Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 10 (346) z dnia 20.05.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Brak zapłaty dla partnerów z zagranicy skutkuje korektą kosztów - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Regulacje dotyczące podatku dochodowego w zakresie tzw. zatorów płatniczych nie zawierają wyłączeń w stosunku do podatników dokonujących transakcji z podmiotami zagranicznymi. Tak wynika z odpowiedzi (...)
str. 4
2.
Ważne orzeczenia NSA dotyczące podatku dochodowego
2.1.
Moment ujęcia kosztów bezpośrednich gdy faktura wpłynęła po zamknięciu ksiąg rachunkowych
Koszty bezpośrednie dotyczące przychodów danego roku podatkowego, ale poniesione przez firmę po sporządzeniu sprawozdania finansowego za ten rok, muszą zostać przypisane do kosztów podatkowych następnego (...)
str. 5
2.2.
Czynsz za wynajem samochodu osobowego nie podlega ograniczeniu wynikającemu z tzw. kilometrówki
Opłaty czynszowe jako niemieszczące się w "kosztach używania" samochodów osobowych powinny zostać rozliczone jako koszt uzyskania przychodów na zasadzie określonej w art. 15 ust. 1 (...)
str. 7
2.3.
Przekazanie dywidendy w formie niepieniężnej nie skutkuje powstaniem przychodu w spółce wypłacającej
Wypłata dywidendy jest neutralna podatkowo w spółce wypłacającej, niezależnie od tego, czy następuje ona w formie pieniężnej, czy rzeczowej (poprzez przeniesienie na udziałowca prawa własności (...)
str. 8
2.4.
Podstawa opodatkowania przy wypłacie należności za granicę
Obliczając podatek dochodowy od należności licencyjnych uzyskanych przez podmiot zagraniczny mający siedzibę w Niemczech, płatnik powinien pobrać 20% podatku od wartości netto wykazanej na fakturze albo (...)
str. 10
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Minister Finansów ogłosił nowe listy rajów podatkowych
Nowe listy tzw. rajów podatkowych ogłoszono w rozporządzeniach Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2013 r.: w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję (...)
str. 12
2.
Polska i San Marino wymienią informacje podatkowe
Obowiązuje kolejna umowa umożliwiająca polskiemu fiskusowi uzyskanie informacji o działalności gospodarczej polskich rezydentów za granicą. Dnia 28 lutego 2013 r. weszła w życie umowa między (...)
str. 13
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Przychód wspólnika będącego osobą fizyczną występującego ze spółki niebędącej osobą prawną
Przepisy podatkowe określają skutki otrzymania środków pieniężnych lub niepieniężnych składników majątku w związku z wystąpieniem ze spółki niebędącej osobą prawną (dalej: spółki osobowej). Wynika z (...)
str. 14
1.1.
Otrzymanie niepieniężnych składników majątku
Skutki wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej są zróżnicowane w zależności od rodzaju składników majątku, które otrzyma on od spółki. W razie otrzymania niepieniężnych składników majątku, (...)
str. 14
1.2.
Opodatkowanie środków pieniężnych
Inne skutki podatkowe powoduje otrzymanie przez wspólnika pieniędzy od spółki osobowej, z której on występuje. W takim przypadku przychód powstaje już w momencie otrzymania środków pieniężnych. Jest to (...)
str. 15
2.
Powstanie przychodu gdy najemca wpłaca czynsz za rok z góry
Spółka cywilna rozlicza podatek dochodowy na podstawie ksiąg rachunkowych. Przedmiotem działalności spółki jest wynajmem powierzchni handlowych. Najemcy, zgodnie z zawieranymi długoterminowymi umowami najmu, są obowiązani (...)
str. 17
3.
Wydatek na przygotowanie nowego oddziału
Spółka z o.o. chce otworzyć nową przychodnię, która będzie świadczyć usługi medyczne w ramach kontraktu z NFZ. Choć nie ma pewności, że otwarcie przychodni dojdzie (...)
str. 19
4.
