Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 9 (393) z dnia 10.05.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Zmiany w ustawie o VAT od 1 lipca 2015 r.
Od 1 lipca 2015 r. wejdzie w życie szereg zmian do ustawy o VAT, wynikających z uchwalonej ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o (...)
str. 4
1.
Towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia
Nowelizacja zmodyfikowała brzmienie załącznika nr 11 do ustawy o VAT, zawierającego katalog towarów, wobec których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia w rozliczeniach podatku VAT. Odwrotnym (...)
str. 4
2.
Odpowiedzialność solidarna przy sprzedaży towarów wrażliwych
Na podstawie obowiązujących obecnie przepisów nabywca wyłączony jest z odpowiedzialności solidarnej jeżeli nabył towary od podmiotu wymienionego na dzień dokonania dostawy towarów w prowadzonym przez (...)
str. 5
3.
Ulga na złe długi
Obowiązujące obecnie przepisy nie przewidują możliwości skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi w przypadku, gdy dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w (...)
str. 5
4.
Informacje podsumowujące w obrocie krajowym
Wśród nowych uregulowań wprowadzonych omawianą ustawą na szczególną uwagę zasługują przepisy zobowiązujące sprzedawców do składania naczelnikowi urzędu skarbowego informacji podsumowujących w obrocie krajowym, zawierających zbiorcze (...)
str. 6
5.
Odliczanie VAT naliczonego od zakupu towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych – zmiany w 2016 r.
W sytuacji gdy podatnik oprócz działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT wykonuje również działalność pozostającą poza zakresem tego podatku, ustawodawca na mocy znowelizowanych przepisów wprowadził przykładowe (...)
str. 6
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Biura rachunkowe mogą korzystać ze zwolnienia z VAT – interpretacja ogólna Ministra Finansów
O wątpliwościach dotyczących możliwości korzystania przez biura rachunkowe ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty, jak i obowiązku ewidencjonowania w kasie fiskalnej usług doradztwa (...)
str. 7
1.
Prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych oraz sporządzanie deklaracji korzysta ze zwolnienia z VAT
Zwolnienie z podatku VAT przysługuje podatnikom w odniesieniu do sprzedaży nieprzekraczającej łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Z kolei podatnicy, którzy rozpoczynają w (...)
str. 7
2.
Czynności związane z obsługą rachunkowo-księgową mogą być zwolnione z obowiązku stosowania kas fiskalnych
W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o VAT do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani podatnicy dokonujący (...)
str. 9
III.
Odliczanie VAT od samochodów w pytaniach Czytelników
1.
Podatek naliczony przy wynajmie samochodu ciężarowego
Na podstawie umowy najmu, spółka na potrzeby działalności gospodarczej wypożycza samochody ciężarowe. Każdorazowo umowa najmu zawiera dane o marce pojazdu oraz numerze rejestracyjnym, a po zakończeniu jej (...)
str. 9
2.
Zakup paliwa do nowego samochodu sprzedawanego przez dealera
Prowadzimy salon samochodowy, w którym sprzedajemy nowe samochody. Po sprzedaży tankujemy do samochodu minimalną ilość paliwa, aby nabywca mógł dojechać do najbliższej stacji benzynowej. Nie zajmujemy (...)
str. 11
3.
Odpłatne udostępnianie pracownikowi auta firmowego
Spółka planuje udostępnić pracownikom samochody za częściową odpłatnością, co zostanie potwierdzone wystawioną na pracownika fakturą. Czy w odniesieniu do tych samochodów możliwe będzie odliczenie 100% (...)
str. 11
4.
Korekta podatku naliczonego przy zakupie części do samochodu wykorzystywanego do celów mieszanych
Prowadzimy przedsiębiorstwo przewozowe i wykorzystujemy samochody, w stosunku do których przysługuje nam zarówno pełne, jak i 50% odliczenie podatku VAT. W listopadzie 2014 r. zakupiliśmy (...)
str. 12
5.
