Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Przeglądu Podatku Dochodowego
Rocznik
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 12 (468) z dnia 20.06.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Definicja kosztu podatkowego
Na podstawie art. 22 ust. 1 updof i art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania (...)
str. 4
1.2.
Wydatki ponoszone w celu uniknięcia straty
Czasem z powodu przyczyn niezależnych od podatnika niezbędne jest zerwanie umowy i spłacenie powstałych z tego tytułu kosztów. Ukształtowała się linia orzecznicza sądów administracyjnych, z (...)
str. 5
1.3.
Likwidacja nie w pełni umorzonych środków trwałych
Podatnicy często wykorzystują na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej składniki majątku, które nie są ich własnością. Ponoszą wówczas koszty związane nie tylko ze zwykłym ich używaniem, (...)
str. 8
2.
Zasady opodatkowania dochodów z działalności nierejestrowej - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646) do porządku prawnego wprowadzono nową instytucję (...)
str. 9
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Ulga rehabilitacyjna dla szerszego grona podatników
W Dz. U. z 2018 r. pod poz. 1076 opublikowano ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (...)
str. 10
2.
Wynagrodzenie funkcjonariuszy Służby Więziennej wolne od PIT
W Dz. U. z 2018 r. pod poz. 912 opublikowano ustawę z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych (...)
str. 10
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Sprzedaż towarów za symboliczną kwotę
Przedsiębiorcy, by poprawić swoją konkurencyjność na rynku, czy też w ogóle się na nim utrzymać, zmuszeni są do podejmowania różnego rodzaju działań marketingowych. W branży (...)
str. 11
1.1.
Przychód ze sprzedaży
Za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych (...)
str. 11
1.2.
Koszty uzyskania przychodów
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych (...)
str. 12
2.
Darowizny pomiędzy spółkami z grupy kapitałowej
Od 1 stycznia 2018 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązują przepisy, które wykluczają z kosztów uzyskania przychodów koszty darowizn dokonywanych pomiędzy (...)
str. 13
3.
Wydatki na firmowy samochód
Firma (spółka jawna) poniosła wydatek na naprawę samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Samochód jest wykorzystywany głównie na potrzeby (...)
str. 14
3.1.
Amortyzacja
Na podstawie art. 22a ust. 1 updof, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c updof, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, (...)
str. 14
3.2.
Koszty naprawy
Wydatki związane z używaniem samochodu osobowego na potrzeby firmy są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, o ile wypełniają definicję takich kosztów określoną w art. 22 (...)
str. 15
3.3.
VAT niepodlegający odliczeniu
W oparciu o ogólną zasadę wyrażoną w art. 86a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. (...)
str. 15
4.
Koszty utrzymania zakładowych obiektów socjalnych i kwalifikacja podatkowa przychodów ze sprzedaży takich obiektów
Na potrzeby działalności socjalnej spółka z o.o. nabyła dom wypoczynkowy nad morzem. Czy koszty utrzymania tego składnika majątku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy (...)
str. 17
5.
Kwota umorzonego podatku od nieruchomości zwiększa przychody firmy
Jestem przedsiębiorcą, podatnikiem PIT. W prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję składniki majątku, od których zobowiązany jestem opłacać podatek od nieruchomości. Kwotę tego podatku na podstawie decyzji (...)
str. 19
6.
Problematyka kosztów ponoszonych na reprezentację i reklamę - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Celem kosztów reprezentacyjnych jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami (klientami). Oceniając, czy dane koszty mają (...)
str. 20
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Opodatkowanie umowy zlecenia zawartej z pracownikiem tymczasowym
Pracodawca użytkownik zawarł z pracownikiem tymczasowym umowę zlecenia. Kwota wynagrodzenia określona została w niej na 200 zł. Czy w tej sytuacji można zastosować zryczałtowany sposób (...)
str. 23
2.
Obciążenia podatkowo-składkowe w przypadku wynagrodzenia wypłaconego w niewielkiej wysokości
Obliczając zaliczkę na podatek, przychód ze stosunku pracy pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów, a zaliczkę na podatek o kwotę zmniejszającą podatek (o ile pracownik (...)
str. 24
3.
Wypłata zasiłku chorobowego zamiast wynagrodzenia za czas choroby
W 2017 r. omyłkowo wypłaciliśmy pracownikowi zasiłek chorobowy zamiast wynagrodzenia za czas choroby. Z tego tytułu powstała u niego niedopłata składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak (...)
str. 27
4.
Z interpretacji organu podatkowego
4.1.
