Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 14 (518) z dnia 20.07.2020
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa
1.1.
Korekta kosztów w związku ze zwolnieniem z opłacania składek ZUS
Ze względu na niekorzystną sytuację wywołaną wirusem SARS-CoV-2 niektórzy pracodawcy zostali zwolnieni z opłacania nieopłaconych składek ZUS należnych za marzec-maj 2020 r. W zależności od (...)
str. 4
1.2.
Skutki podatkowe dofinansowania do wynagrodzeń i składek ZUS
Z powodu skutków trwającej pandemii firmy mogą uzyskać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym/obniżeniem wymiaru czasu pracy oraz środki (...)
str. 5
2.
Od przyszłego roku CIT według modelu estońskiego
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.podatki.gov.pl) ukazała się informacja o trwających w resorcie pracach nad nowelizacją ustawy o CIT. Ma ona na celu wdrożenie od (...)
str. 6
3.1.
Wydanie majątku likwidowanej spółki wspólnikom
Od początku obowiązywania art. 14a ust. 1 updop (przepis wszedł w życie 1 stycznia 2015 r.) nie było pewności co do tego, czy regulacja ta (...)
str. 6
3.2.
Odliczanie straty sprzed udziału w podatkowej grupie kapitałowej
Podatkowe grupy kapitałowe (zwane dalej PGK), to grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych. PGK mogą być (...)
str. 7
3.3.
Koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży sprzętu rolniczego
Przychody z działalności rolniczej Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 updop, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z (...)
str. 9
4.
Polski Bon Turystyczny - wsparcie finansowe w dobie pandemii wolne od PIT
UCHWALONA USTAWA Senat RP 2 lipca 2020 r. rozpatrywał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym (druk sejmowy nr 422 i 423), która ma wejść w życie (...)
str. 11
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Biała lista, zatory płatnicze, stosowanie PKWiU 2015 i inne zmiany w podatkach
W Dz. U. z 2020 r. pod poz. 1065 opublikowano ustawę z dnia 5 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób (...)
str. 12
2.
Tarcza 4.0
W Dz. U. z 2020 r. pod poz. 1086 opublikowano ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom (...)
str. 12
3.
Uszczelnianie systemu podatkowego
W Dz. U. z 2020 r. pod poz. 1106 opublikowano ustawę z dnia 28 maja 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób (...)
str. 14
4.
Dodatek solidarnościowy wolny od PIT
W Dz. U. z 2020 r. pod poz. 1068 opublikowano ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym (...)
str. 16
5.
Kolejne przesunięcie terminu obowiązywania nowych przepisów o poborze podatku u źródła
W Dz. U. z 2020 r. opublikowano pod poz.: 1095 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub (...)
str. 17
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.1.
Samochód prywatny
Podatnik PIT wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej prywatny samochód osobowy. Koszty z tytułu jego używania zalicza do kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20% poniesionych wydatków. (...)
str. 18
1.2.
Ubezpieczenie auta
Spółka z o.o. wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Samochód jest objęty ubezpieczeniem AC. Czy do wyliczenia limitu kosztów (...)
str. 19
1.3.
Pojazd stanowiący współwłasność
Firma (podatnik PIT) za środki pochodzące z pożyczki nabyła samochód osobowy. Sprzedającemu wpłaciła 50% ceny nabycia. Druga połowa wartości samochodu spłacana będzie w ratach. Podmiot, (...)
str. 20
1.4.
Limitowanie kosztów używania samochodu
W marcu 2020 r. spółka wykupiła z leasingu operacyjnego samochód osobowy wykorzystywany w działalności gospodarczej na tzw. cele mieszane. W związku z tym podjęła czynności (...)
str. 21
2.
Moment zaliczenia do kosztów prolongowanych składek ZUS
Wynagrodzenia pracownicze za luty 2020 r. spółka z o.o. wypłaciła w terminie, tj. 10 marca 2020 r. Składki z tytułu tych wynagrodzeń miały być odprowadzone (...)
str. 22
3.
Odszkodowanie wydatkowane na naprawę środka trwałego jest wolne od podatku
W czerwcu br. doszło do uszkodzenia szyby w samochodzie ciężarowym będącym środkiem trwałym w spółce z o.o. Koszt jej wymiany został pokryty odszkodowaniem wypłaconym przez (...)
str. 23
4.
Korekta przychodów w związku ze zwrotem dofinansowania do wynagrodzeń osoby niepełnosprawnej
Spółka z o.o. otrzymała z PFRON wezwanie do zwrotu nienależnie pobranego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika legitymującego się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Czy korekty należy dokonać na (...)
str. 24
5.
Ujęcie w kosztach rekompensaty za koszty odzyskiwania należności
W związku z nieterminowym regulowaniem zobowiązań kontrahent wystawił nam notę obciążeniową na 40 euro z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności. Czy kwota ta stanowi (...)
str. 25
6.