Opłaty za korzystanie z know-how - moment potrącenia kosztu
Spółka z o.o. nabyła prawo do korzystania z know-how do produkcji tkaniny. Z tego tytułu zobowiązana jest do ponoszenia opłat, które są ustalane miesięcznie. Ich (...)
str. 20
4.1.
Koszt podatkowy z tytułu opłat za nabyte prawo
W pierwszej kolejności należy ocenić czy opłaty za prawo do korzystania z know-how do produkcji tkanin spełniają warunki określone dla kosztów podatkowych w art. 15 (...)
str. 20
4.2.
Moment potrącenia kosztów
Przepisy podatkowe wyróżniają koszty bezpośrednie i inne niż bezpośrednie, tzw. koszty pośrednie. Od przyporządkowania wydatków do odpowiedniej grupy zależy moment zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania (...)
str. 21
4.3.
Koszty bezpośrednie czy pośrednie?
Kwalifikacji wydatków do kosztów bezpośrednich lub do kosztów innych niż bezpośrednie trzeba dokonać, oceniając konkretną sytuację, przy uwzględnieniu indywidualnych cech działalności podatnika, w warunkach, w (...)
str. 22
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Opodatkowanie i oskładkowanie przychodów z kontraktu menedżerskiego
Prezes spółki z o.o. pełni swoją funkcję na podstawie kontraktu menedżerskiego, który zawarł w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiotem kontraktu jest m.in. reprezentowanie spółki, prowadzenie (...)
str. 23
1.1.
Kwalifikacja przychodów z umów menedżerskich
W myśl art. 13 pkt 9 updof, przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody (...)
str. 23
1.2.
Obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych
Spółka, która dokonuje świadczeń z tytułu działalności wykonywanej osobiście przez menedżera będącego polskim rezydentem, co do zasady, jest obowiązana (jako płatnik), pobierać 18% zaliczkę na (...)
str. 24
1.3.
Oskładkowanie przychodu menedżera
Dla celów ubezpieczeniowych osoba zatrudniona na podstawie kontraktu menedżerskiego (umowy cywilnoprawnej) podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego na takich samych zasadach jak zleceniobiorca. Dotyczy (...)
str. 25
2.
Obciążenia podatkowo-składkowe wynagrodzenia pracownika oddelegowanego do pracy za granicą
Pracownik mający w Polsce miejsce zamieszkania został oddelegowany do pracy w Niemczech. Jego wynagrodzenie za pracę za granicą jest opodatkowane w Polsce. Jak ustalić obciążenia (...)
str. 26
2.1.
Zasady ustalania zaliczki na podatek
Skoro dochody uzyskane przez pracownika z pracy najemnej wykonywanej w Niemczech podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, to w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek obliczenia i (...)
str. 26
2.2.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika oddelegowanego do pracy za granicą, co do zasady, stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od (...)
str. 27
3.
Sposób opodatkowania przychodu z umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich
Nasza spółka zawarła umowę o dzieło z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Zgodnie z tą umową, po odebraniu dzieła spółka nabywa do niego autorskie prawa (...)
str. 29
4.
Czy na podstawie PIT-2 pracodawca może stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów?
Nowozatrudniony pracownik złożył oświadczenie PIT-2, wskazując w nim, że jego miejsce zamieszkania jest położone w innej miejscowości niż zakład pracy. Czy dysponując taką informacją, zakład (...)
str. 30
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Środki trwałe stanowiące współwłasność małżeńską
Prowadzenie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu rzeczowych składników majątku prywatnego. Jeśli spełniają one kryteria do uznania ich za środki trwałe, (...)
str. 31
1.1.
Wspólność jako ustrój majątkowy
Ustrój majątkowy małżeński, definiowany jako sytuacja prawna małżonka wobec majątku drugiego małżonka, regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Stanowią one, że ustrojem ustawowym pomiędzy małżonkami (...)
str. 31
1.2.
