Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 r., godz. 13:31 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.223 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 19 (493) z dnia 01.10.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Do 31 października br. - czas na uzupełnienie odpisów na ZFŚS
Na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku w Senacie znajduje się ustawa z dnia 11 września 2019 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia pracownika po zmianach obowiązujących od  1 października br.
Na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku na podpis Prezydenta oczekuje ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...)
str. 6
2.
Składki ZUS pracownika w wieku do 26 lat korzystającego ze zwolnienia z PIT
Zatrudniamy pracownika w wieku 24 lat, który złożył pisemne oświadczenie, że uzyskane w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. przychody z tytułów (...)
str. 9
3.
Rozliczenie składkowo-podatkowe młodocianego pracownika
Zatrudniliśmy młodocianego pracownika w celu nauki zawodu. Jak rozliczyć składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy, jeżeli jego wynagrodzenie zostało określone na poziomie minimalnej stawki? (...)
str. 10
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Wyłączenie z ubezpieczeń w ZUS zleceniobiorców-studentów w wieku do ukończenia 26 lat
Od 1 października br. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą w wieku 23 lat, która w roku akademickim 2019/2020 rozpoczyna studia. Czy umowa zlecenia od pierwszego (...)
str. 13
2.
Objęcie ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym pracownika-cudzoziemca
Spółka z o.o. zamierza zatrudnić na kilka miesięcy na podstawie umowy o pracę obywatela Ukrainy, który nie ma stałego pobytu w Polsce. Czy z tego (...)
str. 14
3.
Ubezpieczenia emerytalne i rentowe doktorantów rozpoczynających kształcenie w roku akademickim 2019/2020
Otrzymujący stypendium doktoranckie doktoranci podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Tak stanowi obowiązujący od 1 października 2018 r. przepis art. 6 ust. 1 pkt 7b (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Dodatek stażowy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownik jest niezdolny do pracy z powodu długotrwałej choroby i najprawdopodobniej będzie wnioskował o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje dodatek za wieloletnią pracę. (...)
str. 17
2.
Wysokość świadczenia chorobowego po zmianie wymiaru czasu pracy
1) Od 1 września br. zawarto z pracownikiem umowę o pracę na 1/2 etatu, a od 1 października br. podwyższono jego wymiar do pełnego. W (...)
str. 19
3.
Proporcjonalne wliczenie premii kwartalnej do podstawy wymiaru zasiłków
Pracownicy obok wynagrodzenia określonego w stałej miesięcznej wysokości otrzymują premie. Prawo do nich jest ustalane co kwartał, a wypłata następuje w zależności od tego, czy (...)
str. 21
4.
Nagroda z okazji Dnia Edukacji Narodowej włączana do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego
Nauczyciele w październiku br. otrzymają nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Czy będą one podlegały uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Co do zasady w (...)
str. 22
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Rodzaj świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi po otwarciu nowego okresu zasiłkowego
Pracownik chorował w 2019 r. nieprzerwanie przez 182 dni (od 21 stycznia do 21 lipca br.) i otrzymał wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek. Po zakończeniu (...)
str. 23
2.
Uprawnienia do wypłaty zasiłków dla nowo powstałego zakładu pracy
1) Od 1 lipca br. firma rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. W ciągu tego miesiąca zatrudniła 12 pracowników, a od 1 września br. dodatkowo 11 zleceniobiorców (...)
str. 24
3.
Egzekucja świadczenia niealimentacyjnego z zasiłku opiekuńczego
Wynagrodzenie oraz wierzytelności zasiłków z ubezpieczeń społecznych pracownicy zostały zajęte na pokrycie świadczenia niealimentacyjnego. Pod koniec sierpnia br. jej 3-letnie dziecko uległo wypadkowi komunikacyjnemu i (...)
str. 26
V.
Emerytury i renty
1.
Prawo do odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego
ZUS wydał pracownikowi decyzję o przyznaniu emerytury po upływie dwóch miesięcy od złożenia wniosku i dokonał jej wypłaty. Do kwoty emerytury nie doliczył odsetek z (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Data rozwiązania stosunku pracy w razie doręczenia oświadczenia o wypowiedzeniu pocztą
W związku z likwidacją zakładu rozwiązujemy umowy z pracownikami, w tym z przebywającymi na zwolnieniach lekarskich. Tym ostatnim wysłaliśmy wypowiedzenia pocztą, podając w nich konkretne (...)
str. 29
2.
