Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 13 (511) z dnia 01.07.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Wyższa kwota wolna od potrąceń po pogorszeniu się sytuacji finansowej z powodu koronawirusa
Jeżeli z powodu podjętych na terytorium Polski działań służących zapobieganiu zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu, kwoty (...)
str. 4
2.
Najniższa podstawa wymiaru świadczeń chorobowych pracownika otrzymującego dodatek stażowy - stanowisko ZUS
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty (...)
str. 7
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w razie obniżenia etatu i wynagrodzenia
Pracownikom na mocy specustawy na trzy miesiące obniżono wymiar czasu pracy i wynagrodzenie. Część pracowników dotychczas wynagradzanych na poziomie minimalnym, po obniżeniu wymiaru czasu pracy (...)
str. 10
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe zwrotu byłemu zleceniobiorcy nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe
Otrzymaliśmy informację z ZUS, że przychody zleceniobiorcy w grudniu 2019 r. przekroczyły limit rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Osoba ta ze zlecenia była (...)
str. 13
3.
Dodatek solidarnościowy przyznawany w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19
Na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku w Senacie znajduje się ustawa z dnia 4 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu (...)
str. 15
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Objęcie ubezpieczeniami społecznymi z umowy zlecenia po obniżce wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy
1) W firmie umowę zlecenia wykonuje osoba będąca pracownikiem innego podmiotu. Z tego tytułu podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (umowy zlecenia nie wykonuje na rzecz własnego (...)
str. 17
2.
Ubezpieczenia emerytalno-rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne z tytułu urlopu wychowawczego
Pracownica od 1 czerwca do 30 listopada 2020 r. przebywa na urlopie wychowawczym. W okresie 12 miesięcy poprzedzających przejście na ten urlop korzystała najpierw z (...)
str. 19
3.
Czy ubezpieczyć w ZUS osobę odbywającą praktykę absolwencką?
Chcielibyśmy przyjąć na praktykę tegorocznego absolwenta szkoły wyższej w wieku 25 lat (bez pośrednictwa urzędu pracy). Czy z tego tytułu będzie on podlegał ubezpieczeniom w (...)
str. 21
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wynagrodzenie za czas choroby pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy
Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu określiliśmy w umowie o pracę wynagrodzenie w stawce godzinowej (18,50 zł/godz.). W maju 2020 r. miał przepracować 10 dni po (...)
str. 23
2.
Uwzględnienie w podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy
Pracownica po wykorzystaniu urlopów związanych z rodzicielstwem (do 16 lutego 2020 r.) i wypoczynkowego (do 30 kwietnia br.) faktycznie przystąpiła do pracy od 4 maja (...)
str. 24
3.
Wpływ "czasowej" zmiany etatu na podstawę wymiaru świadczeń chorobowych
Z powodu COVID-19 czasowo wprowadziliśmy w zakładzie pracy obniżony wymiar czasu pracy o 20%. W jaki sposób ustalać podstawę wymiaru świadczeń chorobowych? Co do zasady (...)
str. 25
4.
Ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia
Z początkiem lipca br. pracownikowi upłynął 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Od 2 miesięcy jest on nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu choroby. Ostatnie (...)
str. 26
5.
Waloryzacja podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego rozpoczynającego się w III kwartale br.
Pracownikowi pełnoetatowemu od 1 lipca br. przyznano świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy. Jak powinniśmy obliczyć jego wysokość, jeśli podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego bezpośrednio przed (...)
str. 28
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego
Mąż pracownicy w czerwcu br. dwukrotnie otrzymał od inspektora sanitarnego nakaz odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny (miał kontakt z osobami, u których wykryto koronawirusa). W związku (...)
str. 29
2.
Konsekwencje błędnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego
Ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi, przyjęliśmy przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Powinno ją jednak (...)
str. 30
3.
Wcześniejsza wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego za kilka dni maja br.
Pracownica od 12 marca do 28 czerwca br. nieprzerwanie korzystała z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem z powodu koronawirusa przedszkola, do którego uczęszcza (...)
str. 31
V.
Emerytury i renty
1.
