Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 17 (425) z dnia 10.09.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Przedłużenie terminu przekazywania JPK dla podmiotów sektora finansów publicznych
W wyniku nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), od 1 lipca (...)
str. 4
II.
E-paragony od 1 stycznia 2018 r.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (http://legislacja.rcl.gov.pl) zamieszczony został projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Kiedy powstaje nadpłata podatku VAT?
Nadpłatą - w myśl art. 72 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) (...)
str. 6
2.
Zwrot nadpłaty na wniosek podatnika
Na podstawie art. 75 § 2 Ordynacji podatkowej, uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty przysługuje podatnikom, płatnikom i inkasentom oraz osobom, które były wspólnikami (...)
str. 7
3.
Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych i przyszłych zobowiązań
Co do zasady, nadpłata wraz z oprocentowaniem podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę od nieuregulowanych (...)
str. 8
IV.
Jaką metodę zastosować przy odliczaniu VAT od zakupów związanych z działalnością mieszaną?
Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług związanych z wykonywanymi (...)
str. 10
1.
Odliczanie VAT w oparciu o tzw. klucz powierzchniowy
Przepisy ustawy o VAT nie stanowią, w jaki sposób podatnik powinien dokonać wyodrębnienia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi z VAT. Trzeba (...)
str. 10
1.1.
Interpretacje organów podatkowych
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2011 r., nr IPPP1-443-843/11-4/MP Podatnik użytkował w ramach umowy leasingu budynek posiadający 7 kondygnacji: część z tych pomieszczeń była przeznaczona (...)
str. 11
1.2.
Wyrok WSA w Warszawie
WSA w Warszawie w wyroku z dnia 14 października 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 467/08, orzeczenie prawomocne) stwierdził, że w sytuacji, kiedy nie jest możliwe wyodrębnienie podatku naliczonego związanego (...)
str. 12
2.
Podatek VAT od użytkowania lokalu na potrzeby własnej działalności oraz na wynajem
Będący w posiadaniu spółki lokal użytkowy wynajmowany jest w części (80% powierzchni) innym podmiotom gospodarczym, natomiast pozostałe 20% powierzchni spółka wykorzystuje na potrzeby własnej działalności (...)
str. 13
1.
Podatek VAT od samochodów demonstracyjnych przeznaczonych do odsprzedaży
Obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (jak również składania informacji VAT-26) - stosownie do art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT - nie dotyczy (...)
str. 13
2.
Parkowanie samochodu poza siedzibą firmy
Sporządzenie stosownych umów określających zasady korzystania z pojazdów, wprowadzenie zasad używania samochodów do celów służbowych oraz monitorowanie przez podatnika ilości zużytego paliwa - mogą stanowić wystarczające (...)
str. 14
3.
Pełne odliczenie VAT od wydatków ponoszonych na użytkowanie samochodu
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony podlega znacznym ograniczeniom. Ustawodawca przyjął, że (...)
str. 15
VI.
Zwrot VAT w prywatnym budownictwie mieszkaniowym - informacja dla składających wnioski w IV kwartale 2016 r.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25 sierpnia 2016 r., pod poz. 34 zamieszczono komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 sierpnia (...)
str. 17
1.
Zasady zwrotu części wydatków poniesionych po 1 stycznia 2014 r. na zakup materiałów budowlanych
Prawo do zwrotu ze środków budżetu państwa części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przysługującego osobom fizycznym budującym pierwsze własne mieszkanie określa ustawa z dnia (...)
str. 17
2.
Zwrot wydatków na materiały budowlane zakupione przed 1 stycznia 2014 r.
W art. 32 ustawy o pomocy państwa zawarto przepisy przejściowe, na mocy których osoba fizyczna, która przed dniem 1 stycznia 2014 r. dokonała zakupów materiałów (...)
str. 17
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Obowiązki związane z zakończeniem ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej
Art. 111 ust. 1 ustawy o VAT określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, (...)
str. 19
1.
Zakończenie użytkowania kasy rejestrującej
Zakończenie użytkowania kasy fiskalnej czy to z powodu likwidacji działalności gospodarczej czy też zaprzestania sprzedaży na rzecz osób fizycznych wymaga przeprowadzenia przez podatnika pewnych czynności, (...)
str. 20
2.
Zwrot ulgi z tytułu zakupu kasy
Czynni podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas (...)
str. 23
3.
Co zrobić z nieużywaną kasą fiskalną?
W przepisach o kasach rejestrujących brak jest jednoznacznych regulacji dotyczących postępowania podatnika z posiadanymi kasami w przypadku np. likwidacji prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Oznacza (...)
str. 24
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Zaliczka na poczet usługi medycznej
Spółka świadczy usługi medyczne, umożliwiając pacjentom rejestrację wizyty na konkretny termin poprzez e-sklep. Pacjenci dokonują płatności za usługę na rachunek bankowy spółki w dniu rezerwacji. (...)
str. 25
2.
