Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 21 (381) z dnia 10.11.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Problemy z odliczaniem VAT od wydatków na samochody – wyjaśnienie MF
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl wyjaśniło niektóre wątpliwości dotyczące zasad rozliczania VAT od wydatków na samochody osobowe. Pomimo, iż regulacje te obowiązują od (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Odliczenie VAT od samochodów w pytaniach Czytelników
1.
Elektroniczna ewidencja przebiegu pojazdów
Czy ewidencja przebiegu pojazdów prowadzona dla potrzeb rozliczania podatku VAT, może być prowadzona w formie elektronicznej? Nie ma urzędowego obowiązującego wzoru ewidencji przebiegu pojazdu. Podatnik (...)
str. 6
2.
Zakup materiałów i urządzeń do warsztatu samochodowego
Spółka wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej pojazdy samochodowe. Od wydatków na ww. pojazdy odlicza zarówno 100% VAT, jak i 50% kwoty podatku z faktury. Spółka (...)
str. 6
3.
Wydatki dotyczące samochodów osobowych w deklaracji VAT-7
W jakiej wysokości wykazać w deklaracji VAT-7 wydatki dotyczące materiałów eksploatacyjnych nabywanych do samochodów osobowych, w stosunku do których przysługuje 50% odliczenie VAT? Zakup materiałów (...)
str. 7
4.
Zaświadczenie wydane przed 1 kwietnia 2014 r. uprawniające do pełnego odliczenia VAT
W działalności gospodarczej wykorzystuję samochód ciężarowy, który w dowodzie rejestracyjnym ma wpis: VAT-1. Posiadam też zaświadczenie z OSKP potwierdzające spełnienie ww. warunku (VAT-1). Przy ostatnim (...)
str. 8
5.
VAT od usługi dotyczącej sprzedanego samochodu
Spółka nabyła usługę monitoringu GPS na podstawie umowy zawartej na okres 36 miesięcy. Następnie sprzedała samochód, do którego odnosiła się usługa, ale wciąż ponosi koszty (...)
str. 9
III.
Małżonkowie wynajmujący lokal użytkowy – jak rozliczyć VAT?
Czy najem lokalu użytkowego stanowiącego prywatną własność małżonków można w świetle ustawy o VAT uznać za działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem VAT? Według definicji określonej w (...)
str. 10
IV.
Darowizna na gruncie ustawy o VAT
W latach 2010–2011 prowadziłem inwestycję polegającą na budowie sklepu wraz z parkingiem (wartość inwestycji – 32.000 zł). W marcu 2011 r. wprowadziłem ten budynek do (...)
str. 12
1.
Kiedy darowizna podlega VAT?
Czy darowizna ww. nieruchomości, od której odliczałem VAT w związku z jej budową, podlega opodatkowaniu? Dodam, że dokonując darowizny przedmiotowej działki przekazałem synowi halę, ale (...)
str. 12
2.
Darowizna stanowiąca zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyłączona z VAT
Czy przekazując w formie darowizny nieruchomość mogę skorzystać z wyłączenia z VAT z uwagi na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa? Nadmieniam, że oddałem bezpłatnie synowi halę, (...)
str. 13
3.
Korekta podatku naliczonego wskutek darowizny środka trwałego
Czy w związku z przekazaniem hali w drodze darowizny powinienem dokonać korekty VAT odliczonego z tytułu jej budowy? Art. 91 ust. 4–6 ustawy o VAT (...)
str. 14
4.
Dokumentowanie darowizny i prawo do odliczenia po stronie obdarowanego
Czy na podstawie aktu notarialnego dotyczącego darowizny ww. nieruchomości mogę wystawić fakturę na syna, aby mógł odliczyć ewentualny VAT od nabycia hali? W stanie prawnym (...)
str. 15
V.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Nieodpłatne przekazanie towarów zakupionych bez VAT
Zamierzamy przekazać zakupiony w latach siedemdziesiątych sprzęt pożarniczy na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. Czy nieodpłatne przekazanie tych towarów powinniśmy opodatkować podatkiem VAT? Stosownie do art. (...)
str. 17
2.
Odliczenie VAT od zakupu usług gastronomicznych
Zajmujemy się organizacją szkoleń na zlecenie firm zewnętrznych. Na potrzeby prowadzonej przez nas działalności (podlegającej opodatkowaniu) dokonujemy zakupu usług gastronomicznych, przeznaczonych dla uczestników szkolenia. Czy (...)
str. 17
3.
Ustanowienie służebności przesyłu
Podatnik na gruncie należącym do spółki planuje inwestycję w postaci budowy linii wysokiego napięcia. W związku z tym spółka zamierza ustanowić na rzecz podatnika w (...)
str. 18
IV.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
VAT od usług budowlanych
Mam wystawić fakturę za usługi budowlane. Protokół odbioru robót podpisano 30 czerwca 2014 r. Kiedy należy rozliczyć VAT należny? [pytanie 868924] Komentarz 1 Obowiązek podatkowy (...)
str. 19
2.