Złożenie PIT-2 w formie elektronicznej na portalu pracowniczym
Jeżeli oświadczenie PIT-2 złożone przez pracownika w formie elektronicznej na portalu pracowniczym będzie zawierało dane elektroniczne, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone (...)
str. 29
4.2.
Zwrot zleceniobiorcy kosztów używania prywatnego samochodu
Dokonany zleceniobiorcy zwrot kosztów używania prywatnego samochodu wynikający z rozliczania przejazdów w ramach wykonywanej umowy zlecenia jest u niego przychodem podlegającym opodatkowaniu. Tak wynika z (...)
str. 30
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 10.000 zł
Czy w ramach limitu określonego dla nowej jednorazowej amortyzacji (100.000 zł) należy uwzględniać odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza 10.000 zł (...)
str. 31
1.1.
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych do kwoty 100.000 zł
W myśl art. 22k ust. 14 updof i art. 16k ust. 14 updop, podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych (...)
str. 31
1.2.
Zbieg uprawnień w zakresie jednorazowej amortyzacji
W praktyce fabrycznie nowe środki trwałe mogą być nabyte także przez podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej oraz przez małych podatników, a więc podatników, którym uprawnienie (...)
str. 32
2.
Amortyzacja środków trwałych częściowo sfinansowanych ze środków pochodzących z umorzonej pożyczki
Spółka z o.o. otrzymała z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej pożyczkę na wybudowanie sieci ciepłowniczej. Sieć została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz (...)
str. 34
3.
Czy należy zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nieużywanego budynku?
Nasza firma wybudowała nowy biurowiec. W związku z tym budynek, który dotychczas pełnił tę rolę, stał się nieprzydatny (przestał już być używany), a docelowo ma (...)
str. 35
4.
Wartość początkowa i amortyzacja wynajmowanego lokalu po zmianie formy opodatkowania najmu - interpretacja organu podatkowego
W przypadku rezygnacji z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i przejścia na opodatkowanie dochodów w oparciu o tzw. zasady ogólne, odpisy amortyzacyjne od (...)
str. 36
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Rozliczenie kosztów podróży przedsiębiorcy
Właściciel firmy w październiku 2018 r. weźmie udział w targach branżowych. Podróż odbędzie samolotem. Zakupu biletu na samolot dokonano w czerwcu br. Kiedy wydatek z (...)
str. 38
2.
Koszty pracy własnej podatnika i ich dofinansowanie z budżetu państwa
Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów zamierza realizować projekt, który będzie dofinansowany ze środków budżetu państwa. Środki te zostaną przekazane za pośrednictwem agencji wykonawczej. (...)
str. 39
3.
Wstąpienie spadkobiercy do spółki osobowej w miejsce zmarłego wspólnika
Po śmierci ojca podatnik przejął jego udziały w spółce cywilnej i wstąpił w jego miejsce do spółki. Taką możliwość przewidywała bowiem umowa spółki. Czy jako (...)
str. 40
3.1.
Rozliczenie spadkodawcy
Spadkobierca nie jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia i wpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych należnego od spadkodawcy za okres od początku roku podatkowego, w którym (...)
str. 40
3.2.
Ustalenie dochodu spadkobiercy z tytułu udziału w spółce
Z przepisów Kodeksu cywilnego odnoszących się do spółki cywilnej nie wynika, że śmierć wspólnika jest przyczyną jej rozwiązania. Spółka może zatem nadal funkcjonować, pod warunkiem, (...)
str. 41
4.
Prowadzenie ewidencji przychodów przez ryczałtowców
Osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ze stosowaniem tej formy opodatkowania wiąże (...)
str. 42
4.1.
Miejsce przechowywania ewidencji
Podatnik opłacający ryczałt ewidencjonowany prowadzi działalność handlową w dwóch różnych miejscach. Gdzie powinien przechowywać ewidencję przychodów? Przepisy nie wyjaśniają wprost, jak należy postąpić w opisanym (...)
str. 42
4.2.
Rezygnacja z prowadzenia ewidencji
Czy podatnik opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej, w każdym przypadku musi prowadzić ewidencję przychodów? Nie, przepisy przewidują sytuacje, gdy podatnik (...)
str. 43
4.3.
Kwoty wykazywane w ewidencji
Rozpoczynam prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy w ewidencji przychodów należy wpisywać tylko uzyskane przychody? Nie, konieczne może być również dokonanie w (...)
str. 43
5.
