Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Poradnik VAT
nr 18 (474) z dnia 20.09.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Wniosek o zwrot podatku VAT zapłaconego w innym państwie UE
W dniu 30 września 2018 r. upłynie termin złożenia wniosku o zwrot podatku zapłaconego w innym państwie UE za 2017 r. Przypomnijmy, iż o zwrot (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT
Ustawodawca od 1 stycznia 2017 r. zmienił w sposób istotny zasady rejestracji podmiotów w zakresie VAT. W art. 96 ust. 9 ustawy o VAT określił, (...)
str. 5
1.
Płatność na rachunek kredytowy a mechanizm podzielonej płatności
Zawarliśmy w 2016 r. z naszym nabywcą (tj. jednostką budżetową Skarbu Państwa) umowę cesji wierzytelności przysługującej nam z tytułu wykonanej usługi. Wierzytelność została scedowana na (...)
str. 7
2.
Uwolnienie środków z rachunku VAT
W sierpniu 2018 r. sprzedałem towar na kwotę netto 1.000.000 zł, VAT 230.000 zł. Nabywca również w sierpniu wpłacił należność z wystawionej przeze mnie faktury (...)
str. 7
3.
Split payment a rozliczenie faktury korygującej
Otrzymałam fakturę za zakupiony towar oraz fakturę korygującą, tytułem zwrotu części towaru. Należność za fakturę chciałam zapłacić przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Czy istnieje możliwość (...)
str. 9
4.
Postanowienia umowne wykluczające podzieloną płatność
W prowadzonej działalności gospodarczej podjęliśmy decyzję o stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do naszych sprzedawców. Sprzedawca usługi wystąpił jednak do nas z pismem, iż (...)
str. 10
1.
Ogólne zasady ustalania obowiązku podatkowego
W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów powstaje z chwilą dokonania tej dostawy (...)
str. 10
2.
Obowiązek podatkowy uzależniony od wystawienia faktury
W niektórych przypadkach obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury - o ile fakturę wystawiono terminowo. Dotyczy to: dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz (...)
str. 11
3.
Skutki błędnie określonego obowiązku podatkowego
Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których podatnicy dokumentują daną czynność jeszcze przed ustawowym terminem wystawienia faktury. Pamiętać jednak należy o obowiązku odpowiedniego zaewidencjonowania każdej wystawionej (...)
str. 12
V.
Wydatki na realizację celów statutowych bez prawa do odliczenia VAT - wyrok NSA
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy towary i usługi, z (...)
str. 13
1.
Opodatkowanie sprzedaży elektroniki
Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług w świetle przepisów ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przez dostawcę, lub podmiot świadczący daną usługę. W (...)
str. 15
2.
Sprzedaż notebooków wraz z polisą ubezpieczeniową
Spółka w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia zakupiła notebooki (transakcja przekroczyła 20.000 zł). Dodatkowo na fakturze ujęto opodatkowaną 23% stawką VAT sprzedaż myszek, toreb do tych (...)
str. 16
VII.
Odliczanie VAT od zakupów związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu
Podatnicy podatku od towarów i usług prowadząc działalność gospodarczą coraz częściej podejmują działania z zakresu CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu). Pozwala to, czasami w dłuższym okresie, (...)
str. 18
1.
Definicja społecznej odpowiedzialności biznesu
W ustawie o VAT nie ma definicji określającej istotę zjawiska społecznej odpowiedzialności biznesu w skrócie zwanego CSR (z języka angielskiego: Corporate Social Responsibility). Dyrektor Krajowej (...)
str. 18
2.
Prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z CSR
Organy podatkowe bardzo często kwestionują prawo czynnych podatników VAT do odliczania podatku naliczonego od zakupów związanych z przedsięwzięciami z zakresu CSR. Niemniej jednak najnowsze wyroki (...)
str. 19
VIII.
Kiedy usługi prywatnego nauczania korzystają ze zwolnienia z VAT?
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT, zwolnieniu z podatku VAT podlegają świadczone przez nauczycieli usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, (...)
str. 20
1.
Kursy świadczone za pomocą internetu
Podatnik posiadający tytuł magistra matematyki prowadzi kursy z zakresu matematyki w formie e-learningowej na poziomie ponadpodstawowym i wyższym. Uczestnik kursu otrzymuje materiały do nauki, dostęp (...)
str. 21
2.
Zlecenie usług nauczania przez prywatnego nauczyciela
Nauczyciel wychowania fizycznego w ramach działalności gospodarczej prowadzi naukę pływania dla uczniów szkół podstawowych. Do prowadzenia niektórych zajęć zatrudnia innych nauczycieli na umowę zlecenia. Jaką (...)
str. 22
1.
Centralizacja rozliczeń VAT w samorządach
W myśl definicji zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące (...)
str. 22
2.
