Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 23 (383) z dnia 10.12.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Nowelizacja ustawy w zakresie rozliczania VAT od importu towarów
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 listopada 2014 r., pod poz. 1662, opublikowano ustawę z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, (...)
str. 4
2.
Nowe rozporządzenie w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego
Od 1 stycznia 2015 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2014 r. w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania (...)
str. 5
II.
Kolejna nowelizacja ustawy o VAT planowana od 1 kwietnia 2015 r.
Dopiero na 1 kwietnia 2015 r. przesunięto termin wejścia w życie wielu istotnych zmian w ustawie o VAT. Według projektu z dnia 7 listopada 2014 (...)
str. 5
1.
Zmiany w zakresie mechanizmu odwrotnego obciążenia
W projekcie założono modyfikację załącznika nr 11 do ustawy o VAT, zawierającego katalog towarów, wobec których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia w rozliczeniach podatku VAT. (...)
str. 5
2.
Odliczanie VAT naliczonego od zakupu towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych
W sytuacji gdy podatnik oprócz działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT wykonuje również działalność pozostającą poza zakresem podatku VAT, zaproponowano wskazanie przykładowych sposobów określania przez podatnika (...)
str. 6
3.
Informacje podsumowujące w obrocie krajowym
Zgodnie z projektem zmian do ustawy o VAT wprowadzone mają być regulacje zobowiązujące sprzedawców do składania naczelnikowi urzędu skarbowego informacji podsumowujących w obrocie krajowym, zawierających (...)
str. 6
4.
Ulga na złe długi
Obowiązujące przepisy regulujące zagadnienie tzw. ulgi na złe długi nie przewidują możliwości skorzystania przez wierzyciela z ww. ulgi w przypadku, gdy dłużnik jest w trakcie (...)
str. 7
5.
Odpowiedzialność solidarna
W odniesieniu do obrotu towarami wrażliwymi takimi jak niektóre wyroby stalowe (nieobjęte systemem odwrotnego obciążenia), paliwami, złotem nieobrobionym, od dnia 1 października 2013 r. wprowadzono (...)
str. 7
6.
Zmiany w zakresie instytucji kaucji gwarancyjnej
Na podstawie obowiązujących obecnie przepisów nabywca wyłączony jest z odpowiedzialności solidarnej jeżeli nabył towary od podmiotu wymienionego na dzień dokonania dostawy towarów w prowadzonym przez (...)
str. 8
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Odliczanie VAT od wydatków na samochody przeznaczone na wynajem
Jesteśmy firmą, która w prowadzonej działalności zajmuje się sprzedażą i wynajmem samochodów. W odniesieniu do samochodów przeznaczonych wyłącznie na wynajem, nie prowadzimy ewidencji przebiegu pojazdów, (...)
str. 9
2.
Darowizna samochodu a obowiązek wykazania VAT należnego
We wrześniu br. dokonaliśmy wykupu leasingowego samochodu osobowego, od nabycia którego przysługiwało nam odliczenie podatku naliczonego. Po wykupie samochód nie został wprowadzony do środków trwałych, (...)
str. 11
3.
Zakup paliwa do samochodów nieposiadających świadectwa homologacji
Firma posiada samochody ciężarowe mające dwa rzędy siedzeń i ładowność powyżej 500 kg. Są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, w związku z czym złożono (...)
str. 12
IV.
Dodatkowe badania techniczne pojazdu przeprowadzone po terminie – skutki w VAT
Generalnie podatnicy mają prawo do pełnego odliczania VAT od nabycia i eksploatacji pojazdów samochodowych w przypadku wykorzystywania ich wyłącznie do działalności gospodarczej. Mowa tu jest (...)
str. 13
V.
Dokumenty korygujące wystawiane przez podatników VAT – pytania i odpowiedzi
Czy musimy wystawić notę korygującą w dwóch egzemplarzach i przesłać je odbiorcy celem zaakceptowania (podpisania)? W jakim terminie taka akceptacja powinna być wyrażona? W przypadku (...)
str. 15
VI.
Opodatkowanie usług własnych świadczonych w ramach usług turystyki
Ustawa o VAT w art. 119 ust. 5 i 6 stanowi, iż w przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik, oprócz usług nabywanych od innych (...)
str. 18
VII.
Usługi remontowe opodatkowane 8% stawką VAT
Nasza firma wykonała usługę remontową dla młodzieżowego ośrodka wychowawczego, w którym 60% powierzchni zajmuje internat. Usługa została wykonana w pomieszczeniu dla wychowanków. Czy prawidłowo zastosowaliśmy (...)
str. 19
1.
Stawka VAT 8% dla budownictwa mieszkaniowego
W art. 41 ust. 12 ustawy o VAT określono obniżoną 8% stawkę VAT dla dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich (...)
str. 19
2.
Remont w budynkach zbiorowego zamieszkania
Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia "remontu", do którego odnosi się art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, dlatego też w tym zakresie trzeba (...)
str. 20
VIII.
Limit zwrotu wydatków mieszkaniowych dla osób składających wniosek w I kwartale 2015 r.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 listopada 2014 r., pod poz. 59, zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 listopada (...)
str. 22
IX.
