Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Poradnik VAT
nr 19 (475) z dnia 10.10.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Planowane zmiany w zakresie kas fiskalnych
W Sejmie RP trwają prace nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, na podstawie której (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Jak skorygować błędnie zastosowaną stawkę VAT?
Podatnik dokonujący sprzedaży towaru lub świadczenia usługi zobowiązany jest do naliczenia podatku VAT według stawki określonej w ustawie o VAT oraz rozporządzeniu w sprawie stawek. (...)
str. 5
1.
Korekta zawyżonej stawki podatku
Podatnicy, którzy zawyżyli stawkę VAT na sprzedaż towaru (usługi) lub też opodatkowali transakcję, która podlegała zwolnieniu z VAT, powinni dokonać korekty podatku należnego w oparciu (...)
str. 5
2.
Sprzedaż towaru z zaniżoną stawką VAT
W lutym 2018 r. podatnik dokonał sprzedaży towarów, jednak błędnie zastosował obniżoną do 8% stawkę VAT. Sprzedaż tę wykazał w deklaracji VAT za luty. Zgodnie (...)
str. 6
III.
Nadużycie prawa lub pozorność przy zawieraniu transakcji z podmiotami powiązanymi a podatek VAT
Czynni podatnicy VAT czasami przeprowadzają transakcje gospodarcze z podmiotami powiązanymi. W takim przypadku ustalając cenę sprzedawanego towaru lub usługi powinni zwracać uwagę na to, by (...)
str. 7
1.
Rodzaje powiązań występujących pomiędzy podmiotami
Definicję podmiotu powiązanego zawarto w art. 32 ust. 1-5 ustawy o VAT. Związek pomiędzy nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieje, gdy między kontrahentami (...)
str. 7
2.
Skutki nadużycia prawa lub pozornej czynności - brak prawa do odliczenia VAT
Instytucja pozorności czynności i klauzula nadużycia prawa to dwie odrębne normy prawne. Niemniej jednak należy pamiętać, iż organy podatkowe w praktyce mogą zakwestionować daną czynność (...)
str. 8
IV.
Niedobory towaru a obowiązek korekty odliczonego VAT
Przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395 ze zm.) nakładają na podatników obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji (...)
str. 10
1.
Regulacje dotyczące opodatkowania usług związanych z wyżywieniem
Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy o VAT sprzedaż towarów i usług podlega opodatkowaniu stawką podstawową, która wynosi 23%. Dla pewnych towarów i usług (...)
str. 12
2.
Usługi restauracyjne jako świadczenie kompleksowe
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 kwietnia 2018 r., nr I FSK 1126/16 stwierdził, że: Sprzedaż usługi, w ramach której serwowane jest wyżywienie (...)
str. 13
VI.
Obowiązek tłumaczenia dokumentów obcojęzycznych oraz przekazania informacji o posiadanym majątku
Wobec mojej firmy w sierpniu 2018 r. wszczęto kontrolę celno-skarbową w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku VAT za 2017 r. W kontrolowanym okresie prowadziłem działalność gospodarczą (...)
str. 14
1.
Tłumaczenie dokumentów obcojęzycznych na koszt podatnika
Podatnik może posiadać dokumenty otrzymane od kontrahentów zagranicznych sporządzone w języku obcym i nie ma on obowiązku przetłumaczenia ich na język polski bezpośrednio po ich (...)
str. 15
2.
Kiedy podatnik VAT zobowiązany jest ujawnić organowi podatkowemu swój majątek?
Zgodnie z art. 39 Ordynacji podatkowej, w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego , organ podatkowy (...)
str. 16
VII.
Korekta VAT naliczonego od remontu nieruchomości w związku ze zmianą przeznaczenia
Przepis art. 91 ust. 7 ustawy o VAT nakłada na podatników obowiązek skorygowania podatku naliczonego w sytuacji, gdy dochodzi do zmiany przeznaczenia zakupionych towarów/usług, tj. (...)
str. 17
1.
Ulepszenia środków trwałych
Dla środków trwałych ustawodawca przewidział zasadniczo dłuższy czas na dokonanie korekty aniżeli w przypadku innych towarów, przyjmując że środek trwały zużywa się w pewnym określonym (...)
str. 17
2.
Zmiana przeznaczenia innych towarów i usług
Krótszy okres korekty został przewidziany zarówno dla środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15.000 zł, jak i dla innych towarów/usług niż środki trwałe, o czym (...)
str. 18
3.
Okres korekty VAT naliczonego w przypadku nieruchomości ulepszanej
Trzeba mieć na względzie, że na potrzeby dokonania korekty podatku naliczonego w trybie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT istotne znaczenie ma, czy dana (...)
str. 19
VIII.
Zakup "szczególnych" środków trwałych w interpretacjach indywidualnych oraz orzecznictwie
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym (...)
str. 20
1.