Faktura za paliwo
Czy mogę odliczyć VAT od paliwa do samochodu gdy brak jest numeru rejestracyjnego samochodu na fakturze? [pytanie 868900] Komentarz 1 Nie ma obowiązku umieszczania numeru (...)
str. 20
3.
Ugoda z wierzycielem a ulga na złe długi
Czy muszę robić korektę VAT naliczonego po 150 dniach od pierwotnego terminu płatności faktur w przypadku zawarcia ugody z wierzycielem, na podstawie której przedłużono mi (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Czytelnicy pytają
1.
Oznaczenie nazwy firmy na paragonie
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki cywilnej. Sprzedaż ewidencjonujemy za pomocą kasy fiskalnej. Czy na paragonach fiskalnych możemy używać nazwy spółki bez podawania nazwisk (...)
str. 22
2.
Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie zależy od statusu podatkowego nabywcy
Czy sprzedaż towaru dla gospodarstwa ogrodniczego udokumentowana fakturą, na której umieszczamy NIP nabywcy powinna być ewidencjonowania w kasie fiskalnej? Obowiązek ewidencjonowania obrotów i kwot podatku (...)
str. 23
3.
Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej ze względu na rodzaj wykonywanych czynności
Spółka cywilna, oprócz usług wykonywanych dla podmiotów gospodarczych, sprzedaje również towary i usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Dokonywana sprzedaż na rzecz osób prywatnych dotyczy głównie (...)
str. 25
4.
Sukcesja uniwersalna a kasa fiskalna
Jesteśmy spółką prawa handlowego, która w ramach prowadzonej działalności zajmuje się wywozem odpadów, w związku z czym jesteśmy zwolnieni przedmiotowo z ewidencjonowania obrotów przy użyciu (...)
str. 28
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
VIII.
Ograniczenie czasowe na dokonanie korekty sprzedaży eksportowej
W eksporcie stosuje się stawkę VAT 0%, pod warunkiem jednak, że podatnik posiada przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, dokument (...)
str. 31
IX.
Charakterystyka stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej – wyrok TSUE
Regułą jest określanie miejsca świadczenia usług w oparciu o miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, bądź stałe miejsce zamieszkania, (...)
str. 33
X.
Czytelnicy pytają
1.
Rozliczenie faktury za udział w zagranicznej konferencji
Spółka otrzymała faktury od zagranicznego kontrahenta za udział pracowników w konferencji na terytorium Szwajcarii. Czy spółka powinna rozliczyć import usług z tego tytułu? Import usług, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, (...)
str. 36
2.
Sprzedaż towarów zaimportowanych w innym państwie UE
Jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT UE w Polsce i dokonuję zakupu towarów z Norwegii, które następnie sprzedaję na Litwę. Odprawy celnej dokonuję w Szwecji a towar (...)
str. 37
3.
Refaktura wystawiona przez unijną firmę
Otrzymaliśmy od holenderskiej firmy refakturę kosztów ubezpieczenia, paliwa i opłat za przejazd autostradami. Na wystawionym dokumencie widnieje adnotacja, że VAT rozlicza nabywca. Wymienione na dokumencie (...)
str. 38
4.
Dostawa towarów zakupionych poza terytorium kraju
Polska firma kupuje towary w Niemczech, które sprzedaje na Ukrainę. Towary przewożone są z Niemiec do magazynu w Polsce a następnie odprawiane i transportowane przez (...)
str. 40
5.
Faktura za usługę w dziedzinie kultury
Spółka otrzymała fakturę od zagranicznej agencji za organizację zwiedzania muzeum przez uczestników kongresu w Londynie. Na fakturze wymieniono usługi przewodnika, tłumacza i prowizję agencji. Kontrahent (...)
str. 41
6.
Moment wykonania usług polegających na udzieleniu licencji
Spółka otrzymała fakturę za roczną subskrypcję map, wystawioną 8 września br. Na fakturze wskazano datę dokonania dostawy (8 września br.), termin płatności (8 października br.) oraz datę wygaśnięcia (...)
str. 43
E.
PORADY I KOMENTARZE
XI.
Procedura VAT marża przy sprzedaży towarów używanych będących środkami trwałymi firmy
Od 1 stycznia br. podatnik dokonujący sprzedaży używanego przez siebie towaru ma znacznie ograniczoną możliwość zastosowania zwolnienia z VAT w odniesieniu do tej transakcji. Zmianie (...)
str. 46
1.
Warunki stosowania procedury VAT marża
W art. 120 ustawy o VAT określone zostały zasady szczególnej procedury w zakresie opodatkowania dostawy towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich, dzieł sztuki i antyków. Istotą tej (...)
str. 46
2.
Czy sprzedaż środków trwałych może być opodatkowana na zasadzie marży?
Podatnicy dokonujący sprzedaży towaru (samochodu), nabytego wcześniej (np. na podstawie umowy kupna-sprzedaży) na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, ale nie jako towar handlowy, lecz jako środek trwały mają wątpliwości, (...)
str. 47
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Rejestracja jako warunek odliczenia VAT naliczonego
Jednym z podstawowych praw przysługujących podatnikom VAT jest prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług służących czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. Prawo to (...)
str. 49
2.
