Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Ubezpieczeń i Prawa Pracy
Rocznik
Wynagradzanie pracowników
Dodatek nr 17
do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 18
z dnia 10.09.2019
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WSTĘP
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym (...)
str. 3
I.
PRZEPISY PRAWA REGULUJĄCE SFERĘ WYNAGRODZEŃ
1.
Akty prawa o charakterze powszechnie obowiązującym
Kwestie wynagrodzeń regulują przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych (...)
str. 4
2.
Układ zbiorowy pracy
Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają układy zbiorowe pracy (art. 77 1 K.p.). Przez warunki wynagradzania należy rozumieć całokształt (...)
str. 5
3.
Regulamin wynagradzania
Pracodawca, który nie posiada układu zbiorowego pracy ustalającego warunki wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą w zakresie i w sposób umożliwiający (...)
str. 6
II.
OBLIGATORYJNE SKŁADNIKI WYNAGRODZENIA
1.
Wynagrodzenie zasadnicze
Art. 78 K.p. dokonuje podziału składników wynagrodzenia na podstawowe oraz dodatkowe (nieobowiązkowe). Jak wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 8 sierpnia 2018 r., (...)
str. 8
2.
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
2.1.
Okoliczności powstania godzin nadliczbowych oraz sposób obliczania za nie wynagrodzenia
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu (...)
str. 9
2.2.
Ryczałt za godziny nadliczbowe
W stosunku do pracowników stale wykonujących pracę poza zakładem pracy, wynagrodzenie wraz z dodatkiem za godziny nadliczbowe może zostać zastąpione ryczałtem (art. 151 1 § (...)
str. 16
2.3.
Godziny nadliczbowe kadry zarządzającej
Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia (...)
str. 17
3.
Wynagrodzenie za pracę powyżej wymiaru przez pracownika zatrudnionego na część etatu
W myśl art. 151 § 5 K.p. strony stosunku pracy zawartego na część etatu są obowiązane ustalić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy (...)
str. 18
4.
Dodatek za pracę w porze nocnej
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia (art. 151 8 § 1 K.p.). Powyższy dodatek przysługuje niezależnie od organizacji i charakteru pracy, (...)
str. 20
5.
Dodatek wyrównawczy
Profilaktyka w zakresie ochrony zdrowia pracownika, należąca do obowiązków pracodawcy, wymaga w przypadkach określonych w przepisach Kodeksu pracy, przesunięcia go do innej pracy. Pracownica w (...)
str. 22
III.
FAKULTATYWNE SKŁADNIKI WYNAGRODZENIA
1.
Premie
Do najpowszechniejszych dodatkowych składników wynagrodzenia o charakterze fakultatywnym należy zaliczyć różnego rodzaju premie. Wprowadzenie przedmiotowego składnika do układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania albo do (...)
str. 24
2.
Dodatki
Obok obligatoryjnych składników wynagrodzenia przewidzianych w Kodeksie pracy, pragmatyki zawodowe, akty wykonawcze, wewnętrzne przepisy prawa pracy lub umowa o pracę mogą przewidywać inne dodatkowe składniki, (...)
str. 25
IV.
PRAWO DO WYNAGRODZENIA ZA OKRESY NIEWYKONYWANIA PRACY
Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 K.p.). Pracownik zachowuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, jeśli przepisy prawa pracy tak stanowią.
str. 25
1.
Przerwy w czasie pracy
Przerwa śniadaniowa W myśl art. 134 K.p., jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy (...)
str. 25
2.
Pełnienie przez pracownika dyżuru
Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w (...)
str. 30
3.
Niewykonywanie pracy z powodu przestoju
Nie traci prawa do wynagrodzenia pracownik, który był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. W tych okolicznościach pracodawca (...)
str. 32
4.
Powstrzymanie się od pracy na skutek zagrożenia
Warunki pracy, które nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika (także gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem (...)
str. 33
5.
Przeprowadzanie badań profilaktycznych
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, jeśli ten nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. W ramach tego (...)
str. 34
6.
Zwolnienie od pracy w celu wykonania badań przez pracownicę w ciąży
W ramach szczególnej ochrony macierzyństwa ustawodawca przewidział także płatne zwolnienia od pracy dla pracownicy oczekującej dziecka, która musi przeprowadzić zlecone przez lekarza i związane z (...)
str. 35
7.