Nabycie pojazdu samochodowego w celach reklamowych i testowych
Przepis art. 86a ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej (...)
str. 21
2.
Zakup urządzenia wielofunkcyjnego w firmie budowlanej
Generalnie podatnicy VAT dokonując nabycia towaru czy usługi mają obowiązek określenia czy zakup ma związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT (nie musi być to związek (...)
str. 22
3.
Pełne odliczenie VAT z tytułu leasingu środka trwałego nabytego z rynku wtórnego
W praktyce zdarza się, że podatnicy VAT w celu dążenia do poprawy jakości świadczonych usług, dbałości o wizerunek firmy oraz indywidualne podejście do klienta dokonują (...)
str. 23
IX.
Limit zwrotu wydatków mieszkaniowych dla osób składających wniosek w IV kwartale 2018 r.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 27 sierpnia 2018 r., pod poz. 39 zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 sierpnia (...)
str. 24
C.
KASY REJESTRUJĄCE
X.
Wymiana kas rejestrujących po centralizacji VAT w jednostkach samorządu terytorialnego
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 oraz uchwałą NSA z dnia 26 października 2015 r., (...)
str. 26
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Limit obrotów przy ponownym rozpoczęciu działalności gospodarczej
W latach 2010-2014 prowadziłam działalność usługową (studio tatuaży). Ze względu na niskie obroty korzystałam ze zwolnienia z ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy. Od 1 kwietnia (...)
str. 28
2.
Kasa fiskalna przy sprzedaży internetowej
Dokonuję sprzedaży internetowej dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej spoza Unii Europejskiej, za którą zapłatę otrzymuję z systemu PayPal. Czy sprzedaż taką należy ewidencjonować w (...)
str. 29
3.
Nadwyżka VAT naliczonego nad należnym a ulga na zakup kasy
Z dniem 1 września 2018 r. rozpocząłem ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Spełniłem wszystkie warunki umożliwiające skorzystanie z przysługującej mi ulgi na jej zakup. (...)
str. 31
4.
Czy nieodpłatne przekazania towarów należy ewidencjonować w kasie fiskalnej?
Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. W ramach promocji naszych produktów podczas targów nieodpłatnie przekazujemy klientom (m.in. osobom prywatnym) pamięci USB z logo oraz krótkim filmem dotyczącym (...)
str. 33
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XII.
Wykreślenie z rejestru podatnika VAT UE tylko w formie decyzji - wyrok WSA
Podatnicy, którzy zamierzają dokonywać transakcji z podmiotami z państw Unii Europejskiej mają obowiązek zarejestrowania się dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Fakt, iż podatnik nie będzie dokonywał (...)
str. 35
XIII.
Znaczenie listu przewozowego w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej - procedura uproszczona
List przewozowy (CMR) zgodnie z ustawą z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1983), określa warunki umowy (...)
str. 37
1.
Kiedy mamy do czynienia z transakcją WTT przy procedurze uproszczonej?
Warunki stosowania WTT określa art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem, przez WTT rozumie się transakcję, w której są spełnione (...)
str. 38
2.
Zasady dokumentowania WTT
Jednym z podstawowych dokumentów dowodowych wykorzystywanych przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych jest dokument przewozowy CMR. Należy jednak zaznaczyć, iż ustawodawca nie określa szczególnych zasad dokumentowania WTT. W (...)
str. 38
XIV.
Czytelnicy pytają
1.
WNT dokonywane przez podatnika zwolnionego z opodatkowania
Jesteśmy stowarzyszeniem zwolnionym z opodatkowania ze względu na niskie obroty. Zamierzamy dokonać zakupu towarów na łączną kwotę 60.000 zł od niemieckiego przedsiębiorcy. Czy taki zakup (...)
str. 40
2.
Eksport towarów za pośrednictwem firmy kurierskiej
Dokonaliśmy wywozu towarów na Białoruś za pośrednictwem firmy kurierskiej. Nie posiadamy komunikatu IE-599. Jakie dokumenty uprawniają nas do zastosowania stawki VAT 0% w eksporcie zrealizowanym (...)
str. 42
3.
Informacje dotyczące importu towarów w pliku JPK_VAT
Korzystamy z usług agencji celnej, która działa jako nasz przedstawiciel bezpośredni i dokonuje odprawy celnej importowej towarów. Czy w pliku JPK_VAT jako dane dostawcy należy (...)
str. 44
4.
Opodatkowanie usług dotyczących korzystania z płatnych autostrad poza granicami kraju
Włoska firma wystawiła nam fakturę za przejazd autostradami we Włoszech. Dokument obejmuje należność za przejazd a także prowizję za pośrednictwo w dokonywaniu tych opłat. Dodatkowo (...)
str. 45
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Data powstania obowiązku podatkowego jako wyznacznik dla kursu walut
Zasady przeliczania podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej na złote określone są w art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Zgodnie z art. (...)
str. 47
2.
