Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 7 (463) z dnia 01.04.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Różnice kursowe
Podatnicy mogą wybrać jedną z dwóch metod rozliczania różnic kursowych: 1) opartą na przepisach ustawy o rachunkowości albo 2) określoną w przepisach podatkowych. Opisane w (...)
str. 4
1.1.
Transakcje z kontrahentami krajowymi
Przy nabyciu towarów od polskich kontrahentów spółka z o.o. często otrzymuje faktury z kwotami wyrażonymi w walucie obcej, przy czym kwota VAT jest przeliczona na (...)
str. 4
1.2.
Wymiana waluty obcej na inną walutę obcą
Spółka z o.o. zakupiła euro za USD. Transakcja walutowa odbywała się w zagranicznym banku. Czy z tytułu tej transakcji spółka powinna ustalić podatkowe różnice kursowe? (...)
str. 5
1.3.
Wypłata dywidendy w walucie obcej
W 2018 r. spółka wypłaci dywidendę za 2017 r. W związku z tą transakcją powstaną różnice kursowe związane z: wykazaniem zobowiązania po stronie spółki do (...)
str. 6
1.4.
Należność na fakturze wyrażona w walucie obcej i złotych
Spółka z o.o. dokonuje sprzedaży różnych towarów i usług na rzecz podmiotu zagranicznego. Poszczególne transakcje są negocjowane indywidualnie w odniesieniu do ceny wyrażonej w euro. (...)
str. 7
1.5.
Przewalutowanie pożyczki
Spółka z o.o. zaciągnęła pożyczkę w euro, którą z tytułu jej przewalutowania spłaci w złotych. Czy na dzień spłaty pożyczki powstanie różnica kursowa wynikająca z (...)
str. 8
1.6.
Obrót kryptowalutami
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie obrotu walutą elektroniczną, zwaną kryptowalutą. Czy osoba ta powinna naliczać różnice kursowe od przeprowadzanych na giełdzie transakcji (...)
str. 9
2.
Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa
2.1.
Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów części odsetkowej raty leasingowej
W przypadku leasingu kwalifikowanego do celów podatkowych jako leasing finansowy tylko część odsetkowa raty leasingowej jest ujmowana w kosztach uzyskania przychodów korzystającego. Część kapitałowa raty, (...)
str. 10
2.2.
Nowy limit amortyzacji (10.000 zł) dla części składowych i peryferyjnych
Ministerstwo Finansów w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu 23 stycznia 2018 r. poinformowało, że nowy, wyższy limit (10.000 zł) jednorazowej amortyzacji w odniesieniu do ulepszeń, o (...)
str. 10
2.3.
Koszty dojazdów na posiedzenia rady nadzorczej
Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem, koszty dojazdów członków zarządu na posiedzenia zarządu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Dotychczas prezentowany był pogląd, że zasada ta ze względu (...)
str. 11
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Przedłużenie terminów dla wykonania obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej
Na podatników podatku dochodowego m.in. dokonujących transakcji z podmiotami powiązanymi bądź zapłaty należności na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub (...)
str. 13
III.
PIT I CIT 2017 R. - ROZLICZENIE ROCZNE
1.1.
Kto, kiedy i gdzie składa zeznanie?
Zeznanie PIT-38 składają podatnicy, którzy w 2017 r. uzyskali przychody: 1) z odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka), pochodnych instrumentów finansowych oraz (...)
str. 14
1.2.
Wykazanie przychodów i kosztów
Zeznanie wypełnia się na podstawie informacji PIT-8C oraz innych posiadanych dokumentów dotyczących uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów. Wypełniając PIT-38, należy pamiętać, że przychód z odpłatnego (...)
str. 15
1.3.
Obliczenie zobowiązania podatkowego
Podstawą opodatkowania jest dochód uzyskany w 2017 r. pomniejszony o straty z lat ubiegłych. Odliczeniu podlegają straty poniesione w latach 2012-2016 z tytułu: odpłatnego zbycia (...)
str. 15
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Wydatki na wystrój firmy w okresie wielkanocnym i nie tylko
Spółka z o.o. posiada kilka placówek handlowych. Ponosi wydatki na ich wystrój, chcąc w ten sposób stworzyć odpowiednią atmosferę, dzięki której klienci chętnej odwiedzaliby jej (...)
str. 17
2.
