Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 14 (512) z dnia 10.07.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Omówienie wybranych regulacji obejmujących pracodawcę po wejściu w życie ustawy antykryzysowej - tarcza 4.0
Generalnie z dniem 24 czerwca br. weszła w życie ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym (...)
str. 4
1.1.
Uregulowanie wykonywania pracy zdalnej
W przepisach prawa pracy praca zdalna pojawiła się po raz pierwszy wraz z wejściem w życie specustawy, tj. 8 marca 2020 r. Nie regulowała jednak (...)
str. 4
1.2.
Jednostronne udzielanie przez pracodawcę zaległego urlopu
Na podstawie nowego art. 15gc specustawy, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie (...)
str. 6
1.3.
Obniżenie wymiaru czasu pracy i wynagrodzeń w razie istotnego wzrostu obciążenia wynagrodzeń
Pracodawca, u którego w następstwie COVID-19 wystąpił spadek przychodów ze sprzedaży towarów lub usług, co wywołało istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń ma nowe możliwości zredukowania (...)
str. 7
1.4.
Wypowiadanie umów o zakazie konkurencji
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii strona, na rzecz której ustanowiono zakaz działalności konkurencyjnej, może rozwiązać umowę o zakazie konkurencji za 7-dniowym wypowiedzeniem. Pozwala na (...)
str. 10
1.5.
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem kodeksowym/ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy
Pracodawca, który w wyniku wystąpienia COVID-19 zanotował spadek obrotów gospodarczych, może wystąpić o wsparcie finansowe z zasobów FGŚP na ochronę miejsc pracy pracowników, których nie (...)
str. 11
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Wynagrodzenia i składki ZUS w kosztach podatkowych, w tym gdy pracodawca skorzystał ze zwolnienia z ich opłacania w ramach specustawy
Przedsiębiorca wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc dokonuje 30. dnia tego miesiąca. Na podstawie specustawy skorzystał ze zwolnienia z opłacania nieopłaconych składek ZUS za marzec, kwiecień (...)
str. 14
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym jego dochody przekroczyły pierwszy przedział skali podatkowej
Zatrudniamy pracownika, którego dochód w lipcu br. przekroczy pierwszy przedział skali podatkowej. Jak w tym miesiącu dokonać rozliczeń składkowo-podatkowych? W miesiącu, w którym dochód pracownika (...)
str. 17
3.
Świadczenie postojowe po zmianach wprowadzonych ustawą antykryzysową - tarcza 4.0
Świadczenie postojowe dla zleceniobiorcy Osobie wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące (...)
str. 19
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia w ZUS z umowy o świadczenie usług zawartej z własnym pracodawcą
Z własnym pracownikiem zawarliśmy umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Czy z tytułu wykonywania tej umowy (...)
str. 22
2.
Objęcie ubezpieczeniami w ZUS z umowy zlecenia rolnika ubezpieczonego w KRUS
Zawarliśmy umowę zlecenia, w której odpłatność określono na kwotę 200 zł. Osoba ta jest rolnikiem ubezpieczonym w KRUS. Czy z tej umowy podlega ona ubezpieczeniom (...)
str. 23
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.1.
Wliczanie wynagrodzenia rocznego do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Pracownica do 19 czerwca 2019 r. przebywała na urlopie rodzicielskim, po którym wróciła do pracy. W grudniu 2019 r. przez kilka dni chorowała. Jak należało (...)
str. 24
1.2.
Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w razie niewypłacenia nagrody z zysku
W spółce z o.o. corocznie w czerwcu jest wypłacana nagroda z zysku za rok poprzedni. Nagroda nie przysługuje za czas choroby i jest wliczana do (...)
str. 26
2.
Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
1) Pracownica do końca marca br. (przez 9 m-cy) przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym, a następnie wróciła do pracy. W czerwcu br. wystąpiła o wypłatę dodatkowego (...)
str. 27
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Ustalanie limitu 33 dni wynagrodzenia chorobowego w roku kalendarzowym
Pracownica do 30 czerwca 2020 r. przebywała na urlopie wychowawczym. Pod koniec tego urlopu zachorowała i otrzymała zwolnienie lekarskie do końca lipca 2020 r. Od (...)
str. 29
2.
