka nad dzieckiem gdy jedno z rodziców jest bezrobotne
Pracownica złożyła wniosek o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 2 lat. W oświadczeniu ZUS Z-15 zaznaczyła, że (...)
str. 26
3.
Zasiłek macierzyński u dwóch pracodawców
Pracownica zatrudniona w naszej firmie na 1/2 etatu pracuje u innego pracodawcy na cały etat. W grudniu 2012 r. urodziła dziecko i od dnia porodu (...)
str. 27
V.
Emerytury i renty
1.1.
Wyższy wiek emerytalny
Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego. Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn (...)
str. 29
1.2.
Emerytura częściowa
Zgodnie z art. 26b ustawy emerytalnej ubezpieczonym, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1a pkt 26-85 i ust. 1b pkt 2-20 (...)
str. 29
1.3.
Podstawa wymiaru emerytury
Podstawę obliczenia emerytury ustalanej na nowych zasadach stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego (...)
str. 30
1.4.
Gwarancja minimalnego świadczenia
Jeżeli obliczona emerytura jest niższa od kwoty najniższej emerytury, podlega podwyższeniu do tej kwoty. Regulacja ta obejmuje kobiety i mężczyzn, którzy osiągnęli wiek emerytalny i (...)
str. 31
1.5.
Ustalenie prawa do emerytury w związku wykonywaniem pracy szczególnej bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy
Zgodnie z art. 184 ustawy emerytalnej ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu niższego wieku emerytalnego, jeżeli w dniu 1 (...)
str. 31
VI.
Otwarte fundusze emerytalne
1.
Do 10 stycznia 2013 r. część osób ubezpieczonych ma obowiązek wybrać otwarty fundusz emerytalny
Osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., które po raz pierwszy zostały objęte ubezpieczeniami społecznymi są obowiązane zawrzeć umowę z otwartym funduszem emerytalnym, dalej zwanym (...)
str. 32
C.
PRAWO PRACY
VII.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Wydłużenie ochrony przedemerytalnej
Zatrudniamy kilku mężczyzn urodzonych w latach 1950-1951. Czy wobec podwyższenia od 1 stycznia br. wieku emerytalnego długość okresu ochronnego tych pracowników przekracza 4 lata? Nasza (...)
str. 34
2.
Zawieranie umów o pracę na okres próbny
1) Z pracownikiem łączyła nas umowa o pracę na 3-miesięczny okres próbny, która została rozwiązana po kilku tygodniach za porozumieniem stron. Pracownik po miesięcznej przerwie ponownie ma (...)
str. 36
3.
Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu utraty zaufania do pracownika
Zamierzamy wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony pracownikowi, do którego zarząd spółki stracił zaufanie ze względu na zaniedbania w dozorze nad powierzonym mieniem. (...)
str. 38
4.
Zawarcie umowy cywilnoprawnej z lektorem języka obcego
Część pracowników firmy zostanie oddelegowana do pracy w Hiszpanii. Pracodawca zamierza zatrudnić lektora, który przeprowadzi kurs nauki języka hiszpańskiego w stopniu podstawowym. Czy należy z (...)
str. 39
VIII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Czy święto Trzech Króli przypadające w niedzielę obniża wymiar czasu pracy?
Czy w świetle ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego święto Trzech Króli przypadające w 2013 r. w niedzielę obniża wymiar czasu pracy? Nie. Święto przypadające w niedzielę nie obniża (i nigdy nie (...)
str. 41
2.
Ustalenie nadgodzin "średniotygodniowych"
Jak należy sprawdzić czy doszło do przekroczenia przeciętnej normy tygodniowej po zakończeniu 4-miesięcznego okresu rozliczeniowego, jeżeli pracownik wykonywał pracę w dniach wolnych przez część normy (...)
str. 42
3.
Postępowanie pracodawcy wprowadzającego pracę zmianową
Jakich działań wymaga modyfikacja rozkładu czasu pracy z dotychczasowego polegającego na świadczeniu pracy od poniedziałku do piątku w stałych godzinach, na zmianowy - praca 7 dni w tygodniu (...)
str. 43
IX.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Dodatek nocny w wynagrodzeniu minimalnym oraz urlopowym
1) Czy dodatki za pracę w nocy zalicza się do składników wynagrodzenia dla celów kontroli wynagrodzenia pracownika pod kątem minimalnego wynagrodzenia za pracę? Tak. Wysokość (...)
str. 46
2.
