Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 23 (407) z dnia 10.12.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Wyrok TSUE w sprawie odliczenia VAT z faktury wystawionej przez nieuczciwego kontrahenta
Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę towaru czy usługi (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Kiedy i w jaki sposób podatnik może skorygować deklarację VAT?
Podatnik rozliczający podatek VAT w miesięcznych czy kwartalnych deklaracjach powinien w przypadku stwierdzenia błędu w rozliczeniu, niezwłocznie dokonać jego korekty. Dotyczy to w szczególności przypadków, (...)
str. 5
2.
Uzasadnienie przyczyn złożenia korekty
Obecnie obowiązujący art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej określa, że wraz z deklaracją korygującą podatnik musi złożyć osobne pismo wyjaśniające przyczyny złożenia korekty. Wyjątek w (...)
str. 5
3.
Korekta po postępowaniu kontrolnym lub podatkowym
Prawo do korekty deklaracji podatkowej jest jednym z podstawowych praw podatników VAT. Nie jest ono jednak nieograniczone. W niektórych przypadkach podatnik nie ma możliwości złożenia (...)
str. 6
4.
Niższe odsetki przy dobrowolnej korekcie deklaracji
Na podstawie art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej stawka odsetek za zwłokę wynosi 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o NBP, (...)
str. 7
III.
Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej i przekazanie na cele osobiste
Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedaż samochodów wykorzystywanych do działalności opodatkowanej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i to bez względu na to czy podatnik odliczył pełny podatek (...)
str. 8
1.
Korekta VAT naliczonego po przekazaniu samochodu na cele prywatne
W lutym 2014 r. podatnik wykupił samochód osobowy z leasingu. W związku z tym, że samochód ten wykorzystywany był w działalności gospodarczej, jak i do (...)
str. 8
2.
Wycofanie samochodu osobowego z działalności gospodarczej spółki cywilnej
Podatnik VAT prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w 2012 r. odliczył część podatku naliczonego z faktury dokumentującej wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego. W 2013 r. (...)
str. 10
3.
Przekazanie pojazdu, w którym wymieniono części składowe
Podatnik zamierza wycofać z działalności gospodarczej i przekazać na cele osobiste zakupiony w 2014 r. na fakturę VAT marża samochód osobowy. W styczniu 2015 r. (...)
str. 11
1.
Pełnomocnik jako podmiot składający i podpisujący deklaracje VAT
Podmiotem odpowiedzialnym zarówno za terminowe, jak i prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowych jest co do zasady podatnik. W zakresie rozliczania podatku VAT podatnik ma obowiązek na (...)
str. 13
2.
Zasady udzielania pełnomocnictw – zmiany od 1 stycznia 2016 r.
Podatnik VAT, który udziela pełnomocnictwa wyznaczonej osobie, do podpisywania i składania za niego deklaracji, musi pamiętać o tym, że forma i tryb zgłoszenia tego pełnomocnictwa (...)
str. 13
3.
Odpowiedzialność podatnika za zobowiązania podatkowe
Ustanowienie pełnomocnika w danej sprawie pozwala podatnikom na zredukowanie szeregu obowiązków o charakterze formalnym. Mimo to pamiętać należy, że korzystanie z pełnomocnika, który sporządza i (...)
str. 16
V.
Korekta VAT naliczonego w związku z częściowym przeznaczeniem budynku na cele prywatne
Podatnik wybudował dla celów prowadzonej działalności gospodarczej budynek, odliczając z tego tytułu w latach 2000-2007 podatek VAT w całości. W 2005 r. dokonano częściowego odbioru (...)
str. 16
1.
Od kiedy obowiązuje korekta na mocy art. 90a ustawy o VAT?
Przepis art. 90a ustawy o VAT wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o (...)
str. 17
2.
Jak rozumieć "oddanie nieruchomości w użytkowanie"?
Kolejny problem wymagający rozstrzygnięcia wiąże się z użytym przez ustawodawcę w art. 90a ustawy o VAT sformułowaniem "oddanie nieruchomości w użytkowanie". Kwestia ta jest o (...)
str. 17
VI.
Limit zwrotu wydatków mieszkaniowych dla osób składających wniosek w I kwartale 2016 r.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25 listopada 2015 r., pod poz. 45 zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 listopada (...)
str. 19
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Jak wykazać w deklaracji VAT wydatki z ograniczonym prawem do odliczenia?
Czy w deklaracji VAT w przypadku gdy odliczam 50% podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdem samochodowym powinienem w pozycji "wartość netto" wpisać całą kwotę (...)
str. 21
2.
