Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ewidencjonowanie zdarzeń w podatkowej księdze
Dodatek nr 6
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 6
z dnia 20.03.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
WSTĘP
Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, aby stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych, oraz szczegółowy zakres obowiązków (...)
str. 3
I.
INFORMACJE PODSTAWOWE
1.
Kto prowadzi podatkową księgę?
Podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą prowadzić wykonujące działalność gospodarczą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Podmioty te (...)
str. 3
2.
Założenie księgi i zawiadomienie o jej prowadzeniu
Podatnicy są obowiązani założyć księgę na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego. Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności (...)
str. 4
3.
Sposób prowadzenia księgi
Podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy. Za niewadliwą uważa się księgę prowadzoną zgodnie z przepisami rozporządzenia i objaśnieniami do wzoru księgi. (...)
str. 4
4.
Prowadzenie księgi za pośrednictwem biura rachunkowego
Podatnik może prowadzić księgę we własnym zakresie lub zawrzeć umowę o jej prowadzenie z biurem rachunkowym. Jak wynika z § 8 ust. 1 rozporządzenia, jeżeli (...)
str. 5
5.
Zapisy w poszczególnych kolumnach księgi
Kolumna 1 "Lp." jest przeznaczona do wpisania kolejnego numeru zapisów do księgi. Tym samym numerem należy oznaczyć dowód stanowiący podstawę dokonania zapisu. Przepisy nie określają (...)
str. 5
II.
UJĘCIE PRZYCHODÓW W KSIĘDZE
Za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników (...)
str. 8
1.
Data ujęcia przychodu
Zasadniczo, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później (...)
str. 8
2.
Dokumenty będące podstawą zapisu przychodów
Przychód powstały z działalności gospodarczej podatnik powinien zaewidencjonować w podatkowej księdze. Przy czym sposób, w jaki przychód ten będzie ujęty, zależy m.in. od rodzaju prowadzonej (...)
str. 9
2.1.
Faktura jako dokument podstawowy
Zasadniczo zapisy w podatkowej księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur. Tak wynika z § 19 (...)
str. 9
2.2.
Zestawienie sprzedaży
Ewidencjonowanie odrębnie każdej wystawionej faktury niekiedy jest czasochłonne, dlatego też ustawodawca dopuścił możliwość zbiorczego ujmowania faktur w podatkowej księdze. Z ułatwienia tego mogą skorzystać podatnicy, (...)
str. 9
2.3.
Ewidencja prowadzona na potrzeby VAT
Jeżeli podatnik prowadzi odrębną ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1 lub 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zapisy w księdze (...)
str. 10
2.4.
Inne dokumenty dla ujęcia sprzedaży niefakturowanej
Dowód wewnętrzny Przychody ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami ewidencjonuje się w księdze na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego. Przepisy nie stanowią, co taki dowód (...)
str. 10
III.
UJĘCIE KOSZTÓW W KSIĘDZE
1.
Dwie metody ujmowania kosztów - uproszczona i memoriałowa
Podatnik rozliczający się w oparciu o podatkową księgę ma możliwość wyboru metody jej prowadzenia. A mianowicie może zdecydować się na metodę uproszczoną lub metodę memoriałową. (...)
str. 12
2.
Zmiana metody ewidencjonowania kosztów
Zdarza się, że podatnicy zmieniają zasady ewidencjonowania kosztów w księdze - np. z metody memoriałowej na uproszczoną. Zaznaczyć należy, że wybrana na dany rok podatkowy (...)
str. 13
3.
Zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych
Zasadniczo u podatników prowadzących podatkową księgę za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (...)
str. 14
4.1.
Faktura jako podstawowy dowód księgowy
Podstawą zapisów w podatkowej księdze są dowody księgowe. Warunki, jakie musi spełniać dokument, aby stanowił podstawę wpisu do podatkowej księgi, określają przepisy § 12-14 rozporządzenia. (...)
str. 16
4.2.
Pozostałe dokumenty potwierdzające poniesienie kosztu
Podstawą zapisów w podatkowej księdze mogą być również inne dowody (np. dowody opłat pocztowych i bankowych, opłat dokonywanych na podstawie książeczek opłat), stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej. (...)
str. 16
5.
