Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Wszystko o korektach w podatku VAT
Dodatek nr 11
do Poradnika VAT nr 17
z dnia 10.09.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KORYGOWANIE FAKTUR
1.
Zasady wystawiania faktur korygujących
Sformalizowany charakter podatku VAT wymaga, aby dokumenty, które potwierdzają dokonywane przez podatników transakcje podlegające opodatkowaniu, były prawidłowe pod względem formalnym i odzwierciedlały rzeczywisty przebieg transakcji. W praktyce (...)
str. 3
2.
Obniżenie podatku należnego wskutek wystawienia faktury korygującej przez sprzedawcę
W myśl art. 29 ust. 4a i 4c ustawy o VAT, w sytuacji gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej (...)
str. 6
3.
Faktury korygujące podwyższające podatek należny
Choć przyjmuje się zasadniczo, że brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej uniemożliwia skorygowanie podatku VAT, zdarzyć się może w praktyce sytuacja, w której skorygowanie podatku i (...)
str. 7
4.
Jak nabywca rozlicza fakturę korygującą?
W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, a więc faktury obniżającej kwotę (...)
str. 7
5.
Korekta faktur VAT RR
W ustawie o VAT, jak również w przepisach wykonawczych nie uregulowano w odrębny sposób zasad korygowania faktur VAT RR. Brak takich regulacji nie oznacza jednak, (...)
str. 8
6.
Korekta faktur w systemie VAT marża
Ogólne zasady wystawiania faktur korygujących, o których mowa w § 13 i 14 rozporządzenia w sprawie faktur należy stosować także przy sporządzaniu faktur korygujących do (...)
str. 9
7.
Noty korygujące
W § 15 rozporządzenia w sprawie faktur określono, iż noty korygujące są wystawiane przez nabywcę towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek (...)
str. 10
8.
str. 10
8.1.
Kiedy można wystawić duplikat faktury?
Zasady wystawiania duplikatów faktur określone zostały szczegółowo w § 20 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur. Podatnik (lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba (...)
str. 10
8.2.
Elementy duplikatu faktury
Z brzmienia przepisu § 20 rozporządzenia w sprawie faktur wynika, iż duplikat wystawiany jest na podstawie posiadanego przez jedną ze stron egzemplarza faktury i jest (...)
str. 11
8.3.
Odliczenie podatku naliczonego z duplikatu faktury
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z duplikatu faktury. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że termin odliczenia zależy w tym przypadku od tego, czy oryginał (...)
str. 12
9.
Anulowanie faktur
W praktyce często występuje konieczność skorygowania wystawionej wcześniej faktury, np. na skutek popełnionego błędu, uznania reklamacji, udzielenia rabatu itp. Przypadki, w których jest wystawiana faktura (...)
str. 13
9.1.
Kiedy można anulować fakturę?
W działalności gospodarczej zdarzają się jednak sytuacje, iż sprzedawca wystawi fakturę dokumentującą transakcję, która w rzeczywistości nie miała miejsca. Jeżeli faktura taka nie została wysłana (...)
str. 13
9.2.
Stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych
Organy podatkowe oraz sądy administracyjne dopuszczają możliwość anulowania faktury tylko w określonych sytuacjach. Poniżej przytaczamy kilka interpretacji i wyroków dotyczących tego problemu. Należy w tym (...)
str. 14
II.
ZASADY KORYGOWANIA DEKLARACJI VAT
1.
Sposób korygowania deklaracji przez podatnika
Złożona przez podatnika deklaracja VAT korzysta z domniemania prawdziwości. Zatem organ podatkowy przyjmuje ją - co do zasady - w wersji złożonej przez podatnika, natomiast (...)
str. 15
2.
Korekta po postępowaniu kontrolnym lub podatkowym
Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Prawo to jednak przysługuje (...)
str. 16
3.
Prawo do kontroli po skorygowaniu deklaracji - wyrok NSA
Nawet w przypadku gdy podatnik po otrzymaniu protokołu z kontroli prowadzonej przez urząd kontroli skarbowej, skoryguje deklaracje zgodnie z ustaleniami poczynionymi w tym protokole, musi (...)
str. 18
4.
Niższe odsetki przy dobrowolnej korekcie
Dobrowolne skorygowanie deklaracji przez podatnika jest związane z możliwością zapłaty niższych odsetek za zwłokę. Zgodnie z art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej stawka odsetek za zwłokę wynosi 200% (...)
str. 18
5.
Termin zwrotu w przypadku korekty deklaracji
Podatnik, który w deklaracji VAT wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu bezpośredniego może skorygować tę deklarację, nawet wówczas, gdy nie otrzymał jeszcze żądanego (...)
str. 18
6.