Zgłoszenie zmiany miejsca używania kasy
Posiadamy dwa punkty sprzedaży, w których obrót ewidencjonujemy w kasach fiskalnych. Jeden z tych punktów zamierzamy zlikwidować. Czy możemy zmienić miejsce używania kasy ze zlikwidowanego (...)
str. 26
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Dokumenty uprawniające do zastosowania stawki 0% w WDT
Warunki umożliwiające zastosowanie stawki VAT 0% w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, wymienione są w art. 42 ustawy o VAT. Pierwszy z warunków dotyczy właściwej identyfikacji podatkowej (...)
str. 27
2.
Ewidencjonowanie i deklarowanie WDT przy braku odpowiednich dokumentów
Zgodnie z art. 42 ust. 12 pkt 2 ustawy o VAT, podatnicy, którzy nie posiadają dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do nabywcy przed upływem terminu do (...)
str. 29
X.
Czytelnicy pytają
1.
Opodatkowanie usług pozyskiwania personelu dla zagranicznej firmy
Świadczymy usługi pozyskiwania personelu dla niemieckiej firmy. Otrzymujemy za to wynagrodzenie prowizyjne. Gdzie należy opodatkować tę usługę? Czy na fakturze należy umieścić informację o odwrotnym (...)
str. 31
2.
Zakup biletów lotniczych od zagranicznego przewoźnika
Dokonujemy zakupu biletów lotniczych od zagranicznego przewoźnika na trasie Londyn-Sofia, Sofia-Warszawa i Warszawa-Londyn-Warszawa. Otrzymujemy faktury, na których widnieje węgierski numer VAT UE usługodawcy. Faktury nie (...)
str. 32
3.
Rozliczenie faktur dokumentujących transakcję trójstronną
Uczestniczyliśmy w transakcji trójstronnej. Kupiliśmy towar od firmy czeskiej i sprzedaliśmy go na rzecz holenderskiego nabywcy. Towar został przetransportowany bezpośrednio z Czech do Holandii i (...)
str. 34
4.
Transakcje zakupu i sprzedaży towarów realizowane poza terytorium UE
Dokonujemy zakupu towarów z Białorusi, skąd są transportowane bezpośrednio do Rosji na rzecz ostatecznego nabywcy. Transport towarów jest organizowany zarówno przez białoruskiego dostawcę, jak i (...)
str. 35
5.
Darowizna towarów otrzymanych nieodpłatnie od unijnego podatnika
Otrzymaliśmy nieodpłatnie od czeskiego kontrahenta materiały reklamowe, które zamierzamy przekazać w formie darowizny polskiej organizacji. Czy w związku z tym jesteśmy zobowiązani do rozliczenia podatku (...)
str. 37
XI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Stawka VAT dla dostawy towarów na rzecz podróżnych
Dokonujemy sprzedaży na rzecz podróżnych. Czy mamy prawo do wykazania dostawy opodatkowanej stawką VAT 0% w rozliczeniu za miesiąc, w którym zrealizowano transakcję? Jak wynika (...)
str. 40
2.
Faktura za udział w szkoleniu poza granicami kraju
Holenderska firma współpracująca z naszym przedsiębiorstwem zorganizowała szkolenie, w którym uczestniczyli m.in. pracownicy naszego zakładu. Otrzymaliśmy fakturę za udział w szkoleniu, które odbyło się w (...)
str. 41
E.
PORADY I KOMENTARZE
XII.
Podmioty zobowiązane do stosowania prewspółczynnika
Na gruncie ustawy o VAT podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi odliczenie podatku naliczonego jest związek poniesionych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jak stanowi bowiem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (...)
str. 42
1.
Metody ustalania prewspółczynnika
Prewspółczynnik oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej (...)
str. 42
2.
Rozliczanie VAT przez państwową jednostkę budżetową
Państwowa jednostka budżetowa (zarejestrowana jako podatnik VAT czynny) oprócz działalności statutowej prowadzi także działalność gospodarczą polegającą głównie na świadczeniu usług w zakresie badań i pomiarów (...)
str. 44
F.
VAT OD PODSTAW
XIII.
Dokumentowanie transakcji przez nabywców towarów i usług
Transakcje opodatkowane podatkiem VAT dokonywane przez podatników powinny być w odpowiedni sposób dokumentowane. Faktura wystawiana przez podatnika dokonującego sprzedaży towaru czy usługi musi spełniać wymogi formalne (...)
str. 45
1.
Kiedy nabywca towaru czy usługi może wystawić fakturę?
Klasycznym przykładem dokumentowania transakcji przez nabywcę jest zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego. W przypadku gdy nabywcą tych towarów jest czynny podatnik VAT, wystawia on (...)
str. 45
2.
Umowa w sprawie wystawiania faktur przez nabywców
Aby móc skorzystać z procedury samofakturowania, strony transakcji powinny zawrzeć w tej sprawie stosowną umowę. Z brzmienia przepisu art. 106d ust. 1 ustawy o VAT (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Zasady dokumentowania czynności zwolnionych z VAT
Ustawodawca nałożył na podatników VAT szereg obowiązków o charakterze formalnym. Jednym z istotnych obowiązków jakie realizować musi podatnik VAT jest właściwe dokumentowanie wykonywanych w ramach (...)
str. 48
2.