Wyliczenie kwoty podatku VAT na fakturze
W jakiej kwocie należy wykazać VAT na fakturze, jeżeli podatek liczony od sumy wartości netto różni się od sumy kwot podatku od poszczególnych pozycji wykazanych (...)
str. 22
3.
Sprzedaż towaru wykorzystywanego w działalności zwolnionej z VAT
W prowadzonej działalności gospodarczej świadczę wyłącznie usługi ubezpieczeniowe, które są zwolnione z VAT. Obecnie zamierzam sprzedać samochód osobowy, który wykorzystywałem wyłącznie na cele tej działalności. (...)
str. 23
4.
W jakim terminie należy dokonać rocznej korekty odliczonego VAT?
Jaki jest termin dokonania korekty podatku naliczonego po zakończeniu danego roku podatkowego? Korekta roczna powinna być dokonana w rozliczeniu za pierwszy okres rozliczeniowy, tj. za (...)
str. 23
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Ewidencjonowanie w kasie fiskalnej usług medycznych – interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Obowiązek ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników (...)
str. 24
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Kiedy sprzedaż usług podlega zwolnieniu z rejestrowania w kasie fiskalnej?
W sierpniu 2015 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług nauczania języków obcych oraz tłumaczeń. Usługi te świadczę zarówno na rzecz osób prywatnych, (...)
str. 26
2.
Nieodpłatne przekazanie prezentów
W ramach promocji naszych produktów podczas targów nieodpłatnie przekazujemy klientom m.in. USB z logo firmy. Czynność tę (tj. przekazanie USB o wartości 20 zł) opodatkowujemy (...)
str. 28
3.
Zaliczki wpłacane na poczet przyszłych dostaw towarów
Od maja 2015 r. prowadzę działalność gospodarczą. Na poczet przyszłych dostaw towarów otrzymuję zaliczki od osób prywatnych. Czy należy wliczać je do limitu uprawniającego do (...)
str. 30
X.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Sprzedaż internetowa a kasa fiskalna
Rozpocząłem internetową sprzedaż odżywek i odzieży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy przysługuje mi zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży w kasie fiskalnej? (...)
str. 30
2.
Formalności związane z instalacją kasy fiskalnej
W związku z przekroczeniem w listopadzie 2015 r. limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy, jestem zobowiązany do jej zainstalowania. Jakie dokumenty powinienem (...)
str. 31
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Warunki stosowania obniżonej stawki VAT
Warunki umożliwiające zastosowanie stawki VAT 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, wymienione są w art. 42 ustawy o VAT. Pierwszy z warunków dotyczy właściwej identyfikacji podatkowej nabywcy i dostawcy. Nabywca musi być (...)
str. 33
2.
Weryfikacja zagranicznego kontrahenta
Jeśli dostawca dochowa należytej staranności w celu weryfikacji kontrahenta i nie był świadomy jego nierzetelności, to będzie mu przysługiwało prawo do stosowania stawki 0% w (...)
str. 34
3.
Dokument przewozowy
Dokumentem przewozowym, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy, może być każdy dokument otrzymany od przewoźnika (spedytora), z którego jednoznacznie wynika, (...)
str. 35
4.
Potwierdzenie aktywności numeru VAT UE
Informacja uzyskana za pośrednictwem strony internetowej z systemu VIES potwierdzająca aktywność numeru VAT UE unijnego kontrahenta może być wystarczającym dowodem uznania go za podatnika zidentyfikowanego (...)
str. 36
XII.
Kompleksowe usługi turystyczne – wyrok NSA
Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 20 sierpnia 2015 r. wydał wyrok dotyczący miejsca opodatkowania usług wynajmu statków pływających (sygn. akt I FSK 832/14). Rozpatrywana przez NSA sprawa dotyczyła (...)
str. 37
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Eksport towarów w transakcji łańcuchowej
Sprzedaliśmy niemieckiemu kontrahentowi towar, który jest następnie sprzedawany kolejno najpierw firmie z Macedonii a potem z Białorusi. Kontrahent niemiecki organizuje transport a towar wywożony jest (...)
str. 41
2.
Otrzymanie faktury przed uiszczeniem zaliczki na poczet przyszłej dostawy
Unijny dostawca wystawia nam faktury stanowiące wezwanie do zapłaty zaliczki na poczet zakupu maszyn. Faktury te są wystawiane ze sporym wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę datę (...)
str. 42
3.
Zakup usług prezentacji wyrobów poza granicami kraju
Otrzymaliśmy od kontrahenta z Azji fakturę za zorganizowanie prezentacji naszego wyrobu dla potencjalnych klientów. Wysłaliśmy materiały, na podstawie których nasz partner zapoznawał naszych przyszłych odbiorców (...)
str. 43
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIV.