Pełne odliczenie podatku naliczonego od wydatków na samochody z adnotacją VAT-1a
W prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT wykorzystujemy samochody, które w dowodzie rejestracyjnym, po przeprowadzonym (w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2014 r.) badaniu (...)
str. 13
6.
VAT-26 przy sprzedaży pojazdu samochodowego
Jesteśmy firmą zajmującą się sprzedażą samochodów. W związku z tym, że klienci często decydują się na zakup samochodu w godzinach popołudniowych, nie jesteśmy w stanie (...)
str. 14
IV.
Podmioty uznawane za instytucje o charakterze kulturalnym – interpretacja ogólna Ministra Finansów
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT, zwolnieniu z VAT podlegają usługi kulturalne świadczone przez: a) podmioty prawa publicznego lub inne (...)
str. 15
V.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie rozliczania mediów związanych z usługą najmu
W myśl art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w (...)
str. 17
VI.
Kto od 1 lipca 2015 r. będzie miał obowiązek składania krajowych informacji podsumowujących?
W świetle obowiązujących przepisów obowiązek sporządzania i składania informacji podsumowujących dotyczy wyłącznie podatników dokonujących transakcji z podmiotami z innych krajów członkowskich UE. Na mocy ustawy (...)
str. 19
VII.
VAT w orzecznictwie
1.
Obowiązek podatkowy w VAT przy refakturowaniu mediów
W przypadku refakturowania opłat za media na najemcę nie zawsze mamy do czynienia z usługą o charakterze kompleksowym. Jeśli w umowie najmu określono, że opłaty (...)
str. 20
2.
Powrót do zwolnienia z VAT możliwy także w trakcie roku
Ustawodawca nie wprowadził dodatkowego warunku w postaci ponownego skorzystania ze zwolnienia w pierwszym okresie rozliczeniowym następującym po roku podatkowym, w którym podatnik nie przekroczył limitu (...)
str. 21
3.
Zarządzanie majątkiem przez jednostki samorządowe
W przypadku gdy gmina nie pozyskała mienia w konkretnym celu, np. prowadzenia działalności gospodarczej, to samo nieodpłatne nabycie mienia i jego posiadanie nie jest wystarczające (...)
str. 22
1.
Warunki zastosowania 8% stawki VAT w budownictwie
Regulacja zawarta w ustawie o VAT w art. 41 ust. 12 umożliwia stosowanie preferencyjnej – 8% stawki VAT w przypadku dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich (...)
str. 23
2.
Przebudowa budynku użytkowego na zakład opiekuńczo-leczniczy
Zamierzamy przebudować budynek użytkowy na zakład opiekuńczo-leczniczy. Czy do robót budowlanych wykonanych w związku z tą inwestycją możemy zastosować 8% stawkę VAT? W sytuacji gdy (...)
str. 24
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Obrót uprawniający do zwolnienia z kasy fiskalnej
Spółka na swój koszt opłaca za pracowników dodatkowe polisy ubezpieczenia zdrowotnego. Czy przekazanie pracownikom tych polis spowoduje obowiązek ich wykazania w deklaracji VAT? Czy ich (...)
str. 27
2.
Zapłata przelewem za usługi nie rodzi obowiązku instalacji kasy fiskalnej
Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD) jest czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność niepodlegającą VAT (m.in. przeprowadza egzaminy państwowe na prawo jazdy, szkolenia dla osób naruszających przepisy (...)
str. 29
3.
Czynności podlegające ewidencjonowaniu w kasie rejestrującej
Jesteśmy Regionalnym Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, w ramach którego działa m.in. Koło Gospodyń Wiejskich. Czy wpłacane składki członkowskie na cele statutowe związku, przychody (...)
str. 30
X.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Odpłatne świadczenie usług
Przekazujemy swoim pracownikom pakiety medyczne, które w części sami finansują. Czy takie przekazania należy ewidencjonować w kasie fiskalnej? Nadmieniamy, że w 2014 r. sprzedaż na (...)
str. 32
2.
