Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 3 (339) z dnia 01.02.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Wątpliwości wokół stosowania w praktyce nowych przepisów dotyczących zatorów płatniczych
Z początkiem bieżącego roku weszły w życie przepisy obydwu ustaw o podatku dochodowym (art. 24d updof oraz art. 15b updop) nakładające na podatników, zwlekających z (...)
str. 4
1.1.
Korekta kosztów lub przychodów
Zasady dokonywania korekty kosztów podatkowych uzależnione zostały od terminu płatności ustalonego przez strony danej transakcji. Zgodnie z dodanym art. 24d ust. 1 updof oraz art. (...)
str. 4
1.2.
Odpisy amortyzacyjne
Przepisy regulujące korektę kosztów lub przychodów mają odpowiednie zastosowanie do rozliczania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. (...)
str. 6
1.3.
Koszty bezpośrednio związane z przychodami
Zasadą jest, że koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięto odpowiadające tym kosztom przychody. Dotyczy to nie tylko (...)
str. 8
II.
ZMIANA PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Nowelizacja przepisów podatkowych wprowadzona ustawą o odpadach
Zmiany dostosowawcze w ustawie o PIT oraz ustawie o CIT wprowadziła ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, opublikowana w Dz. U. z (...)
str. 9
2.
Kolejna obniżka odsetek od zaległości podatkowych
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła do poziomu 5,50% w skali roku stopę oprocentowania kredytu lombardowego. W ślad za tą decyzją od 10 stycznia 2013 r. stawka (...)
str. 9
3.
Skróci się lista rajów podatkowych
Niektóre państwa i terytoria zależne stosują praktyki polegające na wprowadzaniu w swoich ustawodawstwach podatkowych rozwiązań ułatwiających transfer do tych krajów dochodów osiąganych przez podmioty gospodarcze, (...)
str. 9
III.
PIT I CIT 2012 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
Informacja PIT-11
PIT-11 jest informacją o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.
str. 10
1.1.
Kto, gdzie i kiedy składa PIT-11?
Informację tę sporządzają płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, tj.: osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, wypłacające przychody ze stosunku służbowego, (...)
str. 10
1.2.
PIT-R - załącznik do PIT-11
Załącznikiem do informacji PIT-11 jest PIT-R(15) będący informacją o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich. W załączniku tym wykazuje się należności (...)
str. 12
1.3.
Jak wypełnić PIT-11 pracownikowi, który pracował za granicą?
Przedsiębiorcy, którzy oddelegowali pracowników za granicę, muszą w PIT-11 wykazać ich dochody z pracy wykonywanej za granicą (w tym dochody zwolnione od opodatkowania w Polsce (...)
str. 12
1.4.
Pytania i odpowiedzi
1) Pracownica przez cały 2012 r. przebywała na urlopie wychowawczym, w związku z czym nie wypłacałem jej żadnych należności. Czy mam obowiązek wystawić jej "zerowy" (...)
str. 13
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Jaki kurs stosować do wyceny wpływu lub wypływu waluty obcej z rachunku walutowego?
Prowadzę działalność gospodarczą i posiadam związany z tą działalnością rachunek walutowy. Na ten rachunek wpłynął kredyt, który otrzymałem w walucie obcej. Według jakiego kursu powinienem (...)
str. 17
1.1.
Regulacje ustawowe
Generalnie zarówno otrzymanie kredytu, jak i jego spłata nie stanowią ani przychodu podatkowego w momencie jego otrzymania, ani też kosztu podatkowego w momencie jego spłaty. (...)
str. 17
1.2.
Stanowisko organów podatkowych
Organy podatkowe w większości interpretacji indywidualnych prezentowały pogląd, że przy ustalaniu różnic kursowych - "kursu faktycznie zastosowanego" nie należy utożsamiać z kursem rzeczywistej wymiany walut. (...)
str. 18
1.3.
Aktualne orzeczenia sądów administracyjnych
Z przedstawionym stanowiskiem organów podatkowych w ostatnim okresie nie zgadzają się sądy administracyjne, których kolejne wyroki potwierdzają ugruntowaną już linię orzecznictwa. Zdaniem sądów administracyjnych, w (...)
str. 19
1.4.
Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W Biuletynie Skarbowym nr 6 z 2012 r. opublikowano pismo Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych z 5 listopada 2012 r., nr DD6/033/166/MDA/PK-1172/2012, kierowane do Departamentu (...)
str. 20
2.
Opłata za wprowadzenie obligacji do obrotu publicznego
Czy opłata za wprowadzenie do obrotu obligacji naliczona przez Giełdę Papierów Wartościowych jest kosztem podatkowym spółki akcyjnej? Naliczona przez Giełdę Papierów Wartościowych poniesiona przez podatnika (...)
str. 22
3.
Sprzedaż pakietu własnych wierzytelności
Spółka z o.o. sprzedała pakiet własnych wierzytelności z tytułu najmu lokali mieszkalnych. W pakiecie tym były zarówno wierzytelności zasądzone, jak i wierzytelności bez nakazów sądowych. Na większość z nich był (...)
str. 23
4.
Nie stanowią kosztów podatkowych wydatki na podwyższenie kapitału w spółce jawnej - wyrok NSA
Uzyskanie kapitału przez spółkę jawną w postaci wkładów jest neutralne podatkowo, z tego względu koszty związane z taką operacją finansową nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z wyroku (...)
str. 24
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Sfinansowanie przez pracodawcę grupowego ubezpieczenia pracowników
Jedną z form pozapłacowego systemu motywowania pracowników są płacone przez pracodawcę składki na grupowe ubezpieczenia pracowników. Przychód u pracownika Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego (...)
str. 26
2.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Z końcem lutego 2013 r. zostanie rozwiązana z pracownikiem umowa o pracę. Pracownik ten w związku z niewykorzystanym przez niego urlopem wypoczynkowym otrzyma ekwiwalent pieniężny. (...)
str. 28
3.
Umorzenie pracownikowi wierzytelności z tytułu powstałych niedoborów
Inwentaryzacja ujawniła niedobór towarów handlowych. Niedoborami tymi będą obciążeni pracownicy materialnie odpowiedzialni. Ze względu na trudną sytuację pracowników, zakład pracy rozważa możliwość umorzenia części lub (...)
str. 29
4.
Opodatkowanie odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji wypłaconego po ustaniu zatrudnienia
Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę. Zgodnie z zawartą umową o zakazie konkurencji, mamy obowiązek wypłacać pracownikowi przez 12 miesięcy odszkodowanie. Czy od wypłacanego odszkodowania należy pobierać zaliczkę na (...)
str. 30
5.
Skutki podatkowe u rodziców, którym umorzono należności z tytułu pobytu dziecka w rodzinie zastępczej
Z uwagi na złą sytuację materialną rodziców dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych starosta umarza niekiedy ciążące na tych osobach należności z tytułu opłat na pokrycie kosztów utrzymania dzieci. (...)
str. 32
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
W jaki sposób amortyzować lokal mieszkalny oraz pomieszczenie przynależne wykorzystywane w działalności gospodarczej?
Deweloper wybudował budynek, w którym jeden z lokali mieszkalnych wraz z przynależnym mu pomieszczeniem przeznaczył na własną działalność gospodarczą. Odbiór całego budynku nastąpił w październiku, (...)
str. 33
2.
Czy można zwiększyć wartość początkową licencji poprzez jej ulepszenie?
Linia technologiczna obsługiwana jest komputerowo, przy użyciu odpowiedniego programu. Ostatnio dokupiono dwa kolejne moduły tego programu, umożliwiające poszerzenie asortymentu wyrobów. Wydatki na nabycie wyniosą odpowiednio (...)
str. 34
3.
Według jakiej stawki amortyzować rampę, stanowiącą inwestycję w obcym środku trwałym?
W wynajmowanym magazynie zainstalowana została rampa. Czy stanowi ona odrębny składnik majątku, czy może jest to inwestycja w obcym środku trwałym? Jaką stawką amortyzować ten (...)
str. 35
4.
