Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Problemy z rozliczaniem VAT w 2016 r.
Dodatek nr 5
do Poradnika VAT nr 5
z dnia 10.03.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TRANSAKCJE OBJĘTE MECHANIZMEM ODWROTNEGO OBCIĄŻENIA
1.
Odwrotne obciążenie - kto rozlicza VAT?
Konstrukcja przepisów ustawy o VAT jako generalną zasadę przyjmuje obowiązek rozliczenia podatku VAT od sprzedaży towaru czy usługi przez dostawcę (usługodawcę). Jednak w przypadku sprzedaży (...)
str. 3
2.
Szerszy katalog towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia
W wyniku nowelizacji ustawy o VAT od dnia 1 lipca 2015 r. znacznie rozszerzony został katalog towarów objętych odwrotnym obciążeniem. Znalazły się w nim m.in. (...)
str. 3
3.
Jak ustalać limit kwotowy przy odwrotnym obciążeniu?
Ze względu na trudności podatników dotyczące odpowiedniego ustalenia zasad opodatkowania sprzedawanego przez nich sprzętu elektronicznego, Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej pt: "Zmiany w zakresie mechanizmu (...)
str. 4
4.
Błąd lub pomyłka w rozliczeniu transakcji objętej odwrotnym obciążeniem
W sytuacji gdy transakcja dotycząca towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia została nieprawidłowo rozliczona wskutek błędu lub pomyłki należy dokonać korekty rozliczenia podatku VAT. Wówczas korekta (...)
str. 6
5.
Jak rozliczyć towary elektroniczne podlegające odwrotnemu obciążeniu sprzedawane w zestawach?
Towary z kategorii tzw. elektroniki w obrocie gospodarczym dość powszechnie sprzedawane są w formie zestawów. W związku z tym podatnicy mogą mieć problemy z odpowiednim ich sklasyfikowaniem i w konsekwencji opodatkowaniem podatkiem VAT. (...)
str. 6
II.
KAUCJA GWARANCYJNA PRZY OBROCIE TOWARAMI WRAŻLIWYMI
1.
Podmioty, które mogą złożyć kaucję gwarancyjną
Na podstawie art. 105a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik, na rzecz którego dokonano dostawy towarów wrażliwych (tj. towarów wymienionych w załączniku nr 13 do (...)
str. 8
2.
Forma złożenia kaucji gwarancyjnej
Kaucja gwarancyjna może być złożona w jednej z następujących form: 1) depozyt pieniężny złożony na wyodrębniony rachunek urzędu skarbowego, 2) gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, 3) (...)
str. 9
3.
Termin ważności kaucji
Na podstawie art. 105b ust. 4 ustawy o VAT, kaucja gwarancyjna może zostać złożona bezterminowo, bądź też z określonym terminem jej ważności, liczonym w miesiącach. (...)
str. 9
4.
Wykaz podmiotów dokonujących dostaw, które złożyły kaucję
W Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Finansów prowadzony jest w formie elektronicznej wykaz podmiotów dokonujących dostawy towarów wrażliwych, które złożyły kaucję gwarancyjną. Podmiot powinien zostać wpisany (...)
str. 9
5.
Zwrot kaucji gwarancyjnej
W myśl art. 105b ust. 6 ustawy o VAT, kaucja gwarancyjna jest zwracana, odpowiednio w całości lub w części: 1) nie później niż po upływie (...)
str. 10
6.
Wzory wniosków w sprawie kaucji gwarancyjnej
Minister Finansów upoważniony został na mocy art. 105b ust. 12 ustawy o VAT do określenia, w drodze rozporządzenia, wzoru wniosku w sprawie kaucji gwarancyjnej składanego (...)
str. 11
7.
Właściwość urzędu skarbowego w zakresie kaucji gwarancyjnej
W art. 9 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy - (...)
str. 11
III.
