Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 r., godz. 12:59 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 6 (342) z dnia 20.03.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Obowiązki podatkowe spółek osobowych i ich wspólników
W polskim systemie prawnym możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej zorganizowanej m.in. w formie spółek niemających osobowości prawnej (dalej zamiennie: spółek osobowych). Do tej kategorii spółek (...)
str. 4
1.1.
Rozliczenia podatkowe wspólników
Wspólnik - podatnikiem podatku dochodowego Kwotę przychodów i kosztów ich uzyskania, każdy ze wspólników powinien na bieżąco uwzględniać w swoich rozliczeniach podatku dochodowego, zgodnie z (...)
str. 4
1.2.
Co należy do obowiązków spółek?
Ewidencje rachunkowe Rozliczenia podatku dochodowego podatnicy PIT i CIT dokonują w oparciu o ewidencje podatkowe, których obowiązek prowadzenia nałożony został na spółki osobowe. W sytuacji (...)
str. 7
1.3.
Odpowiedzialność spółki i jej wspólników za zobowiązania podatkowe
Odpowiedzialność podatników i płatników regulują przepisy Ordynacji podatkowej. Wynika z nich, że podatnicy ponoszą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za podatki wynikające ze zobowiązań podatkowych. W (...)
str. 8
II.
PIT I CIT 2012 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.1.
Jak przygotować zeznanie?
Kto, gdzie i kiedy składa zeznanie? Zeznanie PIT-36 jest przeznaczone dla podatników osiągających dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej. Na formularzu tym powinni rozliczyć się (...)
str. 9
1.2.
Pytania i odpowiedzi
1) Przez trzy miesiące 2012 r. pracowałem w Polsce. Potem założyłem własną firmę w Niemczech, gdzie płacę podatek dochodowy według obowiązujących tam przepisów. Czy mam (...)
str. 11
2.
str. 13
2.1.
Jak przygotować zeznanie?
Kto, gdzie i kiedy składa zeznanie? Formularz PIT-36L składają podatnicy, którzy w danym roku podatkowym prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane (...)
str. 13
2.2.
Pytania i odpowiedzi
1) Z jakich odliczeń mogę skorzystać w zeznaniu PIT-36L? Przy opodatkowaniu w formie podatku liniowego istnieje możliwość pomniejszenia osiągniętego dochodu o kwoty: składek na własne (...)
str. 14
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Korekta kosztów również w leasingu finansowym
W związku z nowymi uregulowaniami dotyczącymi korekty kosztów, wprowadzonymi do ustaw o podatku dochodowym z dniem 1 stycznia 2013 r., w prasie fachowej pojawiło się (...)
str. 16
2.
Opłaty za autostrady i parkingi w podróży służbowej - resort finansów podtrzymuje niekorzystne rozstrzygnięcie
Wydawało się, że pojawiła się szansa na zakończenie trwającego od kilku lat sporu pomiędzy fiskusem a podatnikami o opłaty za przejazdy autostradami i parkingi ponoszone (...)
str. 17
2.1.
Stanowisko organów podatkowych
Do 2010 r. pracodawcy nie mieli w zasadzie problemów z rozliczaniem wydatków ponoszonych przez pracowników w podróżach służbowych, w tym opłat za autostrady i parkingi. (...)
str. 17
2.2.
Opodatkowanie należności pracownika
Z art. 21 updof wynika m.in., że zwolnienie od podatku dochodowego diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika oraz za czas podróży osoby (...)
str. 18
2.3.
Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Problem z klasyfikowaniem omawianych wydatków, ponoszonych w podróży służbowej przez pracowników, dostrzegł ustawodawca. Dlatego w § 4 nowego rozporządzenia z 29 stycznia 2013 r. w (...)
str. 19
3.1.
Skutki podatkowe u wypłacającego i otrzymującego premię
Udzielenie rabatu i jego dokumentowanie W celu rozwijania sieci sprzedaży, umacniania związków z nabywcami czy zachęcania ich do zwiększonego zakupu towarów, sprzedawcy stosują instrumenty motywacyjne, (...)
str. 20
3.2.