Dopełnienie podstawy ekwiwalentu za urlop
Pracownik oprócz stałej stawki miesięcznej wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje kwartalną premię zadaniową. Czy ustalając podstawę ekwiwalentu za urlop premia podlega dopełnieniu za okresy absencji chorobowej pracownika, (...)
str. 48
3.
Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za grudzień 2012 r. wypłaconego w styczniu br.
Pracodawca wypłaca wynagrodzenia za dany miesiąc 10 dnia następnego miesiąca. Jaką kwotę wolną od potrąceń powinien stosować dla wynagrodzeń wypłaconych w styczniu bieżącego roku, a należnych za (...)
str. 50
4.
Dodatek specjalny i stażowy a wysokość wynagrodzenia rocznego pracowników samorządowych
Czy zakład budżetowy, wypłacający pracownikom dodatki specjalne, powinien uwzględnić wypłacone z tego tytułu kwoty przy obliczaniu należnych pracownikom "trzynastek"? Czy przy ich obliczaniu pracodawca powinien (...)
str. 51
X.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Urlop proporcjonalny ze względu na zmianę pracodawcy
Pod koniec października ubiegłego roku zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony wynoszący 20 miesięcy. Ze świadectwa pracy wynikało, że pracownik wykorzystał należny urlop (...)
str. 53
2.
Okres nauki i pobierania stypendium w stażu urlopowym
Pracownik ukończył studia licencjackie, a następnie odbywał staż na podstawie skierowania urzędu pracy. W tym samym czasie podjął studia magisterskie. Pracę zawodową rozpoczął w styczniu (...)
str. 55
3.
Wykorzystywanie zaległych urlopów
1) W jakim terminie należy udzielać pracownikom zaległych urlopów za 2012 r.? Czy pracodawca może sam skierować pracownika na taki urlop? Pracodawca powinien udzielić pracownikowi zaległych urlopów (...)
str. 57
XI.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Odstępujesz w 2013 r. od finansowania świadczeń socjalnych - w styczniu powiadom o tym pracowników
Pracodawca niebędący jednostką budżetową lub samorządowym zakładem budżetowym, zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nieobjęty aktami prawa wewnątrzzakładowego, który nie zamierza (...)
str. 58
2.
Rozwiązanie umowy terminowej a zwrot kosztów kształcenia
Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, w której zobowiązał go do przepracowania 2 lat po zakończeniu nauki. Pracownik jest zatrudniony na czas określony i umowa o pracę (...)
str. 59
XII.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Temperatura w miejscu pracy w okresie zimowym
Jaką minimalną temperaturę należy zapewnić w pomieszczeniach biurowych i produkcyjnych? Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności (...)
str. 61
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Funkcja okresu rozliczeniowego
Normatywny czas pracy pracownika - z wyłączeniem grup zawodowych określonych w przepisach szczególnych - wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie (...)
str. 62
2.
Okres rozliczeniowy w wariancie podstawowym
W myśl art. 129 K.p. okres rozliczeniowy, z zastrzeżeniem dotyczącym szczególnych systemów i rozkładów czasu pracy, o czym piszemy w pkt 3, nie może przekraczać (...)
str. 62
3.
Okresy rozliczeniowe w szczególnych systemach lub rozkładach czasu pracy
Okresy rozliczeniowe w razie zastosowania systemu równoważnego czasu pracy, pracy w ruchu ciągłym, a także systemów pracy weekendowej i skróconego tygodnia pracy, podlegają znacznym ograniczeniom. (...)
str. 63
4.
Tryb wprowadzania okresów rozliczeniowych
Przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie (...)
str. 65
5.
Obliczanie wymiaru czasu pracy oraz ustalanie przekroczeń w przyjętym okresie rozliczeniowym
W celu prawidłowego zaplanowania czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, należy uprzednio ustalić obowiązujący w nim wymiar. Dokonuje się tego według zasad wskazanych w art. 130 K.p., a mianowicie mnożąc 40 (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.