Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 20 (380) z dnia 20.10.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Limity uprawniające do statusu małego podatnika w 2015 r.
Na podstawie art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, status małego podatnika przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w (...)
str. 4
II.
Opodatkowanie usług własnych świadczonych w ramach usługi turystyki – interpretacja ogólna Ministra Finansów
Usługi własne wykonywane przez biuro podróży w ramach usługi turystyki podlegają ogólnym zasadom opodatkowania podatkiem VAT, z zastosowaniem właściwej stawki VAT. Tak wynika z interpretacji (...)
str. 6
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Jak podatnicy VAT dokumentują czynności podlegające opodatkowaniu? – pytania i odpowiedzi
1.
Faktury oznaczone wyrazami "metoda kasowa"
Otrzymałem fakturę oznaczoną wyrazami "metoda kasowa". Czy oznacza to, że jej wystawca jest małym podatnikiem rozliczającym VAT metodą kasową? Poza podstawowymi elementami faktury, jakie określone (...)
str. 7
2.
Prawo do wystawienia faktury pro forma
W mojej firmie stosowane są tzw. faktury pro forma. Czy w świetle ustawy o VAT mogę posługiwać się takimi dokumentami, czy też mogą one zostać (...)
str. 7
3.
Dokumentowanie transakcji przez nabywcę
W sierpniu 2014 r. zawarłem umowę z nabywcą towarów, na mocy której to on dokumentuje wszystkie transakcje pomiędzy naszymi firmami. Czy kopię tej umowy powinienem (...)
str. 8
4.
Termin wystawienia faktury zaliczkowej
Czy otrzymaną zaliczkę na poczet usługi najmu muszę udokumentować fakturą? Kiedy najpóźniej muszę wystawić fakturę zaliczkową? Zaliczki – co do zasady – dokumentowane są fakturami (...)
str. 8
5.
Odwrotne obciążenie – obowiązki dokumentacyjne nabywcy
Czy jako nabywca towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT mam zawsze obowiązek wystawiania faktur? Nie zawsze, bowiem obowiązek wystawiania faktur przez (...)
str. 9
IV.
Zwolnienie z VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych
Na gruncie ustawy o VAT w zakresie dostawy nieruchomości budynkowych zostały wprowadzone dwa zwolnienia o charakterze przedmiotowym, tj. w art. 43 ust. 1 pkt 10 (...)
str. 10
1.
Grunt zabudowany czy niezabudowany?
W lutym 2012 r. kupiliśmy grunt zabudowany (transakcja korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT). W (...)
str. 11
2.
Wydatki na ulepszenie budynku a zwolnienie od podatku
Zamierzamy sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionym na gruncie budynkiem biurowym (mieści się w nim nasza siedziba). Ustanowienie ww. prawa na naszą rzecz (...)
str. 12
3.
Zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budowlą
Podatnik zamierza przekazać gminie prawo wieczystego użytkowania dwóch działek (których właścicielem jest Skarb Państwa) stanowiących drogi dojazdowe polne do głównej działki (która została sprzedana kilka (...)
str. 13
V.
Leasing operacyjny i kapitałowy – jak rozliczyć VAT?
Umowa leasingu należy do umów cywilnoprawnych, zdefiniowanych w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Zgodnie z art. 7091 K.c. przez umowę leasingu finansujący (...)
str. 14
1.
Obowiązek podatkowy u leasingodawcy przy umowie leasingu operacyjnego
Wydanie towaru leasingobiorcy na podstawie umowy leasingu operacyjnego należy traktować w świetle przepisów ustawy o VAT jak świadczenie usług. Na podstawie tego rodzaju umowy leasingodawca (...)
str. 14
2.
Kiedy leasingobiorca odlicza VAT od rat leasingowych?
Ustawodawca dla usług leasingu operacyjnego ustanowił szczególne zasady powstania obowiązku podatkowego w VAT. Jednak w zakresie realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę (leasingobiorcę), (...)
str. 15
3.
