Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Samochód w firmie - rozliczanie wydatków na nabycie i używanie
Dodatek nr 16
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 20
z dnia 20.10.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WSTĘP
Niniejszy dodatek został opracowany według stanu prawnego obowiązującego na dzień jego wydania. Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że do Sejmu trafił projekt ustawy nowelizującej, który przewiduje (...)
str. 3
I.
SAMOCHÓD BĘDĄCY ŚRODKIEM TRWAŁYM
1.
Wydatki poniesione na rejestrację samochodu wykupionego z leasingu
Przedsiębiorca wykupił z leasingu samochód. W dniu zakupu wprowadził go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast po kilku dniach przerejestrował auto (...)
str. 3
2.
Zaświadczenie potrzebne do skorzystania z jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego
Podatnik zakupił samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Okręgowa stacja kontroli pojazdów przeprowadziła dodatkowe badanie techniczne i wydała zaświadczenie, w którym potwierdziła, (...)
str. 4
3.
Moment skorzystania z jednorazowej amortyzacji przez podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej
Podatnik PIT w kwietniu 2018 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. W październiku br. zakupił na potrzeby tej działalności samochód ciężarowy. Czy może on skorzystać z (...)
str. 6
4.
Podatnicy PIT do przeliczenia 20.000 euro na złote stosują kurs sprzedaży NBP obowiązujący w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia
Zawarłem umowę ubezpieczenia auto casco firmowego samochodu osobowego. Czy do przeliczenia równowartości 20.000 euro właściwy jest kurs sprzedaży euro z dnia ogłoszenia tabeli czy z (...)
str. 7
5.
Podatek od czynności cywilnoprawnych opłacony od transakcji zakupu środka trwałego
Przedsiębiorca (podatnik PIT) nabył od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej samochód osobowy, który w tym samym dniu przekazał do używania. W umowie sprzedaży postanowiono, że (...)
str. 8
6.
Indywidualna stawka amortyzacyjna dla zakupionego u dealera demonstracyjnego samochodu osobowego
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dla jej potrzeb kupiła samochód osobowy, który przez poprzedniego właściciela (dealera) używany był jako pojazd demonstracyjny. Czy podatnik może zastosować (...)
str. 9
7.
Limit 20.000 euro a koszty zakupu i ubezpieczenia samochodu osobowego
Na potrzeby firmy kupiłem niebędący pojazdem elektrycznym samochód osobowy, którego cena nabycia nie przekracza równowartości 20.000 euro. Dla samochodu tego wykupiłem ubezpieczenie AC. Na polisie (...)
str. 9
8.
Udokumentowanie paragonem zakupu paliwa za granicą
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą, którą rozliczam w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. W czasie wyjazdu służbowego zakupiłem za granicą paliwo do firmowego samochodu. (...)
str. 10
9.
Zakup paliwa do firmowego auta podczas przebywania przedsiębiorcy na zwolnieniu lekarskim
Przedsiębiorca będący podatnikiem PIT przebywał cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie były ponoszone wydatki na paliwo do samochodu - środka trwałego. Z samochodu (...)
str. 11
10.
Wydatki na naprawę samochodu używanego dla potrzeb firmowych i prywatnych
Firma posiada samochód będący środkiem trwałym, który jest wykorzystywany głównie na potrzeby przedsiębiorstwa, ale niekiedy służy też celom prywatnym. Czy koszt naprawy tego samochodu jest (...)
str. 11
11.
Uznanie za środek trwały samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej i dla celów prywatnych
Zakupiony na firmę samochód jest wykorzystywany głównie na potrzeby przedsiębiorstwa, ale niekiedy służy też celom prywatnym podatnika. Czy podatnik postąpił słusznie, uznając taki samochód za (...)
str. 12
12.
Wpływ opłaty za dodatkowe badanie techniczne samochodu na jego wartość początkową
Spółka z o.o. zakupiła samochód ciężarowy, który będzie w firmie środkiem trwałym. Czy opłata poniesiona przed przekazaniem pojazdu do używania na dodatkowe badanie techniczne tego (...)
str. 13
13.