Nieskuteczny wybór ryczałtu ewidencjonowanego a możliwość opłacania podatku liniowego - interpretacja organu podatkowego
Nie można kontynuować opłacania podatku liniowego w roku podatkowym, na który podatnik wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nawet gdy złożone oświadczenie o (...)
str. 44
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Opodatkowanie wynagrodzenia pracownika wykonującego pracę za granicą - krok po kroku
Kwestie związane z opodatkowaniem wynagrodzeń pracownika wykonującego pracę za granicą były omawiane w trzech poprzednich numerach naszego czasopisma (tj. nr 9, 10 i 11 z (...)
str. 46
1.1.
Obowiązek poboru zaliczek
W myśl art. 31 updof, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i (...)
str. 46
1.2.
Ustalanie zaliczek
Przychody Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło (...)
str. 47
2.
Wynagrodzenie za oprogramowanie dla zagranicznego kontrahenta a podatek u źródła - interpretacja organu podatkowego
Spółka dominująca nie musi pobierać podatku u źródła w przypadku wypłaty wynagrodzenia kontrahentowi zagranicznemu za oprogramowanie, które udostępnia spółkom z grupy kapitałowej. Tak wynika z (...)
str. 50
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników
W wielu branżach stałe podnoszenie kwalifikacji i kompetencji jest determinowane potrzebami rozwoju technologicznego. Firmy nie tylko poszukują osób z odpowiednią wiedzą i praktyką, ale też (...)
str. 52
2.
Wydatki związane z turnusem rehabilitacyjnym
Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z turnusów rehabilitacyjnych. Odpłatność za pobyt na turnusie i koszty przejazdu na turnus mogą być odliczane od dochodu (przychodu) w ramach (...)
str. 54
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Obowiązek dokumentacji cen transakcyjnych w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki jawnej
Spółka jawna (dwóch wspólników z udziałami po 50%) posiada 100% udziałów w spółce z o.o. Jednocześnie wspólnicy spółki jawnej pełnią funkcję członków zarządu w spółce (...)
str. 57
1.1.
Podmioty powiązane
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym podmioty uznaje się za powiązane, jeżeli zachodzą okoliczności określone w art. 11 updop (odpowiednio w art. 25 updof). Powiązania (...)
str. 57
1.2.
Ogólne przesłanki powstania obowiązku sporządzania dokumentacji
Stosownie do obowiązujących od 1 stycznia 2017 r. unormowań art. 9a ust. 1 pkt 1 updop i art. 25a ust. 1 pkt 1 updof, na (...)
str. 58
1.3.
Limity w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki
Przesłanki, od których zależy obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej, należy rozpatrywać odrębnie w odniesieniu do każdej ze stron transakcji (w rozpatrywanym stanie faktycznym - spółki z (...)
str. 58
2.
Czy odsetki od należności cywilnoprawnych trzeba opodatkować?
Osiąganie przychodów przez osoby fizyczne, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 2 ust. 1 updof, co do zasady powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego. W (...)
str. 59
2.1.
Należność główna i odsetki - odrębność świadczeń
Gdy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, bez względu na to, czy w związku z tym opóźnieniem (...)
str. 59
2.2.
Kwalifikacja podatkowa odsetek
Otrzymane odsetki od należności dotyczących działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej (o ile podatnik prowadzi księgi wykazujące przychody z działów specjalnych), stanowią przychód odpowiednio (...)
str. 61
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Odsetki od pożyczki udzielonej przez firmę powiązaną
Jesteśmy spółką z o.o., której 100% udziałów ma inna spółka z o.o. W 2014 r. otrzymaliśmy od udziałowca oprocentowaną pożyczkę (została ona faktycznie przekazana). Od (...)
str. 63
2.
Wniesienie wkładu pieniężnego do spółki z o.o.
W 2018 r. spółka z o.o. obejmie udziały w innej spółce z o.o. Czy w momencie objęcia udziałów w spółce wnoszącej wkład pieniężny powstanie przychód (...)
str. 63
3.
Czy podlega opodatkowaniu wartość składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej?
Z końcem czerwca 2018 r. zamierzam zamknąć firmę. W związku z tym sporządzę wykaz składników majątku posiadanych na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Czy wartość tych (...)
str. 64
4.
Ujęcie w kosztach wynagrodzenia męża, gdy między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa
Żona zatrudniła męża w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Czy w sytuacji gdy między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, wynagrodzenie męża stanowi koszt uzyskania przychodów? Bez (...)
str. 65
5.
Odliczenie od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne płaconej z dwóch tytułów
Podatnik opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz z tytułu bycia wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Czy obie (...)
str. 66
XI.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - LIPIEC 2018 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 9.07.2018 r. (poniedziałek) wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za czerwiec 2018 r. - 20.07.2018 r. (piątek) wpłacenie: (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.