Przeniesienie własności gruntu w zamian za wygaśnięcie zobowiązania podatkowego
Spółka posiada zaległości z tytułu podatku od nieruchomości. Z tego też względu zamierza przenieść na rzecz gminy w drodze aktu notarialnego prawo wieczystego użytkowania gruntu (...)
str. 25
C.
KASY REJESTRUJĄCE
X.
Od 2015 r. zmiany w zakresie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani podatnicy dokonujący (...)
str. 28
1.
Zwolnienia z obowiązku stosowania kas
1.1. Zwolnienie podmiotowe W porównaniu do obecnie obowiązującego rozporządzenia, nowe rozporządzenie nie przewiduje zmian w zakresie zwolnienia podmiotowego. Oznacza to, że limit obrotów z tytułu dokonywanej sprzedaży na rzecz osób (...)
str. 28
2.
Czynności wyłączone ze zwolnienia z obowiązku stosowania z kas
W § 4 rozporządzenia zawarto katalog czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia określone w § 2 i § 3. Katalog wyłączeń został jednak znacznie (...)
str. 30
3.
Określenie terminów rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu kasy
W § 5 omawianego rozporządzenia zawarto uregulowania określające moment utraty prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Generalnie utrzymano zasadę, że utrata prawa do zwolnienia z (...)
str. 31
4.
Regulacje przejściowe
Przepisy § 8 i § 9 rozporządzenia zawierają regulacje przejściowe w zakresie stosowania przez podatników zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, na mocy których m.in.: podatnicy, którzy (...)
str. 32
XI.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Ewidencjonowanie w kasie usług najmu nieruchomości
Ze względu na przekroczenie limitu obrotów uprawniających do zwolnienia musiałam zainstalować kasę fiskalną. Czy powinnam na niej ewidencjonować również obrót z tytułu wynajmu mieszkania osobie prywatnej i dokumentować go fakturami? (...)
str. 33
2.
Sprzedaż środków trwałych a kasa fiskalna
Czy prawdą jest, że od 2015 r. obrót ze sprzedaży środków trwałych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie będzie wliczany do limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z kasy? [pytanie 877727] Komentarz (...)
str. 34
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XII.
Prawo do odliczenia VAT w przypadku świadczenia usług niepodlegających opodatkowaniu w Polsce
Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego nie tylko w stosunku do zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi, ale również związanych z czynnościami, które nie są (...)
str. 35
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Zakup towarów poza terytorium kraju, przeznaczonych na ekspozycję w innym państwie UE
Zawarliśmy umowę z litewskimi kontrahentami, w której zobowiązaliśmy się do przekazania wybranych towarów handlowych na ekspozycję. Towary te będą zamawiane w Szwecji, skąd zostaną przewiezione (...)
str. 37
2.
Skutki sprowadzenia do Polski samochodu w ramach umowy komisu lub depozytu
Kontrahent z Niemiec przywiezie do naszej firmy samochód, który potencjalni klienci z Polski będą mogli u nas kupić. W chwili przywozu tego samochodu nie wiemy (...)
str. 38
3.
Odliczenie podatku naliczonego z tytułu WNT poprzez korektę deklaracji
W deklaracji VAT składanej za czerwiec pomyłkowo nie wykazałem WNT. W lipcu złożyłem więc korektę rozliczenia za czerwiec i ująłem nabycie wewnątrzwspólnotowe po stronie podatku (...)
str. 41
4.
Stawka VAT na usługi transportu importowanych towarów świadczone przez podwykonawcę
Czy mamy prawo do zastosowania stawki VAT 0% do usług transportu importowanych towarów (trasa Norwegia–Polska), jeśli jesteśmy podwykonawcą tych usług? W dokumencie SAD ujęta została (...)
str. 42
5.
Opodatkowanie WNT zafakturowanego przed dostawą oraz rozliczenie noty kredytowej zmniejszającej kwotę transakcji
Dokonaliśmy nabycia wewnątrzwspólnotowego towarów, które zostały do nas przewiezione 2 października br. wraz z fakturą wystawioną 30 września. Stwierdziliśmy jednak braki w dostawie i poinformowaliśmy (...)
str. 44
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Działalność mieszana – zasady odliczania VAT naliczonego
Co do zasady podatnicy, którzy wykonują czynności opodatkowane VAT mają prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z tymi czynnościami. Nie (...)
str. 46
2.
Wstępne rozliczanie VAT naliczonego
Podatek naliczony od zakupów, których nie można przypisać jednoznacznie do danego rodzaju wykonywanych przez podatnika czynności odlicza się proporcjonalnie. Uwaga Proporcję, według której odlicza się (...)
str. 46
3.
Pomocniczy charakter transakcji podlegających wyłączeniu
Jak wskazano, przy ustalaniu proporcji nie uwzględnia się obrotu z tytułu transakcji w zakresie nieruchomości, transakcji finansowych oraz usług wymienionych w art. 90 ust. 6 (...)
str. 47
4.
