Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 11:37 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 21 (357) z dnia 01.11.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Mniej wątpliwości związanych z korektą kosztów przy braku zapłaty
Stosowanie w praktyce przepisów art. 24d updof oraz art. 15b updop, które od 1 stycznia 2013 r. wprowadziły obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku (...)
str. 4
1.1.
Wyjaśnienie pojęć
Termin płatności Zgodnie z dodanym art. 24d ust. 1 updof oraz art. 15b ust. 1 updop: "W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał (...)
str. 4
1.2.
Płatności rozłożone na raty
Organy podatkowe nie mają wątpliwości, że przepisy dotyczące korekty kosztów w przypadku braku zapłaty w odpowiednim terminie, tj. art. 24d updof i art. 15b updop, (...)
str. 6
1.3.
Leasing finansowy
Dla podatników problematycznym zagadnieniem jest stosowanie unormowań zawartych w art. 24d updof i art. 15b updop do umów leasingu finansowego. We wnioskach o interpretacje podnoszą, (...)
str. 6
1.4.
Zobowiązania publicznoprawne
Zdaniem fiskusa przepisów o korekcie kosztów nie stosuje się do rozliczania zobowiązań publicznoprawnych, nawet jeśli są płacone w częściach (ratach). Potwierdzeniem takiego stanowiska jest interpretacja (...)
str. 7
1.5.
Część pytań pozostało
W interpretacjach indywidualnych wydanych do tej pory nie każdy podatnik znajdzie odpowiedź na dręczące go pytanie dotyczące przepisów regulujących obowiązek korekty kosztów. Na przykład wśród (...)
str. 8
2.
Skutki refundacji wydatków z funduszu remontowego w spółdzielni mieszkaniowej - interpretacja ogólna Ministra Finansów
Kwota zwrotu otrzymana przez właściciela lokalu mieszkalnego z funduszu remontowego w spółdzielni mieszkaniowej, na podstawie i zgodnie ze statutem (regulaminem) danej spółdzielni mieszkaniowej, nie stanowi (...)
str. 9
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.1.
Wydatek na zakup prezentów
W celu umocnienia swojej pozycji rynkowej przedsiębiorcy podejmują różnego rodzaju działania promocyjno-reklamowe. Często mają one formę upominków (prezentów) wydawanych klientom i kontrahentom w formie "gratisów". (...)
str. 10
1.2.
Wartość otrzymanego upominku przychodem podatkowym
Na gruncie ustaw o podatku dochodowym, co do zasady, każde realne i wymierne przysporzenie o charakterze majątkowym trzeba rozpoznać jako przychód podatnika. Zatem u klienta, (...)
str. 11
2.
Moment powstania przychodu ze sprzedaży internetowej
Firma zamierza wprowadzić sprzedaż towarów przez internet. Kiedy przy takiej sprzedaży będzie powstawał przychód? Dniem uzyskania przychodu będzie dzień wydania towaru, albo dzień wystawienia faktury (...)
str. 12
3.
Rozliczenie kosztów zagranicznej podróży służbowej pracownika
Pracownikowi wyjeżdżającemu w zagraniczną podróż służbową wypłaciliśmy zaliczkę w złotych. Aby ustalić wysokość wypłaconej mu kwoty, określiliśmy wysokość zaliczki w walucie obcej i przeliczyliśmy ją na złotówki według kursu (...)
str. 14
4.
Koszty zapewnienia swobodnego działania zakładowym organizacjom związkowym
W zakładzie pracy działają zakładowe organizacje związkowe. Aby zapewnić im swobodę działania, zakład pracy ponosi koszty, w tym m.in. wynagrodzeń osób oddelegowanych do pełnienia funkcji (...)
str. 15
4.1.
Nieodpłatne świadczenia na rzecz organizacji
Ustawa o związkach zawodowych obliguje pracodawcę do zapewnienia swobodnego działania zakładowej organizacji związkowej na terenie zakładu pracy. W wykonaniu tego obowiązku pracodawca jest obowiązany udostępnić (...)
str. 16
4.2.
