Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 r., godz. 12:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 48.634 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Amortyzacja składników majątku
Dodatek nr 9
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10
z dnia 20.05.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WARTOŚĆ POCZĄTKOWA
1.
Cena nabycia
1.1.
Środki trwałe zakupione przed założeniem firmy
Planuję rozpocząć indywidualną działalność gospodarczą, w której chcę wykorzystywać składniki majątku (np. mieszkanie, komputer, samochód) zakupione wcześniej do celów osobistych. Czy te składniki majątku będę (...)
str. 3
1.2.
Samochód kupiony na kredyt
Przedsiębiorca kupił samochód na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Zakup sfinansował kredytem otrzymanym na ten cel. W związku z tym poniósł koszty prowizji bankowej, koszty ubezpieczenia od (...)
str. 4
1.3.
Środek trwały wykorzystywany do potrzeb indywidualnych działalności gospodarczych małżonków
Małżonkowie mający wspólność majątkową kupili budynek niemieszkalny i samochód osobowy. Oboje będą wykorzystywać te składniki do potrzeb swoich indywidualnych działalności gospodarczych. Jak powinni ustalić wartości (...)
str. 5
1.4.
Koszty związane z kredytowaniem zakupu środka trwałego
Spółka z o.o. zakupiła grunt. Inwestycję sfinansowała kredytem. Jak rozliczyć opłatę notarialną, odsetki i prowizje bankowe od kredytu? Opłata notarialna, koszty związane z udzieleniem kredytu (...)
str. 6
1.5.
Zakup laptopa razem z torbą
Przedsiębiorca kupił laptop (cena przekroczyła 3.500 zł) oraz torbę do laptopa (na fakturze zakupu wyszczególniono cenę obu towarów). Czy wartość torby zwiększa wartość początkową środka (...)
str. 7
1.6.
Maszyna w leasingu finansowym
Zawarliśmy umowę leasingu finansowego, z której wynika, że odsetki za cały okres obowiązywania umowy płacone są jednorazowo na początku trwania umowy wraz z kwotą VAT i opłatą wstępną. (...)
str. 7
1.7.
Miesięczne opłaty wynikające z umowy licencyjnej
Spółka z o.o. zakupiła system informatyczny. Dostawca ustalił cenę za dostarczenie licencji i wdrożenie systemu. Zapłata tej należności została rozłożona w czasie. Pierwsza rata obejmuje (...)
str. 8
1.8.
Koszty szkolenia pracowników w obsłudze środka trwałego
Przed oddaniem do używania nowej maszyny ponieśliśmy wydatki związane ze szkoleniem pracowników w zakresie obsługi, konserwacji i napraw (w tym koszty podróży i zakwaterowania). Czy (...)
str. 10
1.9.
Zakup budynku wraz z gruntem
Spółka z o.o. kupiła budynek razem z gruntem, na którym budynek ten jest posadowiony. W akcie notarialnym nie wyszczególniono wartości budynku i gruntu. Rzeczoznawca wycenił (...)
str. 10
2.
Koszt wytworzenia
2.1.
Wydatki ponoszone przed oddaniem składnika majątku do używania
Przed oddaniem do używania nowej kotłowni poniesiono wydatek na konserwację kotłów (regulacja, czyszczenie i wymiana świec). Serwis ten był przeprowadzony po przepracowaniu przez kotły określonej (...)
str. 11
2.2.
Budynek służący celom osobistym wprowadzony do firmy
W budynku gospodarczym, który służył mi do celów osobistych, jako garaż i skład opału, chcę otworzyć zakład poligraficzny. Budynek wybudowałem wiele lat temu sposobem gospodarczym (...)
str. 12
2.3.
Wynagrodzenie osób tworzących jednostkę realizującą projekt
Spółka buduje sieć kanalizacyjną, która częściowo dofinansowana jest ze środków UE w ramach Funduszu Spójności. Zgodnie z unijnymi wymaganiami, spółka powołała jednostkę realizującą projekt. Tworzą (...)
str. 13
2.4.