Małżeński majątek w działalności gospodarczej
Jednym z kryteriów zaliczenia składnika majątkowego do środków trwałych jest przysługująca podatnikowi względem tego przedmiotu własność lub współwłasność. Wynika z tego, że środkiem trwałym w (...)
str. 31
1.3.
Wartość początkowa środków trwałych wykorzystywanych przez małżonków jednocześnie
Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych będących przedmiotem współwłasności zawiera art. 22g ust. 11 updof. W myśl tego przepisu, w razie gdy składnik majątku stanowi (...)
str. 32
1.4.
Środek trwały wykorzystywany gospodarczo przez jednego małżonka
W sytuacji gdy tylko jeden z małżonków wprowadził określony składnik majątku wspólnego do ewidencji środków trwałych, może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od jego pełnej wartości początkowej. (...)
str. 33
1.5.
Wartość początkowa środków trwałych przekazanych z firmy jednego do firmy drugiego małżonka
Reguła określona w art. 22g ust. 11 updof, a dotycząca ustalania wartości początkowej w proporcji do udziału we własności, odnosi się wyłącznie do sytuacji, gdy (...)
str. 33
1.6.
Składniki majątku wspólnego a indywidualne stawki amortyzacyjne
Przepis art. 22j updof daje podatnikom możliwość szybszej amortyzacji poprzez ustalenie indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do (...)
str. 34
1.7.
Jednorazowa amortyzacja u małżonków prowadzących działalność
Do jednorazowych odpisów amortyzacyjnych uprawieni są m.in. rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej. Mogą oni dokonywać tych odpisów od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 (...)
str. 35
2.
Czy długotrwała choroba przedsiębiorcy uniemożliwia dokonywanie odpisów amortyzacyjnych?
Podatnik uległ wypadkowi, który na kilka miesięcy wyeliminował go z życia zawodowego. W tym czasie nie wykorzystywał samochodu będącego środkiem trwałym w jego firmie. Czy (...)
str. 35
3.
Wyburzenie środka trwałego w związku z budową nowego
Spółka jest właścicielem budynku, który wymaga generalnego remontu. W związku z koniecznością poniesienia znacznych nakładów, rozważana jest możliwość jego wyburzenia i postawienia w jego miejsce (...)
str. 36
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Moment powstania kosztu podatkowego ze sprzedaży gadżetów reklamowych otrzymanych nieodpłatnie
Podatnik wraz z dostawą towarów handlowych otrzymał od kontrahenta nieodpłatnie gadżety reklamowe, które przeznaczył do sprzedaży. Wartość tych gadżetów w dacie ich otrzymania zaliczył do (...)
str. 38
2.
Komisant nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu dla samochodów przyjętych w komis
Podatnik w ramach działalności gospodarczej prowadzi komis samochodowy. Koszty paliwa w celu transportu samochodu od komitenta do komisanta, jak i koszty paliwa podczas jazd próbnych (...)
str. 40
3.
Ujmowanie kosztów pośrednich w zależności od wybranej metody prowadzenia podatkowej księgi
Koszty podatkowe ustawodawca dzieli na koszty bezpośrednio związane z przychodami i inne niż bezpośrednio z nimi związane, czyli tzw. koszty pośrednie. Koszty pośrednie to koszty, (...)
str. 41
3.1.
Ubezpieczenie OC samochodu będącego środkiem trwałym
Jak ująć w podatkowej księdze polisę OC dotyczącą samochodu osobowego będącego środkiem trwałym, jeżeli ochrona ubezpieczeniowa obejmuje okres od czerwca 2013 r. do maja 2014 (...)
str. 41
3.2.
Opłaty i prowizje bankowe
Opłatę za prowadzenie rachunku bankowego za dany miesiąc bank pobiera z początkiem następnego miesiąca i wtedy też wystawia wyciąg bankowy. Pod jaką datą podatnik prowadzący (...)
str. 42
3.3.