Elementy faktury dokumentującej czynność zwolnioną
Podatnicy wykonujący czynności zwolnione z VAT i wystawiający z tego tytułu faktury, muszą zwrócić uwagę, iż to rodzaj wykonywanej czynności przesądza o tym, jakie elementy (...)
str. 48
3.
Jak skorygować fakturę potwierdzającą wykonanie czynności zwolnionej z VAT?
Podobnie jak w przypadku zwykłych faktur, również i faktury dokumentujące czynności zwolnione z VAT wymagają w niektórych przypadkach korekty. Przepisy ustawy o VAT nie określają, (...)
str. 50
H.
PODATEK AKCYZOWY
XV.
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym związana z wprowadzeniem Unijnego Kodeksu Celnego
Dnia 20 sierpnia 2016 r. weszły w życie kolejne zmiany w ustawie o podatku akcyzowym, wprowadzone ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie (...)
str. 52
1.
Nowe definicje eksportu i importu
Zmiana definicji eksportu wynika z konieczności dostosowania jej do przewidzianych w przepisach prawa celnego zasad potwierdzania wywozu towarów poza obszar celny UE. Ponadto, w przepisie (...)
str. 52
2.
Wiążąca informacja akcyzowa (WIA)
W ustawie o podatku akcyzowym uchylony został przepis art. 7b, na podstawie którego wiążąca informacja taryfowa (WIT), miała zastosowanie w obrocie wyrobami akcyzowymi i samochodami (...)
str. 53
3.
Zobowiązania akcyzowe nie mogą być określane przez organ celny w decyzjach dotyczących należności celnych
W związku z ograniczeniem stosowania ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) do (...)
str. 53
XVI.
Akcyza od wyrobów gazowych używanych do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej przez oczyszczalnię ścieków
Spółka prowadząca oczyszczalnię ścieków planuje uzyskiwać biogaz z osadów pościekowych, który następnie będzie wykorzystywany do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w agregacie kogeneracyjnym. Czy (...)
str. 54
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Sprzedaż lokalu a zwolnienie z VAT
Spółka zamierza sprzedać lokale użytkowe (znajdujące się w budynku wielokondygnacyjnym) wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. Jeden z lokali jest wynajmowany nieprzerwanie od 2013 r. (...)
str. 56
2.
Zwrot podatku VAT a przedawnienie
Wspólnicy spółki komandytowej pod koniec czerwca 2016 r. podjęli decyzję o jej likwidacji. Od ponad 10 lat spółka nie wykonywała żadnych czynności podlegających opodatkowaniu VAT. (...)
str. 58
3.
Wydanie nagrody pieniężnej uczestnikowi konkursu
Nasza firma zorganizowała konkurs dla klientów, w którym wygraną jest nagroda pieniężna. Czy wydanie nagrody wiąże się z koniecznością opodatkowania tej czynności podatkiem VAT? Dostawa (...)
str. 59
4.
Stawka VAT na usługi dodatkowe związane z dostarczaniem wody, ciepła oraz odprowadzaniem ścieków
Spółka prowadzi działalność w zakresie dostarczania wody, ciepła oraz odprowadzania ścieków na rzecz osób fizycznych oraz osób prawnych. W ramach prowadzonej działalności spółka dokonuje wymiany (...)
str. 61
5.
Refakturowanie opłaty za zajęcie pasa drogowego
Wystąpiliśmy o pozwolenie na zajęcie pasa drogowego i zarząd dróg wydał pozytywną decyzję, zgodnie z którą nałożył na nas opłatę z tego tytułu. Kosztami poniesionej (...)
str. 63
6.
Stawka VAT na usługi wyceny mienia
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować na usługę wyceny mienia zabużańskiego świadczoną przez rzeczoznawcę majątkowego? Czy do ww. usługi można zastosować zwolnienie z VAT? Podstawowym (...)
str. 64
7.
Korekta VAT naliczonego po uregulowaniu należności przez dłużnika
W deklaracji VAT za styczeń 2016 r. skorygowałem VAT naliczony w związku z ulgą na złe długi. W sierpniu 2016 r. uregulowałem w całości należność, (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVII.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana ustawy o VAT oraz ustawy o podatku akcyzowym
Zmiany dostosowujące do unijnych regulacji celnych W Dzienniku Ustaw z dnia 12 sierpnia 2016 r., pod poz. 1228, opublikowano ustawę z dnia 22 czerwca 2016 (...)
str. 66
2.
Nowy wzór deklaracji importowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 18 sierpnia 2016 r., pod poz. 1277, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w (...)
str. 66
3.
Zwrot podatku naliczonego podatnikom dokonującym importu towarów
W Dzienniku Ustaw z dnia 18 sierpnia 2016 r., pod poz. 1281, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
4.
Zmiana ceny 1 m2 powierzchni mieszkalnej
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25 sierpnia 2016 r., pod poz. 34, opublikowany został komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 (...)
str. 67
5.
Odroczenie terminu składania JPK VAT podmiotom publicznym
W Dzienniku Ustaw z dnia 25 sierpnia 2016 r., pod poz. 1337, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 2016 r. w sprawie przedłużenia terminu przekazywania informacji, o której mowa w art. 82 (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.