Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Samochody w działalności gospodarczej a VAT
Dodatek nr 14
do Poradnika VAT nr 19
z dnia 10.10.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZASADY ODLICZANIA VAT OD SAMOCHODÓW OSOBOWYCH
Pojazdami samochodowymi, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. (...)
str. 3
1.
Odliczanie VAT od wydatków związanych z nabyciem pojazdów samochodowych
Zgodnie z ogólną zasadą przewidzianą w art. 86a ust. 1 od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku (...)
str. 3
2.
Pojazdy wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - odliczenie 100% podatku VAT
Odliczenie VAT w pełnej wysokości przysługuje (przy założeniu związku z czynnościami opodatkowanymi) w odniesieniu do wydatków (art. 86a ust. 3): 1) związanych z pojazdami wykorzystywanymi (...)
str. 3
2.1.
Ewidencja przebiegu pojazdu jako potwierdzenie sposobu używania samochodu
Dla potwierdzenia wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej podatnik ma obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, z której wynikać będzie, że wykluczone jest użycie pojazdu (...)
str. 4
2.2.
Informacja o wykorzystywaniu pojazdu wyłącznie do celów firmowych - formularz VAT-26
Podatnicy wykorzystujący pojazdy samochodowe wyłącznie do działalności gospodarczej, oprócz obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, powinni złożyć w urzędzie skarbowym informację o tych pojazdach - według (...)
str. 6
2.3.
Samochody o konstrukcji wykluczającej ich użycie do celów prywatnych
Jeżeli konstrukcja pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika (do celów prywatnych), to podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego (...)
str. 9
3.
Korekta VAT przy zmianie wykorzystywania pojazdu samochodowego
W trakcie użytkowania samochodu, podatnik może dokonać zmiany sposobu jego wykorzystania i na przykład samochód wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych, przeznaczyć do celów mieszanych, czyli (...)
str. 12
3.1.
Sprzedaż pojazdu samochodowego używanego do celów mieszanych
Jeżeli w okresie korekty pojazd wykorzystywany do celów służbowych i prywatnych zostanie sprzedany, wówczas przyjmuje się, że do końca okresu korekty samochód ten wykorzystywany jest (...)
str. 13
3.2.
Samochód przeznaczony do celów prywatnych i służbowych
Podatnik posiadający pełne prawo do odliczenia podatku VAT przy nabyciu samochodu, który został zakupiony wyłącznie do działalności gospodarczej może w okresie korekty zmienić jego przeznaczenie (...)
str. 14
4.
Samochód firmowy wykorzystywany nieodpłatnie do celów prywatnych
Co do zasady opodatkowaniu VAT podlegają odpłatne czynności, w tym odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast nieodpłatne czynności objęte są zakresem ustawy o VAT (...)
str. 16
4.1.
Kiedy prywatne użytkowanie samochodu służbowego nie podlega VAT?
Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od opodatkowania czynności wykonywanych nieodpłatnie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników. Wyjątki te dotyczą pojazdów samochodowych przy nabyciu (wytworzeniu), których (...)
str. 16
4.2.
Użytkowanie samochodu dla celów prywatnych podlegające VAT
Podatnik jest zobowiązany opodatkować użytek prywatny samochodów służbowych w sytuacji gdy: posiadał pełne prawo do odliczenia podatku zarówno przy nabyciu pojazdu, jak i zakupionych do (...)
str. 17
II.
ZAKUP ŚRODKÓW TRANSPORTU W UE - OBOWIĄZKI FORMALNE
Zakup na terytorium innego państwa członkowskiego towarów, które przewożone są do Polski, stanowi zasadniczo wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, pod warunkiem, że nabywca jest podatnikiem VAT lub (...)
str. 18
1.
Podatek VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportowych
Jeżeli dostawcą jest unijny podatnik VAT niekorzystający ze zwolnienia z opodatkowania, nabywcą podatnik polski, a sprzedaż nie jest dokonywana w ramach procedury szczególnej stosowanej w (...)
str. 18
2.
Nabycie nowych środków transportu
Nabycie nowych środków transportu, zawsze podlega opodatkowaniu, tj. nawet wtedy, gdy nabywcą jest podmiot niebędący podatnikiem podatku VAT. Przy czym status dostawcy takiego środka transportu (...)
str. 19
3.
Akcyza przy użytkowaniu w Polsce samochodu osobowego wynajętego za granicą
3.1.
