Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 17 (305) z dnia 01.09.2011
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Przychód podatkowy u korzystającego
Jak ustalić przychód pracownika, który służbowy samochód użytkuje prywatnie? Pracownikowi (na czas jego urlopu) udostępniliśmy nieodpłatnie samochód służbowy. Przychód u pracownika obliczamy jako iloczyn liczby (...)
str. 4
1.2.
Koszt podatkowy u przedsiębiorcy
Służbowy samochód i telefon dla prezesa Za pełnienie swojej funkcji pracownik zatrudniony na stanowisku prezesa zarządu pobiera wynagrodzenie. Ponadto z regulaminu wynagradzania wynika, że prezes (...)
str. 8
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Kiedy wykazać przychody i koszty związane z wykonywaną usługą?
Jesteśmy spółką kapitałową. Świadczymy usługi informatyczne na indywidualne zamówienie klientów. Prace z tego tytułu trwają z reguły kilka miesięcy. Podstawą kalkulacji ceny tych usług są (...)
str. 10
2.
Jak skutecznie przenieść składnik majątku spółki cywilnej na nowego wspólnika tej spółki?
Trzech wspólników tworzących spółkę cywilną zakupiło nieruchomości na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po jakimś czasie ze spółki wystąpił jeden ze wspólników, a później (...)
str. 12
3.
Likwidacja towarów handlowych a koszty podatkowe
Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie hurtowego handlu opakowaniami jednorazowymi. Kilka lat temu jeden z naszych klientów, do produkowanych przez siebie wyrobów, zamówił partię opakowań ze (...)
str. 13
4.
Czy każde świadczenie urlopowe może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
Nasza firma zatrudnia ponad 100 osób. Zrezygnowaliśmy z tworzenia ZFŚS, a środki zgromadzone na tym funduszu będziemy wydatkować do czasu ich wyczerpania, na dotychczasowych zasadach. (...)
str. 15
5.
Przesłanki uznania odpisu aktualizującego za koszt podatkowy
Odpis aktualizujący jako koszt podatkowy Odpisy aktualizujące wartość należności są kosztem uzyskania przychodów, jeżeli: utworzone zostały zgodnie z przepisami o rachunkowości, należności objęte takimi odpisami (...)
str. 16
6.
Ulga z tytułu zakupu kas fiskalnych nie wpływa na rozliczenie podatku dochodowego
Zamierzam odliczyć od podatku należnego VAT kwotę ulgi na zakup dwóch kas fiskalnych. Kasy te zostaną zakwalifikowane jako środki trwałe podlegające jednorazowej amortyzacji. Czy kwota (...)
str. 18
7.
Możliwość zaliczenia do kosztów składek ubezpieczenia OC członków zarządu i rad nadzorczych - wyrok NSA
Składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obejmujące członków organów spółki, nie mogą być wykluczone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 (...)
str. 19
8.
Spóźniony przelew z pensjami przesunie moment potrącenia kosztu - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[557429] Wynagrodzenie wysłane 29.07 a na wyciągu zaksięgowane 01.08? Co zrobić? Utworzyłam paczkę przelewów i miałam środki na koncie 29 lipca. Poszedł przelew po południu. (...)
str. 21
III.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Finansowanie przez pracodawcę dojazdów do pracy
Obowiązek ponoszenia kosztów dojazdów do pracy obciąża pracownika. Jednak pracodawcy często partycypują w tych kosztach. Odbywa się to w różnych formach. Na przykład poprzez zapewnienie (...)
str. 23
1.1.
Kiedy kwota dofinansowania jest opodatkowana?
Przychodem ze stosunku pracy są m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 updof). Jak już wspomnieliśmy, koszty (...)
str. 23
1.2.
Kontrowersje wokół opodatkowania świadczenia w postaci zapewnienia bezpłatnego transportu
W przypadku zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego transportu do i z pracy powstają wątpliwości, czy tego typu świadczenie jest przychodem pracownika w każdej sytuacji. Uzyskanie przez (...)
str. 24
1.3.