Premie pieniężne niezwiązane z konkretną dostawą
W praktyce występują również sytuacje, gdy sprzedawcy towarów wypłacają premie pieniężne kontrahentom w zamian za wykonanie przez nich usługi o charakterze promocyjno-reklamowym (np. za eksponowanie (...)
str. 22
4.
Spłata pożyczki walutowej po przewalutowaniu na złote
Spółka z o.o. spłacała pożyczkę w euro na rzecz podmiotu zagranicznego, należącego do tej samej międzynarodowej grupy kapitałowej. Ze względu na prowadzoną w grupie restrukturyzację, w drodze aneksu, pożyczka (...)
str. 22
5.
Opodatkowanie zwróconej przez bank części wydatków dokonanych przy użyciu kart płatniczych
W celu uatrakcyjnienia swojej oferty wiele banków dokonuje zwrotu części wydatków dokonywanych np. przy użyciu kart płatniczych. Zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że (...)
str. 24
6.
Relacja z dyżuru telefonicznego
6.1.
Prawo do podwyższonych kosztów pracowniczych przy zwrocie kosztów dojazdu do pracy
Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Firma, w której pracuję, znajduje się w innej miejscowości niż ta, w której mieszkam. Przez cały 2012 r. dojeżdżałem (...)
str. 25
6.2.
Dochody z gospodarstwa rolnego jednego z małżonków nie wykluczają wspólnego opodatkowania
Posiadamy z mężem gospodarstwo rolne (3 ha). Ja dodatkowo od lipca 2012 r. w ramach działalności gospodarczej prowadzę w naszej wsi sklep wielobranżowy. Od dochodu (...)
str. 26
6.3.
Sporządzenie PIT-11 pracownikowi zwalniającemu się z pracy
Umowa o pracę została z pracownikiem rozwiązana z dniem 28 lutego 2013 r. W tym dniu zostało mu również wypłacone ostatnie wynagrodzenie za pracę. Ponieważ (...)
str. 26
6.4.
Zapewnienie noclegu pracownikom kontrahenta wykonującym usługę
Nasz zakład znajduje się na terenie przygranicznym. Z uwagi na konkurencyjną ofertę cenową oraz jakość wykonania system alarmowy w naszej firmie zainstalowała firma niemiecka. Ona (...)
str. 27
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Jak rozliczyć nadpłatę (niedopłatę) wynikającą z PIT-40?
Jeżeli podatnik (pracownik) w terminie przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złoży płatnikowi (pracodawcy) oświadczenie PIT-12, to płatnik obowiązany jest dokonać na formularzu (...)
str. 28
2.
Finansowanie przez pracodawcę wyżywienia pracownika ponad kwotę diety a przychód pracownika
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) updof, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, (...)
str. 30
3.
Świadczenia dla pracowników z okazji Świąt Wielkanocnych
Z okazji Świąt Wielkanocnych pracodawcy przekazują swoim pracownikom różnego rodzaju świadczenia rzeczowe bądź pieniężne. Wśród nich są m.in. bony, karty przedpłacone, paczki, zapomogi świąteczne (w (...)
str. 31
4.
Bony dla zleceniobiorcy
W umowie zlecenia zawarto zapis, że zleceniobiorca wraz z wynagrodzeniem za świadczone usługi otrzyma z okazji Świąt Wielkanocnych premię w postaci bonów. Bony te sfinansowane (...)
str. 33
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.1.
Gdy podatnik rozpoczął już dokonywanie amortyzacji
Przepisy dotyczące zmniejszania kosztów o niezapłacone zobowiązania, które weszły w życie 1 stycznia 2013 r., mają zastosowanie m.in. do rozliczania w kosztach uzyskania przychodów odpisów (...)
str. 35
1.2.
Gdy podatnik jeszcze nie rozpoczął amortyzacji
Zastosowanie przepisów art. 24d ust. 7 updof i art. 15b ust. 7 updop w sytuacji kiedy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni i upływa (...)
str. 36
2.
