Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd orzecznictwa w zakresie PIT i CIT
Dodatek nr 16
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 20
z dnia 20.10.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PRZYCHODY
1.
Liczba udzielonych poręczeń nie wpływa na wartość nieodpłatnie otrzymanego świadczenia
Nieodpłatne poręczenie spłaty kredytu, udzielone spółce przez członków zarządu stanowi dla tej spółki przychód z nieodpłatnych świadczeń. Ustalając ten przychód, należy uwzględnić wartość rynkową usługi (...)
str. 3
2.
Dopuszczalność oszacowania wartości nieodpłatnego świadczenia przez biegłego
Przy ustalaniu wartości nieodpłatnych świadczeń związanych z pełnieniem bez wynagrodzenia funkcji prezesa zarządu dopuszczalne jest skorzystanie w postępowaniu podatkowym ze środków dowodowych wskazanych w Ordynacji (...)
str. 4
3.
Rozliczanie faktur korygujących wielkość przychodu
Niezależnie od powodu wystawienia faktury korygującej, wynikająca z niej zmiana wielkości przychodu powinna być rozliczona w okresie, w którym został ujęty przychód należny, z uwzględnieniem (...)
str. 5
4.
Zamiana wierzytelności na akcje
Konwersję wierzytelności na akcje należy uznać za wniesienie wkładu niepieniężnego. Po stronie wierzyciela powstanie przychód z tytułu objęcia akcji, równy nominalnej wartości obejmowanych akcji. Z (...)
str. 7
5.
Przychód z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny
Przychodem z udziałów w spółce kapitałowej, objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, jest nominalna wartość tych (...)
str. 7
6.
Umorzenie udziałów nie rodzi przychodu w spółce
Przeniesienie prawa własności rzeczy tytułem wynagrodzenia za umarzane udziały jako czynność prawna jednostronna nie jest zbyciem, w wyniku którego po stronie spółki powstanie przychód. Z (...)
str. 8
7.
Zwolnienie z długu skutkuje powstaniem przychodu
Dłużnik, któremu umarza się zobowiązanie, uzyskuje z tego tytułu przychód z nieodpłatnych świadczeń. Z uzasadnienia Istotą sporu w rozpoznawanej sprawie jest prawnopodatkowa kwalifikacja zdarzenia cywilnoprawnego, (...)
str. 10
II.
KOSZTY
1.
Wydatki związane z gwarancją uzyskaną w ramach realizowanej inwestycji to koszt pośredni
Opłaty ponoszone z tytułu gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych uzyskanych w ramach realizowanych inwestycji budowlanych są kosztami uzyskania przychodów o charakterze pośrednim. Z uzasadnienia Problem interpretacyjny (...)
str. 10
2.
Wynajmujący nie rozliczy nakładów na nieruchomość poniesionych przez najemcę
Skoro wynajmujący nie poniesie żadnego wydatku na ulepszenie nieruchomości będącej przedmiotem najmu, to nie może wydatków ponoszonych przez osobę trzecią (najemcę) zaliczyć do kosztów uzyskania (...)
str. 12
3.
Postanowienie skierowane do innego podmiotu nie dokumentuje nieściągalności wierzytelności
Postanowienie sądu upadłościowego oddalające wniosek innego wierzyciela o ogłoszenie upadłości z tego powodu, że pozostały majątek dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, nie dokumentuje (...)
str. 13
4.
Podatkowe metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów są niezależne od reguł bilansowych
Wydatki dla zakwalifikowania ich do kosztów uzyskania przychodów muszą spełniać wymogi określone w ustawie podatkowej, ale w czasie koszty te są ujawniane w dniu ich (...)
str. 14
5.
Wydatek na opłacenie zaległych składek ZUS w części przypadającej na ubezpieczonych
Wydatek poniesiony na opłacenie za pracowników przypadającej na nich części składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, niepobranych uprzednio z wypłacanych im środków przez płatnika składek, (...)
str. 15
6.
Moment zaliczenia w koszty wynagrodzeń pracowników produkcyjnych
W odniesieniu do kosztów z tytułu wynagrodzeń obowiązują szczególne zasady potrącalności, w myśl których ich terminowa wypłata lub postawienie do dyspozycji, umożliwia rozliczenie tych kosztów (...)
str. 17
7.
Kalkulacja kosztów procesu i egzekucji dla potrzeb udokumentowania nieściągalności wierzytelności
Przy ustalaniu nieściągalności wierzytelności dokumentowanych protokołem, nie należy uwzględniać wszystkich kosztów windykacji, lecz wyłącznie niezbędne koszty procesowe i koszty egzekucyjne określone na podstawie Kodeksu postępowania (...)
str. 18
8.