Działania wewnętrznego organu szkoły i ich wpływ na rozliczanie VAT przez gminę
Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.) (...)
str. 23
X.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Odliczenie VAT z faktury z zawyżoną kwotą podatku
Otrzymaliśmy fakturę zakupu ze stawką 5%, dotyczącą zakupu produktów rolnych. Czy możemy odliczyć VAT naliczony z tej faktury, jeśli sprzedawca wpisał błędną (zawyżoną) kwotę podatku (...)
str. 24
2.
Numeracja faktur
Chciałbym zrezygnować z przysługującego mi zwolnienia z opodatkowania i jako czynny podatnik VAT chcę wprowadzić nową numerację faktur. Dotychczas wystawiałem kolejno numerowane faktury. Czy z (...)
str. 25
3.
Przesyłanie JPK_VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
Czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej mam obowiązek przesyłania plików JPK_VAT? Zawieszenie działalności gospodarczej następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. (...)
str. 26
C.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Opłaty za pobyt mieszkańców przebywających w DPS
Prowadzimy dom pomocy społecznej, w ramach którego zapewniamy całodobową opiekę dla osób w podeszłym wieku. Z tego tytułu na podstawie wydanych decyzji administracyjnych pobieramy opłaty. (...)
str. 27
2.
Otrzymanie darowizny pieniężnej
Spółka z o.o. prowadzi dom pomocy społecznej. Zdarzają się sytuacje, że członkowie rodzin osób, które przebywają w naszym domu w ramach wdzięczności za opiekę na (...)
str. 29
3.
Rejestracja sprzedaży towarów dokonywanej na pikniku
Dom pomocy społecznej będący jednostką organizacyjną kościelnej osoby prawnej zorganizował piknik integracyjny, podczas którego dokonywał sprzedaży osobom prywatnym ciasta, fantów itp. Czy taką sprzedaż należało (...)
str. 30
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Dostawa towarów w formie wysyłkowej
Rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży towarów (odzieży dziecięcej) osobom prywatnym przez internet. Wszystkie płatności dokonywane są przelewem na mój rachunek bankowy. Czy sprzedaż (...)
str. 31
2.
Sprzedaż towarów na rzecz osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną
W prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaż na rzecz osób prywatnych rejestrujemy w kasie fiskalnej. Czy ewidencjonowaniu w kasie podlega również sprzedaż towaru osobie prowadzącej działalność nierejestrowaną, (...)
str. 32
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XIII.
WNT towarów przemieszczanych do innego państwa unijnego
Kupiliśmy od firmy brytyjskiej towar, który zostanie wywieziony do Włoch, gdzie będzie wmontowany w urządzenie, które produkuje dla nas włoski przedsiębiorca. Ostatecznie urządzenie zostanie przetransportowane (...)
str. 34
1.
Zakup i przemieszczenie elementów urządzenia na terytorium UE
Definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia odnajdujemy w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu przez podlegające opodatkowaniu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), rozumie się (...)
str. 34
2.
Nabycie towaru wytworzonego częściowo z powierzonego materiału
Kolejny etap to zakup maszyny od włoskiej firmy, który będzie stanowił WNT opodatkowane w Polsce, gdyż miejscem zakończenia transportu tego urządzenia będzie terytorium naszego kraju, (...)
str. 35
XIV.
Czytelnicy pytają
1.
Zakup polisy ubezpieczeniowej
Spółka zakupiła ubezpieczenie samochodów. Wystawcą faktury jest polski podatnik, ale świadczącym usługę jest zagraniczny kontrahent z UE. Jak spółka powinna rozliczyć tę transakcję, w jakich (...)
str. 36
2.
Wywóz towarów poza terytorium UE w celu ich przerobu
Dokonujemy wywozu towarów do Chin aby wykonano na nich usługi przerobu. Wystawiliśmy fakturę pro forma i otrzymaliśmy z urzędu celnego komunikat IE-599. Po wykonaniu usług (...)
str. 37
3.
Zakup i dostawa towarów poza terytorium kraju w transakcji łańcuchowej
Dokonujemy zakupu towarów od kontrahenta z USA a następnie odsprzedajemy go klientowi z Niemiec. Towar jest bezpośrednio transportowany z USA do Niemiec, gdzie ostateczny nabywca (...)
str. 40
4.
Korekta VAT z tytułu reklamacji towaru nabytego w ramach importu
Spółka dokonała importu surowca z Indii. VAT od importu rozliczany był na podstawie faktury otrzymanej od kontrahenta oraz dokumentu SAD z naliczonym podatkiem VAT. Obecnie (...)
str. 42
5.