Ewidencjonowanie faktur korygujących
Organy podatkowe nie zajmują jednolitego stanowiska w sprawie daty skorygowania kosztów uzyskania przychodów w związku z otrzymaniem korekty faktury. Przykładowo - Dyrektor Izby Skarbowej w (...)
str. 21
6.
Moment ujęcia duplikatu faktury
W przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie, nabywca może zwrócić się do sprzedawcy o wystawienie duplikatu faktury. Fakturę taką sprzedawca powinien wystawić zgodnie z danymi zawartymi w fakturze (...)
str. 22
7.
Ujęcie faktur kosztowych wpływających do firmy z opóźnieniem
Zdarza się, że faktury wpływają do firmy w terminie uniemożliwiającym ujęcie ich w miesiącu wystawienia, gdyż miesiąc, którego dotyczą, jest już zamknięty. Faktura otrzymana później (...)
str. 22
8.
Koszty związane z prowadzeniem działalności w mieszkaniu
Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu (domu) stwarza podatnikom problem, w jaki sposób rozróżnić koszty związane z działalnością gospodarczą od kosztów o charakterze osobistym. Zazwyczaj (...)
str. 23
9.
Prowadzenie księgi według zasad przewidzianych dla biur rachunkowych
Zasadniczo, według przepisów rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zapisów w księdze dotyczących: zakupu materiałów podstawowych oraz towarów handlowych dokonuje się niezwłocznie (...)
str. 24
IV.
ZMNIEJSZENIE KOSZTÓW W KSIĘDZE W ZWIĄZKU Z NIEZAPŁACONYMI ZOBOWIĄZANIAMI
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje nowy przepis art. 24d updof. Wprowadził on konieczność zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z nieopłaconej w terminie (...)
str. 25
1.
Gdzie ewidencjonować korekty?
W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę kwoty zmniejszające koszty uzyskania przychodów mogą być ewidencjonowane w księdze, odpowiednio zmniejszając koszty uzyskania przychodów wykazane: w kolumnie 10 (...)
str. 25
2.
Dokumentowanie korekt
Z przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika, że zapisy w księdze powinny być dokonywane na podstawie rzetelnych i (...)
str. 26
3.
Korekta kosztów a remanent
Remanent można sporządzić w trakcie roku dobrowolnie lub w wyniku zarządzenia naczelnika urzędu skarbowego. Obowiązkowy jest natomiast remanent na koniec każdego roku podatkowego. Więcej na (...)
str. 26
V.
PODSUMOWANIE ZAPISÓW W KSIĘDZE, USTALENIE DOCHODU I PODATKU (ZALICZKI NA PODATEK)
Po zakończeniu miesiąca wpisy dokonane w danym miesiącu należy podkreślić, a dane z kolumn 7-14 zsumować. Wynikłe z podsumowania kwoty należy podkreślić. Podatnik może pod (...)
str. 27
1.1.
Zasada ogólna
U podatników prowadzących podatkową księgę podstawą wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy jest dochód uzyskany z prowadzonej działalności gospodarczej. Dochodem jest różnica pomiędzy wynikającym z księgi (...)
str. 27
1.2.
Ustalenie dochodu i zaliczki z uwzględnieniem spisu z natury sporządzanego w trakcie roku
Spis z natury sporządza się zazwyczaj na koniec roku. W celu ustalenia rzeczywistego dochodu osiągniętego z prowadzonej działalności gospodarczej podatnik może jednak podjąć decyzję o (...)
str. 29
1.3.
Ustalenie zaliczki za ostatni miesiąc (kwartał) danego roku
Zaliczki miesięczne od dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a jeżeli podatnik opłaca zaliczki (...)
str. 30
2.
Sporządzenie spisu z natury i jego wycena
Spis z natury należy sporządzić na koniec roku podatkowego (na dzień 31 grudnia 2013 r., 31 grudnia 2014 r., itd.). Powinien być on sporządzony w (...)
str. 32
3.
Roczne podsumowanie księgi
Jak już wspomniano, podatnik może w trakcie roku, pod podsumowaniem danego miesiąca, wpisać w poszczególnych kolumnach sumy od początku roku do miesiąca poprzedzającego dany miesiąc (...)
str. 34
4.
Ustalenie dochodu rocznego
W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę, ostatnią czynnością w roku podatkowym jest ustalenie i wpisanie do księgi obliczenia dochodu. W tym celu na oddzielnej stronie (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.