Spór z organem podatkowym o prawo do odliczenia VAT od budowy budynku mieszkalno-usługowego
Podatnik w ramach działalności gospodarczej budował obiekt usługowo-handlowy z częścią mieszkalną. W projekcie dotyczącym tego budynku zatwierdzonym w listopadzie 2011 r. wskazano, że parter będzie (...)
str. 45
1.
Związek zakupów ze sprzedażą opodatkowaną VAT
Podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi odliczenie podatku naliczonego jest - w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT - związek dokonanych zakupów z wykonywanymi czynnościami (...)
str. 45
2.
Obowiązki organu podatkowego w toku prowadzonego postępowania podatkowego
Organ podatkowy prowadzący postępowanie podatkowe mające na celu prawidłowe rozliczenie podatku VAT za dany miesiąc/kwartał jest zobowiązany podjąć wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia (...)
str. 46
3.
Stanowisko fiskusa w sprawie odliczania VAT przy budowie obiektu usługowo-mieszkalnego
Organy podatkowe, w wydawanych interpretacjach indywidualnych przyjmują, że skoro ponoszone przez podatnika wydatki związane z budową budynku usługowo-mieszkalnego będą wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia opodatkowanej działalności (...)
str. 46
4.
Zamiar wykorzystania budynku na cele inne niż określone w projekcie budowlanym
Z pytania Czytelnika wynika, że rozpoczynając inwestycję planował wykorzystywać przedmiotowy budynek wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT, tj. budynek miał zostać w części wynajęty na cele (...)
str. 47
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Obowiązkowe rozliczanie podatku VAT przez czynnego podatnika
Czynni podatnicy VAT mają ustawowy obowiązek rozliczania podatku VAT w miesięcznych bądź kwartalnych deklaracjach, składanych za okresy miesięczne (bądź w niektórych przypadkach kwartalne), w terminie (...)
str. 48
2.
Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązek składania deklaracji VAT
W toku prowadzonej działalności gospodarczej zdarzają się sytuacje, w których podatnik z różnych przyczyn musi prowadzenie tej działalności przerwać. Nie zawsze czasowa niemożność prowadzenia działalności (...)
str. 49
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Formularze związane z dostawą nowych środków transportu – VAT-22 i VAT-11
Zbycie nowego środka transportu na rzecz osoby z innego kraju Unii powoduje, że sprzedawca (bez względu na swój status i status nabywcy) staje się podatnikiem zobowiązanym do (...)
str. 51
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Od 1 stycznia 2016 r. nowe regulacje dotyczące wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy
Mocą ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479 ze zm.) od (...)
str. 56
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Najem lokalu użytkowego na cele mieszkaniowe
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. W związku z tą działalnością nabyłem na własne nazwisko spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego (mieszkanie na parterze bloku (...)
str. 60
2.
Odliczenie VAT od wydatków na organizację spotkania firmowego dla pracowników i ich rodzin
Spółka zorganizowała dla pracowników i ich rodzin piknik rodzinny, który odbywał się na terenie firmy. Organizacja tego spotkania miała na celu ułatwienie wzajemnych relacji między (...)
str. 62
3.
Odliczenie VAT od mediów
W listopadzie 2015 r. otrzymaliśmy fakturę za media z terminem płatności przypadającym na 26 listopada br. Faktura została wystawiona 30 października. Czy mogliśmy odliczyć VAT (...)
str. 63
4.
Użyczenie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności
Zamierzam nieodpłatnie użyczyć swojemu ojcu (podatnikowi VAT) część nieruchomości (pomieszczenia biurowe) wykorzystywanej przeze mnie w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy w takiej sytuacji czynność ta będzie (...)
str. 64
5.
Faktura końcowa w przypadku uiszczenia całej należności w formie zaliczek
W związku z zamówieniem złożonym przez kontrahenta otrzymałem całą należność za towary w formie kilku wpłaconych wcześniej zaliczek. Czy mimo to mam prawo do wystawienia (...)
str. 64
6.
Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej przez współmałżonka?
Prowadzę działalność gospodarczą (rolniczą i pozarolniczą) i jestem czynnym podatnikiem VAT. Moja żona prowadzi firmę budowlaną i również jest czynnym podatnikiem VAT. Czy mogę odliczyć (...)
str. 65
7.
Warunki zastosowania zwolnienia z VAT przy usługach edukacyjnych
Podatnik posiadający tytuł naukowy doktora nauk biologicznych prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu zorganizowanych kursów przygotowujących do egzaminów maturalnych i egzaminów wstępnych na studia. Czy (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVIII.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana ceny 1 m2 powierzchni mieszkalnej
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25 listopada 2015 r., pod poz. 45, opublikowany został komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.