Stanowisko Dyrektora KIS w sprawie opodatkowania akcyzą pojazdów wynajmowanych w krajach unijnych
Podmiot, który wynajął na terytorium państwa członkowskiego samochód osobowy i przewiózł go do kraju w celu użytkowania na potrzeby działalności gospodarczej - ma obowiązek rozliczyć (...)
str. 21
3.2.
Możliwość uzyskania zwrotu akcyzy od samochodu osobowego po okresie najmu
W przypadku, gdy samochód wynajęty w kraju unijnym nie zostanie w Polsce zarejestrowany, podmiot po zakończeniu okresu najmu może odzyskać zapłaconą akcyzę. Zgodnie bowiem z (...)
str. 22
3.3.
Obowiązki podatnika użytkującego samochód wynajęty na terenie UE
Czeska firma posiadająca oddział w Polsce wynajmuje na okres 2-3 lat samochody osobowe od innej czeskiej firmy. Z samochodów tych korzystają pracownicy zatrudnieni w oddziale (...)
str. 22
III.
SAMOCHODY OSOBOWE PRZYWOŻONE SPOZA TERYTORIUM UE A PODATEK AKCYZOWY
W myśl art. 100 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest: 1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na (...)
str. 23
IV.
SAMOCHODY W ORZECZNICTWIE NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO
1.
Dostęp do samochodu poza godzinami pracy
W początkowym okresie obowiązywania przepisów dotyczących ograniczonego prawa do odliczania VAT od wydatków dotyczących używanych w działalności gospodarczej samochodów, organy podatkowe podkreślały, że w przypadku (...)
str. 25
2.
Wynajem samochodów zastępczych
Podatnik może odliczyć 100% podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodów zastępczych, dla których nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w (...)
str. 27
V.
PYTANIA CZYTELNIKÓW
1.
Faktura VAT marża przy sprzedaży samochodu
W listopadzie 2017 r. nabyliśmy samochód osobowy, na fakturę VAT marża. Obecnie zamierzamy go sprzedać. Jaką stawkę VAT należy zastosować? Sposób opodatkowania towarów na zasadzie (...)
str. 28
2.
Odliczenie VAT przez warsztat samochodowy
Prowadzimy warsztat samochodowy (jesteśmy czynnym podatnikiem VAT). Podczas usługi naprawy zamka w samochodzie klienta uszkodziliśmy lakier na drzwiach tego pojazdu. Aby naprawić tę szkodę zleciliśmy (...)
str. 28
3.
Wykup samochodu z leasingu
Na podstawie umowy leasingu użytkowałem samochód osobowy (który wykorzystywałem do celów firmowych i prywatnych) i od rat leasingowych odliczałem 50% podatku naliczonego. We wrześniu br. (...)
str. 29
4.
Wykazanie w deklaracji VAT wydatków związanych z pojazdem samochodowym
Czy w deklaracji VAT w przypadku gdy odliczam 50% podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdem samochodowym powinienem w pozycji "wartość netto" wpisać całą kwotę (...)
str. 30
5.
Zakup paliwa do własnego dystrybutora
Spółka z o.o. posiada własny dystrybutor paliwa. Paliwo z tego dystrybutora tankowane jest m.in. do samochodu osobowego, który wykorzystywany jest zarówno w działalności gospodarczej, jak (...)
str. 31
6.
Sprzedaż samochodu przez podatnika zwolnionego przedmiotowo z VAT
W 2009 r. podatnik wykonujący działalność mieszaną zakupił na potrzeby tej działalności samochód i odliczył 3% podatku VAT, zgodnie z wyliczoną strukturą. Od początku 2017 (...)
str. 32
7.
Zakupy związane z samochodami stanowiącymi towary handlowe
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi i ciężarowymi. Do zakupionych w celach handlowych samochodów dokupuję różnego rodzaju części samochodowe, paliwo, usługi naprawy itp. (...)
str. 33
8.
Nabycie pojazdu a nieterminowe złożenie VAT-26
Dokonaliśmy w dniu 13 lutego 2017 r. zakupu samochodu osobowego z Niemiec w ramach WNT. Formularz VAT-26 złożyliśmy w dniu rejestracji auta, czyli 15 marca (...)
str. 34
9.
Wydatki związane z przygotowaniem samochodu do sprzedaży a odliczenie VAT
Zamierzam sprzedać dwa samochody osobowe i w związku z tym zleciłem przeprowadzenie oceny ich stanu technicznego. Czy od tej usługi mogę odliczyć 100% podatku naliczonego? (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.