Ograniczenie składki AC w kosztach uzyskania przychodów
Podatnik na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupił samochód osobowy o wartości przekraczającej równowartość 20.000 euro. Samochód ten zaliczył do środków trwałych i ubezpieczył w ramach (...)
str. 18
3.
Data powstania przychodu z tytułu świadczenia usług szkoleniowych
Spółka z o.o. zamierza zająć się organizacją kursów specjalistycznych. Zawierane z kursantami umowy, w zależności od czasu trwania kursu, będą nakładały obowiązek uregulowania należności za (...)
str. 19
4.
Wartość przedawnionego zobowiązania należy opodatkować
Spółka z o.o. nie zapłaciła kontrahentowi za nabyty towar. Obecnie zobowiązanie uległo przedawnieniu. Czy z tego tytułu spółka uzyskała przychód, skoro zobowiązania tego nie ujęła (...)
str. 20
5.
Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej bez wynagrodzenia nie skutkuje u niego powstaniem przychodu
Spółka z o.o. będąca komandytariuszem w spółce komandytowej (SK) zamierza z niej wystąpić w trybie wypowiedzenia umowy spółki. W związku z wystąpieniem nie otrzyma żadnego (...)
str. 21
6.
Nowe przepisy ograniczające w kosztach podatkowych wydatki na usługi niematerialne - interpretacje indywidualne organu podatkowego
6.1.
Odpisy amortyzacyjne od licencji
Skoro ustawodawca na mocy art. 15e updop wyłączył z kosztów uzyskania przychodów określone koszty, w tym wszelkiego rodzaju opłaty i należności za korzystanie lub prawo (...)
str. 22
6.2.
Koszty usług księgowych
Koszty usług księgowych nie podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 1 updop . Tak wynika z interpretacji indywidualnej (...)
str. 24
6.3.
Wydatki na usług informatyczne
Koszty usług informatycznych nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 1 updop. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora (...)
str. 25
7.
Kara umowna za wcześniejsze rozwiązanie umowy w kosztach podatkowych - wyrok NSA
Gospodarczo racjonalne decyzje podejmowane pierwotnie w określonych warunkach, w związku z negatywną zmianą okoliczności (np. wzrostem cen, obniżeniem popytu, wzrostem kosztów, zmianą koniunktury), mogą skutkować (...)
str. 26
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Świąteczne świadczenia dla pracowników i byłych pracowników
Z okazji świąt wielkanocnych wielu pracodawców przygotowało dla pracowników tzw. zajączka. Są to różnego rodzaju świadczenia, które w zależności od formy ich przekazania, wywołują odmienne (...)
str. 28
2.
Stawka podatku stosowana przy obliczaniu pracowniczej zaliczki na podatek dochodowy
Zgodnie z przepisami ustawy o PIT zaliczkę na podatek według 32% stawki oblicza się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód pracownika przekroczył 85.528 (...)
str. 30
3.
Pracownik nie musi informować pracodawcy, dlaczego odwołuje PIT-2
Pracodawca potrąca mi kwotę zmniejszającą podatek. W kwietniu 2018 r. rozpocznę prowadzenie działalności gospodarczej. Od dochodów z tej działalności będę opłacał zaliczki na podatek według (...)
str. 31
4.
Rozliczenie w PIT-11 wynagrodzenia wyegzekwowanego przez komornika
Pracownik był zatrudniony do 28 lutego 2017 r. Wynagrodzenie za grudzień 2016 r. pracodawca wypłacił mu 10 stycznia 2017 r. Za styczeń i luty 2017 (...)
str. 32
5.
Czy dofinansowanie wycieczki stanowi przychód pracownika? - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Gdy uczestnictwo pracowników w wycieczce nie miało charakteru integracyjnego (nie zostało spełnione w interesie pracodawcy), uczestnicy z wycieczki skorzystali w pełni dobrowolnie i uzyskali wymierną (...)
str. 34
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego przy ratalnej spłacie zobowiązania w walucie obcej
Spółka z o.o. kupiła w Niemczech urządzenie, które będzie stanowić środek trwały w firmie. Na podstawie otrzymanej faktury, płatności w walucie obcej dokona w dwóch (...)
str. 36
2.