Odsetki od kredytu na budowę budynku
Firma sfinansowała kredytem inwestycyjnym budowę budynku, w którym znajduje się lokal gastronomiczny i pokoje noclegowe. Rozpoczęła sprzedaż usług, które świadczy z wykorzystaniem tego obiektu. Wciąż (...)
str. 14
2.5.
Zakończenie budowy środka trwałego rozpoczętej przed przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową
Spółka z o.o. była właścicielką kilku środków trwałych, a ponadto w trakcie swojego istnienia rozpoczęła budowę magazynu. Spółka ta pod koniec ubiegłego roku przekształciła się (...)
str. 15
2.6.
Parking jako środek trwały
Budujemy parking dla klientów. Czy pionowe znaki drogowe (np. ustąp pierwszeństwa), które muszą być na nim zamontowane, zwiększają wartość początkową tego środka trwałego (budowli)? Koszt (...)
str. 16
3.
Zmiana wartości początkowej
3.1.
Odłączenie i przyłączenie części składowej lub peryferyjnej
Na stanie środków trwałych posiadam zespoły komputerowe. Drukarkę przypisaną do jednego z zespołów chcę odłączyć od niego i dołączyć do drugiego zespołu. Jak te czynności (...)
str. 17
3.2.
Ulepszenie środka trwałego
Czy ocieplenie ścian zewnętrznych budynku biurowego i położenie nowych tynków można zakwalifikować do prac remontowych, a w konsekwencji wydatki te zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania (...)
str. 19
II.
AMORTYZACJA
1.
Rozpoczęcie amortyzacji
1.1.
Ustalenie symbolu KŚT
Często mamy trudności z ustaleniem symbolu KŚT dla środków trwałych. Jakimi kryteriami należy się kierować, ustalając ten symbol, by nie popełnić błędu? Stawki amortyzacyjne ustalane (...)
str. 20
1.2.
Ujawnienie składnika majątku
Spółka z o.o. w 2001 r. prawomocnym wyrokiem sądu weszła w posiadanie zabudowanej działki gruntowej na zasadzie zasiedzenia. W wyniku inwentaryzacji fakt ten został ujawniony (...)
str. 21
1.3.
Ewidencja składników majątku trwałego
W jakiej formie powinna być prowadzona ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych? Ustawodawca nie określił wzoru takiej ewidencji. Ewidencje dostępne w sprzedaży nie (...)
str. 21
1.4.
Wydłużenie okresu używania składnika majątku
W ubiegłym roku kupiłem samochód osobowy o wartości przewyższającej 3.500 zł, który zamierzałem wykorzystywać do celów działalności gospodarczej krócej niż rok. Wobec tego nie zaliczyłem (...)
str. 22
1.5.
Budynek o różnorodnym przeznaczeniu
W działalności gospodarczej wykorzystuję budynek biurowo-magazynowy. Czy możliwe jest dokonanie podziału budynku na poszczególne części: magazynową, biurową, socjalną i odrębne amortyzowanie każdej z nich? Czy (...)
str. 23
1.6.
Moment rozpoczęcia amortyzacji nowo wybudowanego budynku
Czy z dniem odbioru technicznego można rozpocząć amortyzację nowo wybudowanego magazynu? Odbiór techniczny budynku nie przesądza o możliwości amortyzacji i nie wyznacza dnia jej rozpoczęcia. Zgodnie z definicją zawartą (...)
str. 24
1.7.
Nabycie środka trwałego z zastrzeżeniem przeniesienia własności
Spółka z o.o. zakupiła urządzenie od kontrahenta z UE. Połowę ceny zapłaciła od razu, pozostałą część zapłaci na początku przyszłego roku. Spółka dysponuje już tym (...)
str. 25
2.
Metody amortyzacji
2.1.
Metodę ustala się odrębnie dla każdego składnika majątku
Spółka z o.o. powstała w 2013 r. Czy może skorzystać z jednorazowej amortyzacji dla jednego środka trwałego, a pozostałe amortyzować metodą liniową? Wyboru jednej z (...)
str. 26
2.2.