Łączenie pracy księgowego w sferze publicznej i prywatnej
Czy księgowa zatrudniona na część etatu u pracodawcy prywatnego może nawiązać stosunek pracy na takim samym stanowisku w wymiarze 1/2 etatu w służbie cywilnej albo (...)
str. 31
3.
Przeniesienie pracownika samorządowego do służby cywilnej
Czy można przenieść (okresowo lub na stałe) pracownika samorządowego do służby cywilnej? W obecnym stanie prawnym nie ma przepisu, który pozwalałby na przeniesienie pracownika samorządowego (...)
str. 32
4.
Odwołanie z funkcji członka zarządu w okresie ochrony przedemerytalnej
1) Pracownik został powołany na członka zarządu, w związku z czym nawiązano z nim dodatkowy stosunek pracy. Obecnie uchwałą zarządu został odwołany z pełnionej funkcji, (...)
str. 33
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Wprowadzenie rocznego okresu rozliczeniowego w instytucji kultury
W jaki sposób wprowadzić roczny okres rozliczeniowy dla pracowników instytucji kultury, aby mogli oni w okresie urlopowym, czyli w miesiącach czerwiec-sierpień korzystać z dni wolnych (...)
str. 34
2.
Metody optymalizacji czasu pracy kierowców zatrudnionych w sferze budżetowej
Jednostka budżetowa zamierza zatrudnić kierowcę pojazdu przeznaczonego do przewozu szefa urzędu. Jaki system czasu pracy zastosować aby nie dochodziło do łamania przepisów z zakresu czasu (...)
str. 36
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Nie zawsze premię nazwaną uznaniową należy wyłączyć z podstawy wynagrodzenia urlopowego
1) Pracownica bezpośrednio po urlopie rodzicielskim przebywa na urlopie wypoczynkowym. Otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze oraz premie uznaniowe (są to tzw. premie wynikowe uzależnione od wyników pracy (...)
str. 38
2.
Wyrównanie wynagrodzenia godzinowego do płacy minimalnej
Pracownik pełnoetatowy jest wynagradzany stawką godzinową i ma przyznaną stałą premię regulaminową stanowiącą 10% wynagrodzenia zasadniczego. Jak wyliczyć wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę? Czy (...)
str. 40
3.
Kwota potrącenia z wynagrodzenia pracownika do  26. roku życia korzystającego ze zwolnienia PIT
Wynagrodzenie pracownika pełnoetatowego zostało zajęte przez komornika na poczet niespłaconej pożyczki bankowej. Jak ustalić dopuszczalną kwotę potrącenia i kwotę wolną od potrąceń, jeżeli jest to (...)
str. 42
IX.
Dokumentacja kadrowa
1.
Informacja o pobieraniu zasiłku opiekuńczego w treści świadectwa pracy
Wystawiamy świadectwo pracy pracownikowi, który korzystał z zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, a także współmałżonkiem. Czy w tym dokumencie oprócz okresów, za (...)
str. 43
2.
Kontynuowanie prowadzenia akt osobowych dla pozostających w zatrudnieniu
Zatrudniamy wielu pracowników, których akta osobowe zostały założone przed 1 stycznia 2019 r. Wobec zmiany przepisów dotyczących dokumentacji pracowniczej musimy je dostosować do nowych regulacji. (...)
str. 44
X.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Odmowa urlopu na żądanie po niedopuszczeniu pracownika do pracy
Pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwym, co jego bezpośredni przełożony stwierdził na podstawie wyczuwalnej woni alkoholu i nie pozwolił mu przystąpić do wykonywania (...)
str. 45
2.
Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą przez pracownika zatrudnionego na część etatu
Jak należy rozumieć zwrot "w nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy", ustanawiający granicę łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą? Czy pracownik zatrudniony na pół (...)
str. 47
3.
Udzielenie pielęgniarce urlopu szkoleniowego
Czy pracodawca (samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej) może na podstawie zmienionych od 23 sierpnia 2019 r. przepisów decydować o długości urlopu szkoleniowego, jakiego musi udzielić (...)
str. 48
XI.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Skutki brexitu dla zatrudnionych, w tym w administracji publicznej
W urzędzie administracji publicznej jest zatrudniony obywatel Wielkiej Brytanii. Jak mamy wobec niego postąpić, jeśli tzw. brexit nastąpi bez umowy z Unią Europejską? Jednym z (...)
str. 49
2.