Termin odliczenia VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją
Zgodnie z ogólną regułą określoną w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w (...)
str. 49
3.
Zwrot bezpośredni w przypadku zakupów na poczet przyszłej działalności opodatkowanej
Złożenie przez podatnika deklaracji VAT za okres, w którym nie wykonywał jeszcze czynności opodatkowanych podatkiem VAT skutkuje tym, że po stronie podatku należnego nie wykazuje (...)
str. 51
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIII.
Wyrejestrowanie podatnika ze stosowania procedury szczególnej w ramach MOSS
Podatnicy, którzy zdecydowali się na stosowanie opodatkowania usług telekomunikacyjnych, nadawczych, radiowych, telewizyjnych i elektronicznych poprzez mały punkt kompleksowej obsługi mogą zrezygnować z tej procedury dobrowolnie (...)
str. 52
1.
Sposób wyrejestrowania
Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w ww. przewodniku, aby móc wyrejestrować się z procedury, podatnik jest zobowiązany do poinformowania państwa członkowskiego identyfikacji co najmniej na 15 (...)
str. 52
2.
Wykluczenie z procedury w MOSS
Podatnik zostaje wykluczony z procedury w przypadku gdy: powiadamia, że nie świadczy już usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych; nie świadczył usług w ramach procedury szczególnej (...)
str. 54
3.
Okres kwarantanny
Okres, w którym podatnik jest wykluczony ze stosowania jednej lub obu procedur w małym punkcie kompleksowej obsługi, zwany jest okresem kwarantanny. Przy czym kwarantannę stosuje (...)
str. 55
H.
PODATEK AKCYZOWY
XIV.
Rola przedstawiciela podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu wyrobów akcyzowych
W sytuacji, gdy osoba fizyczna zamierza dla celów prywatnych nabyć wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego, a wyroby te mają być jej dostarczone na terytorium kraju, (...)
str. 56
1.
Warunki, jakie musi spełniać przedstawiciel podatkowy
Zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy, przedstawicielem podatkowym może być podmiot spełniający łącznie warunki określone w art. 48 ust. 1 pkt 2–6, i któremu właściwy naczelnik urzędu celnego wydał zezwolenie na wykonywanie czynności (...)
str. 56
2.
Dokumenty niezbędne do uzyskania statusu przedstawiciela podatkowego
Zezwolenie na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego jest wydawane przez właściwego naczelnika urzędu celnego na wniosek sprzedawcy. Jest ono wydawane na czas oznaczony jednak (...)
str. 57
3.
Obowiązki przedstawiciela podatkowego
W związku z tym, że przedstawiciel podatkowy jako podatnik akcyzy dokonuje rozliczenia należnego podatku akcyzowego jest on zobowiązany: obliczać akcyzę i dokonywać jej zapłaty, składać (...)
str. 59
XV.
Projektowane zmiany rozporządzeń dotyczących kontroli wyrobów akcyzowych
Ministerstwo Finansów z dniem 1 stycznia 2015 r. planuje nowelizacje rozporządzeń wydanych na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. (...)
str. 60
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Odliczenie podatku naliczonego z faktury za media
Otrzymaliśmy w sierpniu br. fakturę za media, która dotyczyła opłat abonamentowych za wrzesień. Dokument ten został wystawiony w dniu 26 sierpnia br. Czy odliczając podatek (...)
str. 61
2.
Zaliczka wpłacona na poczet leasingowanego samochodu
Do czasu podpisania umowy leasingowej, której przedmiotem są samochody osobowe (ogółem 11 sztuk), w dniu 2 września 2014 r. wpłaciliśmy dealerowi samochodowemu zaliczki (nie firmie (...)
str. 61
3.
Data wydania towarów z magazynu a moment powstania obowiązku podatkowego
Spółka wystawiła fakturę dla kontrahenta w dniu 29 czerwca 2014 r. Zgodnie z umową, nabywca odebrał towar z magazynu sprzedawcy kwitując odbiór 3 lipca br. (...)
str. 62
4.
Ustalenie limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z VAT
Firma prowadzi działalność m.in. w zakresie usług ubezpieczeniowych. Korzystamy ze zwolnienia z opodatkowania VAT ze względu na obroty. Czy usługi te należy wliczać do limitu (...)
str. 63
5.
Spis z natury złożony po terminie a prawo do odliczenia VAT
Spółka cywilna 15 grudnia 2013 r. przekroczyła limit uprawniający do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Spis z natury towarów przedłożyła w urzędzie skarbowym po (...)
str. 64
6.
Prawo do odliczenia VAT od e-biletu
Pracownik firmy udający się w podróż służbową zakupuje bilety w formie elektronicznej. Czy w przypadku otrzymania takiego biletu uprawniającego do przejazdu na odległość większą niż 50 km spółce (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVI.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana rozporządzeń akcyzowych
» Rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy W Dzienniku Ustaw z dnia 7 października 2014 r., pod poz. 1350, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 września 2014 r. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.