Podwyższenie kodeksowych kwot wolnych bez znaczenia dla kwot wolnych od potrąceń z zasiłków
Wynagrodzenie i inne wierzytelności pracownika zostały zajęte na poczet należności niealimentacyjnych. Pracownik złożył odpowiednie dokumenty potwierdzające, że jego żona utraciła zatrudnienie z powodu koronawirusa (redukcja (...)
str. 31
3.
Zasiłek chorobowy w razie kolejnego zwolnienia bez kodu literowego "A"
1) Po wypadku w drodze do pracy, któremu uległa pracownica, sporządzono protokół, w związku z czym zostały jej wypłacone świadczenia chorobowe w wysokości 100% podstawy (...)
str. 32
C.
PRAWO PRACY
V.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Dopuszczalność rozwiązania umowy o pracę ze społecznym inspektorem pracy
Po badaniach okresowych okazało się, że pracownik jest niezdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Czy fakt, że pełni on funkcję społecznego inspektora pracy uniemożliwia (...)
str. 34
2.
Ograniczenie wymiaru zajęć nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania
Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, któremu ograniczono wymiar zajęć, pozostaje nadal w stosunku pracy na mocy mianowania? Jednym z kryteriów nawiązania stosunku pracy z (...)
str. 35
VI.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Obniżenie etatu w następstwie COVID-19 pracownikowi powracającemu do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym
1) Czy obniżenie wymiaru czasu pracy w następstwie spadku obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 dokonane w drodze porozumienia z przedstawicielami pracowników, obejmuje pracownika, który jest (...)
str. 36
2.
Wyznaczenie dnia wolnego za przypadające w sobotę 15 sierpnia br. święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stosujemy system podstawowy, w którym praca odbywa się od poniedziałku do piątku. Chcielibyśmy aby pracownicy sami zdecydowali o terminie dnia wolnego w zamian za sierpniowe (...)
str. 38
3.
Dobór systemu czasu pracy kierowców
Jaki system czasu pracy wybrać dla kierowców wykonujących przewóz w dwóch turach: porannej i popołudniowej, pomiędzy którymi występuje przerwa? Podczas przerwy kierowcy mogą swobodnie dysponować (...)
str. 39
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Dodatek za nadgodziny w wynagrodzeniu minimalnym
Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wyłącza z płacy minimalnej m.in. wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy wobec tego oraz uwzględniając wytyczne GUS w (...)
str. 41
2.
Ustalenie dodatku stażowego za miesiąc, w którym wystąpiły absencje zasiłkowe
1) Pracownik samorządowy przez cały kwiecień br. korzystał z opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia przedszkola. Jego wniosek o wypłatę zasiłku z tego tytułu obejmował (...)
str. 43
3.
Dofinansowanie do wynagrodzeń ze środków urzędu pracy
1) Jak należy interpretować przepis o warunku utrzymania zatrudnienia przez okres dofinansowania ze środków powiatowego urzędu pracy? Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać przedsiębiorcy (...)
str. 45
4.
Przeliczenie składnika zmiennego przyjmowanego do podstawy odprawy emerytalnej pracownika DPS
W lipcu br. pracownik domu pomocy społecznej, podlegający Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, przechodzi na emeryturę. Jest on wynagradzany stałą płacą zasadniczą, która stanowi podstawę obliczania (...)
str. 47
VIII.
Dokumentacja kadrowa
1.
Przetwarzanie oryginałów dokumentów przedłożonych przez pracownika
Do wniosków związanych z urlopami rodzicielskimi pracownik powinien dołączyć oryginał skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka. Czy jest to zgodne z przepisami RODO? Niektóre normy prawne (...)
str. 48
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Udzielenie pracownikowi zapomogi z tytułu długotrwałej choroby z ZFŚS
1) Pracownik ubiegając się o zapomogę związaną z długotrwałą chorobą sfinansowaną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dostarczył dokumentację medyczną. W tej dokumentacji zamazaliśmy dane o (...)
str. 50
2.