Wydatki na zakup nowego silnika
W samochodzie będącym środkiem trwałym zepsuł się silnik, w związku z czym poniosłem wydatki na zakup nowego silnika. Czy wydatki te mogę rozliczyć bezpośrednio w (...)
str. 14
14.
Moment podwyższenia stawki amortyzacyjnej dla samochodu ciężarowego
Samochód ciężarowy amortyzuję metodą liniową według stawki podstawowej. Od października 2018 r. używam go w warunkach terenowych i leśnych. W związku z tym stosowaną dotychczas (...)
str. 14
15.
Koszty naprawy i amortyzacja samochodu uszkodzonego w miesiącu oddaniu go do używania
Podatnik na potrzeby działalności gospodarczej kupił samochód osobowy, który po przeprowadzeniu koniecznych napraw oddał do użytku. W tym samym miesiącu samochód został uszkodzony w kolizji (...)
str. 15
16.
Ustalenie składki auto casco stanowiącej koszt, gdy wartość pojazdu na fakturze zakupu jest inna od wartości auta z polisy
Na potrzeby prowadzonej działalności został kupiony samochód osobowy. Na fakturze zakupu jego wartość jest wpisana w innej kwocie niż na polisie auto casco. Czy aby (...)
str. 16
17.
Amortyzacja samochodu należącego do małżonków
Małżonkowie zakupili samochód osobowy. Każde z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą. Oboje będą wykorzystywać samochód w prowadzonej działalności. Czy każde z małżonków może odrębnie amortyzować (...)
str. 16
II.
AUTO NIEUJĘTE W EWIDENCJI ŚRODKÓW TRWAŁYCH
1.
Brak wydatków na eksploatację auta a prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu
Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej używam prywatny samochód osobowy. Wydatki na jego eksploatację rozliczam poprzez "kilometrówkę". We wrześniu 2018 r. wykazałem w niej faktycznie przejechane (...)
str. 17
2.
Wypłata pracownikowi "kilometrówki" oraz zwrot opłat za parkingi i przejazdy płatną autostradą w trakcie podróży służbowej
Pracownik odbył krajową podróż służbową prywatnym samochodem. Przy rozliczeniu delegacji wykazał wydatki na parkingi oraz za przejazd płatną autostradą. Czy wymienione wydatki w całości stanowią (...)
str. 18
3.
Powypadkowa naprawa leasingowanego samochodu używanego do celów służbowych i prywatnych
Spółka z o.o. posiada samochody (w leasingu operacyjnym), które są używane do celów mieszanych (służbowych i prywatnych). Podczas używania samochodu przez pracownika do celów prywatnych (...)
str. 19
4.
Zakupu paliwa do prywatnego samochodu pracownika podczas podróży służbowej nie musi dokumentować faktura
Pracownik odbędzie podróż służbową swoim prywatnym samochodem. Czy w celu rozliczenia kosztów tej podróży powinien dostarczyć pracodawcy faktury za paliwo tankowane do tego samochodu? Pracownik (...)
str. 20
5.
Wydatki na wynajem samochodu zastępczego
Na czas naprawy samochodu osobowego stanowiącego środek trwały podatnik otrzymał z warsztatu zastępczy samochód osobowy. Za czas korzystania z tego samochodu warsztat wystawił fakturę, na (...)
str. 21
6.
Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla samochodu w leasingu operacyjnym?
Na potrzeby działalności gospodarczej opodatkowanej PIT wykorzystuję samochód osobowy objęty na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Czy wydatki związane z eksploatacją tego samochodu powinienem uwzględniać w (...)
str. 22
7.
Koszty przejazdów do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce, choć obecnie mieszkam w Niemczech. Raz w tygodniu przyjeżdżam do Polski w sprawach służbowych, tj. związanych z tą działalnością. Podróż (...)
str. 23
8.