Ogólna zasada powstania obowiązku podatkowego przy leasingu kapitałowym
Wydanie towaru leasingobiorcy na podstawie umowy leasingu kapitałowego (finansowego) na gruncie przepisów dotyczących podatku VAT uznawane jest za dostawę towaru. W art. 7 ust. 9 (...)
str. 16
4.
Termin odliczenia VAT przez korzystającego
W przypadku leasingu kapitałowego (podobnie jak przy leasingu operacyjnym), korzystający (leasingobiorca) ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez finansującego faktury na ogólnych zasadach (...)
str. 17
1.
Zwolnienie z VAT przy sprzedaży budynku
Stosownie do brzmienia art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: (...)
str. 17
2.
Dokument potwierdzający dopuszczalną ładowność samochodu
Skoro przy rejestracji pojazdu konieczne było przedłożenie wyciągu ze świadectwa homologacji (albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologacji), z którego wynika, że dany pojazd jest (...)
str. 19
3.
Dłużnik w upadłości a ulga na złe długi
Regulacje zawarte w art. 89a ustawy o VAT dotyczące tzw. "ulgi na złe długi" określają, w jakim terminie wierzyciel może skorygować podstawę opodatkowania VAT i (...)
str. 20
C.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Obowiązki podatnika likwidującego działalność gospodarczą
Osoba fizyczna likwidując prowadzoną działalność gospodarczą, w sytuacji gdy korzystała ze statusu czynnego podatnika VAT objęta jest obowiązkiem sporządzenia remanentu likwidacyjnego i opodatkowania go zgodnie (...)
str. 22
2.
Zakończenie użytkowania kasy fiskalnej
Zakończenie użytkowania kasy fiskalnej w prowadzonej działalności gospodarczej wymaga przeprowadzenia przez podatnika pewnych czynności, które określone są w rozporządzeniu w sprawie kas. Zgodnie z § (...)
str. 23
3.
Zwrot ulgi otrzymanej z tytułu zakupu kasy
Na mocy art. 111 ust. 4 ustawy o VAT, czynni podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od (...)
str. 25
VIII.
Faktura dokumentująca sprzedaż zarejestrowaną w kasie fiskalnej
Wynikający z ustawy o VAT obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy wyłącznie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności (...)
str. 26
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Podmioty uprawnione do otrzymania zwrotu
Prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju przysługuje wyłącznie osobom fizycznym niemającym stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, zwanymi (...)
str. 30
2.
Kto może dokonywać zwrotu?
W świetle przepisów ustawy o VAT zwrot podatku zapłaconego przez podróżnego przy nabyciu towarów na terytorium Polski dokonywany jest przez sprzedawcę towaru, lub przez podmiot, (...)
str. 31
3.
W jaki sposób dokonywany jest zwrot podatku na rzecz podróżnych?
Przede wszystkim należy podkreślić, że zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Unii Europejskiej nie później niż w ostatnim dniu (...)
str. 32
4.
Jaką stawką opodatkowana jest sprzedaż dokonywana w systemie TAX FREE?
W przypadku gdy sprzedawca dokonuje dostawy towarów podróżnym spoza Wspólnoty z zastosowaniem procedury zwrotu podatku, stosuje on stawkę podatku 0%, co wynika z art. 129 (...)
str. 33
X.
Czytelnicy pytają
1.
Termin złożenia pierwszej informacji podsumowującej
Jestem podatnikiem VAT czynnym. Dotychczas nie dokonywałem transakcji z podmiotami z krajów UE, jednak mam zamiar nawiązać kontakty handlowe z podmiotami niemieckimi. Zgłosiłem ten zamiar (...)
str. 33
2.
Zwrot zaimportowanego towaru
Spółka dokonała importu towarów i uiściła należności celne. Po upływie trzech miesięcy część towarów została zwrócona dostawcy, który uznał zgłoszoną reklamację. Czy agencja celna, która (...)
str. 35
3.