Odszkodowanie za powstrzymywanie się od wykonywania pracy konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy
Podpisaliśmy z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji, która obowiązuje także po zakończeniu umowy o pracę. Z tego tytułu wypłacamy mu w miesięcznych ratach odszkodowanie w (...)
str. 51
3.
Rekompensowanie zwolnienia od pracy z powodu stawienia się na wezwanie organu państwowego
Pracownik skorzystał ze zwolnienia od pracy na czas stawiennictwa w sądzie, w związku z czym ma prawo do ubiegania się o wypłatę utraconego zarobku i (...)
str. 52
XII.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zapewnienie pracownikowi środków ochrony indywidualnej
Pracownik po zakończeniu zwolnienia lekarskiego i powrocie do pracy przedstawił pracodawcy zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że powinien stosować specjalistyczne obuwie ortopedyczne ze sztywną cholewką (...)
str. 54
D.
ROZLICZENIA Z PFRON
1.
Czy zaliczyć nagrodę jubileuszową do kosztów płacy?
Pracownik niepełnosprawny na początku października br. otrzyma nagrodę jubileuszową. Ponieważ złożył wniosek o jej wypłatę do rąk własnych, czy taka forma przekazania tego świadczenia nie (...)
str. 56
E.
PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE
1.
Ważny termin: Do 25 października br. największe podmioty mają czas na podpisanie umowy o zarządzanie PPK
Od 1 lipca br. największe podmioty zatrudniające stosują ustawę o PPK. W terminie do 12 listopada br. mają one obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK. (...)
str. 57
2.
Ustalenie stanu zatrudnienia dla celów stosowania przepisów ustawy o PPK
Na dzień 30 czerwca br. spółka z o.o. zatrudniała 52 osoby, w tym dwie przebywające na urlopach związanych z rodzicielstwem, a jedna na urlopie bezpłatnym. (...)
str. 57
F.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Zasady i konsekwencje ustalenia limitu godzin pracy ponad wymiar czasu pracy niepełnoetatowca
W myśl art. 151 § 5 K.p., strony stosunku pracy zawartego na część etatu są obowiązane ustalić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy (...)
str. 60
2.
Zaliczanie dodatków za pracę "nadlimitową" do podstawy wymiaru świadczeń ze stosunku pracy
2.1. Wynagrodzenie za urlop i za inne płatne nieobecności, liczone na tych samych zasadach Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz za okres nieobecności opłacanych odpowiednio, wymaga (...)
str. 60
2.1.
Wynagrodzenie za urlop i za inne płatne nieobecności, liczone na tych samych zasadach
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz za okres nieobecności opłacanych odpowiednio, wymaga ustalenia podstawy wymiaru. Składniki stałe zalicza się do tej podstawy w wysokości należnej w (...)
str. 60
2.2.
Ekwiwalent za urlop i inne należności ustalone według tych samych reguł
Ekwiwalent za urlop oraz inne świadczenia liczone na tych samych zasadach (np. odprawę emerytalną, odprawę ze zwolnień grupowych) ustala się z uwzględnieniem tych samych składników (...)
str. 62
2.3.
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków
Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W (...)
str. 63
G.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Nowy pomocniczy wzór świadectwa pracy
W Dzienniku Ustaw z dnia 6 września 2019 r., pod poz. 1709 opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2019 (...)
str. 64
2.
Świadczenie rehabilitacyjne rozpoczynające się w IV kwartale 2019 r. nie podlega waloryzacji
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji wskaźnikiem obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia (art. 19 (...)
str. 64
3.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę i stawki godzinowej w 2020 r.
Minimalne wynagrodzenie za pracę Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ( (...)
str. 65
4.
Zgodne opinie UODO i MRPiPS w sprawie prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników
Na temat kontrowersji związanych z prewencyjnymi badaniami trzeźwości pracowników przez zatrudniającego pisaliśmy już w czerwcu br. (UiPP nr 12/2019, str. 51-52). Stanowisko w tej sprawie (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.