Wydatki na wyposażenie pomieszczeń biurowych
Przedsiębiorca wyposażył pomieszczenia biurowe w meble (biurka, fotele, szafy), komputery oraz drukarki. Jak rozliczyć w kosztach podatkowych wydatki na nabycie tego wyposażenia? Wydatki na nabycie (...)
str. 39
3.
Amortyzacja środka trwałego otrzymanego w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki osobowej
Wspólnik występujący ze spółki jawnej otrzymał w ramach spłaty udziału kapitałowego środek trwały (urządzenie produkcyjne). Następnie wprowadził go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych (...)
str. 40
4.
Zaliczka na poczet nabycia środka trwałego a limit jednorazowej amortyzacji - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Zaliczkę na poczet nabycia środka trwałego zapłaconą i zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów należy uwzględnić w limicie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dokonanego w roku ujęcia środka (...)
str. 41
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Problemy z kwalifikacją rodzajową i ewidencją kosztów działalności w podatkowej księdze
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2017 r. poz. 728), zwane (...)
str. 43
2.
Nieodpłatne nabycie towarów i ich odprzedaż
W ramach działalności gospodarczej zamierzam sprzedawać towary handlowe, które otrzymałem nieodpłatnie od osób trzecich. Czy w związku z tym, że towary zostały nabyte nieodpłatnie, ich (...)
str. 45
3.
Podatek od wartości dodanej w przychodach podatkowych
Mam w Polsce zarejestrowaną działalność gospodarczą, z której opłacam ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Usługi świadczę w Polsce i za granicą (bez pośrednictwa zakładu). Za granicą (...)
str. 48
4.
Faktura bez daty wystawienia nie stanowi dowodu księgowego - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Faktura, która nie zawiera daty wystawienia, nie może być podstawą zapisu kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej (...)
str. 49
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Dochody z umowy zlecenia na gruncie polsko-ukraińskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Coraz bardziej powszechnym zjawiskiem jest zatrudnianie obcokrajowców na podstawie umów cywilnoprawnych. Podstawową kwestią w przypadku rozliczania umów zlecenia jest właściwe ustalenie zakresu obowiązku podatkowego.
str. 50
1.1.
Zasady opodatkowania cudzoziemców w Polsce
Przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia, uzyskiwane m.in. od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą czy od osoby prawnej, zaliczane są do przychodów (...)
str. 50
1.2.
Opodatkowanie w świetle przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania - stanowisko organów podatkowych
Z interpretacji organów podatkowych wynika, że zakres obowiązków jakie spoczywają na przedsiębiorcy, który zatrudnia do pracy osobę fizyczną, zależy przede wszystkim od rodzaju zawartej umowy. (...)
str. 50
1.3.
Kwalifikacja działalności wykonywanej osobiście oraz działalności o samodzielnym charakterze
Z powołanej w poprzednim punkcie interpretacji wynika, że organ podatkowy utożsamia dochody z działalności wykonywanej osobiście (o której mowa w art. 13 pkt 8 updof) (...)
str. 51
1.4.
Ustalanie państwa mającego prawo do opodatkowania dochodów zleceniobiorcy
W naszej ocenie, dochody z tytułu zawarcia umowy zlecenia, na gruncie polsko-ukraińskiej konwencji, mogą być kwalifikowane do dochodów z: działalności o niezależnym (samodzielnym) charakterze (art. (...)
str. 52
2.
Należności za usługi a podatek u źródła
1) Polska spółka zakupiła od kontrahenta zagranicznego usługę filtrowania oleju hydraulicznego do wtryskarek. Czy wypłacając wynagrodzenie za tę usługę, jest zobowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy, (...)
str. 54
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Składki na ubezpieczenia opłacane do ZUS od dochodu uzyskanego za granicą w Polsce zwolnionego od PIT
W 2017 r. otrzymywałem zasiłek chorobowy oraz uzyskałem dochody z pracy we Francji, gdzie byłem oddelegowany przez agencję pracy. Podatek od wynagrodzenia był płacony za (...)
str. 56
1.1.