Refakturowanie kosztów transportu towarów na unijnego nabywcę
Dokonaliśmy WDT na rzecz kontrahenta z Holandii. Fakturę wystawiliśmy 29 sierpnia br., w związku z czym WDT rozliczyliśmy w sierpniu. Tego samego dnia otrzymaliśmy zapłatę (...)
str. 35
4.
Kurs walut w imporcie towarów
Zakupiliśmy towar z USA i otrzymaliśmy fakturę wystawioną 17 czerwca br. Dla potrzeb podatku VAT przyjęliśmy wycenę faktury z dokumentu celnego. Czy jest to prawidłowy (...)
str. 37
5.
Stawka VAT na usługi transportowe i spedycyjne świadczone w innym państwie
Zajmujemy się organizacją transportu towarów na terytorium Niemiec. W przypadku gdy usługobiorcą jest zagraniczna firma, wystawiamy fakturę bez podatku VAT. Gdy tę samą usługę nabywa (...)
str. 37
6.
Usługi na powierzonym materiale świadczone poza terytorium kraju dla zagranicznego odbiorcy
Czy wykonanie usługi polegającej na prefabrykacji szaf należących do niemieckiej firmy, podlega opodatkowaniu w Polsce, jeśli usługa fizycznie jest wykonywana poza granicami kraju? Usługi, o (...)
str. 39
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Podstawa opodatkowania usług turystycznych
Usługi turystyki w świetle przepisów ustawy o VAT rozliczane są według szczególnej procedury. Została ona określona w art. 119 ustawy o VAT. Podstawą opodatkowania usług (...)
str. 40
2.
Opodatkowanie zaliczki otrzymanej na poczet usługi turystycznej
Zmienione regulacje dotyczące ustalania obowiązku podatkowego utrudniło biurom turystycznym prawidłowe określenie podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego, szczególnie w przypadku pobieranych przez biura turystyczne zaliczek. (...)
str. 40
3.
Stanowisko organów podatkowych
Przy rozliczaniu VAT od usług turystyki organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych nakazują "wprost" stosować obowiązujące w tym zakresie przepisy ustawy o VAT. Oznacza to, (...)
str. 41
4.
Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W dniu 14 sierpnia 2014 r. na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat dotyczący zasad opodatkowania usług turystyki, który jest zbieżny ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe. Resort (...)
str. 41
F.
VAT OD PODSTAW
XII.
Jak zoptymalizować rozliczenie VAT gdy podatnik nie wykonuje czynności opodatkowanych?
Podatnik VAT, który prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza podatek VAT w miesięcznych bądź kwartalnych deklaracjach, ma prawo do zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. (...)
str. 45
1.
Zwrot w terminie 180 dni
Jednym z podstawowych obowiązków czynnych podatników VAT jest terminowe rozliczanie podatku VAT w miesięcznych (bądź kwartalnych) deklaracjach. Z obowiązku tego nie zwalnia podatników fakt, że (...)
str. 45
2.
Zabezpieczenie majątkowe jako sposób na krótszy termin zwrotu
Choć co do zasady w przypadku braku w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje zwrot w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji, ustawodawca (...)
str. 46
3.
Zwrot zaliczony na poczet innych zobowiązań podatkowych
Jednym ze sposobów na optymalizację rozliczeń podatku VAT w przypadku braku czynności opodatkowanych jest "wykorzystanie" kwoty podatku naliczonego jako kwoty, którą można przeznaczyć na zapłatę (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIII.
Formularze rejestracyjne stosowane w procedurze MOSS
Od 1 października 2014 r. podatnicy mają możliwość dokonywania rejestracji dla potrzeb stosowania szczególnej procedury opodatkowania usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych w małym punkcie kompleksowej (...)
str. 49
H.