Czy spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego może być amortyzowane według stawki indywidualnej?
Spółka z o.o. nabyła spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Przedmiotowy lokal, przed zakupem, był używany przez 18 lat. Dodatkowo spółka poniosła znaczne nakłady na jego (...)
str. 36
5.
Czy indywidualną stawkę amortyzacyjną można stosować także do rozliczenia dokonanego ulepszenia?
Spółka z o.o. ulepszyła budynek mieszkalny umorzony w 100%. Przed jego ulepszeniem stosowała indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10%. Czy obecnie, po zwiększeniu wartości budynku (...)
str. 37
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów w podatkowej księdze w związku z niezapłaconymi zobowiązaniami
Z dniem 1 stycznia 2013 r. zaczął obowiązywać nowy przepis art. 24d updof. Wprowadził on konieczność zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z nieopłaconej (...)
str. 38
2.
Roczna korekta VAT naliczonego
Zasadniczo w prowadzonej działalności gospodarczej podatek VAT nie jest przychodem ani kosztem uzyskania przychodów. Od tej ogólnej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Jednym z nich (...)
str. 40
3.
Zakup towarów handlowych udokumentowany paragonem
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży odzieży przez Internet. Towary handlowe nabywa w Czechach, a ich zakup jest dokumentowany paragonami. Mimo podjętych starań podatnik (...)
str. 42
4.
Możliwość prowadzenia podatkowej księgi w formie elektronicznej na prywatnym komputerze
Prowadzę działalność gospodarczą, którą rozliczam w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. W 2013 r. prowadzę podatkową księgę w formie elektronicznej. Posiadam odpowiedni program (...)
str. 43
5.
Nieodpłatne korzystanie z lokalu przez ryczałtowca
Prowadzę działalność gospodarczą. Na 2013 r. jako formę opodatkowania wybrałem ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Do przychodów z prowadzonej działalności będzie miała zastosowanie stawka ryczałtu w wysokości 8,5%. Działalność (...)
str. 44
6.
Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w użyczonym mieszkaniu
Prowadzę działalność gospodarczą w mieszkaniu użyczonym przez mamę. Na potrzeby działalności wykorzystuję 30% ogólnej powierzchni tego mieszkania. Czy do kosztów uzyskania przychodów mogę zaliczyć opłaty (...)
str. 45
7.
Wydatki poniesione w związku z rozszerzeniem działalności
Osoba prowadząca salon kosmetyczny rozszerzyła działalność gospodarczą o prowadzenie salonu fryzjerskiego. Dla obydwu zakładów jest prowadzona jedna podatkowa księga przychodów i rozchodów. W związku z (...)
str. 46
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Opodatkowanie dywidendy wypłacanej zagranicznemu akcjonariuszowi
Spółka akcyjna niedługo będzie wypłacać dywidendę. Jednym z jej akcjonariuszy jest obywatel Niemiec, który przesłał spółce certyfikat rezydencji podatkowej w RFN. Akcjonariusz ten domaga się (...)
str. 47
2.
Podatek u źródła od opłaty biznesowej
Nasza spółka zawarła umowę ze spółką włoską (rezydent włoski). Włoski kontrahent (spółka) wyszukuje dla nas klientów (odbiorców produkowanych przez nas towarów) i rekomenduje nas, jako (...)
str. 49
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Ulga dla oszczędzających w 2013 r. na IKZE
Skutki podatkowe Począwszy od 2012 r. osoby fizyczne mogą oszczędzać na emeryturę w ramach III filaru, dokonując wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Możliwość taką przewiduje (...)
str. 51
2.
Częściowe zwolnienie od podatku dochodu ze zbycia mieszkania
W 2010 r. sprzedałem mieszkanie. W zeznaniu PIT-39 za tamten rok kwotę uzyskaną ze sprzedaży tego mieszkania wykazałem jako korzystającą ze zwolnienia od podatku. Ze (...)
str. 53
3.
Możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych za granicą - wyrok WSA
Organ podatkowy, także w zakresie spraw dotyczących ulg podatkowych, nie może uchylać się od podejmowania działań mających na celu wyjaśnienie stanu prawnego i faktycznego koniecznego (...)
str. 54
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Przedawnione zobowiązanie spółdzielni mieszkaniowej
Spółdzielnia mieszkaniowa posiada przedawnione i nieodebrane przez spadkobierców wkłady mieszkaniowe. Czy uzyskany przychód powstały na skutek przedawnienia zobowiązania wypłaty wkładu jest przychodem uzyskanym z gospodarki (...)
str. 56
2.
Odliczanie składki na ubezpieczenie zdrowotne u podatnika opłacającego uproszczone zaliczki PIT
Złożyłem w urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze na 2013 r. metody opłacania zaliczek w formie uproszczonej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. (...)
str. 57
3.
Korekta rocznego obliczenia podatku dokonanego przez płatnika - wyrok NSA
Podatnik, za którego rocznego obliczenia podatku dokonał ZUS, ma prawo do korekty odpowiednika zeznania podatkowego i może żądać stwierdzenia nadpłaty. Tak wynika z wyroku NSA (...)
str. 58
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Czy podmioty powiązane stosują przepisy regulujące korektę kosztów?
Czy zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące korekty kosztów podatkowych obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. obejmują podmioty powiązane? Czy transakcje zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi (...)
str. 60
2.
Podwójne ubezpieczenie OC pojazdu a koszt podatkowy
Firma zawarła z nowym ubezpieczycielem kolejną umowę ubezpieczenia obowiązkowego OC samochodu firmowego. Zapłaciła składkę i zaewidencjonowała ją w całości do kosztów uzyskania przychodów. Po pewnym czasie, dotychczasowy ubezpieczyciel, (...)
str. 60
3.
Moment ujęcia w kosztach odpisu aktualizującego
Kontrahent nie opłacił faktury z 2006 r. W tamtym roku sprawa została skierowana na drogę sądową i uzyskano nakaz zapłaty. Nie utworzono jednak wówczas odpisu aktualizującego. W 2012 r. złożono wniosek (...)
str. 61
4.
Koszt naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej podczas wykonania zlecenia dla kontrahenta
Podatnik prowadzi firmę zajmującą się pielęgnacją i wycinką drzew. Na zlecenie zarządcy cmentarza firma podatnika dokonywała wycinki drzew na terenie cmentarza, w trakcie których - mimo dokonanych (...)
str. 62
5.
Wydatki na okulary do pracy dla przedsiębiorcy i jego pracowników
Przedsiębiorca oraz jego pracownicy użytkują w pracy komputery. Czy wydatki na zapewnienie okularów korygujących wzrok dla przedsiębiorcy i pracowników mogą być kosztem uzyskania przychodów? Do kosztów uzyskania (...)
str. 63
6.
Podróż służbowa odbywana w celu podpisania umowy
Prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam odbyć podróż służbową za granicę w celu nawiązania nowych kontaktów handlowych. Czy w sytuacji gdy wyjazd nie zakończy się podpisaniem umowy, będę mógł (...)
str. 64
7.
Niskie wynagrodzenie a kwota zmniejszająca podatek
Zatrudniamy na część etatu pracownika, którego wynagrodzenie wynosi 200 zł. Kwota zmniejszająca podatek jest wyższa od wyliczonej od podstawy opodatkowania zaliczki na podatek. Czy w takiej sytuacji (...)
str. 65
8.
Rozliczenie kosztów uzyskania przychodów w zeznaniu rocznym członka rady nadzorczej
Członek rady nadzorczej spółki pełnił funkcję przez cały 2012 r. W tym też roku spółka czterokrotnie wypłaciła mu z tego tytułu wynagrodzenie. Do każdej wypłaty zastosowane zostały podstawowe (...)
str. 66
9.
Ulga uczniowska nie pomniejszy podatku z tytułu sprzedaży udziałów w spółce
Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej sprzedałem udziały w spółce z o.o. Czy od obliczonego podatku mogę odliczyć niewykorzystaną ulgę za wyszkolenie uczniów, którą nabyłem wcześniej w trakcie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.