Wpływ trzynastej emerytury na dofinansowanie wczasów z funduszu socjalnego
Emeryci zakładowi mają prawo do ubiegania się o dofinansowanie do wczasów z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych według ogólnego kryterium dochodowego, zawartego w regulaminie. W tym (...)
str. 52
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
1.
Ocena stanowiska wyposażonego w monitor ekranowy - checklista
W wyniku uchybień stwierdzonych w toku kontroli inspekcji pracy otrzymaliśmy nakaz dokonania oceny każdego stanowiska wyposażonego w monitor ekranowy. Na czym miałaby taka ocena polegać? (...)
str. 53
D.
PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
1.
Harmonogram wdrażania PPK przez podmioty zatrudniające po zmianach
Ustawa o PPK weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r., jednakże jej stosowanie przez poszczególne podmioty zatrudniające rozłożono w czasie w zależności od (...)
str. 56
E.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Ubezpieczenia z działalności dla pracownika korzystającego z urlopu bezpłatnego
1) Osoba prowadząca działalność gospodarczą w formie spółki jawnej jest równocześnie pracownikiem. Obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlega tylko z umowy o pracę, a z działalności są (...)
str. 58
2.
Sfinansowanie pracownikom testu na obecność koronawirusa a składki ZUS
Pracownikom zamierzamy finansować testy na obecność koronawirusa. Czy świadczenie to będzie oskładkowane? Co do zasady oskładkowaniu podlega przychód pracownika ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów (...)
str. 59
3.
Wniosek o przedłużenie wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego
1) Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą, podlegając z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Od początku kwietnia 2020 r. sprawuję opiekę nad 4-letnim (...)
str. 59
4.
Zliczanie okresów choroby do okresu zasiłkowego
Pracownica chorowała przez 5 dni stycznia br., a następnie, po kilkudniowej przerwie od 30 stycznia br. do nadal, jest nieprzerwanie niezdolna do pracy. Czy 5 (...)
str. 60
5.
Ustalanie wysokości zasiłku macierzyńskiego
1) Pracownica w połowie maja 2020 r. urodziła dziecko. Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka otrzymaliśmy przed końcem maja, natomiast wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w (...)
str. 60
6.
Wyłączenie z limitów 3/33 umowy zawartej na prace sezonowe
1) Prowadzę pensjonat i restaurację nad morzem. W okresie letnim zatrudniam dodatkowo kilka osób w ramach umów na czas określony. Czwarty rok z rzędu są (...)
str. 61
7.
Rozwiązanie umowy z powodu nieusprawiedliwionej absencji w pracy
1) W jakim terminie pracownik nieobecny w pracy powinien poinformować pracodawcę o absencji? Jeżeli przyczyna absencji jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia, obowiązkiem (...)
str. 62
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 21 czerwca br. można ubiegać się o dodatek solidarnościowy
W Dzienniku Ustaw z dnia 20 czerwca 2020 r. pod poz. 1068 opublikowano ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w (...)
str. 63
2.
Od 1 września br. będzie wyższy zasiłek dla bezrobotnych
Ustawą o dodatku solidarnościowym (art. 15) wprowadza się zmiany m.in. do ustawy o promocji zatrudnienia. Dotyczą one m.in. podwyższenia od 1 września 2020 r. wysokości (...)
str. 64
3.
Przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 12 lipca br.
W Dzienniku Ustaw z dnia 26 czerwca 2020 r. pod poz. 1108 opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2020 r. w sprawie określenia (...)
str. 65
4.
Za doktorantów objętych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym nie opłaca się składek na FP i FS
Doktoranci, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach doktorskich najwcześniej w roku akademickim 2019/2020 i pobierają stypendium doktoranckie, z tego tytułu podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (...)
str. 66
5.
Wnioski o wsparcie z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej tylko elektronicznie - informacja ZUS
ZUS w dniu 24 czerwca 2020 r. na stronie internetowej www.zus.pl poinformował, że od 24 czerwca 2020 r. wnioski o zwolnienie z opłacania składek (RDZ), (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.