Zaliczenie służby wojskowej do pracy w szczególnych warunkach uprawniającej do wcześniejszej emerytury
Pracownik ukończył 60 lat i w związku z wykonywaniem pracy w szczególnych warunkach wystąpił z wnioskiem do ZUS o ustalenie wcześniejszej emerytury. ZUS odmówił przyznania (...)
str. 32
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Cofnięcie zwolnienia z obowiązku wykonywania pracy w czasie biegnącego wypowiedzenia
Pracownik, któremu wypowiedzieliśmy umowę, został jednocześnie zwolniony z obowiązku wykonywania pracy. Czy możemy wycofać się ze złożonej deklaracji i na pozostałą część wypowiedzenia wezwać go (...)
str. 34
2.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w okresie oczekiwania na decyzję w sprawie renty
1) Pracownica po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego wystąpiła o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Obecnie oczekuje na wyznaczenie terminu stawiennictwa przed lekarzem orzecznikiem ZUS. (...)
str. 35
3.
Ponowne zatrudnienie pracownika samorządowego przywróconego do pracy
W jakim terminie jednostka samorządowa powinna ponownie przyjąć do pracy pracownika przywróconego wyrokiem sądu, jeżeli nie ma wolnego stanowiska odpowiadającego jego kwalifikacjom? Nadmieniamy, że do (...)
str. 37
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wyrównywanie wynagrodzenia do ustawowego minimum
Pracownik jest wynagradzany według stawki godzinowej, a ponadto otrzymuje premię akordową. W jednym z miesięcy korzystał z jednego dnia urlopu wypoczynkowego oraz przepracował kilka nadgodzin, (...)
str. 38
2.
Obliczenie wynagrodzenia za miesiąc, w trakcie którego wprowadzono przestój ekonomiczny
Jak pracodawca powinien obliczyć wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej za miesiąc, w trakcie którego wprowadził przestój ekonomiczny spowodowany koronawirusem? Podczas przestoju ekonomicznego wprowadzonego w okolicznościach (...)
str. 40
3.
Skutki podwyżki wynagrodzenia za pracę z mocą wsteczną na wypłaty byłych pracowników
W kwietniu br. zmarł nagle nasz wieloletni pracownik. Odprawę pośmiertną wypłaciliśmy jego żonie. W czerwcu br. w naszym zakładzie miały miejsce podwyżki wynagrodzenia z mocą (...)
str. 41
4.
Dodatek stażowy i nagroda jubileuszowa przy równoległym zatrudnieniu dla pracownika instytucji kultury
Jak ustalać prawo pracownika samorządowej instytucji kultury do dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej przy równoległym zatrudnieniu? Ustalając okresy pracy uprawniające do dodatku za wieloletnią pracę (...)
str. 42
5.
Prawo nauczyciela mianowanego do odprawy emerytalnej i ekonomicznej
W przygotowanym arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2020/2021 nie ma przyznanych godzin dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania. Nie jest to następstwem zmniejszenia oddziałów w (...)
str. 44
VIII.
Dokumentacja kadrowa
1.
Kontynuowanie prowadzenia akt osobowych po przedłużeniu umowy o pracę
W 2019 r. zawarliśmy z pracownikiem porozumienie, na mocy którego przedłużyliśmy okres obowiązywania umowy zawartej w 2018 r. Aneks z 2019 r. stał się kolejną (...)
str. 46
2.
Sporządzanie i przechowywanie dokumentacji bhp pracownika tymczasowego
Zgodnie z zawartą umową pracodawca użytkownik przeprowadza szkolenia bhp oraz zapoznaje pracownika zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej z oceną ryzyka zawodowego. Czy powstałe w związku (...)
str. 47
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Rozliczanie urlopu po obniżeniu wymiaru czasu pracy oraz rozwiązaniu umowy w trakcie miesiąca
1) Z powodu obniżenia ilości zamówień w związku z występowaniem koronawirusa, od 9 kwietnia do 8 lipca 2020 r. w drodze porozumienia obniżyliśmy pracownikom wymiar (...)
str. 48
2.
Urlop wypoczynkowy w razie absencji w pracy, w tym wynikającej z urlopów związanych z rodzicielstwem
Pracownica do końca maja br. korzystała z dwuletniego urlopu wychowawczego, a od 1 czerwca br. przebywa na zwolnienia lekarskim z tytułu niezdolności do pracy przypadającej (...)
str. 50
3.