Wynagrodzenia pracowników oddelegowanych do pełnienia funkcji w organizacji związkowej
Powołanie pracownika do pełnienia funkcji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej nie ma wpływu na stosunek pracy łączący pracownika z pracodawcą. Jak stanowi art. 3 ustawy (...)
str. 17
5.
Wydatki na zapewnienie noclegu pracownikom kontrahenta wykonującym usługę - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[769070] Spółka stara się o ISO. Wdrożeniem systemu ISO zajmuje się firma zewnętrzna. W związku z tym spółka ponosi różne koszty, w tym m.in. koszty usług hotelowych świadczonych na (...)
str. 18
6.
Biznesowy posiłek nie jest wydatkiem na reprezentację - kolejny korzystny wyrok NSA
Tylko wydatki na zakup usług gastronomicznych, których jedynym (głównym) celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku firmy na zewnątrz, podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na (...)
str. 19
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.1.
Kiedy preferencyjne koszty?
Ustawodawca zezwala na stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów tylko z tytułu uzyskiwania wybranych przychodów. Są one wskazane w art. 22 ust. 9 pkt 1-3 updof. (...)
str. 21
1.2.
Zaprzestanie stosowania 50% kosztów przez płatnika
Zaprzestanie stosowania 50% kosztów przez płatnika może być wynikiem: złożenia przez podatnika oświadczenia o rezygnacji z ich stosowania, wyczerpania ustawowego limitu tych kosztów w stosunku (...)
str. 21
1.3.
Koszty stosowane po przekroczeniu limitu lub po złożeniu przez podatnika oświadczenia
W 2013 r. po przekroczeniu przez 50% koszty uzyskania przychodów limitu w kwocie 42.764 zł lub po złożeniu przez podatnika oświadczenia o rezygnacji ze stosowania (...)
str. 22
2.
Zwrot pracownikowi faktycznych kosztów wyżywienia ponoszonych w podróży służbowej
Spółka w regulaminie wynagradzania zamieściła informację, że nie wypłaca diet z tytułu krajowych i zagranicznych podróży służbowych, tylko zwraca koszty na podstawie faktur. Czy kwota (...)
str. 24
3.
Koszty uzyskania przychodów przysługujące menedżerowi
Osoba zatrudniona w firmie na podstawie kontraktu menedżerskiego mieszka w innej miejscowości niż miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy. Czy firma może stosować tej osobie podwyższone koszty (...)
str. 26
4.
Nagrody rzeczowo-pieniężne związane ze sprzedażą premiową
Klienci mojej firmy (osoby nieprowadzące działalności gospodarczej) w ramach sprzedaży premiowej otrzymali nagrody składające się z nagrody rzeczowej i nagrody pieniężnej. Wartość nagrody rzeczowej przekracza (...)
str. 27
5.
Skutki udzielenia rabatów pracownikom - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Korzystanie przez pracowników spółki na jednakowych warunkach z programu rabatowego kierowanego również do odbiorców zewnętrznych nie powoduje u pracowników powstania przychodu ze stosunku pracy. Tak (...)
str. 29
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.1.
Ustalanie ceny nabycia i kosztu wytworzenia
Podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest prawidłowo określona wartość początkowa danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Za wartość początkową środków trwałych uważa się w (...)
str. 30
1.2.
Różnice kursowe ustalane na podstawie przepisów podatkowych
Wyjaśnienie zwrotu "naliczone do dnia przekazania do używania" Zasady ustalania różnic kursowych przez podatników podatku dochodowego określa art. 14b updof i art. 9b updop. W myśl art. 14b ust. 1 i 2 (...)
str. 30
1.3.
Różnice kursowe ustalane na podstawie ustawy o rachunkowości
Przyjęcie metody rachunkowej rozliczania różnic kursowych (tj. na podstawie art. 14b ust. 2 updof lub art. 9b ust. 1 pkt 2 updop) oznacza, że różnice (...)
str. 32
2.