Świadczenie usług na rzecz spółki, w której świadczeniodawca jest wspólnikiem
Podatnik PIT prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Jest również wspólnikiem spółki jawnej, do której przystąpił, wnosząc wkład pieniężny. Przedmiotem działalności spółki jest (...)
str. 26
6.1.
Praca własna w spółce
Definicja kosztów podatkowych zawarta w art. 22 ust. 1 updof stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo (...)
str. 27
6.2.
Podmioty powiązane
Jak wynika z treści przytoczonej wcześniej interpretacji, przepisy ustawy o PIT nie przewidują ograniczenia w zakresie możliwości zawierania umów między odrębnymi podmiotami gospodarczymi, w których (...)
str. 28
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Zwrot menedżerowi kosztów podróży poniesionych z tytułu wykonywania przez niego usługi zarządzania
Spółka zatrudnia kilku menedżerów nieprowadzących działalności gospodarczej. W kontrakcie menedżerskim jest zapis, że spółka zwraca menedżerowi koszty podróży na terenie Polski, poniesione przez niego w (...)
str. 29
2.
Wykazanie w informacji PIT-11 świadczeń z ZFŚS, dla których zwiększył się limit zwolnienia od podatku
Jako jednostka budżetowa tworzymy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. W marcu 2020 r. wypłacaliśmy świadczenia sfinansowane z tego Funduszu. Jednemu z pracowników wypłaciliśmy kwotę wyższą od (...)
str. 30
3.
Rozliczenie wynagrodzenia z umowy o praktykę absolwencką - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[1300499] Firma ma zamiar zawrzeć płatną umowę o praktyki absolwenckie. Czy przy takiej umowie występują koszty uzyskania przychodów oraz PIT? Wypowiedź uczestnika dyskusji Oblicza się (...)
str. 31
4.
Interpretacje organów podatkowych
4.1.
Wypłata ryczałtu za używanie prywatnego auta do celów służbowych
Ryczałt z tytułu używania prywatnego auta do celów służbowych wypłacony asystentowi rodziny oraz kierownikowi gminnego ośrodka pomocy społecznej nie korzysta ze zwolnienia od podatku wymienionego (...)
str. 32
4.2.
Zwrot opłat za parkowanie pracownikowi dojeżdżającemu podczas epidemii koronawirusa do pracy własnym samochodem
Zwrot opłat za parkowanie pracownikowi dojeżdżającemu podczas epidemii koronawirusa do pracy własnym samochodem nie stanowi przychodu ze stosunku pracy. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora (...)
str. 33
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Rower wykorzystywany przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, której głównym profilem jest świadczenie usług z zakresu IT i jako środka transportu w celu dotarcia do klienta używa roweru. (...)
str. 35
1.1.
Rower jako środek trwały
Stosownie do art. 22a ust. 1 updof, rower jest środkiem trwałym podlegającym amortyzacji, jeżeli spełnia następujące warunki: stanowi własność lub współwłasność podatnika, został nabyty lub (...)
str. 35
1.2.
Amortyzacja
Rower zaliczany jest do grupy 7 KŚT "Środki transportu", rodzaju 790 "Pozostałe środki transportu". Zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych rowery podlegają amortyzacji według stawki (...)
str. 36
2.
Inwestycja w obcym środku trwałym
2.1.
Czynsz najmu a wartość początkowa inwestycji
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystujemy wynajmowany budynek. Aktualnie przeprowadzamy w nim modernizację, mającą na celu przerobienie pomieszczenia magazynowego na salon sprzedaży. Oprócz wydatków bezpośrednio (...)
str. 37
2.2.
Zabudowa meblowa jako inwestycja
W wynajętym budynku przeprowadzono modernizację polegającą m.in. na wykonaniu zabudowy meblowej kuchennej. Czy wydatek na wykonanie przez stolarza tej zabudowy zalicza się do wartości początkowej (...)
str. 39
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Rozliczenie kosztów podróży służbowej pracownika
Podatnik zatrudnia pracowników, którzy odbywają podróże służbowe. Należności z tytułu tych podróży, zgodnie z regulaminem wynagradzania, są wypłacane 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w (...)
str. 40
2.
Ustalenie opłat leasingowych stanowiących koszty uzyskania przychodów przy leasingu operacyjnym samochodu osobowego
Zawarłem umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy niebędący samochodem elektrycznym. Wartość tego samochodu przekracza 150.000 zł. Wiem, że wysokość opłat leasingowych, które będę (...)
str. 42
3.
Ryczałt ewidencjonowany od przychodów z wytwarzania wyrobów na zamówienie konsumentów
Prowadzę działalność gospodarczą, zakwalifikowaną zgodnie z PKD w grupowaniu 13.92.Z. W praktyce zajmuję się szyciem firan, zasłon i maseczek ochronnych na zamówienie konsumentów, zgodnych z (...)
str. 44
4.