Termin rozpoczęcia ewidencjonowania usług
W kwietniu 2015 r. rozpoczęłam działalność w zakresie usług kosmetycznych. W związku z przeprowadzanym remontem lokalu, pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej najprawdopodobniej dokonam w (...)
str. 33
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Wyrok NSA w sprawie określenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
Miejsce świadczenia usług ustala się zasadniczo w oparciu o miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, bądź stałe miejsce zamieszkania, (...)
str. 34
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Dostawa towarów do innego państwa UE na zlecenie firmy spoza terytorium Unii
Sprzedajemy towar spółce amerykańskiej, który jest wywożony do Niemiec, gdzie znajduje się ich ostateczny nabywca – niemiecki podatnik, zajmujący się organizacją transportu. Czy sprzedaż tę (...)
str. 37
2.
Zakup towarów od firmy z UE i sprzedaż na rzecz podatnika spoza terytorium Unii
Kupiliśmy towar od firmy brytyjskiej, która nabyła go wcześniej od polskiego producenta. Towar zostanie przetransportowany bezpośrednio od producenta do naszego klienta mającego siedzibę w Maroku, (...)
str. 38
3.
Usługa budowlana wykonana poza terytorium UE
Zasada ogólna miejsca świadczenia usług na rzecz podatników wyrażona w art. 28b ustawy o VAT wskazuje, że opodatkowane są one w miejscu, gdzie usługobiorca ma (...)
str. 39
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Jak stosować obowiązujące od 1 lipca 2015 r. regulacje dotyczące kaucji gwarancyjnej?
Już od 1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o VAT, wprowadzone mocą ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie (...)
str. 41
1.
Podmioty, które mogą złożyć kaucję gwarancyjną
Na podstawie art. 105a ust. 1 ustawy o VAT, podatnik, na rzecz którego dokonano dostawy towarów wrażliwych (tj. towarów wymienionych w załączniku nr 13 do (...)
str. 41
2.
Forma złożenia kaucji gwarancyjnej
Kaucja gwarancyjna może być złożona w jednej z następujących form: 1) depozyt pieniężny złożony na wyodrębniony rachunek urzędu skarbowego, 2) gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, 3) (...)
str. 43
3.
Termin ważności kaucji
Na podstawie art. 105b ust. 4 ustawy o VAT, kaucja gwarancyjna może zostać złożona bezterminowo, bądź też z określonym terminem jej ważności, liczonym w miesiącach. (...)
str. 44
4.
Wykaz podmiotów dokonujących dostaw, które złożyły kaucję
W Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Finansów prowadzony jest w formie elektronicznej wykaz podmiotów dokonujących dostawy towarów wrażliwych, które złożyły kaucję gwarancyjną. Podmiot powinien zostać wpisany (...)
str. 44
5.
Zwrot kaucji gwarancyjnej
W myśl art. 105b ust. 6 ustawy o VAT, kaucja gwarancyjna jest zwracana, odpowiednio w całości lub w części: 1) nie później niż po upływie (...)
str. 45
6.
Właściwość urzędu skarbowego w zakresie kaucji gwarancyjnej
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, w przypadku zmiany właściwości urzędu skarbowego w zakresie rozliczania podatku VAT organem podatkowym właściwym w sprawie kaucji gwarancyjnej pozostaje organ (...)
str. 46
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Podstawa zastosowania ulgi na złe długi
Wśród przywilejów jakie przysługują podatnikom VAT, istotną rolę odgrywa prawo do korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w sytuacji gdy nie otrzymali oni w odpowiednim terminie zapłaty za (...)
str. 47
2.
Termin dokonania korekty przez wierzyciela
Na podstawie art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, wierzyciel ma prawo do dokonania korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w rozliczeniu za okres, w (...)
str. 47
3.
Zawiadomienie organu podatkowego o dokonanej korekcie
Obowiązkiem wierzyciela, który dokonuje korekty w ramach ulgi na złe długi jest złożenie wraz z deklaracją, w której dokonał korekty, zawiadomienia o jej sporządzeniu do (...)
str. 48
4.
Obowiązek korekty VAT naliczonego przez dłużnika
Ulga na złe długi jest przywilejem podatników wobec których kontrahenci nie wywiązują się terminowo z płatności należności za nabyte towary czy usługi. Dla dłużnika przepisy w zakresie (...)
str. 50
5.