Czy zwrot kosztów dojazdu do pracy pozbawia pracownika podwyższonych kosztów uzyskania przychodów?
Jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a pracownik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę, przysługują (...)
str. 25
1.4.
Oskładkowanie świadczenia
Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią przychody z tytułu korzyści materialnych wynikających z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a (...)
str. 26
2.
Pomniejszenie ryczałtu samochodowego o liczbę dni nieobecności pracownika
Zasady wypłacania ryczałtu pieniężnego za używanie prywatnego samochodu w jazdach lokalnych regulują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków (...)
str. 26
3.
Koszty uzyskania przychodów u osoby będącej członkiem rady nadzorczej w kilku podmiotach
Jestem członkiem rady nadzorczej w kilku spółkach. Czy koszty uzyskania przychodów powinna uwzględniać mi tylko jedna z tych spółek, czy może wszystkie spółki są do (...)
str. 27
4.
Czy w każdym przypadku płatnik na żądanie podatnika musi sporządzić PIT-11 w ciągu 14 dni od złożenia wniosku?
W ostatnim dniu świadczenia pracy pracownik złożył pracodawcy pisemny wniosek o sporządzenie informacji PIT-11 za okres od 1 stycznia do 31 lipca 2011 r. Czy (...)
str. 28
5.
Korekta PIT-4R - nie zawsze konieczna
Zakład pracy (płatnik podatku dochodowego) odpowiada za niepobraną zaliczkę na podatek (art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej.). Organ podatkowy jest wówczas uprawniony do wydania decyzji (...)
str. 29
IV.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.1.
Ustalenie symbolu KŚT
Często mamy trudności z ustaleniem symbolu KŚT dla środków trwałych. Jakimi kryteriami należy się kierować, by nie popełnić błędu? Stawki amortyzacyjne ustalane są w zależności (...)
str. 30
1.2.
Niewpisanie składnika majątku do ewidencji i jego ujawnienie
Spółka z o.o. w 2001 r. prawomocnym wyrokiem sądu weszła w posiadanie zabudowanej działki gruntowej na zasadzie zasiedzenia. W wyniku inwentaryzacji fakt ten został ujawniony (...)
str. 31
1.3.
Wydłużenie okresu używania składnika majątku
W ubiegłym roku kupiłem samochód osobowy o wartości przewyższającej 3.500 zł, który zamierzałem wykorzystywać do celów działalności gospodarczej krócej niż rok. W związku z tym (...)
str. 31
1.4.
Wybór metody amortyzacji
W ubiegłym roku stałem się właścicielem budynku użytkowego, który zacząłem amortyzować według stawki 2,5%. Czy mogę zastosować skrócony okres amortyzacji z uwagi na to, że (...)
str. 32
1.5.
Forma prowadzenia ewidencji
W jakiej formie powinna być prowadzona ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych? Ustawodawca nie określił wzoru takiej ewidencji. Ewidencje dostępne w sprzedaży nie (...)
str. 33
2.
Zakup urządzenia, a potem części składowej - skutki w amortyzacji
Przepisy ustaw o podatkach dochodowych nie definiują pojęcia "części składowe". Powszechnie przyjmuje się, że w celu wyjaśnienia tego pojęcia należy odwołać się do definicji zawartej (...)
str. 33
3.
Ulepszenie nabytego środka trwałego czy wytworzenie nowego - problemy z kwalifikacją nakładów
W grudniu 2010 r. kupiłem nieruchomość z przeznaczeniem do wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z aktem notarialnym jest to działka i wiata żelbetowa, prefabrykowana. (...)
str. 36
V.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.1.
Moment ujęcia w kosztach podatkowych - zasady ogólne
Wynagrodzenia pracowników oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że (...)
str. 37
1.2.