Zryczałtowany podatek dochodowy od nagrody wygranej w konkursie przez przedsiębiorcę - wyrok NSA
W przypadku gdy organizowane przedsięwzięcie spełnia wymogi przypisane konkursowi, to wygrane otrzymane przez uczestników stanowią przychód, który podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym bez względu na (...)
str. 46
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Praca zdalna wykonywana w Polsce przy zatrudnieniu u zagranicznego pracodawcy - rozliczenie PIT
Podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce zawarł umowę o pracę z firmą mającą siedzibę w Wielkiej Brytanii, która nie ma w Polsce przedstawicielstwa ani oddziału. (...)
str. 48
2.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości położonej za granicą
Podatnik od prawie 14 lat mieszka w Wielkiej Brytanii razem z żoną i dziećmi. Wszyscy mają obywatelstwo polskie i planują powrót do Polski. W Wielkiej (...)
str. 51
3.
Usługi hostingu a podatek u źródła
Czy w przypadku korzystania z udostępnionej powierzchni dyskowej na serwerze (usługi hostingu) przez niemieckiego kontrahenta (osobę prawną) polska spółka ma obowiązek obliczenia, pobrania oraz odprowadzenia (...)
str. 52
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Odpłatne zbycie nieruchomości bez konieczności zapłaty podatku
Na gruncie ustawy o PIT odpłatne zbycie tzw. prywatnych nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jest źródłem przychodu podatkowego. Przychód ten powstaje, jeżeli (...)
str. 54
1.1.
Zakup mieszkania przed sprzedażą innej nieruchomości
Jeżeli dochodzi do zbycia nieruchomości poza działalnością gospodarczą, a nie upłynął okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub (...)
str. 54
1.2.
Wynajęcie nowo nabytej nieruchomości
Cele mieszkaniowe, których realizacja uprawnia do zastosowania zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 updof, są wymienione w art. 21 ust. (...)
str. 55
1.3.
Okres realizacji celu mieszkaniowego przy umowie deweloperskiej
Organy podatkowe i sądy administracyjne są zasadniczo zgodne co do tego, że kwoty płacone deweloperowi na podstawie umowy deweloperskiej o wybudowanie lokalu mieszkalnego stanowią wydatki (...)
str. 56
2.
Ustalenie daty powstania niepełnosprawności na potrzeby ulgi rehabilitacyjnej
Orzeczenie o niepełnosprawności otrzymałem w trakcie roku podatkowego. Czy przysługuje mi ulga rehabilitacyjna? Mając orzeczenie o niepełnosprawności, podatnik może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Podatnik może (...)
str. 57
3.
Podatnik nie odliczy wydatku termomodernizacyjnego na podstawie faktury wystawionej na współmałżonka - interpretacja organu podatkowego
Podatnik będący współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie odliczy w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w tym budynku, jeżeli faktura potwierdzająca poniesienie (...)
str. 57
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Dokumentacja cen transferowych - transakcje pomiędzy zagranicznym zakładem i jednostką macierzystą
Polski oddział (zakład) zagranicznego przedsiębiorcy jest obciążany kosztami, jakie ponosi na jego rzecz jednostka macierzysta (tj. zagraniczny przedsiębiorca). Wynika to z umowy o unikaniu podwójnego (...)
str. 59
2.
Data nabycia nieruchomości w związku z rozszerzeniem wspólności majątkowej małżeńskiej
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a updof, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i (...)
str. 60
3.
Naprzemienne wychowywanie dziecka nie wyklucza preferencyjnego rozliczenia dochodów przez rozwiedzionych rodziców - wyrok NSA
Literalna, celowościowa i systemowa wykładania art. 6 ust. 4 updof prowadzi do wniosku, że określone w tym przepisie kryterium samotnego wychowywania dzieci jest spełnione również (...)
str. 61
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek spoza białej listy
Spółka z o.o. w 2020 r. zakupiła towar. Kwotę w wysokości 11.000 zł wynikającą z faktury zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów i uiściła kontrahentowi. Płatność (...)
str. 63
2.
Koszty polisy ubezpieczeniowej płatnej w ratach
Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. W czerwcu 2020 r. zawarł polisę ubezpieczeniową dotyczącą firmowego budynku. Zapłata składki ubezpieczeniowej nastąpi w ratach. (...)
str. 64
3.
Moment ujęcia w podatkowej księdze różnic kursowych
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. 15 maja 2020 r. ujęłam w niej fakturę kosztową od zagranicznego kontrahenta. Zapłaty za tę fakturę dokonałam (...)
str. 64
4.
Wysokość odpisu amortyzacyjnego, gdy w trakcie miesiąca odwieszono działalność gospodarczą
W czerwcu 2020 r. wznowiłem prowadzenie działalności gospodarczej (była zawieszona). Czy za miesiąc ten odpis amortyzacyjny powinienem naliczyć w pełnej wysokości, czy proporcjonalnie do dni (...)
str. 65
XI.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - SIERPIEŃ 2020 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.08.2020 r. (piątek) - wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za lipiec 2020 r., - złożenie deklaracji o (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.