Faktury z prognozą zużycia mediów
Dostawca gazu wystawił w maju 2013 r. faktury zawierające prognozowaną wartość zużycia gazu za rok bieżący i przyszły. Pod jaką datą zaksięgować takie faktury w (...)
str. 43
4.
Koszty transportu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą nabywając towary handlowe czy środki trwałe, ponosi koszty ich transportu do swojej siedziby. Zdarza się także, że ponosi on również wydatki (...)
str. 43
5.
Ewidencja księgowa u osoby fizycznej rozpoczynającej prowadzenie niepublicznego przedszkola
Jako osoba fizyczna zamierzam prowadzić niepubliczne przedszkole. Czy przychody z tej działalności mogę rozliczać na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów? Przychody z prowadzenia niepublicznego przedszkola są przychodami (...)
str. 45
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Obcokrajowiec udziałowcem i członkiem zarządu spółki z o.o.
W tym roku udziałowcem spółki z o.o. zostanie obywatel Holandii. Na stałe mieszka on w Holandii. Czy wypłacając mu należność za pełnienie funkcji członka zarządu (...)
str. 46
1.1.
Opodatkowanie wynagrodzenia wypłacanego za pełnienie funkcji członka zarządu
Pełnienie funkcji w zarządzie spółki z o.o. możliwe jest na podstawie samego aktu powołania. Członek zarządu spółki z o.o. - w myśl art. 201 § (...)
str. 46
1.2.
Zwrot kosztów podróży
Należności stanowiące zwrot kosztów podróży związanych z pełnieniem funkcji członka zarządu, mogą być zwolnione od podatku. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. (...)
str. 47
1.3.
Właściwość urzędu skarbowego
Spółka z o.o., która w 2013 r. uzyska status podmiotu powiązanego kapitałowo z zagranicą (zgodnie z art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. c ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (...)
str. 48
2.
Należności za prawo do korzystania z know-how wypłacane na rzecz podmiotu zagranicznego
Spółka z o.o. nabyła od spółki włoskiej prawo do korzystania z know-how do produkcji tkaniny. Czy od dokonywanej co miesiąc płatności spółka powinna pobierać podatek (...)
str. 48
2.1.
Podatek u źródła
W stosunku do niektórych dochodów uzyskiwanych przez podmioty zagraniczne na terytorium Polski ustawodawca wprowadził obowiązek poboru podatku dochodowego przez płatnika, tj. przez podmiot krajowy dokonujący (...)
str. 48
2.2.
Obniżona stawka z umowy
Przepisy dotyczące opodatkowania w Polsce należności licencyjnych wypłacanych podmiotom zagranicznym stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Stosownie do (...)
str. 49
2.3.
Obowiązki informacyjne
Jak wynika z art. 26 ust. 3 pkt 2 updop, polskie podmioty dokonujące na rzecz osób zagranicznych (podatników CIT) wypłat należności licencyjnych obowiązane są do sporządzania informacji IFT-2/IFT-2R (...)
str. 50
3.
Certyfikat rezydencji w formie elektronicznej - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Certyfikat rezydencji otrzymany przez płatnika w formie elektronicznej wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa rezydencji kontrahenta, zawierający wszystkie niezbędne informacje spełnia warunki umożliwiające zastosowanie (...)
str. 51
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Karnety sportowe finansowane w ramach programów motywacyjnych
Pracodawcy, którym zależy na budowie silnie zmotywowanych i lojalnych zespołów, decydują się na finansowanie pracownikom pozapłacowych świadczeń. Do najpopularniejszych można zaliczyć przyznawanie karnetów uprawniających pracowników do (...)
str. 52
2.
Realizacja celu mieszkaniowego poprzez zakup mieszkania za granicą
W grudniu 2011 r. sprzedałem nieruchomość, która stanowiła moją własność od 2006 r. W terminie 14 dni od sprzedaży złożyłem deklarację, że uzyskany przychód wydatkuję (...)
str. 53
3.