Rozliczanie dochodów zagranicznych z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją
Podatnicy mający miejsce zamieszkania w Polsce mogą osiągać dochody za granicą i tam opłacać podatek dochodowy. Nie zwalnia ich to jednak z obowiązku opodatkowania dochodów (...)
str. 56
1.2.
Zasady odliczania składek ZUS
Rozliczając łącznie dochody we wspólnym zeznaniu podatkowym, małżonkowie mogą korzystać z przysługujących im indywidualnie ulg podatkowych, w tym z odliczenia od: dochodu - składek na (...)
str. 57
2.
Ryczałtowiec składając nieterminowo PIT-28 zachowuje prawo do ulg
PIT-28 za 2017 r. złożyłem po terminie. Czy urząd skarbowy może z tego powodu zakwestionować prawo do ulg podatkowych, z których skorzystałem w tym rozliczeniu (...)
str. 58
3.
Ustalenie daty dokonania wpłaty na IKZE - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Odliczeniu podlegają wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonane przez podatnika w roku podatkowym. W obrocie bezgotówkowym o dacie wpłaty składki decyduje data obciążenia rachunku (...)
str. 59
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych
1.1.
Transakcje pomiędzy spółkami powiązanymi osobą wspólnika
Spółka z o.o. osiąga przychody powyżej 2.000.000 euro. Jedynym udziałowcem a zarazem członkiem zarządu w spółce z o.o. jest ta sama osoba fizyczna. Osoba ta (...)
str. 61
1.2.
Dokumentacja w spółkach z udziałem gminy
Czy w świetle zmian przepisów ustawy o CIT od 1 stycznia 2018 r. spółki z udziałem gminy nie mają obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej do cen (...)
str. 62
2.
Odsetkowy problem podatników wpłacających spóźnioną zaliczkę po 20 stycznia
Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani, bez wezwania, wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ustawie o (...)
str. 64
3.
Koszty i przychody związane z zatrudnianiem osób bezrobotnych
Jesteśmy spółdzielnią mieszkaniową. Zatrudniamy osoby bezrobotne przy pracach interwencyjnych. W związku z tym, na podstawie stosownych umów, otrzymujemy z urzędu pracy (ze środków Funduszu Pracy) (...)
str. 66
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Moment powstania przychodu z odsetek
Kiedy na gruncie ustawy o CIT powstanie przychód z tytułu odsetek od należności, na które spółka wystawiła notę obciążeniową? Czy odsetki są przychodem w dacie (...)
str. 68
2.
Koszty finansowania dłużnego - definicja
Czy odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań z tytułu dostaw towarów i usług, odsetki płacone pracownikom za opóźnienie w wypłacie wynagrodzeń oraz odsetki budżetowe należy (...)
str. 68
3.
Abonament na usługi prawne w kosztach podatkowych
Prowadzę działalność gospodarczą w branży związanej z nowymi technologiami. Od firmy prawniczej otrzymałem ofertę, w ramach której po wykupieniu abonamentu będę miał prawo do nielimitowanego (...)
str. 69
4.
Wydatki związane ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności potrzebnych w działalności gospodarczej
Rozpocząłem działalność gospodarczą w zakresie doradztwa prawno-gospodarczego. Zamierzam wziąć udział w branżowej konferencji, na której będą omawiane m.in. przyjęte i projektowane zmiany w prawie, zagrożenia (...)
str. 70
5.
Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu
Na mocy wyroku sądu przedsiębiorstwo wodociągowe musi wypłacić mi wynagrodzenie za służebność przesyłu ustanowioną na jego rzecz w związku z przebiegającą przez moją działkę rurą (...)
str. 71
6.
Miesięczny ryczałt od przychodów ewidencjonowanych trzeba zapłacić bez względu na jego wysokość
Od 2018 r. obowiązuje przepis, że podatnicy PIT opłacający od dochodów z działalności gospodarczej zaliczki na podatek, nie muszą ich płacić, jeśli wysokość tych zaliczek (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.