Podatnik rozpoczynający działalność a jednorazowa amortyzacja
W tym roku rozpoczynam prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W związku z tym planuję zakup kilku środków trwałych. Czy będę mógł zamortyzować je jednorazowo, jeśli moja (...)
str. 27
2.3.
Wybór metody amortyzacji dla budynku użytkowego
W ubiegłym roku stałem się właścicielem budynku użytkowego, który zacząłem amortyzować według stawki 2,5%. Czy mogę zastosować skrócony okres amortyzacji z uwagi na to, że (...)
str. 28
2.4.
Przedmiot leasingu można jednorazowo zamortyzować
Spełniam kryterium określone dla małego podatnika. W grudniu tego roku chciałbym zwiększyć koszty uzyskania przychodów. W tym celu planuję wziąć w leasing samochód ciężarowy. Czy (...)
str. 28
2.5.
Częściowa jednorazowa amortyzacja
Jestem przedsiębiorcą spełniającym definicję małego podatnika. Kupiłem samochód ciężarowy za 150.000 zł. Nie jestem zainteresowany powiększeniem straty, więc w tym roku chciałbym środek trwały zamortyzować (...)
str. 29
2.6.
Amortyzacja degresywna
Czy używany wózek widłowy (KŚT 768) można amortyzować metodą degresywną przy zastosowaniu współczynnika podwyższającego stawkę amortyzacyjną 2,0? Czy aby stosować ten współczynnik, muszą być spełnione (...)
str. 30
2.7.
Środki trwałe otrzymane w spadku
Odziedziczyłem po zmarłym ojcu m.in. samochód ciężarowy oraz maszyny i urządzenia używane do prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Wcześniej nie prowadziłem działalności gospodarczej, ale obecnie jestem zdecydowany (...)
str. 31
2.8.
Amortyzacja budynku wykorzystywanego tylko w sezonie letnim
Prowadzę sezonowo (od czerwca do sierpnia) działalność gastronomiczną nad jeziorem (bar). Poza sezonem obiekt, w którym prowadzę tę działalność, jest zamknięty, a ja pracuję w (...)
str. 32
2.9.
Przewłaszczone środki trwałe
Ze względu na potrzebę zabezpieczenia kredytu, współwłaścicielem maszyn użytkowanych przez spółkę z o.o. jest bank. Czy spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od pełnej wartości początkowej (...)
str. 33
2.10.
Amortyzacja ulepszonego środka trwałego
Jestem podatnikiem PIT. Poniosłem nakłady na ulepszenie samochodu ciężarowego, który został już całkowicie zamortyzowany. Pojazd był amortyzowany metodą liniową według stawki 20%. Czy nakłady na (...)
str. 34
3.
Stawki amortyzacyjne
3.1.
Stawka amortyzacyjna dla inwestycji w obcym środku trwałym
W wynajmowanym magazynie zainstalowana została rampa. Czy stanowi ona odrębny składnik majątku, czy może jest to inwestycja w obcym środku trwałym? Jaką stawką amortyzować ten środek trwały? (...)
str. 34
3.2.
Indywidualna stawka amortyzacyjna dla używanego samochodu
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Dla jej potrzeb kupiłem dwuletnie auto w komisie samochodowym. Fakturę sprzedaży wystawił mi komis, który wcześniej zakupił to auto od firmy, (...)
str. 35
3.3.
Zmiana stawki amortyzacyjnej z obniżonej na podstawową
Spółka z o.o. amortyzuje ogrodzenie (291 KŚT) stawką 2,5%, a wewnątrzzakładową sieć ciepłowniczą (211 KŚT) stawką 4,5%. Wiem, że spółka mogłaby ogrodzenie amortyzować stawką 4,5%, (...)
str. 36
3.4.
Podwyższona stawka amortyzacyjna
Świadczymy usługi przewozowe. Nasze samochody osobowe są wykorzystywane w systemie pracy ciągłej, jeżdżą ponad 16 godzin na dobę. Czy w tej sytuacji możemy przyspieszyć amortyzację (...)
str. 37
3.5.