Środek trwały kilkakrotnie ulepszany w ciągu jednego roku
W styczniu 2013 r. środek trwały został ulepszony. Nakłady z tym związane nie przekroczyły 3.500 zł i zaliczono je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Następnie (...)
str. 37
3.
Składnik majątku pochodzący z kradzieży
Jestem przedsiębiorcą budowlanym. W marcu 2012 r. zakupiłem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej spycharko-ładowarkę. Sprzedający wystawił fakturę VAT, za którą zapłaciłem przelewem. Maszyna została wprowadzona (...)
str. 38
4.
Nakłady na lokal poniesione przed rozpoczęciem działalności
W grudniu ubiegłego roku wynająłem lokal użytkowy od gminy. Po zawarciu umowy najmu zobowiązany byłem podjąć w tym lokalu działalność gospodarczą. Wynajęty lokal zaadaptowałem na (...)
str. 39
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Otrzymałam z powiatowego urzędu pracy dotację ze środków Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przeznaczyłam ją na zakup środków trwałych, wyposażenia, materiałów oraz na pokrycie (...)
str. 40
1.1.
Kwalifikacja otrzymanej dotacji do przychodów i zwolnienie od podatku dochodowego
Osoba bezrobotna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy może otrzymać dotację z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zasady przyznawania tego rodzaju dotacji regulują przepisy ustawy (...)
str. 40
1.2.
Wydatki sfinansowane dotacją
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof. Wynika (...)
str. 41
1.3.
Koszt w kwocie netto czy brutto?
Na podstawie § 8 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 2012 r., podatnicy są zobowiązani do zwrotu równowartości odliczonego lub zwróconego, zgodnie (...)
str. 42
2.
Prowizje bankowe księguje się na podstawie wyciągu bankowego w dacie jego wystawienia
Wyciąg bankowy za okres od 1 do 31 stycznia 2013 r. sporządzono 1 lutego 2013 r. Pod jaką datą biuro rachunkowe powinno zaksięgować w podatkowej (...)
str. 43
3.
Zapisy w podatkowej księdze przedsiębiorstwa wielozakładowego
Pojęcie przedsiębiorstwa wielozakładowego Z przedsiębiorstwem wielozakładowym mamy do czynienia, jeżeli działalność prowadzona jest w oparciu o kilka zespołów składników materialnych i niematerialnych, jakimi są w (...)
str. 44
4.
Niezapłacone faktury można ująć w kosztach uzyskania przychodów
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Czy w 2013 r. mogę w niej ujmować niezapłacone faktury? Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów (...)
str. 46
5.
Odliczanie przez ryczałtowca składek ZUS nieodliczonych w poprzednich miesiącach
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pierwszy przychód w 2013 r. uzyskałem dopiero w marcu. Czy składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (...)
str. 47
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Rozliczanie dochodów osiągniętych za granicą
Rezydent ma nieograniczony obowiązek podatkowy Konieczność uwzględniania w rocznym rozliczeniu podatkowym dochodów uzyskanych w kraju oraz pochodzących z zagranicy dotyczy tzw. rezydentów podatkowych. Są nimi (...)
str. 49
2.
Jak opodatkować dochody cudzoziemca zatrudnionego w Polsce?
W firmie zatrudniono na umowę o pracę na określony czas obywatela Ukrainy, który na stałe mieszka za granicą. Powierzoną mu pracę wykonuje on w Polsce. (...)
str. 51
3.
Polska i USA podpisały konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania
Ministerstwo Finansów poinformowało, że 13 lutego 2013 r. została podpisana konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu (...)
str. 52
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Ulga prorodzinna w rozliczeniu PIT za 2012 r. - wybrane problemy
Rozliczając dochody opodatkowane według skali podatkowej w zeznaniu za 2012 r., podatnicy mogą pomniejszać podatek o tzw. ulgę prorodzinną na warunkach określonych w art. 27f updof, w brzmieniu obowiązującym do końca (...)
str. 53
2.