Korekta deklaracji złożona przez byłego wspólnika spółki cywilnej
Na mocy art. 75 Ordynacji podatkowej od dnia 9 listopada 2010 r. byli wspólnicy zlikwidowanej spółki cywilnej mogą korygować rozliczenia podatkowe składane w okresie działalności (...)
str. 19
7.
Kiedy organ podatkowy koryguje deklarację?
W przypadku niektórych błędów w deklaracji podatnik może się spodziewać, że właściwej korekty dokona organ podatkowy. Na podstawie art. 274 Ordynacji podatkowej, w razie stwierdzenia, (...)
str. 19
III.
ZASADY KORYGOWANIA PODATKU VAT W RAMACH ULGI NA ZŁE DŁUGI
1.
Warunki zastosowania ulgi na złe długi
Przepisy ustawy o VAT umożliwiają podatnikom, którzy mają trudności z uzyskaniem od kontrahenta zapłaty za towar czy usługę "odzyskanie" kwoty zapłaconego podatku od danej czynności. (...)
str. 20
2.
Termin dokonania korekty podatku należnego
W praktyce podatnicy często mają wątpliwości co do terminu, w jakim mogą dokonać korekty podatku należnego. Z jednej strony bowiem w art. 89a ust. 3 (...)
str. 21
3.
Obowiązek zmniejszenia podatku naliczonego przez dłużnika
W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej (...)
str. 23
4.
Ponowna korekta w związku z uregulowaniem należności
W przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której wierzyciel skorygował podatek należny i podstawę opodatkowania, należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel (...)
str. 25
IV.
KOREKTA ROCZNA PODATKU NALICZONEGO
1.
Odliczanie VAT w przypadku działalności mieszanej
W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku (...)
str. 26
2.
Wstępne rozliczanie podatku naliczonego
Szczegółowe zasady rozliczania podatku naliczonego w przypadku działalności mieszanej określone zostały w przepisie art. 91 ustawy o VAT. Rozliczenie podatku naliczonego, którego nie można jednoznacznie przypisać do żadnej z kategorii (...)
str. 26
3.
Jak dokonuje się rocznej korekty?
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik prowadzący działalność "mieszaną" jest zobowiązany do obliczenia struktury obrotów dla tego właśnie roku. Na jej podstawie podatnik powinien skorygować rozliczenie (...)
str. 28
4.
Korekta roczna w deklaracji podatkowej
W deklaracji podatkowej, w której podatnik rozlicza podatek VAT przewidziano odrębne rubryki, w których uwzględnia się roczne korekty podatku naliczonego (a także korekty związane ze (...)
str. 29
5.
Korekta podatku naliczonego od zakupu środków trwałych
Jeżeli podatnik dokonuje zakupu środka trwałego o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł związanego zarówno z działalnością uprawniającą, jak i nieuprawniającą do dokonywania odliczenia podatku VAT, (...)
str. 30
6.
Jak rozliczyć podatek naliczony od nakładów inwestycyjnych?
Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów, o ile zakupy te związane są z obecnie prowadzoną bądź planowaną działalnością opodatkowaną. Prawo (...)
str. 31
V.
KORYGOWANIE VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Czy możliwa jest korekta faktury korygującej?
Czy można wystawić fakturę korygującą do istniejącej już faktury korygującej? W praktyce gospodarczej niejednokrotnie zdarzyć się mogą pomyłki czy błędy w dokumentowaniu transakcji przez podatników (...)
str. 32
2.
Termin rozliczenia faktury korygującej WNT
W jakim terminie powinienem rozliczyć fakturę korygującą otrzymaną od unijnego kontrahenta dotyczącą WNT? Ustawa o VAT nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakim terminie (...)
str. 33
3.
Korekta odliczonego VAT przy wynajmie lokali mieszkalnych
Podatnik (spółka) wybudował budynek mieszkalny (środek trwały) z myślą o jego sprzedaży. Do sprzedaży jednak jeszcze nie doszło, w związku z czym spółka zamierza wynajmować (...)
str. 34
4.
Rozliczenie faktury korygującej VAT należny in minus
Wystawiliśmy naszemu kontrahentowi fakturę korygującą, w której zmniejszyliśmy podstawę opodatkowania i kwotę podatku VAT. Czy ustawa o VAT wprowadziła jakieś zmiany w zakresie terminu i (...)
str. 35
5.
Korekta faktury VAT RR przez nabywcę
Jako nabywca produktów rolnych wystawiłem fakturę korygującą do faktury VAT RR. Jak należy rozliczyć VAT z takiej faktury? Rozliczanie podatku VAT z faktur oznaczonych jako (...)
str. 36
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.