Stawki podstawowej nie można zmienić na indywidualną
Spółka kapitałowa kupiła budynek użytkowy z przeznaczeniem na wynajem. W miesiącu oddania budynku w najem wprowadziła go do ewidencji środków trwałych i rozpoczęła jego amortyzację (...)
str. 28
3.6.
Degresywna metoda amortyzacji nie pozwala na podwyższenie stawki amortyzacyjnej
Czy spółka z o.o. ma prawo amortyzować środek trwały metodą degresywną przy zastosowaniu współczynnika 1,4 z tytułu szczególnie intensywnego jego wykorzystywania? Nie można amortyzować środków (...)
str. 39
3.7.
Nie można obniżyć stawki amortyzacyjnej ustalonej indywidualnie
Podatnik amortyzuje budynek przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10%. Czy w przyszłym roku może obniżyć tę stawkę, np. do 5%? Indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej podatnik (...)
str. 40
3.8.
Obniżenie stosowanej stawki amortyzacyjnej
Czy podatnicy mogą obniżać stawki amortyzacyjne do zera, co w praktyce oznacza prawo do zaniechania dokonywania odpisów amortyzacyjnych? Przepisy podatkowe nie wykluczają przyjęcia maksymalnie obniżonej (...)
str. 41
4.
Zaprzestanie amortyzacji
4.1.
Środki trwałe używane w okresie zawieszenia działalności
Jestem podatnikiem PIT. Prowadzona przeze mnie działalność gospodarcza polega na handlu starymi przedmiotami. W tym roku w okresie letnim postanowiłem zawiesić działalność. Aby nie stracić (...)
str. 42
4.2.
Zbycie środka trwałego
W lutym tego roku sprzedałem maszynę produkcyjną, która była środkiem trwałym w mojej indywidualnej działalności gospodarczej. W momencie podpisania umowy otrzymałem połowę ceny sprzedaży, a (...)
str. 42
4.3.
Zaprzestanie działalności, w której wykorzystywano środki trwałe
Spółka z o.o. zaprzestała prowadzenia dotychczasowej działalności. W przyszłości wznowi działalność, ale zamierza zmienić jej profil. Środki trwałe na razie nie są używane. Jednak będą (...)
str. 43
4.4.
Kontynuacja amortyzacji w okresie przerwy w produkcji
Spółka z o.o. czasowo wstrzymała działalność w zakresie produkcji cementu. Teraz podejmuje działania w celu wznowienia produkcji. Czy w związku z tym może nadal amortyzować (...)
str. 43
5.
Odpisy amortyzacyjne a koszty podatkowe
5.1.
Samochód osobowy o wartości przewyższającej 20.000 euro
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem samochód osobowy, którego wartość przekracza 20.000 euro. W związku z tym obowiązują mnie pewne ograniczenia w zaliczaniu do kosztów (...)
str. 44
5.2.
Składniki majątku otrzymane w formie aportu
Czy odpisy amortyzacyjne od nabytych w formie aportu przez spółkę z o.o. środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowią koszty uzyskania przychodów? Nie uważa (...)
str. 45
5.3.
Środek trwały częściowo sfinansowany dotacją
Na stanie środków trwałych mamy składnik majątku, który był sfinansowany ze środków własnych i z otrzymanej refundacji. W tym roku ponieśliśmy nakłady na jego modernizację. (...)
str. 46
5.4.
Błędnie ustalone odpisy amortyzacyjne a korekta kosztów
W latach poprzednich dokonałem niewłaściwej klasyfikacji środka trwałego, w wyniku czego nieprawidłowo ustaliłem stawkę amortyzacyjną. Czy taki błąd można poprawić na bieżąco, czy należy dokonać (...)
str. 47
5.5.
Korekta kosztów amortyzacji z powodu braku zapłaty zobowiązania
Przepisy regulujące korektę kosztów, które obowiązują od 1 stycznia 2013 r., dotyczą m.in. korekty kosztów uzyskania przychodów o odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości (...)
str. 48
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.