Rok podatkowy dłuższy niż kalendarzowy a odpisy amortyzacyjne
Spółka z o.o. podjęła działalność w drugiej połowie 2013 r. i przyjęła, że jej pierwszy rok podatkowy będzie dłuższy niż 12 miesięcy i skończy się (...)
str. 33
3.
Moment dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego
Jestem przedsiębiorcą indywidualnie prowadzącym działalność gospodarczą. Spełniam kryterium określone dla małego podatnika. W grudniu br. chciałbym kupić samochód ciężarowy. Czy będę miał prawo w tym (...)
str. 34
4.
Rozliczenie odpisów amortyzacyjnych jest niezależne od uzyskania przychodów z działalności gospodarczej
Rozszerzyłem asortyment produkowanych wyrobów. W tym celu we wrześniu nabyłem 3 maszyny i zaewidencjonowałem je jako środki trwałe. Produkcja wyrobów rozpoczęła się niezwłocznie, jednak przychód (...)
str. 35
5.
Remont środka trwałego przed oddaniem go do używania
Firma zakupiła lokal użytkowy z przeznaczeniem na biuro. Przed oddaniem do użytku lokal wymaga remontu, tj. pomalowania ścian, wymiany podłóg, okien, drzwi i urządzeń sanitarnych. (...)
str. 35
6.
Jak należy zamortyzować ogrodzenie?
Jestem właścicielem kiosku, w którym prowadzę działalność gospodarczą. Postanowiłem go ogrodzić. Wydatek poniesiony z tego tytułu przekroczył kwotę 3.500 zł. Czy ogrodzenie należy amortyzować osobno, (...)
str. 36
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Korekta kosztów grudniowych i jej wpływ na spis z natury u podatników prowadzących podatkowe księgi
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Proszę o przedstawienie na przykładzie rozliczenia w zakresie korekty kosztów w związku z nieuregulowanymi zobowiązaniami, do dokonania której podatnik (...)
str. 37
1.1.
Koszty zakupu towarów niższe od kwoty korekty
Podatnicy, którzy nieterminowo regulują zobowiązania, zobligowani są stosować się do zasad określonych w art. 24d updof. Powołany przepis, w ust. 1 i 2, nakłada na (...)
str. 37
1.2.
Wpływ korekty kosztów na spis z natury
Na koniec roku podatkowego podatnik obowiązany jest ustalić dochód na zasadach określonych w art. 24 ust. 2 updof, tj. z uwzględnieniem różnic pomiędzy wartością remanentu (...)
str. 39
1.1.
Ustalenie kwoty limitu
Jak ustala się kwotę limitu, którego osiągnięcie zobowiązuje do przejścia z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe? W celu ustalenia kwoty limitu, którego (...)
str. 40
2.2.
Wielkości uwzględniane w kwocie przychodów zobowiązujących do przejścia na księgi rachunkowe
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy kwotę przychodów, która zobowiązuje do przejścia na księgi rachunkowe powinienem ustalać według przepisów podatkowych, czy rachunkowych? Kwotę przychodów, (...)
str. 41
2.3.
Przewidywane zmniejszenie przychodów w przyszłym roku
Spółka cywilna osób fizycznych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jej przychody za 2013 r. przekroczyły już kwotę zobowiązującą do przejścia w 2014 r. na (...)
str. 42
2.4.
Prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej i udział w spółce jawnej
Prowadzę własną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Oprócz tego jestem wspólnikiem w spółce jawnej (przystąpiłem (...)
str. 42
2.5.
Dobrowolne przejście na księgi rachunkowe
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą, którą rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy mogę od 1 stycznia 2014 r. dobrowolnie przejść na księgi rachunkowe? (...)
str. 43
2.6.
Do limitu decydującego o prowadzeniu księgi rachunkowej nie wlicza się przychodów z udziału w spółce komandytowej
Prowadzę działalność gospodarczą, z której w 2013 r. osiągnę przychody niepowodujące obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. W trakcie tego roku przystąpiłem jako wspólnik do spółki komandytowej. (...)
str. 43
3.