Preferencyjne opodatkowanie dochodów przez osobę samotnie wychowującą dziecko
Zasady ogólne Na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, rodzic lub opiekun prawny może ustalić podatek dochodowy w podwójnej wysokości podatku obliczonego według skali podatkowej od (...)
str. 55
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Skutki podatkowe zmiany źródła przychodów z najmu
W 2012 r. wynajmowałem lokale w ramach najmu prywatnego. Kosztem najmu były m.in. odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tych lokali. Część najemców zalegała z zapłatą czynszu. Zaległe należności otrzymałem (...)
str. 57
2.
Wydatki stowarzyszenia niekorzystającego ze zwolnienia od podatku dochodowego
Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym - poza działalnością statutową - również działalność gospodarczą. Nie korzystamy ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym. Członkowie naszego stowarzyszenia biorą udział w (...)
str. 59
3.
Ministerstwo Finansów zapowiada, że od 2014 r. podatnicy CIT będą mogli przekazać 1% podatku na rzecz jednostek naukowych
Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym poinformowało o opracowaniu projektu zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (został on przekazany do konsultacji społecznych), (...)
str. 60
4.
Długi właściciela przedsiębiorstwa wnoszonego do spółki kapitałowej a wartość firmy - wyrok NSA
Zobowiązania publicznoprawne właściciela przedsiębiorstwa będącego przedmiotem wkładu do spółki z o.o. nie stanowią długów funkcjonalnie związanych z działalnością przedsiębiorstwa i nie mogą być uwzględniane przy (...)
str. 61
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Opłaty leasingowe są kosztem podatkowym mimo czasowego nieużywania przedmiotu leasingu
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. W działalności użytkuję samochód ciężarowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Przez kilka miesięcy nie otrzymywałem zleceń. Czy opłaty leasingowe (...)
str. 62
2.
Czy ustalenie późniejszego terminu płatności zobowiązania rodzi przychód podatkowy?
Złożyłem wniosek o ustalenie innego terminu płatności opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu będącego własnością Skarbu Państwa (związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą). Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Otrzymałem (...)
str. 63
3.
Korzystanie z programu pobranego z internetu
Prowadzę działalność gospodarczą. Mam możliwość pobrania z internetu nieodpłatnie oprogramowania komputerowego, które przyda mi się przy wykonywaniu usług w ramach działalności. Czy decydując się na korzystanie z tego (...)
str. 63
4.
Homologacja ciężarowa nie przesądza, że samochód jest inny niż osobowy
Na podstawie umowy leasingu podatnik używa w działalności gospodarczej samochód o masie całkowitej powyżej 3,5 tony z homologacją ciężarową. Nie ma jednak zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów, że (...)
str. 64
5.
Kurs waluty stosowany do przeliczenia przychodu
Jestem podatnikiem PIT. Parę dni po wykonaniu usługi wystawiłem fakturę w euro. Czy wyrażony w euro przychód należy przeliczyć stosując średni kurs euro według NBP z ostatniego dnia roboczego (...)
str. 65
6.
Strata na sprzedaży papierów wartościowych
W 2011 r. poniosłem stratę na sprzedaży papierów wartościowych. Natomiast za 2012 r. ze sprzedaży papierów wartościowych osiągnąłem zysk. Czy od dochodu za 2012 r. mogę odliczyć stratę z 2011 r.? (...)
str. 66
7.
Roczne rozliczenie podatku przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w różnych formach prawnych
W 2012 r. prowadziłem indywidualną działalność gospodarczą oraz działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Dochody z tych działalności opodatkowane były podatkiem liniowym. Za 2012 r. indywidualna działalność przyniosła mi dochód (...)
str. 66
XI.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - KWIECIEŃ 2013 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 8.04.2013 r. (poniedziałek) − wpłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za marzec 2013 r. - 22.04.2013 r. (poniedziałek) − wpłacenie zaliczki (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.