PODATEK AKCYZOWY
XIV.
Warunki zwolnienia z akcyzy olejów smarowych nabywanych wewnątrzwspólnotowo
Oleje smarowe – w myśl ustawy o podatku akcyzowym – klasyfikowane są do wyrobów energetycznych wymienionych w art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy. Wraz z energią elektryczną, napojami alkoholowymi, wyrobami tytoniowymi i suszem tytoniowym (...)
str. 54
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Jak wykazać kwotę podatku na fakturze?
Przy sporządzaniu faktury okazało się, że przy wyliczaniu podatku od sumy wartości netto towarów i sumy podatku od poszczególnych pozycji powstają różnice groszowe. Czy różnice (...)
str. 57
2.
Kilkukrotne korygowanie faktury sprzedaży
Czy obowiązujące przepisy dotyczące VAT pozwalają na ponowne korygowanie wcześniej już skorygowanej faktury? Nadmieniam, że obie korekty dotyczą różnych sytuacji – jedna udzielonego rabatu, a (...)
str. 58
3.
Rozliczenie faktury korygującej wystawionej w związku ze zwrotem towarów
W dniu 23 czerwca 2014 r. wystawiliśmy fakturę korygującą (nabywca zwrócił towar). Nabywca otrzymał korektę w lipcu, jednak potwierdzenie odbioru wpłynęło do nas w dniu (...)
str. 59
4.
Rozliczenie dostawy przy odwrotnym obciążeniu
W lipcu 2014 r. nabyłem towar podlegający odwrotnemu obciążeniu. Sprzedawca wystawił fakturę dokumentującą ww. dostawę w sierpniu 2014 r. i w tym samym miesiącu ją (...)
str. 59
5.
Nieodpłatne świadczenia rzeczowe na rzecz pracowników
Przekazujemy nieodpłatnie prezenty naszym pracownikom. Są to towary reklamowe (plecak, smycz z logo firmy). Każdy z pracowników otrzymał prezent o wartości 55 zł. Czy przekazanie (...)
str. 61
6.
Termin odliczenia VAT z faktury VAT RR
We wrześniu 2014 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem towar od rolnika ryczałtowego. W tym też miesiącu wystawiłem fakturę VAT RR, zaś należność wynikającą (...)
str. 62
7.
Kiedy rozliczyć fakturę korygującą wystawioną po podwyższeniu ceny?
Po dokonaniu dostawy, z powodu podwyższenia ceny towaru wystawiłem fakturę korygującą. W rozliczeniu za który okres powinienem ją ująć w deklaracji? Przepisy ustawy o VAT (...)
str. 63
8.
Ustalenie podstawy opodatkowania pomiędzy podmiotami powiązanymi
Czy w każdym przypadku gdy sprzedaż następuje pomiędzy podmiotami powiązanymi, musimy liczyć się z ustaleniem podstawy opodatkowania przez organ podatkowy? W jakich przypadkach organ podatkowy (...)
str. 63
9.
Świadczenie usług rozliczanych okresowo – moment powstania obowiązku podatkowego
Prowadzę działalność usługową w zakresie administrowania siecią komputerową. W sporządzonych umowach o świadczenie tych usług (zawartych na czas nieokreślony z możliwością wcześniejszego wypowiedzenia) znajduje się (...)
str. 64
10.
"Odstępne" za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu a VAT
Na potrzeby działalności gospodarczej wynajmujemy lokal biurowy. Umowa najmu zawarta została na czas oznaczony. W związku z problemami finansowymi firmy jesteśmy zmuszeni do jej likwidacji. (...)
str. 65
11.
Odliczenie VAT od wydatków poniesionych na parking i przejazd autostradą
W prowadzonej działalności wykorzystujemy samochód osobowy do celów mieszanych (firmowych i prywatnych) i odliczamy 50% VAT od wydatków eksploatacyjnych z nim związanych. Czy ograniczone prawo (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.