Ulga na złe długi w przypadku podmiotów powiązanych
Na podstawie art. 89a ust. 7 ustawy o VAT, przepisy dotyczące korekty podatku należnego w ramach ulgi na złe długi nie mają zastosowania, jeżeli między (...)
str. 51
6.
Korekta VAT w związku z uregulowaniem należności
W przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której wierzyciel skorygował podatek należny i podstawę opodatkowania, należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel (...)
str. 52
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Faktura dokumentująca usługi niepodlegające opodatkowaniu w Polsce
Spółka świadczy usługi prawne m.in. na rzecz zagranicznych podatników. Jakie elementy powinny zawierać faktury wystawiane dla tych podmiotów? Czy w miejsce stawki VAT powinno się wpisywać (...)
str. 53
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Czy produkcja regionalnych nalewek podlega opodatkowaniu akcyzą?
Produkty regionalne, jak również produkcja polegająca na wyrobie tradycyjnych nalewek alkoholowych, cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Nalewki te zwykle produkowane są z owoców oraz (...)
str. 55
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Działalność mieszana a rezygnacja z prawa do odliczenia VAT
Rozpoczynam działalność gospodarczą (zwolnioną z VAT i opodatkowaną). Jestem w stanie przyporządkować zakupy do określonego rodzaju działalności. Czy mogę nie odliczać w ogóle podatku naliczonego? (...)
str. 59
2.
Wydanie nagród w konkursie opodatkowane odrębnie od usługi marketingowej
W ramach świadczonej na rzecz naszego kontrahenta usługi marketingowej – jednym z elementów tej usługi jest dokonywanie zakupu nagród, które następnie przekazujemy osobom trzecim, które (...)
str. 59
3.
Faktura korygująca do faktury zaliczkowej
W marcu 2015 r. wystawiliśmy fakturę zaliczkową na kwotę 100.000 zł brutto. W kwietniu 2015 r. nabywca zapłacił nam zaliczkę w wysokości 80% tej kwoty. Odbiór towaru planowany jest na czerwiec (...)
str. 60
4.
Stawka VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego
Jaką stawkę VAT należy zastosować do sprzedaży sprzętu pożarniczego na rzecz gminy, jeśli faktycznym odbiorcą sprzętu jest jednostka ochrony przeciwpożarowej? Obniżoną 8% stawkę podatku VAT (...)
str. 61
5.
Zaniechane inwestycje a korekta podatku naliczonego
Podatnik w 2014 r. rozpoczął inwestycję polegającą na stworzeniu dla klientów drugiej drogi dojazdowej do prowadzonego sklepu ogrodniczego. W styczniu 2014 r. podatnik zakupił materiały (...)
str. 62
6.
Dokumentowanie zaliczki na poczet zakupu produktów rolnych
Zamierzamy wpłacić zaliczkę rolnikowi ryczałtowemu na zakup produktów rolnych. W jaki sposób powinniśmy udokumentować taką zaliczkę? W myśl art. 19a ust. 8 ustawy o VAT (...)
str. 64
7.
Odpłatne usługi medyczne kupowane na rzecz pracowników
Dokonujemy zakupu pakietów medycznych na rzecz naszych pracowników. Pakiety te są w części finansowane przez firmę, natomiast pozostałą kwotę potrącamy pracownikom z wynagrodzenia. Czy sprzedaż (...)
str. 65
8.
Odliczenie VAT od zakupu odzieży roboczej
Firma dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT. Czy zakup odzieży roboczej opatrzonej logo naszej firmy, która przekazywana jest pracownikom, uprawnia do odliczenia podatku VAT? Dla (...)
str. 66
9.
Stawka VAT na remont szkoły
Wykonujemy remont w budynku szkolnym. Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować w tym przypadku? Obniżoną do 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
1.
Zmiana rozporządzenia w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług m.in. siłom zbrojnym
W Dzienniku Ustaw z dnia 13 kwietnia 2015 r. pod poz. 514 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.