Pytania i odpowiedzi
1) W sierpniu przyznaliśmy pracownikowi premię pieniężną za lipiec. Premię tę wypłaciliśmy w sierpniu wraz z wynagrodzeniem za ten miesiąc. Czy sierpień przyjąć za miesiąc, (...)
str. 38
2.
Rozliczenie kosztów eksploatacji mieszkania przeznaczonego na siedzibę firmy
Powszechnym zjawiskiem jest prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu, oczywiście o ile rodzaj i rozmiar działalności na to pozwala. W ten sposób podatnik unika wysokich (...)
str. 40
2.1.
Czynsz, media, telefon
Czynsz Zwykle na potrzeby działalności przeznaczona jest część powierzchni mieszkania. Podatnik powinien ustalić wówczas w m2 powierzchnię zajmowaną na potrzeby działalności gospodarczej. Jest to potrzebne (...)
str. 41
2.2.
Sprzęt domowy
Prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu powoduje konieczność wyposażenia go w odpowiedni sprzęt, np. biurko, szafę na dokumenty, komputer. Poniesione w związku z tym wydatki również (...)
str. 42
2.3.
Nakłady na mieszkanie
Remont Do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone również wydatki na remont mieszkania w części przypadającej na jego powierzchnię wykorzystywaną w prowadzonej działalności. Przypominamy, że (...)
str. 43
VI.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Opodatkowanie dochodu z pracy najemnej zależy od miejsca, w którym praca jest wykonywana
O tym, gdzie obywatel polski zapłaci podatek dochodowy od wynagrodzenia za pracę za granicą, będzie decydować przede wszystkim miejsce wykonywania tej pracy, jak długo będzie (...)
str. 45
2.
Czy strata zagranicznego zakładu podlega odliczeniu od dochodu?
Jak wynika z art. 18 ust. 1 updop, z zastrzeżeniem art. 21 i 22 tej ustawy, podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym stanowi dochód ustalony zgodnie z (...)
str. 48
VII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Stosowanie ulgi meldunkowej
Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 126 oraz ust. 21 i 22 updof, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., określały warunki korzystania z (...)
str. 50
1.1.
Czy wymagany okres zameldowania dotyczy obojga małżonków?
Okazuje się, że skorzystanie z ulgi meldunkowej nie jest takie proste. Świadczą o tym liczne interpretacje wydawane w indywidualnych sprawach przez organy podatkowe, a także (...)
str. 51
1.2.
Czy ulgą objęty jest również grunt?
Można się spodziewać, że również wyrok NSA z 26 lipca 2011 r., sygn. akt II FSK 416/10 (orzeczenie prawomocne) zostanie potraktowany przez organy podatkowe, jako (...)
str. 52
2.
Limit odliczenia wydatków z tytułu dojazdów na zabiegi rehabilitacyjne
Przewidziana w art. 26 ust. 1 pkt 6 updof ulga rehabilitacyjna polega na odliczeniu od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem (...)
str. 52
VIII.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Udział w akcjach promocyjnych - skutki podatkowe
Przedsiębiorcy w celu zwiększenia sprzedaży organizują akcje marketingowe. W ramach takich akcji klientom wydawane są różnego rodzaju nagrody. Uczestnicząc w wymienionych akcjach, należy zdawać sobie (...)
str. 54
2.
Wyprawka szkolna opodatkowana czy wolna od podatku?
Dofinansowanie zakupu podręczników za pośrednictwem szkoły Osoby spełniające warunki określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania (...)
str. 56
3.
Jak rozliczać stratę z najmu?
Ponoszę stratę z tytułu najmu. Czy strata z tytułu najmu podlega rozliczeniu na takich samych zasadach jak strata z działalności gospodarczej? Strata z najmu jest (...)
str. 58
IX.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Koszty usług pozyskiwania kontrahentów
Zagraniczna firma zawarła z naszą spółką z o.o. umowę na usługi pozyskiwania kontrahentów na terenie kraju, w którym ma siedzibę. Czy wydatki na tę usługę stanowią koszt podatkowy (...)
str. 59
2.