Zwolnienie na poszukiwanie pracy
W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę, pracownikowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy (art. 37 § 1 K.p.). W (...)
str. 35
8.
Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy
Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze inne sytuacje, które obligują pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia mimo niewykonywania pracy przez pracownika. Obejmują one m.in. czas nieprzepracowany z uwagi (...)
str. 36
V.
WYNAGRODZENIE CHOROBOWE
Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w (...)
str. 37
VI.
WYNAGRODZENIE I EKWIWALENT ZA URLOP WYPOCZYNKOWY
1.
Podstawa wymiaru wynagrodzenia urlopowego
Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Ważne: Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. (...)
str. 41
2.
Składniki wynagrodzenia uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia za urlop
Wynagrodzenie urlopowe ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem: 1) jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź (...)
str. 42
3.
Sposób obliczania wynagrodzenia za urlop
Wynagrodzenie urlopowe oblicza się: 1) dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, (...)
str. 44
4.
Metoda obliczania ekwiwalentu
W przypadku niewykorzystania urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 K.p.). (...)
str. 47
VII.
WYNAGRODZENIE ZA OKRES INNYCH ZWOLNIEŃ OD PRACY
Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy (także wewnątrzzakładowymi), które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej (...)
str. 51
VIII.
WYNAGRODZENIE W STAŁEJ STAWCE MIESIĘCZNEJ ZA PRZEPRACOWANĄ CZĘŚĆ MIESIĄCA
Istnieją dwie metody obliczania wynagrodzenia ustalonego w stałej stawce miesięcznej w przypadku przepracowania części miesiąca, uzależnione od rodzaju absencji w pracy. Określają je przepisy rozporządzenia (...)
str. 53
IX.
INNE ŚWIADCZENIA ZWIĄZANE Z PRACĄ
1.
Odprawa emerytalno-rentowa
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, (...)
str. 58
2.
Odprawa pośmiertna
Odprawa pośmiertna jest świadczeniem o charakterze powszechnym, przysługującym członkom rodziny zmarłego pracownika. Świadczenie to ma charakter jednorazowy i przysługuje z mocy prawa w razie śmierci (...)
str. 59
3.
Nagroda jubileuszowa
Nagroda jubileuszowa nie ma charakteru powszechnie obowiązującego. Mogą ją przewidywać przepisy obowiązujące danego pracownika. Chodzi o przepisy rangi ustawowej (np. Karta Nauczyciela wraz z aktami (...)
str. 60
4.
Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia
Kodeks pracy przewiduje dwie sytuacje, w których okres wypowiedzenia może ulec skróceniu. Pierwsza z nich jest wynikiem porozumienia stron stosunku pracy i nie wywołuje po (...)
str. 61
5.
Odprawa w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika
Problematykę ochrony pracowników zwalnianych z zakładów pracy z przyczyn nieleżących po ich stronie reguluje ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania (...)
str. 61
X.
OCHRONA WYNAGRODZENIA
1.
Terminy wypłat wynagrodzenia za pracę
Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie (art. 85 § 1 K.p.). Termin ten, (...)
str. 62
2.
Minimalne wynagrodzenie za pracę
Procedurę oraz terminy ustalania minimalnego wynagrodzenia określa ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. (...)
str. 63
3.
Potrącenia z wynagrodzenia
3.1.
Dopuszczalność i granice potrąceń
Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu należności określone w (...)
str. 64
3.2.
Świadczenia alimentacyjne
Sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych charakteryzuje nie tylko priorytetowa ranga wśród innych potrąceń, ale także dopuszczalna - stosunkowo wysoka - (...)
str. 65
3.3.
Inne należności
Potrącenie sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń innych niż alimentacyjne, a także nierozliczonych zaliczek pieniężnych może wynosić 1/2 wynagrodzenia po odliczeniach składkowo-podatkowych. (...)
str. 66
3.4.
Kwota wolna
Niezależnie od ograniczeń, o których mowa wyżej, ustawodawca przewidział w większości przypadków kwotę wolną od potrąceń. Gwarantuje ona - zwłaszcza najniżej zarabiającym - zachowanie pewnego (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.