Proporcja ustalana szacunkowo – wzór wniosku
Na mocy art. 90 ust. 10 ustawy o VAT w przypadku gdy proporcja sprzedaży, określona zgodnie z art. 90 ust. 2–8: 1) przekroczyła 98% oraz (...)
str. 47
5.
Obliczanie wskaźnika proporcji
Przy ustalaniu wskaźnika proporcji, należy uwzględnić: 1) w liczniku proporcji – obrót osiągnięty w roku ubiegłym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje (...)
str. 48
6.
W 2015 r. nowe zasady korekty związanej ze zmianą zakresu wykorzystania zakupionych towarów i usług
Od 1 kwietnia 2015 r. planowana jest nowelizacja ustawy o VAT, dotycząca m.in. zasad postępowania w przypadku zmiany zakresu wykorzystania zakupionych towarów i usług. W (...)
str. 49
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Obowiązek podatkowy przy dostawie mediów
Od początku obowiązywania przepisów ustawy o VAT media rozliczane były w sposób szczególny. Obecnie moment powstania obowiązku podatkowego w VAT przy dostawie mediów uzależniony jest (...)
str. 50
2.
Termin odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę mediów
Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług, o ile zakup ten służy wykonywanym przez niego czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. (...)
str. 51
3.
Refakturowanie mediów na najemcę lokalu
Możliwość refakturowania mediów związanych z usługą najmu bądź dzierżawy, pozostaje nadal przedmiotem sporu podatników i organów podatkowych. Podstawowa wątpliwość w tym sporze dotyczy określenia charakteru (...)
str. 52
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Wzór faktury uwzględniającej transakcje objęte odwrotnym obciążeniem
Prowadzę sklep i warsztat samochodowy jako czynny podatnik VAT. Oprócz świadczonych usług sprzedaję części samochodowe oraz elementy stanowiące odpady stalowe (towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT). (...)
str. 54
H.
PODATEK AKCYZOWY
1.
Objęcie opłaty paliwowej zabezpieczeniem akcyzowym
W Dzienniku Ustaw z dnia 12 listopada 2014 r., pod poz. 1559, została ogłoszona ustawa z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 56
2.
Obniżenie stawek akcyzy na paliwa silnikowe
Ustawą z dnia 23 października 2014 r. wprowadzono obniżenie stawek akcyzy na paliwa silnikowe w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2019 (...)
str. 57
3.
Korzystne rozwiązania w zakresie klasyfikacji wyrobów akcyzowych oraz obrotu olejami opałowymi
Mocą ustawy z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 1662) zostaną wprowadzone zmiany do ustawy o podatku akcyzowym, które wejdą w życie od 1 stycznia 2015 r. Zakres (...)
str. 57
XVIII.
Projektowane zmiany w ustawie o podatku akcyzowym na 2015 r.
Zmiany określone w ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej Planowane zmiany mają na celu wyeliminowanie sprzedaży wyrobów tytoniowych, która dokonywana (...)
str. 59
XIX.
Akcyza na samochód sprowadzony z zagranicy
W 2011 r. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej kupiła w Danii samochód Nissan X-Trail, który na terenie tego państwa był zarejestrowany jako auto ciężarowe. Po (...)
str. 59
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Sprzedaż używanego środka trwałego
Czy podatnik sprzedając środek trwały, przy nabyciu którego nie odliczył podatku VAT, musi sprzedaż tę opodatkować? Obecnie przepisy dotyczące VAT nie dają możliwości zwolnienia z (...)
str. 63
2.
Jak opodatkować świadczenie usług hotelowych?
Podatnik świadczy usługi hotelowe/noclegowe (we własnym hotelu, PKD 55.10) oraz usługi gastronomiczne, w ramach których organizuje także przyjęcia okolicznościowe (wesela, komunie). Czy takie usługi stanowią (...)
str. 63
3.
Ujemne wartości w deklaracji VAT
Czy wykazując w deklaracji VAT korektę VAT od środków trwałych, mogę wpisać wartości ujemne? Podatek VAT jest oparty na technice samoobliczania – podatnik sam oblicza (...)
str. 65
4.
Zasady numerowania dokumentów pro forma
Czy numeracja dokumentów oznaczonych jako pro forma powinna się zaczynać od numeru 1, czy też można stosować ciągłość numeracji stosowanej przy fakturach? Jak wskazać formę (...)
str. 66
5.
Kto składa deklarację za zmarłego podatnika?
Czy rodzina zmarłego w listopadzie podatnika może podpisać za niego i złożyć deklarację za październik i listopad 2014 r.? Przepisy ustawy o VAT nie przyznają (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XX.
Kronika legislacyjna
1.
Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 listopada 2014 r., pod poz. 1662, opublikowana została ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności (...)
str. 67
2.
Zmiana ceny 1 m2 powierzchni mieszkalnej
W Dzienniku Urzędowym GUS z dnia 24 listopada 2014 r., pod poz. 59, opublikowany został komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 listopada 2014 (...)
str. 67
3.
Rozporządzenie w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego
W Dzienniku Ustaw z dnia 20 listopada 2014 r., pod poz. 1624, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2014 r. w sprawie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.