ROZLICZANIE PODATKU VAT W ODNIESIENIU DO NIEŚCIĄGALNYCH WIERZYTELNOŚCI
1.
Podstawa zastosowania ulgi na złe długi
Wśród przywilejów jakie przysługują podatnikom VAT, istotną rolę odgrywa prawo do korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w sytuacji gdy nie otrzymali oni w odpowiednim (...)
str. 12
2.
Termin dokonania korekty przez wierzyciela
Na podstawie art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, wierzyciel ma prawo do dokonania korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w rozliczeniu za okres, w (...)
str. 12
3.
Zawiadomienie organu podatkowego o dokonanej korekcie
Obowiązkiem wierzyciela, który dokonuje korekty w ramach ulgi na złe długi jest złożenie wraz z deklaracją, w której dokonał korekty, zawiadomienia o jej sporządzeniu do (...)
str. 13
4.
Obowiązek korekty VAT naliczonego przez dłużnika
Ulga na złe długi jest przywilejem podatników wobec których kontrahenci nie wywiązują się terminowo z płatności należności za nabyte towary czy usługi. Dla dłużnika przepisy (...)
str. 13
5.
Ulga na złe długi w przypadku podmiotów powiązanych
Na podstawie art. 89a ust. 7 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca czerwca 2015 r., przepisy dotyczące korekty podatku należnego w ramach ulgi (...)
str. 14
6.
Korekta VAT w związku z uregulowaniem należności
W przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której wierzyciel skorygował podatek należny i podstawę opodatkowania, należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel (...)
str. 15
IV.
ZASADY ODLICZANIA VAT - KTO MUSI STOSOWAĆ PREWSPÓŁCZYNNIK?
1.
Zmiana zasad proporcjonalnego odliczania VAT
Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom w odniesieniu do zakupów związanych z działalnością opodatkowaną podatkiem (...)
str. 16
2.
Podmioty, które stosują prewspółczynnik
Stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT poprzez tzw. prewspółczynnik, dotyczy podmiotów, które: dokonują zakupu towarów i usług wykorzystywanych do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do (...)
str. 16
3.
Sposoby określenia proporcji
Obowiązkiem podatnika, w sytuacji gdy wykonuje on oprócz działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT również działalność pozostającą poza zakresem tego podatku, jest ustalenie na podstawie danych (...)
str. 17
4.
Zasady dokonywania rocznej korekty VAT
Podatnicy, którzy w 2016 r. będą odliczać VAT proporcjonalnie na podstawie art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, po zakończeniu roku podatkowego zobowiązani będą do (...)
str. 20
V.
ZMIANY ZASAD ROZLICZANIA VAT PRZEZ GMINY
1.
Problemy z rozliczaniem podatku VAT przez gminy
Gmina jako organ władzy publicznej, realizuje zadania nałożone na nią na mocy odrębnych przepisów, za pomocą jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Zdaniem organów podatkowych, (...)
str. 21
2.
Uchwała NSA w sprawie jednostek budżetowych
Omawiany spór z Gminą Wrocław rozpatrywał ostatecznie NSA, który postanowieniem z 30 stycznia 2013 r., sygn. akt I FSK 311/12 przedstawił zagadnienie prawne budzące poważne (...)
str. 21
3.
Samorządowe jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT - skutki wyroku TSUE
Gmina Wrocław uzyskała na mocy uchwały NSA potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie rozliczania podatku VAT przez gminę i jej jednostki. NSA jednak zdecydował się na (...)
str. 23
4.
Zakłady budżetowe nie są podatnikami VAT - uchwała NSA
Wyrok TSUE dotyczył jednostek budżetowych, nie zajmowano się w nim podmiotowością zakładów budżetowych gminy, co pozostawiono do rozstrzygnięcia Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w składzie siedmiu sędziów (...)
str. 23
5.
Rozliczanie VAT przez jednostki samorządu terytorialnego
W związku z wyrokiem TSUE z dnia 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 oraz uchwałą NSA z dnia 26 października 2015 r. (sygn. akt (...)
str. 24
VI.