Wydatki na remont lokalu mieszkalnego a prawo ich odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Mam na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko poruszające się na wózku inwalidzkim. Czy ponosząc wydatki na remont lokalu mieszkalnego, w którym mieszkam, mogę odliczyć je od dochodu (...)
str. 54
4.
Odszkodowanie za nieterminowe wydanie świadectwa pracy jest wolne od podatku PIT
Mimo zasady powszechności opodatkowania obowiązek podatkowy w podatku dochodowym nie występuje, jeżeli dochody osiągnięte przez osoby fizyczne korzystają ze zwolnienia od podatku. Katalog zwolnień podatkowych obejmuje (...)
str. 55
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Refakturowanie kosztów mediów na najemcę w ramach najmu prywatnego
W ramach najmu prywatnego wynajmuję lokal mieszkalny. W 2013 r. zmieniłem formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wystawiam najemcy faktury z miesięczną kwotą czynszu (...)
str. 57
2.
Czy skorygowany VAT naliczony jest kosztem uzyskania przychodów?
Czy VAT naliczony skorygowany po upływie 150 dni od dnia terminu płatności określonego na fakturze, powiększa koszty uzyskania przychodów? Jeśli tak, to czy w miesiącu, (...)
str. 58
3.
Ryczałtowiec musi przechowywać dowody zakupu towarów
Prowadzę działalność handlową opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy muszę przechowywać faktury dokumentujące zakup towarów handlowych? Ryczałtowiec ma obowiązek posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów. (...)
str. 59
4.
Spłata kredytu przez dłużnika solidarnego jest neutralna podatkowo - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Spłata kredytu przez jednego dłużnika (współkredytobiorcę) nie skutkuje powstaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń u pozostałych dłużników solidarnie zobowiązanych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby (...)
str. 60
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Korekta kosztów w związku ze zwrotem nadpłaconej opłaty za korzystanie ze środowiska
Za 2010 r. spółka z o.o. zapłaciła zawyżoną opłatę za korzystanie ze środowiska. Błąd w ustaleniu opłaty wynikał z nieuwzględnienia urządzeń odpylających. Teraz urząd marszałkowski zwrócił nadpłatę. Czy spółka (...)
str. 62
2.
Odszkodowanie za utratę zysków otrzymane przez podmiot działający w specjalnej strefie ekonomicznej
Podatnik na podstawie zezwolenia prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Otrzymał on odszkodowanie za utracone zyski w związku z przestojem firmy w wyniku zdarzenia losowego objętego (...)
str. 63
3.
Zatrzymanie zysku w spółce jawnej
Czy decyzja wspólników o pozostawieniu zysku w spółce jawnej z przeznaczeniem na finansowanie działalności spółki i jej rozwój, będzie miała u wspólników konsekwencje podatkowe? Czy powstanie u nich przychód z tytułu nieodpłatnego (...)
str. 63
4.
Koszty wykupienia polisy wzajemnego ubezpieczenia na wypadek śmierci
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zamierzamy wykupić polisę wzajemnego ubezpieczenia na wypadek śmierci. Świadczenie wypłacone z polisy po śmierci jednego wspólnika pozwoli drugiemu wspólnikowi na (...)
str. 64
5.
Pracownik nie musi być właścicielem samochodu używanego na potrzeby jazd lokalnych
W jaki sposób pracownik powinien udokumentować własność samochodu, aby pracodawca mógł podpisać z nim umowę o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych w jazdach lokalnych? Pracownik nie musi udokumentować, (...)
str. 65
6.
Koszty uzyskania przychodów wyższe od przychodu ze stosunku pracy
Pracownik w związku z nieprzepracowaniem pełnego miesiąca za kwiecień 2013 r. osiągnął przychód w wysokości niższej niż przysługujące mu koszty uzyskania przychodów. Czy przy obliczaniu zaliczki na podatek za (...)
str. 66
XI.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - CZERWIEC 2013 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.06.2013 r. (piątek) − wpłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za maj 2013 r. - 20.06.2013 r. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.