Koszty eksploatacji samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Podpisałem umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, który będę wykorzystywał na potrzeby działalności gospodarczej. Czy dla samochodu tego muszę prowadzić (...)
str. 44
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.1.
Skutki podatkowe powstania zagranicznego zakładu
Stwierdzenie istnienia zakładu stanowi punkt wyjścia dla rozstrzygnięcia takich kwestii jak np.: określenie państwa, które będzie miało prawo opodatkowania zysków osiąganych przez przedsiębiorcę na obszarze (...)
str. 45
1.2.
Definicja zakładu
Zagraniczny zakład to - stosownie do art. 5a pkt 22 updof i art. 4a pkt 11 updop - stała placówka, poprzez którą podmiot mający odpowiednio (...)
str. 46
1.3.
Budowa jako zakład
Za "zakład" uznaje się również: plac budowy, prace budowlane, montażowe lub instalacyjne, pod warunkiem jednak, że obiekt lub prace trwają przez czas dłuższy niż określony (...)
str. 47
1.4.
Przedstawiciel zależny jako swoista forma zakładu
Oprócz ogólnych zasad określających kiedy działalność przedsiębiorstwa wykonywana na terytorium drugiego państwa uznawana jest za zakład, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują też szczególną formę (...)
str. 49
1.5.
Działalność przedstawiciela niezależnego nie prowadzi do powstania zakładu
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierają również definicję przedstawiciela niezależnego, którego działalność nie jest uznawana za zakład obcego podmiotu. Przedstawicielem tym jest osoba, która działa (...)
str. 50
1.6.
Działalność o charakterze pomocniczym
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierają też katalog placówek niestanowiących zakładu. Przykładowo w polsko-niemieckiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania określenie "zakład" nie obejmuje: a) użytkowania (...)
str. 50
2.
Zaprzestanie poboru zaliczek na podatek od wynagrodzeń pracownika oddelegowanego do pracy za granicę
Firma oddelegowała pracownika na rok do pracy w Niemczech. Nie posiada tam zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pracownik nie zmienił miejsca zamieszkania (...)
str. 51
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.1.
Jednostki budżetowe zwolnione podmiotowo
Jeżeli szkoły oraz inne instytucje prowadzące działalność oświatową są jednostkami budżetowymi, wówczas na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 updop są zwolnione od podatku (...)
str. 52
1.2.
Zwolnienie dla podatników, którzy realizują cele statutowe
Instytucje prowadzące działalność oświatową, które nie są jednostkami budżetowymi, mają możliwość nabycia prawa do zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop. Na (...)
str. 52
1.3.
Dochody z tytułu prowadzenia szkoły
Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 45 updop, wolne od podatku są dochody z tytułu prowadzenia szkoły w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - (...)
str. 54
2.
Rozliczenie zwrotu uprzednio odliczonych wydatków rehabilitacyjnych
Podatnik będący osobą niepełnosprawną lub posiadający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, rozliczając w zeznaniu podatkowym dochody opodatkowane według skali podatkowej albo przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów (...)
str. 55
3.
Ocena przesłanek uprawniających do zastosowania zwolnienia od podatku przychodu ze sprzedaży gospodarstwa rolnego - wyrok NSA
Utratę przez grunt charakteru rolnego, jako negatywną przesłankę wyłączającą zwolnienie od podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, należy oceniać na (...)
str. 56
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Wycofanie środka trwałego z majątku spółki jawnej na pokrycie zysku należnego wspólnikowi
Spółka jawna osób fizycznych posiada środek trwały. Wspólnicy zamierzają wycofać go z majątku spółki i przekazać jednemu ze wspólników w rozliczeniu przysługującego mu udziału w (...)
str. 58
1.1.