WŁAŚCIWOŚĆ MIEJSCOWA W ZAKRESIE PODATKU VAT
Zgodnie z art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), (...)
str. 28
VII.
ZASADY KORYGOWANIA DEKLARACJI VAT
1.
Brak uzasadnienia przyczyn złożenia korekty
Obowiązujący do końca 2015 r. art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej określał, że wraz z deklaracją korygującą podatnik musiał złożyć osobne pismo wyjaśniające przyczyny złożenia (...)
str. 28
2.
Dobrowolna korekta deklaracji VAT
W wyniku nowelizacji Ordynacji podatkowej, wynikającej z ustawy z dnia 10 września 2015 r., od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady zapłaty niższych odsetek (...)
str. 28
3.
Podwyższone odsetki od zaległości w podatku VAT i akcyzie
Nieterminowe rozliczanie podatków wiąże się nie tylko z powstaniem zaległości podatkowej, ale również z koniecznością zapłaty odsetek od tej zaległości. Znowelizowane z dniem 1 stycznia (...)
str. 29
VIII.
PEŁNOMOCNICTWO DO SPRAW ZWIĄZANYCH Z ROZLICZANIEM PODATKU VAT
Podmiotem odpowiedzialnym zarówno za terminowe, jak i prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowych jest co do zasady podatnik. W zakresie rozliczania podatku VAT podatnik ma obowiązek na (...)
str. 29
IX.
STAWKA VAT DLA DOSTAWY SPRZĘTU PRZECIWPOŻAROWEGO
Obniżoną 8% stawkę podatku VAT do 31 grudnia 2015 r. stosowano do towarów i usług przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej wymienionych w załączniku nr 3 (...)
str. 31
X.
ZWOLNIENIA Z PODATKU VAT - DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE GIER NA AUTOMATACH
Zwolnieniu z VAT podlegają czynności wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 2-41 wraz z warunkami i zastrzeżeniami określonymi w ust. 3-20 tego artykułu. Z (...)
str. 32
XI.
ODPOWIEDZI NA PYTANIA CZYTELNIKÓW
1.
Właściwość organu podatkowego w sprawie rozliczenia VAT za grudzień 2015 r.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. w związku z nowelizacją przepisów, zmieniła się właściwość urzędu skarbowego w sprawie rozliczeń podatku VAT. Czy deklarację VAT-7 za (...)
str. 32
2.
Postępowanie restrukturyzacyjne a ulga na złe długi
W marcu br. minie 150 dni od upływu terminu płatności określonego w umowie za wykonaną usługę. Nie uregulowaliśmy należności od tej transakcji. Od 18 lutego (...)
str. 33
3.
Zasady ogólne zamiast odwrotnego obciążenia - jak skorygować VAT?
Sprzedałem towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, błędnie stosując do tej dostawy zasady ogólne opodatkowania VAT zamiast odwrotnego obciążenia. Kiedy ująć (...)
str. 33
4.
Korekta w trakcie postępowania podatkowego
W dniu 24 lutego 2016 r. złożyłem korektę deklaracji VAT-7 za wrzesień 2015 r. Po tygodniu otrzymałem z urzędu skarbowego zawiadomienie o bezskuteczności korekty w (...)
str. 34
5.
Odliczanie VAT na podstawie prewspółczynnika
Dokonuję zakupu towarów i usług związanych zarówno z wykonywaną przeze mnie działalnością gospodarczą, jak i z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT. Czy mogę odliczać VAT od (...)
str. 34
6.
Ewidencja zakupu przy częściowym odliczaniu VAT
Czy w przypadku odliczania VAT na podstawie prewspółczynnika, konieczne jest prowadzenie odrębnej ewidencji zakupów, w której ujmowane będą faktury, do których ten prewspółczynnik jest stosowany? (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.