Rozliczenie zaliczki uiszczonej na poczet importu usług
Otrzymałem 29 czerwca br. fakturę od firmy z Japonii na 25% wartości kontraktu. Płatności dokonałem w lipcu br., ale usługa nie została jeszcze wykonana. Zgodnie (...)
str. 44
E.
PORADY I KOMENTARZE
XV.
Usługa faktoringu a podatek VAT
Faktoring to nabywanie wierzytelności przysługujących przedsiębiorcom (faktorantom) wobec ich dłużników (odbiorców) przez wyspecjalizowane jednostki gospodarcze, zwane faktorami. Umowa faktoringu należy do tzw. umów nienazwanych w (...)
str. 46
1.
Czy usługa faktoringu podlega opodatkowaniu VAT?
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega, m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. (...)
str. 46
2.
Stawka VAT i podstawa opodatkowania usługi faktoringu
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 38, 39, 40 i 41 ustawy o VAT zwolnione są z podatku: usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych (...)
str. 47
3.
Umowa faktoringu zawarta z małym podatnikiem rozliczającym się kasowo
Stosownie do art. 21 ust. 1 ustawy o VAT mały podatnik może wybrać kasową metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do (...)
str. 48
F.
VAT OD PODSTAW
XVI.
Którzy podatnicy mogą składać deklaracje VAT za okresy kwartalne?
Jednym z podstawowych obowiązków, jakie ustawodawca nałożył na podatników VAT, jest obowiązek terminowego rozliczania podatku VAT na podstawie składanych przez nich deklaracji VAT. Obowiązek ten (...)
str. 49
1.
Deklaracje kwartalne składane przez małych podatników
Status małego podatnika - stosownie do art. 2 pkt 25 ustawy o VAT - przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie (...)
str. 49
2.
Wyłączenia z prawa do kwartalnego rozliczania VAT
Kwartalne rozliczanie podatku VAT nie jest możliwe w przypadku małych podatników rejestrowanych przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT czynni przez okres 12 miesięcy począwszy (...)
str. 50
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVII.
Wzór faktury zaliczkowej i końcowej przy sprzedaży towarów używanych
W art. 120 ustawy o VAT ustawodawca zawarł regulacje dotyczące sprzedaży towarów używanych z zastosowaniem procedury opodatkowania marży. Ta szczególna procedura rozliczania VAT polega na (...)
str. 51
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVIII.
Monitorowanie przewozu towarów przy wykorzystaniu danych geolokalizacyjnych już od 1 października 2018 r.
W dniu 9 sierpnia 2018 r. została opublikowana ustawa z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu (...)
str. 55
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Zakupy, od których podatnik nie odlicza VAT w ewidencji i deklaracji VAT
Czy podatnik ma obowiązek wykazywania w deklaracji VAT-7 zakupów zwolnionych z VAT, opodatkowanych stawką 0% lub w odniesieniu do których nie skorzystano z prawa do (...)
str. 57
2.
Wystawienie zbiorczej faktury korygującej a termin obniżenia VAT należnego
Na początku września 2018 r. wystawiłem zbiorczą fakturę korygującą dokumentującą obniżkę ceny, dotyczącą sprzedaży dokonanej w styczniu br. W jakim terminie należy rozliczyć VAT z (...)
str. 58
3.
Termin odliczenia VAT od zakupu towaru w systemie ratalnym
We wrześniu 2018 r. kupiłem na raty meble do biura, w którym prowadzę działalność opodatkowaną podatkiem VAT. Fakturę i zakupiony towar otrzymałem we wrześniu, jednak (...)
str. 60
4.
Wpłata kaucji przez najemcę a podatek VAT
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Jednocześnie w ramach działalności wynajmuję kontrahentowi biuro, które jest środkiem trwałym mojej firmy. Z tytułu zawartej umowy (...)
str. 61
5.
Ustalenie kwoty nabycia przy stosowaniu procedury VAT marża
Czy poniesione przeze mnie dodatkowe koszty z tytułu transportu towaru i opłat kurierskich wliczane są do kwoty nabycia przy zastosowaniu procedury VAT marża? W przypadku (...)
str. 63
6.
Zwrot kosztów dojazdu na posiedzenie rady nadzorczej a podatek VAT
Spółka zwraca członkom rady nadzorczej koszty dojazdu na jej posiedzenie na podstawie dostarczonych faktur. Czy spółka ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z tych (...)
str. 64
7.
Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia w przypadku świadczenia usług montersko-spawalniczych
Podatnik świadczy usługi montersko-spawalnicze na rzecz czynnego podatnika VAT jako podwykonawca. Fakturując wykonane usługi zastosował odwrotne obciążenie, powołując się na symbol PKWiU 43.99.90.0. Czy usługi (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XIX.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana w ustawie o VAT
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 sierpnia 2018 r., pod poz. 1669, opublikowano ustawę z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.