Prywatny samochód menedżera wykorzystywany przy świadczeniu usług na rzecz zatrudniającej go spółki
Spółka z o.o. zawarła kontrakt menedżerski z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej. W kontrakcie przewidziano, że menedżerowi przysługuje zwrot kosztów używania do celów służbowych samochodu osobowego (...)
str. 24
9.
Forma i zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu
W prowadzonej działalności gospodarczej zamierzam udostępniać pracownikom samochody osobowe do wykonywania przejazdów w celach służbowych. Ponieważ samochody te nie będą ujęte w ewidencji środków trwałych (...)
str. 25
10.
Koszty najmu samochodu podczas zagranicznej podróży służbowej odbywanej przez pracowników
Często się zdarza, że podczas wyjazdu zagranicznego (delegacji służbowej) nasi pracownicy-serwisanci wynajmują samochód osobowy na lotnisku, aby dojechać do klienta. Czy w przypadku takiego wynajmu (...)
str. 26
11.
Wykorzystywanie na potrzeby firmy samochodu osobowego napędzanego elektrycznie
Na potrzeby firmy wykorzystuję swój prywatny samochód osobowy, który jest napędzany elektrycznie. Czy koszty jego eksploatacji powinienem rozliczać w kosztach podatkowych z uwzględnieniem "kilometrówki"? W (...)
str. 27
12.
Wyłączenie z kosztów składki AC samochodu wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego
Podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego i jednocześnie wykupił u leasingodawcy ubezpieczenie samochodu. Polisa określa wartość samochodu przyjętą do ubezpieczenia oraz wysokość poszczególnych składek, (...)
str. 28
III.
SAMOCHODY W INTERPRETACJACH ORGANÓW PODATKOWYCH
1.
Prowadzenie "kilometrówki", gdy długoterminowa umowa najmu samochodu osobowego spełnia warunki umowy leasingu
Jeżeli umowa najmu długoterminowego zawarta jest na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji i jednocześnie suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o (...)
str. 29
2.
Wykorzystywanie w jednoosobowej działalności gospodarczej dwóch pojazdów
Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z wykorzystywaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej drugiego środka transportu niezależnie od jego rodzaju oraz podstawy (...)
str. 30
3.
Ustalenie wartości początkowej auta nabytego prywatnie i przekazanego do działalności gospodarczej
Jeżeli podatnik, który na prywatne potrzeby nabył samochód, posiada dokument potwierdzający zakup tego samochodu (fakturę, umowę kupna-sprzedaży), to przy wprowadzeniu tego auta na stan środków (...)
str. 30
4.
Amortyzacja samochodu wykorzystywanego wcześniej w innej działalności gospodarczej podatnika
Podatnik, który zamknął działalność gospodarczą i po nieco ponad roku otworzył nową działalność, może w nowo otwartej działalności amortyzować samochód, który był środkiem trwałym w (...)
str. 31
5.
Wydatki na wynajem samochodów przekazanych pracownikom do użytku prywatnego
Poniesione przez pracodawcę wydatki na wynajem samochodów osobowych, które będą wykorzystywane przez pracowników w celach prywatnych, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika (...)
str. 32
6.
Przekazanie do działalności gospodarczej samochodu nabytego prywatnie przez małżonków
Samochód zakupiony na potrzeby prywatne przez małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, może być przez jednego z nich wprowadzony do ewidencji środków trwałych w jego (...)
str. 33
7.
Wykupienie z leasingu operacyjnego samochodu i niewprowadzenie go na stan środków trwałych w działalności gospodarczej
Wykupienie z leasingu operacyjnego samochodu i niewprowadzenie go na stan środków trwałych w działalności gospodarczej nie oznacza, że podatnik jest obowiązany wyłączyć z kosztów podatkowych (...)
str. 34
8.
Rodzaje wydatków rozliczanych w ramach "kilometrówki"
Opłaty parkingowe ponoszone podczas podróży pracowników na terenie kraju i za granicą odbywanych samochodami nienależącymi do pracodawcy, należy rozliczać poprzez ewidencję przebiegu pojazdu. Tak wynika (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.