Szczególne zasady przeliczania faktur
» Import towarów Pierwsze odstępstwo od reguły ogólnej znajduje się w art. 31a ust. 3 ustawy. W przepisie tym wskazano, że w przypadku importu towarów (...)
str. 47
3.
Reguły ustalania kursów walut
Aby uprościć nieco i usystematyzować omówione wcześniej zasady, poniżej przedstawiamy tabelaryczne ujęcie reguł ustalania kursu walut, do przeliczania kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej. (...)
str. 50
F.
VAT OD PODSTAW
XVI.
Najważniejsze informacje o JPK_FA
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zbiór danych, który jest generowany z systemów informatycznych danego podmiotu gospodarczego. Zawiera on informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. (...)
str. 51
1.
Faktury dokumentujące sprzedaż
Struktura logiczna JPK_FA dotyczy podstawowego dowodu księgowego jakim jest faktura. Odnosi się ona do dokumentów wskazanych w art. 106e-106j ustawy o VAT i obejmuje wyłącznie (...)
str. 51
2.
Zakres i budowa struktury JPK_FA
Struktura logiczna JPK_FA została zamieszczona na stronie Ministerstwa Finansów pod linkiem: www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/struktury-jpk . Struktura logiczna dla faktur (JPK_FA) składa się z następujących danych: 1) Nagłówek (...)
str. 52
3.
Sposoby przekazania JPK_FA na żądanie
Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatną aplikację, dzięki której przedsiębiorca może przekazać JPK_FA na żądanie, tj.: aplikację e-mikrofirma (jest przeznaczona wyłącznie dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą). (...)
str. 53
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVII.
Weryfikacja statusu dłużnika przed zastosowaniem ulgi na złe długi - wzór wniosku
Sprawdzenie statusu podatkowego kontrahenta ma dla podatników w toku prowadzonej działalności gospodarczej bardzo istotne znaczenie. Od ustalenia tego statusu w wielu przypadkach zależy bowiem sposób (...)
str. 54
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVIII.
Uproszczenia dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych
W Dzienniku Ustaw z dnia 4 września 2018 r., pod poz. 1697 opublikowana została ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 56
1.
Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym obowiązujące od 19 września 2018 r.
Wśród zmian, jakie weszły w życie już od 19 września 2018 r. na szczególną uwagę zasługują: » Wyłączenie z zakresu definicji ubytków wyrobów akcyzowych strat (...)
str. 56
2.
Elektroniczny dokument dostawy - zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r.
Omawianą ustawą wprowadzono również szereg zmian w ustawie o podatku akcyzowym, których wejście w życie przesunięto na 1 stycznia 2019 r. Wśród najistotniejszych zmian, jakie (...)
str. 58
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Termin rozliczenia faktury korygującej
We wrześniu br. otrzymałem fakturę korygującą in minus. Faktura ta zmniejsza podatek naliczony o 500 zł. Kiedy mogę dokonać rozliczenia VAT z tej faktury? Zasady (...)
str. 59
2.
Przekazanie firmowej nieruchomości na cele osobiste podatnika
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła w 2014 r. działkę budowlaną, która została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Na działce tej został wybudowany budynek użytkowy. (...)
str. 59
3.
Prawo do korekty VAT w przypadku porozumienia o zmianie terminu zapłaty
W lipcu 2018 r. skorygowałem podatek VAT naliczony z powodu niezapłacenia kontrahentowi zobowiązania w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonej na fakturze. (...)
str. 61
4.
Błędny numer rejestracyjny pojazdu
Dokonuję zakupu paliwa do samochodu wykorzystywanego w prowadzonej działalności opodatkowanej. Na jednej z faktur błędnie wpisano numer rejestracyjny pojazdu. Czy mogę zmienić ten numer na (...)
str. 63
5.
Podział spółki a korekta VAT w związku z nieuregulowaniem należności
Spółka została podzielona poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nowa spółka przejęła zobowiązanie, które nie zostało uregulowane, a upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności (...)
str. 63
6.
Działalność nierejestrowana a podatek VAT
Od października 2018 r. zamierzam świadczyć drobne usługi jubilerskie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mam obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, gdyż nie przekroczę w żadnym miesiącu (...)
str. 65
7.
Korekta danych nabywcy na fakturze
Otrzymaliśmy fakturę, w której wpisano błędne dane nabywcy. Czy w takiej sytuacji możemy wystawić notę korygującą? Sformalizowany charakter podatku VAT wymaga, aby faktury, które potwierdzają (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XIX.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana ustawy o podatku akcyzowym
W Dzienniku Ustaw z dnia 4 września 2018 r., pod poz. 1697 opublikowana została ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.