Wykorzystywanie urlopu rodzicielskiego w częściach
Po urodzeniu dziecka pracownica wykorzystała cały urlop macierzyński, 6-tygodniowy urlop rodzicielski, a następnie kilkutygodniowy urlop wypoczynkowy, deklarując powrót do pracy zaraz po jego zakończeniu. Zmieniła (...)
str. 51
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Termin podwyższenia świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Czy w trakcie roku kalendarzowego można podwyższyć świadczenie przysługujące na podstawie regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, tzw. wczasy pod gruszą? Jeśli tak, to czy konieczne (...)
str. 52
2.
Zasady rozliczania podróży służbowych odbywanych przez prezesa zarządu spółki z o.o.
1) Czy prezes zarządu spółki z o.o. ma prawo do diet z tytułu podróży służbowej, jeśli nie jest pracownikiem spółki? Prezes zarządu spółki z ograniczoną (...)
str. 53
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
1.
Zapewnienie napojów dla pracowników wykonujących pracę na otwartej przestrzeni
Pracownicy zakładu budowlanego pracują głównie na zewnątrz. Czy przepisy wskazują miesiące, w których mamy obowiązek zapewnić im napoje? W myśl § 112 rozporządzenia Ministra Pracy (...)
str. 56
2.
Udostępnienie pracownikom instrukcji bhp dotyczącej obsługi maszyn
Na terenie zakładu posiadamy maszyny należące do innego pracodawcy, które są obsługiwane zarówno przez naszych pracowników, jak i pracowników ich właściciela. Czy wystarczy, że sporządzimy (...)
str. 57
D.
ROZLICZENIA Z PFRON
1.
Rozstrzyganie wątpliwości w sprawie ważności orzeczenia w okresie trwającego stanu epidemii
Pracodawca wlicza pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na zasadach określonych w art. 2a ustawy o rehabilitacji. Przy czym ze względu na występujący w Polsce (...)
str. 59
E.
PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
1.
"Zawieszenie" dokonywania wpłat do PPK na okres przestoju ekonomicznego
Od ubiegłego roku prowadzimy PPK. W czerwcu br. na podstawie art. 15g specustawy wprowadziliśmy przestój ekonomiczny na okres od 15 czerwca do 14 lipca br. (...)
str. 61
2.
Wykazywanie w raporcie ZUS RCA wpłaty do PPK finansowanej przez podmiot zatrudniający
Generalnie z dniem 1 czerwca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 62
F.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Określenie terminu końcowego działania rozwiązań specustawy legalizujących pracę obcokrajowców
Ustawodawca wprowadzał przepisy dotyczące legalnego wykonywania pracy przez cudzoziemców w Polsce w trzech etapach, a mianowicie od: 31 marca 2020 r. - uruchomił automatyczne przedłużanie (...)
str. 63
2.
Warunki wystąpienia o dokument legalizujący pobyt i pracę cudzoziemca
2.1. Wnioski legalizujące pobyt O dokument legalizujący pobyt w Polsce lub jego przedłużenie musi zasadniczo wystąpić cudzoziemiec (por. m.in. art. 66 ust. 2-3, art. 85, (...)
str. 64
2.1.
Wnioski legalizujące pobyt
O dokument legalizujący pobyt w Polsce lub jego przedłużenie musi zasadniczo wystąpić cudzoziemiec (por. m.in. art. 66 ust. 2-3, art. 85, art. 98 ust. 1, (...)
str. 64
2.2.
Wpis nowego oświadczenia o powierzeniu pracy do ewidencji
Pracodawca zatrudniający cudzoziemca na podstawie oświadczenia przedłużonego w trybie art. 15zzq ust. 3 specustawy, okresu tej dodatkowej pracy nie wlicza do maksymalnego okresu pracy, czyli (...)
str. 67
3.
Kontynuacja stosunków pracy oraz wykonywania umów cywilnoprawnych
Pracodawca, który zdecyduje się na przedłużenie ważności dokumentu legalizującego pracę cudzoziemca w Polsce po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii musi też podjąć działania w celu utrzymania (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.