Wydatki na paliwo i części zamienne do samochodu będącego towarem
W ramach działalności gospodarczej sprowadzam z Niemiec samochody osobowe, które później sprzedaję w Polsce. W celu ich przetransportowania kupuję do nich paliwo. Ponadto ponoszę koszty zakupu części zamiennych, które (...)
str. 60
3.
Sprzedaż samochodu, którego wartość początkowa przekracza równowartość 20.000 euro
Podatnik sprzedał niezamortyzowany samochód osobowy, który wykorzystywał w działalności gospodarczej. Jak ustalić koszty uzyskania przychodu, w sytuacji gdy wartość początkowa samochodu przekraczała równowartość 20.000 euro, a w konsekwencji część (...)
str. 61
4.
Dokumentowanie nieściągalności wierzytelności dowodami zgromadzonymi przez firmę windykacyjną
Podatnik posiada wierzytelności należne od kontrahenta. Z dokumentacji sporządzonej przez firmę windykacyjną wynika, że odzyskanie tych wierzytelności nie będzie możliwe. Czy na tej podstawie podatnik może (...)
str. 61
5.
Czy ustalenie rat leasingowych w nierównej wysokości wpływa na rozliczenie kosztów z tego tytułu?
W działalności gospodarczej podatnik użytkuje urządzenia na podstawie umów leasingu operacyjnego. Suma ustalonych opłat leasingowych odpowiada wartości początkowej tych urządzeń. Podatnik spłaca raty leasingowe zgodnie z ustalonym (...)
str. 62
6.
Rozliczenie kosztów nabycia składnika majątku stanowiącego współwłasność
Zamierzam wykorzystywać w działalności gospodarczej samochód osobowy, który chcę wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Problem w tym, że nie jestem jedynym jego właścicielem. Współwłaścicielem jest moja konkubina, (...)
str. 63
7.
Czy odsetki od zaległości w zapłacie zobowiązań mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
Czy odsetki od uregulowanych po terminie zobowiązań wobec dostawców i zobowiązań podatkowych stanowią koszt uzyskania przychodów? Odsetki od uregulowanych po terminie zobowiązań wobec dostawców stanowią koszt (...)
str. 63
8.
Koszty budowy domu udokumentowane rachunkiem
W 2008 r. małżonkowie nabyli dom mieszkalny. Dom wymagał kapitalnego remontu, gdyż nie nadawał się do zamieszkania. Przedsiębiorca wykonujący remont nie był podatnikiem VAT, dlatego za wykonaną (...)
str. 64
9.
Opodatkowanie dochodu ze sprzedaży składników majątku objętych po rozwodzie
W listopadzie 2006 r. nabyłem w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej lokal mieszkalny. W maju 2008 r. nabyłem na takich samych zasadach samochód osobowy. W wyniku rozwodu i podziału majątku w marcu 2011 r. stałem (...)
str. 65
10.
Wysokość ulgi prorodzinnej na studiujące dziecko
Mam na utrzymaniu uczącego się syna. Syn ma 23 lata. W czerwcu 2011 r. ukończył studia licencjackie, a po wakacjach, tj. od października, rozpocznie studia magisterskie. Syn nie (...)
str. 66
11.
Wynagrodzenie płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatku
Czy płatnikowi przysługuje wynagrodzenie z tytułu pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek od dochodów pracowników? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie to stanowi przychód z działalności gospodarczej? Za terminowe (...)
str. 66
12.
Opodatkowanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu
Z powodu niezapewnienia przez gminę lokalu socjalnego podatnik nie może eksmitować z mieszkania lokatorów, którzy nie opłacali czynszu za najem. Od gminy podatnik otrzymuje odszkodowanie za niedostarczenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.