Otrzymana wypłata zysku to zdarzenie neutralne podatkowo
Spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego, do której odnoszą się regulacje Kodeksu spółek handlowych. W sferze stosunków cywilnoprawnych i gospodarczych spółka jawna posiada zdolność (...)
str. 58
1.2.
Wydanie środka trwałego w miejsce wypłaty zysku
Na temat skutków podatkowych jakie wywiera sytuacja, gdy wypłata z zysku na rzecz wspólnika jest dokonana w innej postaci niż w pieniądzu, wypowiedział się Dyrektor (...)
str. 59
2.
Skutki podatkowe orzeczenia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną
Wspólność majątkowa jako przesłanka łącznego opodatkowania dochodów małżonków Osoby pozostające w związku małżeńskim, na gruncie przepisów o podatku dochodowym, są odrębnymi podatnikami. Każdy z małżonków (...)
str. 60
3.
Relacja z dyżuru telefonicznego
3.1.
Zwrot nienależnego świadczenia
Wyrokiem sądu został przywrócony do pracy pracownik, którego zwolniono w ubiegłym roku podatkowym. W związku z tym musi on zwrócić pracodawcy odprawę otrzymaną z tytułu (...)
str. 61
3.2.
Sporządzenie dokumentów księgowych przez biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe prowadzi na zlecenie podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Niekiedy zachodzi konieczność korygowania kosztów, w związku z nieterminowym regulowaniem zobowiązań. Zmniejszenia kosztów (zwiększenia przychodów) (...)
str. 61
3.3.
Rozliczenie zakupów sfinansowanych z dotacji z Funduszu Pracy
Czy wydatki na zakup towarów i wyposażenia sfinansowane środkami pochodzącymi z dotacji z Funduszu Pracy, które przyznano podatnikowi jako osobie bezrobotnej na rozpoczęcie działalności gospodarczej, (...)
str. 62
3.4.
Dochód z przymusowego umorzenia udziałów
Co stanowi podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym (przychód czy dochód) w przypadku przymusowego umorzenia udziałów spółki z o.o., które podatnik odziedziczył po ojcu? Umorzenie udziałów (...)
str. 62
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Zawieszenie działalności gospodarczej a możliwość wspólnego opodatkowania dochodów małżonków
Jeden z małżonków osiąga wyłącznie dochody z pracy na etacie, a drugi ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wykonywanie tej działalności od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. zostało zawieszone. (...)
str. 63
2.
Wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy
Wspólnicy spółki z o.o. (osoby fizyczne i spółka kapitałowa) chcą otrzymać zaliczkę na poczet dywidendy za 2013 r. Czy wypłacając te zaliczki, spółka powinna pobrać podatek? Tak. Spółka (...)
str. 64
3.
Wydatki na remont drogi publicznej
Spółdzielnia będzie partycypować w kosztach remontu drogi gminnej, która jest drogą dojazdową do siedziby firmy. Droga ta jest wykorzystywana przez spółdzielnię do transportu materiałów do produkcji (...)
str. 64
4.
Przeznaczenie części kredytu konsolidacyjnego na spłatę kredytu związanego z działalnością gospodarczą
Na potrzeby działalności gospodarczej zaciągnęłam kredyt obrotowy. Ponadto posiadam kredyt zaciągnięty na potrzeby osobiste. Obecnie mam propozycję skonsolidowania tych kredytów. Kredyt zaciągnięty na spłatę wcześniejszych (...)
str. 65
5.
Rozliczenie kosztów uzyskania akredytacji
Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie budowy dróg i mostów. Posiada własne laboratorium, dla którego chce pozyskać akredytację. Czy wydatki związane z pozyskaniem akredytacji można na bieżąco ujmować (...)
str. 66
6.
Szczepienia pracowników przeciw grypie
Nie mam obowiązku finansowania pracownikom szczepień przeciw grypie. Jednak aby zmniejszyć absencję chorobową, sfinansowałem im takie szczepienia. Czy wydatki poniesione na zakup szczepionek można zaliczyć (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.