Spłata długów przejętych w związku z nabyciem przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej części)
Nabywca przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej części), który wstąpi w prawa i obowiązki dłużnika z tytułu kredytu, może odsetki naliczone za okres po dniu nabycia zaliczyć do (...)
str. 19
9.
Koszty sądowe przegranego procesu
Koszty przegranego procesu sądowego, poniesione wyłącznie w celu uniknięcia straty związanej z zakupem i sprzedażą nieruchomości, nie spełniają wymogów pozwalających zaliczyć je do kosztów uzyskania (...)
str. 20
10.
Kwalifikacja podatkowa kosztów związanych z fuzją przedsiębiorstw
Wydatki poniesione wyłącznie na przejęcie spółki kapitałowej, którego konsekwencją jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej, nie są kosztami uzyskania przychodów. Z uzasadnienia Spółka akcyjna prowadząca (...)
str. 21
11.
Naruszenie terminu płatności wobec kontrahenta zagranicznego obliguje do korekty kosztów
Obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów wynikający z art. 15b updop, nie jest uzależniony od miejsca siedziby kontrahenta. Podstawą do korekty jest okoliczność nieterminowego regulowania kwot (...)
str. 22
12.
Terminowa zapłata zobowiązania przez faktora oznacza brak obowiązku korekty kosztów
Uregulowanie zobowiązania przez faktora, przed upływem terminów wskazanych w przepisach o przeciwdziałaniu tzw. zatorom płatniczym powoduje, że nie powstaje obowiązek korekty kosztów. Z uzasadnienia Przepis (...)
str. 23
13.
Odpis na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych, do których należą lokale użytkowe
Odpis na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych tworzony przez spółdzielnie mieszkaniowe, jako obciążający koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi, do których należą lokale mieszkaniowe oraz lokale użytkowe, stanowi (...)
str. 24
III.
INNE ZAGADNIENIA
1.
Aport udziałów do spółki kapitałowej w organizacji
Spółka z o.o. w organizacji nie jest podmiotem, do którego mają zastosowanie przepisy o wymianie udziałów. Oznacza to, że u osoby fizycznej, która w zamian (...)
str. 26
2.
Nie każdy wydatek poniesiony na remont lokalu uprawnia do ulgi rehabilitacyjnej
Za wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania lub budynku mieszkalnego uprawniające do ulgi rehabilitacyjnej nie można uznać wydatków na wykończenie i wyposażenie, które zostałyby poniesione (...)
str. 27
3.
Termin do złożenia oświadczenia warunkującego ulgę meldunkową jest nieprzywracalny
Uchybienie terminowi do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do ulgi meldunkowej oznacza bezwzględną utratę prawa do jej stosowania. Wspomnianego terminu nie można bowiem przywrócić w (...)
str. 28
4.
Komornik jako płatnik podatku dochodowego
Komornik sądowy nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli nie dokonuje za zakład pracy wypłaty świadczeń określonych w art. 12 updof. Za wypłatę (...)
str. 29
5.
Moment powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego nabycia akcji w programie motywacyjnym
Akcje otrzymane bezpłatnie przez pracownika w ramach programu motywacyjnego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w momencie ich otrzymania. Z uzasadnienia We wniosku o wydanie interpretacji (...)
str. 30
6.
Przesłanki decydujące o uznaniu zbycia nieruchomości za pozarolniczą działalność gospodarczą
Kwalifikacji zbycia nieruchomości jako czynności wchodzących w zakres pozarolniczej działalności gospodarczej należy dokonywać na podstawie kryteriów obiektywnych, wynikających z definicji tej działalności przyjętej na potrzeby (...)
str. 31
7.
Korzystanie ze zwolnienia strefowego przez spółkę należącą do podatkowej grupy kapitałowej
Podstawą zwolnienia od podatku dochodu osiąganego w specjalnych strefach ekonomicznych jest przepis ustawy podatkowej. Zatem korzystanie z tego zwolnienia przez jedną ze spółek tworzących podatkową (...)
str. 32
8.
Zbycie majątku otrzymanego w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej lub jej likwidacją
Przychód z tytułu zbycia majątku uzyskanego przez wspólnika spółki osobowej w związku z likwidacją tej spółki lub wystąpieniem z niej wspólnika, jest przychodem z pozarolniczej (...)
str. 33
9.
Odsprzedaż limitów CO2 może korzystać ze zwolnienia od podatku
W sytuacji gdy sprzedaż nadwyżek limitów emisyjnych jest funkcjonalnie powiązana z działalnością podstawową spółki w ten sposób, że nabycie tych limitów warunkuje prowadzenie tej działalności, (...)
str. 34
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.